Váňa tentokrát vyhrál jediný dostih. Ten „bláznivý“

Hlavním dostihem sobotního dostihového mítinku Den pro životní prostředí a zemědělství byl jubilejní 20. ročník klasické steeplechase Zlatý pohár. Suverénně ho ovládl šestiletý bělouš Khalshani, kterého vedl žokej Josef Bartoš. Do dostihu odskakoval jako favorit a svou pozici také potvrdil.

Aktualizace 11. 6. 20:00 HOD: Přidána tisková informace Váňa tentokrát vyhrál jediný dostih. Ten „bláznivý“.

Váňa tentokrát vyhrál jediný dostih. Ten „bláznivý“

„Bláznivý dostih,“ tak by se dala označit pardubická cross country Železníka. Největší krosová zkouška sobotního programu se proměnila v duel mezi dvěma koňmi. V cílové rovině předvedli pod zkušenými jezdci a dobrými přáteli v osobním životě Josefem Váňou a Josefem Bartošem strhující souboj s vítězným koncem pro prvně jmenovaného. Ani pohledné finále dostihu však nic nemění na tom, že samotný dostih se dvakrát nepovedl.

Největší část odpadlíků našla konec svého působení už na Irské lavici, která se pro ně stala neřešitelným rébusem. Právě na ní se skončily naděje favorizovaného Cherwicka a startovní pole notně prořídlo. V pokračování Ceny Železníka pak zcela „neželezníkovsky“ skončily také naděje dalších dvou účastníků, a tak Josef Váňa mladší oslavil jeden z nejnetradičnějších úspěchů své kariéry. Zarifa provedl vítězně cílem po souboji s Čmaňou a  mohl si vyzvednout   ceny určené vítězům. „Jestli takovéhle vítězství těší? Samozřejmě že ano,“ reagoval Josef Váňa.  „Vyhráli jsme zajímavý dostih, i když mě samozřejmě mrzí jak pole prořídlo, v něčem takovém se určitě nejede dobře. Navíc jsme Zarifa chtěli porovnat se soupeři, takhle se spíš opřel sám do sebe. Samozřejmě, i takový dostih se mu později v kariéře může hodit, jenže to rozhodně bylo něco, bez čeho bychom se obešli,“ dodal na konto svého souboje s Josefem Bartošem.   

Majitelem Zarifa je stáj Köi Dent Iva Köhlera, jehož dostihové barvy proslavil především Tiumen. Radosti z vítězství neměl tolik, jako by jeho kůň porazil konkurenci dostihovějším způsobem, samozřejmě se ale ceně pro vítěze nebránil. „Byl to dostih, na který jsem se těšil, startovní pole vypadalo sympaticky a měli nás otestovat silní soupeři. Z hlediska výkonnosti nám tenhle start mnoho neprozradil, prosadit se před jednoho koně není až tak vypovídající.  Samozřejmě, trnul jsem, když jsem viděl některé chyby, kterých se dopustil, ale on je bojovník, a žokej Váňa rovněž. Nedá se nic dělat, dostihy jsou zajímavé i tím, jak jsou nevyzpytatelné, a  tenhle dostih toho byl tou nejlepší ukázkou,“ vyslovil se Köhler, který zároveň nechtěl srovnávat Zarifa s Tiumenem.  „Jsou to dva rozdílní koně, Zarifovi chybí spousta zkušeností, ale má na to ještě věk,“ vysvětlil majitel, jehož kůň byl v sobotu jediným svěřencem Josefa Váni, který v Pardubicích vyhrál.

To, co se povedlo ve Steeplechase Železníka Josefu Váňovi, marně zkoušel Jaroslav Myška v sedle Cherwicka. Favorit patřil ke koním, jejichž ambice ukončila Irská lavice. „Zastavil,“ vysvětloval rozhořčený Myška. „Když vám kůň tohle udělá a nechce dál, neporadíte si s ním.  V tomhle dostihu postihl stejný osud řadu soupeřů,  bylo to hodně nešťastné,“ domníval se Jaroslav Myška, který si v Pardubicích na svůj okamžik slávy musel počkat až na samotný konec odpoledne. To se totiž suverénně prosadil v sedle Starbucka a za pět minut dvanáct tak spláchl možné zklamání z neúspěchu, kterým by pro něj jako šampiona překážkových žokejů z dvou minulých let určitě bylo odpoledne bez jediného vítězného zápisu do kariérních přehledů.

 

Tři vítězství pro Dušana Andrése, Zlatý pohár ale patří Bartošovi

Od startu se Khalshani držel poblíž vedoucích koní, za předposledním skokem se posunul na přední příčku a v cílové rovině už svým soupeřům nedal šanci. O sedm délek porazil nevyzpytatelného Bleska s žokejem Thomasem Boyerem, za nimi překvapivě došli Turf Finch s žokejem Jaroslavem Myškou. Až za nimi skončil druhý favorit dostihu Taro v sedle s žokejem Josefem Váňou mladším. Josef Bartoš si před dostihem věřil: „Trenér Olehla má koně obvykle velmi dobře nachystané a do dostihu zřejmě půjdeme mezi favority. Nezbývá ale než se s touhle pozicí poprat,“ prohlásil před dostihem Josef Bartoš. Slovy chvály nešetřil ani po dostihu: „Khalshani měl lehčí krizi, ale dokázal se z toho vzpamatovat a v závěru ukázal, že neměl rovnocenného soupeře.“  Pro Bartoše to je první vítězství ve Zlatém poháru.

Velmi dobře obsazená byla i Cross country Železníka, ve které měli o vítězství bojovat Zarif s Josefem Váňou mladším a loňský vítěz Ceny Labe Cherwick s žokejem Jaroslavem Myškou. Nakonec se do cíle napínavého dostihu podíval jen Zarif ve společnosti Čmani s žokejem Josefem Bartošem v sedle. Do dostihu odskočilo devět koní, ale většina z nich doplatila na kolizi na irské lavici, která se v kurzu dostihu překonávala z druhé strany. Nejprve Nikan shodil svého jezdce Františka Kovačíka a další koně, včetně Cherwicka, odmítli překážku absolvovat. Na cestě do cíle startovní pole ještě prořídlo a v cílové rovině tak v těsném souboji diváci viděli pouze Zarifa a Čmaňu, který dlouho Zarifovi odolával, ale nakonec neměl dost sil.

Zajímavý byl den pro Dušana Andrése. Z pěti startů proměnil tři ve vítězství, jednou nedokončil a v Ceně bratranců Veverkových skončil už při zkušebním skoku. První vítězství získal v zahajovacích proutěnkách pro tříleté koně, kde stylem start – cíl přivedl do úspěšného konce hnědku Lady Bach, a to i přes souboj se Sorgeniem, který se za závěrečným skokem pokusil na Lady Bach zaútočit. Podruhé, opět stylem start – cíl, se Andrésovi podařilo zvítězit ve čtvrtém dostihu dne, v Ceně Dostihového klubu, v sedle šestileté Modeny. Svěřenkyně trenéra Stanislava Popelky sice k favoritům nepatřila, přesto porazila Neverlanda a dceru slavné Registany jménem Regine. Třetí vítězství má na svědomí čtyřletá hnědka Kimenne, se kterou Dušan Andrés zvítězil v cross country Registany. Kimenne šla do vedení při náběhu na travnatý ovál a velmi rychle se soupeřům vzdálila. Andrés měl startovat i ve Zlatém poháru, a to v sedle šestileté Catch the Cash. Bělka ale byla z dostihu škrtnuta. Pokud by do dostihu nastoupili a pokud by zvítězili, stal by se Andrés rekordmanem. Byl by totiž prvním jezdcem, který by Zlatý pohár vyhrál čtyřikrát. Nyní má stejně jako Jiří Kousek na svém kontě tři vítězství v tomto dostihu. Ale to jsou ta kdyby…

Kompletní výsledky devíti pardubických dostihů budou zveřejněny zde nebo zde.

Publikováno: 11.6.2013 20:00:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: překážkové dostihy
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020