Pardubický Ruský den: Charme Look - kůň budoucnosti?

Velkou cenou města Pardubice bude v rámci Ruského dne – Dne dopravy a stavitelství v sobotu 25. května odstartován čtyřdílný seriál domácích kvalifikačních dostihů pro podzimní 123. ročník Velké pardubické České pojišťovny. Na startovní listině hlavního dostihu se sejde čtrnáct koní a jezdců.

Aktualizace 27. 5. 13:55 HOD: Přidána tisková zpráva Charme Look: Kůň budoucnosti?


Nadějný jezdec Michal Kubík a zkušený trenér Milan Theimer se dali dohromady, aby do sobotní nabité cross country Sagara prezentovali Charme Looka, šestiletého reprezentanta stáje Orling, z nějž se stává jedna z největších překážkových nadějí na českých drahách. Theimerův svěřenec loni čtyřikrát nastoupil na start, a s jedinou výjimkou a pádu v Pardubicích nikdy jindy nenašel přemožitele.

A tentokrát tuhle bilanci potvrdil a na svou ojedinělou sérii navázal. K náramné spokojenosti  všech kolem, odchovanec českého chovu je totiž pro překážky velkou nadějí nejenom pro Milana Theimera, ale i pro tuzemské chovatele plnokrevníků.

V dostihu, kde se většina očí soustředila na populárního Age of Japea, divákům Charme Look už od startu svým výkonem říkal: „Podívejte, já jsem tady.“ Totéž ostatně mohl křiknout i na své soupeře, kteří se mu v proběhu dostihu většinou uctivě dívali na záda, aniž by viděli cokoli jiného. Obrázek, který nezměnila Irská lavice ani obě proslulé „vody“, vydržel až do cíle. Kubík za sebou mimo jiné nechal i Silver Regenta, jehož chystá Josef Váňa. „Domácí kázání“ za to, že  porazil  vyslance stáje, ovšem nesklidil.

„Jsem rád, že tihle mladí kluci, co u nás dělají, dostávají šanci i jinde,“ řekl Josef Váňa u kterého Kubík pracuje. „To, že nás porazil, mě samozřejmě netěší kvůli koni, ale Michal na sobě hodně pracuje a určitě si ta svá vítězství zaslouží.  Silver Regent byl dnes slabší, a tak můžeme jenom poblahopřát.“ Přesně to  také Josef Váňa udělal.

Milan Theimer v posledních měsících a letech nepatří k často vítězícím trenérům a v prostorech pro vyhlášení vítězů není častým hostem. Charme Look byl v loňském roce jediným vítězem, kterého poslal do dostihů, a spoléhat na jeho talent bude i letos. „Má za sebou dobrou zimu, a získal trochu síly,“ myslí si Theimer. „Na dnešní soupeře stačil, ale uvidíme, jak se srovná s konkurencí v nejvyšší kategorii. Určitě v ní ale nebude žádný dostih pro vytrvalce nad pět kilometrů. Jestli bude zdravý, zkusíme s ním ještě nějaké další dostihy v této sezóně, vrchol by ale měl pro něj přijít až snad v příštím roce,“ dodává Theimer.

Právě do dostihů první kategorie jeho svěřenec jít musí, pokud s ním chce realizační tým bojovat o větší peníze i prestiž. „Půjdeme ale postupně, letos to určitě není kůň do Velké pardubické,“ komentuje Milan Theimer. „Prozatím je to ale ještě takový puberťák, vzácný případ. Je schopný vymyslet hrozné věci, ale pak podruhé se zase chová vzorně a korektně.  Až ale úplně dospěje i v hlavě, může to být hodně dobrý kůň. A to Charme Look určitě je,“ tvrdí Milan Theimer.

Aktualizace 26. 5. 17:45 HOD: První kvalifikaci vyhrál jistě Bremen Plan v sedle s Markem Stromským. Dále doběhlo Klaus, Budapest, Status Quo, Mlýn a Valldemoso.

Původní článek:

Největšími favority by měli být na pardubické dráze úspěšní a zkušení VALLDEMOSO (ž.Andrés) a KLAUS (ž. Myška), kteří zde již v předchozích letech zaznamenali celou řadu výborných výsledků. VALLDEMOSO již dvakrát kvalifikační dostih vyhrál, loni byl pátý ve Velké pardubické a předloni v témže dostihu třetí. KLAUS pravidelně v kvalifikačních dostizích bojuje o vítězství a sbírá přední umístění.

Výborné výsledky má na pardubické dráze také NIKAS (Petr Tůma), předloňský vítěz Ceny Labe. Na úvod letošní sezóny se představil ve skvělé formě PEINTRE ABSTRAIT (Matuský), když byl těsně čtvrtý v Úvodní cross country Koroka.

K favoritům budou patřit také v Itálii velice úspěšní BUDAPEST (ž. Váňa, ml.) a ILION (Kubík), zvláště první jmenovaný patří k absolutní elitě našich překážkářů, je pouze otázkou, jak si poradí se specifikou pardubické dráhy, když se zdejší cross country nemají příliš zkušeností.

Zkušenými překážkáři jsou všichni ostatní a i když nedosahují třídy výše jmenovaných, některý může překvapit. V minulosti patřil k elitě BREMEN PLAN (ž. Stromský) a koncem loňské sezóny předváděla výborné výkony bělka SEŠLOST (ž. Bartoš).
Na startovní listině jsou dále IMBIR (Velek), LOVELY (Rigo), MLÝN (ž. Novák), STATUS QUO (Bodlák) a dvojice slovenských koní BODYGUARD (Sovka) a klisna ZAGROŠKUDLA (Derych).

Výborně obsazená je Cross country Sagara na 4500 metrů. Pozornost bude opět poutat AGE OF JAPE (ž. Andrés). Tentokráte se střetne se zkušenějšími a kvalitnějšími soupeři, bude to jeho křest ohněm a uvidíme na co má a zda sen o jeho startu ve Velké pardubické je v dohledné době reálný.

Na startu se sejde celá řada skvělých steeplerů a dostih má stejně atraktivní obsazení jako samotná kvalifikace. Favority by podle loňských výsledků měli být FRASINI (ž. Novák), loňský vítěz Velké netolické a Velké slušovické steeplechase, vítěz Závěrečné steeplechase v Pardubicích CHARME LOOK (Kubík), nejlepší loňský čtyřletý steepler OHIO (Sovka) a možná i loni na jaře skvěle běhající nadějný MOULA (ž. Myška).
Dále jsou zde zkušený polokrevný veterán TOMIS (Velek), jehož nízké zatížení by mohlo hrát určitou roli, SILVER REGENT (ž. Váňa, ml.), KYSHANTY (ž. Bartoš), nadějný SALUTI (ž.Stromský) a šanci mají i téměř všichni ostatní a překvapit může kdokoliv.

Zajímavé budou i ostatní rámcové dostihy. Sobotní program zahájí ve 13:00 hodin dostih přes proutěné překážky pro tříleté koně, kteří se letos představují v nové disciplíně poprvé, bohužel na startovní listině je pouhá šestice koní, účast je poznamenána vypsáním pátečních rovinových dostihů. Kvalifikační dostih je naplánován na 17.10 hodin a poběží se v pořadí jako předposlední, osmý.

Sobotnímu galapředstavení nejlepších překážkářů předchází páteční podvečerní program, kde diváci uvidí dva dostihy přes proutěné překážky a tři rovinové, první bude odstartován v 17:00 hodin.

Tipy na sobotu:
I.    LADY BACH – SORGENIO – PYŠNÝ PÁV
II.    NELLA BELLAMY – RICHIE – MÉDIUM
III.    DAMIETTA – MR LOUISE – LIBERTY SON
IV.    NIGHT NEON – NO TIME TO LOSE – FLORIDAS
V.     BLESK – HOLLY MILL – POWER PRIZE
VI.     PUNTARENAS – ESO – HANDSOME JACK
VII.    OHIO – CHARME LOOK – AGE OF JAPE
VIII.    VALLDEMOSO – KLAUS – BUDAPEST
IX.    PRINCESS OF GRACIE – BROKER – GRIZLA

Publikováno: 27.5.2013 14:00:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: překážkové dostihy
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020