V. den metropolitní sezóny: 92. Velká jarní cena Holdingu Rabbit CZ

Úvodní třetina sezóny vyvrcholila v CONSEQ PARKU Velká Chuchle Dostihovým dnem Holdingu RABBIT CZ Trhový Štěpánov, konaným pod záštitou ministra zemědělství Petra Bendla, a samozřejmě i prvním dílem Klasické trojkoruny, 92. Velkou jarní cenou Holdingu RABBIT CZ. Na trať 1600 metrů se o rovný jeden milión korun vydalo bojovat třináct členů špičky tříletého ročníku.

Nejlepší finiš předvedl Talar
Roli favorita obdržel lehký vítěz bratislavského debutu, slovenský host King of Marmalade, ale neprosadil se. Nejúčinnější finiš měl jeden z aktérů, s nímž se na nejvyšší příčky tolik nepočítalo, hnědý valach stáje GM Electronic Talar. Žokej Jiří Chaloupka v jeho sedle podal opět jeden ze svých špičkových taktických výkonů, poskytl svému koni ideální průběh v závětří a po akceleraci v cílové rovině se zrodilo vítězství jistě o délku a čtvrt. Velmi slibně se při své zdejší premiéře předvedl z Německa importovaný svěřenec Josefa Váni Mister Westminster (Spedition Zavřel, ž. Pavlíček), jenž obsadil druhé místo, byť by jeho parketou měly být delší dostihy v dalším průběhu sezóny. Zlepšení formy centrály rodiny Vocáskových potvrdili reprezentanti stáje Stanislav Chudáček, třetí White Motiv (ž. Rája) a pátý Barateus (ž. Lukášek), mezi něž se v cíli vsunul poctivý vyslanec zkušeného pražského kouče Tomáše Šatry Maestro Quercus (Dr. Charvát, ž. Srnec).

Talar vyhrál ve čtvrtém životním startu poprvé a jeho formě nepochybně prospěly dva předchozí starty ve Francii. Žokej Jiří Chaloupka zaznamenal čtvrté klasické vítězství kariéry, pro stáj GM Electronic šlo o teprve třetí plný zásah na nejvyšší scéně a trojnásobný, úřadující trenér-šampión Václav Luka se dočkal svého prvního klasického triumfu na tuzemské scéně.

Mikesh znovu lehce první

Hodnotným předkrmem hlavnímu chodu nedělního menu byla Cena Mikrop Čebín (I. k., 1200 m, 120 tis. Kč), do níž nastoupilo sedm čtyřletých a starších koní, včetně dvojice sprinterských hvězd minulé sezóny Aprilius a Just Fly, kteří letos zahajovali. Od startu však dostihu vévodil čtyřletý hnědák Mikesh (Kelso Stables, ž. Srnec), který v dubnu snadno opanoval Memoriál Jaroslava Maška a zde byl v roli favorita. Tu beze zbytku splnil, když vyhrál stylem start-cíl velmi lehce o čtyři délky před druhým Kendym (Václav Slovák, ž. Koplík) a další čtyři a čtvrt před třetím Lordem Silvano (CK Martin Tour,    ž. Chaloupka).

Další dění:
Start úvodní Ceny Mydlářky Benešov (IV. k., 1800 m) se musel kvůli neplatnosti prvního pokusu opakovat, nakonec v sestavě osmi nezvítězivších tříletých první životní výhru snadno o sedm délek zaznamenala Nasia (Gabriela-Trachtová) s jezdcem Josefem Myslivečkem.

Roli favorita Ceny Renomia (II. k., 1800 m) pro tříleté tuzemské rodáky jistě splnil Win for Us (Rabbit Trhový Štěpánov), v sedle již třikrát vítězného ryzáka byl opět žokej Jan Verner.

Rovněž potřetí, dokonce v nepřerušené řadě a při pouze čtvrtém životním startu, zvítězil i ve vyrovnaném poli Ceny Jatek Český Brod (hdcp III. k., 1400 m) mírně preferovaný čtyřletý valach Panduro (YOKO) s žokejem Tomášem Lukáškem.

Druhý test pro nezvítězivší tříleté, Cenu PRIMO – Josef Chejn (IV. k., 1200 m) jistě získal favorit Tagugu (Sokrates), který ukončil čekání žokeje Milana Zatloukala na premiérový plný zásah sezóny.

Druhý nedělní triumf pro stáj Rabbit Trhový Štěpánov, trenéra Allana Petrlíka a žokeje Jana Vernera znamenala Cena DUX – Josef Chejn (hdcp IV. k., 1600 m), v níž si první životní výhru připsal další favorit, čtyřletý valach Purple Risk.

O vítězi Ceny DZS Struhařov (III. k., 2400 m) rozhodovala až cílová fotografie, nakonec po velkém duelu o nos vyhrál pětiletý valach Shadow Moon (Benda s.r.o.-Stašková) s žokejem Radkem Koplíkem.

Nejpřekvapivější triumf přišel až v samém závěru programu, když téměř stylem start-cíl vyhrála Cenu AgroEfekt (hdcp IV. k., 2200 m) čtyřletá Vranka (Falun) s žákem Martinem Laubem, jejíž startovní kurz se vyšplhal až na hodnotu 30:1.

Kompletní výsledky naleznete zde.

Publikováno: 13.5.2013 10:16:56
Kategorie: dostihy
Rubrika: rovinové dostihy
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 8/2019