Tomáš Lukášek: Těším se na šanci, o které jsem snil

Jeden z nejúspěšnějších českých žokejů posledních let, světoběžník Tomáš Lukášek míří za hranice. Český vicešampion sezon 2010 a 2011 a loňský vítěz polského žebříčku rovinových jezdců zvedl hozenou rukavici a jeho „příští zastávkou“ jsou atraktivní destinace jako je Dubaj, Katar a Bahrajn

Po exotické Malajsii, kde jste působil v roce 2012, teď země Blízkého východu. Jak k tomuto angažmá došlo?

Nabídka na ježdění dostihů v Kataru a okolních státech přišla na základě mých polských úspěchů a lví podíl na ní má pan Maciej Malinowski, který s tamními šejky úzce spolupracuje už několik let. Je to pro mě jako „kluka z Čech“ životní šance. Dostat se do těchto zemí a mít možnost zde jezdit dostihy. Velice si toho cením a doufám, že se mi podaří ukázat, co ve mně je.

 

Na jak dlouho máte podepsanou smlouvu?

Prozatím na jeden rok, a to se stájí Al Jeryan Stud, kde bych měl působit jako stájová jednička.

 

Právě kvůli tomuto angažmá jste předčasně ukončil i dobře rozjetou sezonu v Polsku. Jak ji hodnotíte?

Sezónu v Polsku hodnotím velice pozitivně – podařilo se mi vyhrát tři nejdůležitější dostihy (Derby a Velkou Varšavskou s Caccinim a Nagrodu Evropy v sedle Tefkira), odlétat na východ budu tedy s bilancí 42 vítězství.

 

Kterého z těchto triumfů si nejvíc vážíte?

Nejvíce si cením Velké Varšavské. Byl to dostih, v němž jsme oba – tedy já i Caccini – ze sebe vydali vše. Podařilo se nám téměř nemyslitelné, porazit „neporazitelného“ Va Banka, který vyhrál mj. i grupu tři v německém Baden Badenu.

 

Věřili jste před startem, že by to mohlo vyjít?

Od začátku jsme všem s trenérem Adamem Wyrzykem tvrdili, že máme moc dobrého koně. Téměř nikoho však nenapadlo, že bychom mohli vyhrát.

 

Vaše dostihová kariéra, to jsou téměř nepřetržité přesuny mezi různými městy a zeměmi. Jak to zvládáte a co na to vaše rodina?

Když se chcete profesně někam posunout, je potřeba cestovat. Být doma je sice pohodlnější, ale nikam vás to neposune. Cestování je náročné, ale když máte tak velkou podporu v manželce jako já, dá se to zvládnout. Moc jí za to děkuju!

 

Do Malajsie jste se před několika lety stěhovali „komplet“, bude tomu tak i nyní?

Ne, děti už mají své povinnosti, takže tentokrát jedu sám. Na Vánoce bych byl rád, kdyby za mnou přijeli na tři nebo čtyři týdny, a pak určitě využijeme i jarní prázdniny.

 

Předpokládám, že v nabitém programu jste letos asi nestihli čistě rodinnou dovolenou?

Stihli, v létě. Teď, když budu mít možnost jezdit dostihy celou zimu, čeká nás další volno nejspíš opět až v létě.

 

Na co nejvíc se v novém angažmá těšíte?

Těším se, že dostanu šanci, o které jsem snil. Jezdit v Kataru a Dubaji je něco, co jsem vždycky chtěl a tuto šanci hodlám maximálně využít, abych tam letos nejel naposled…

Publikováno: 12.11.2016 12:00:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: ostatní
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 8/2019