Ve Stříbrné trofeji kvalita nechyběla - vítězný Sundara a Marcel Novák

Po třech letech se v Pardubicích opět uskutečnily letní dostihy. Stříbrnou trofej získal Sundara v sedle s Marcelem Novákem, ten má hattrick.

Po třech letech se na dostihové závodiště vrátil Letní dostihový den, který nabídl osmičku dostihů. Šťastným byl pro žokeje Marcela Nováka, kterému se podařil nepříliš často vídaný hattrick. Jedno ze tří vítězství navíc získal ve vrcholu mítinku – Stříbrné trofeji. Vybojoval ho v sedle Sundary, kterého připravuje trenér Josef Váňa.

Klasická steeplechase Stříbrná trofej byla dostihem nepříliš početným, ale o to kvalitněji obsazeným. Skvělý výsledek se očekával například od vítěze Zlatého poháru Dangerous Gleama, ale také od Playstarabada a Sundary. Tempo dostihu udával právě první jmenovaný, ale nejvíce sil nakonec měl Sundara.
„V hlavním dostihu jsme si věřili, protože koník je dobrej. A vyšlo všechno, jak v dostihu má, tak se nám podařilo vyhrát. Jsem za to rád. Favorit Dangerous Gleam nepůsobil dnes tak suverénně jako minule,“ okomentoval hlavní dostih dne trenér Josef Váňa. „Díky tomu, že mu celkem chutná skákat, je z něho užitečný překážkový kůň a majiteli dělá radost. Teď půjde někam ven. Jestli do Francie nebo Itálie, to já teď říct nemůžu, ale do Velké pardubické se ještě musí proběhnout,“ nastínil další plány Váňa.
V souboji o další pozice si velmi dobře vedl specialista na francouzské dráhy, před týdnem ale nedokončil dostih ve Vittelu. Řeč je o Casperovi, kterého na druhém místě přivedl do cíle žokej Thomas Boyer. Třetí dokončil Playstarabad s žokejem Lukášem Matuským a teprve za nimi favorizovaný Dangerous Gleam, tentokrát v sedle s žokejem Jaroslavem Myškou. Pátým byl Janem Odložilem vedený Nikan, který ale patřil k outsiderům dostihu.
Pro Marcela Nováka byla Stříbrná trofej prvním vítězstvím dne a jako by ho dobila energií k dalším úspěchům. Druhé vítězství totiž získal hned v následujícím dostihu, v Ceně města Pardubic. A další přidal v úplném závěru dostihového mítinku, v Ceně Sportiády. „Tenhle hattrick mě potěšil, protože vyhrál i kůň z naší stáje. Samozřejmě hezký je hlavní dostih a taky to, že vyšel i dostih, kdy jsem poslední chvíli zaskakoval za Sertashe Ferhanova. Ale ten „můj“ mě potěšil nejvíc,“ svěřil se žokej Marcel Novák, kterému se – jak sám říká – takový hattrick v Pardubicích povede tak jednou do roka.

V už zmiňované Ceně města Pardubic, nejdelším letním dostihu v Pardubicích se Player s Marcelem Novákem prosadil v konkurenci devíti koní. Největším soupeřem Playerovi byl Taras, kterého ovšem potkal pád. A tak si svěřenec trenérky Lenky Kvapilové pohodlně došel pro vítězství před Celadonem (ž. Lukáš Matuský), Tymianem (Jan Odložil), Bridgeurem (ž. Jaroslav Myška), Milerytem (Radek Man) a Sixtysevenem (ž. Thomas Boyer).

Dařilo se také Lukáši Matuskému, který k jednomu druhému a jednomu třetímu místu přidal i dvě vítězství. Double se podařil ve druhém a třetím dostihu letního mítinku, tedy v proutkách na 3500 metrů – Ceně prezidentů Dostihového klubu a v crossu na stejné distanci – Ceně za podpory Sportovního parku Pardubice. Dostih přes proutěné překážky nabídl jasné vítězství Flower of Love, která byla do Čech zakoupená teprve před letošní sezonou. Její trenér Radek Holčák řekl, že „měl podezření“, že je to kvalitní klisna. Za ní finišovali Bouba Loup (Veronika Řezáčová), Timekeeper (ž. Marcel Novák), Polidar (ž. Martin Liška) a April Flower (Josef Borč).
Cena za podpory Sportovního parku Pardubice byla nejobsazenějším dostihem dne. Po škrtnutí jednoho z favoritů Lad In do ní odstartovalo třináct koní. Další z tipů na vítěze Turdus nedokončil a Chichago doběhl až devátý. Startovní pole dlouho vedl Nick, v cílové rovině jen ale velkým finišem udolala Izynka právě s žokejem Lukášem Matuským, pro kterého to bylo druhé vítězství dne. Nick (ž. Marcel Novák) doběhl druhý, za ním Makléř (Michal Kubík), Chrystal Cross (ž. Jaroslav Myška), Step Dancer (Pavel Složil ml.) a Torgon (ž. Martin Liška).

Dvakrát bodovala také trenérka Helena Vocásková, když její svěřenci ovládli první a poslední dostih dne. Úvodním proutěným překážkám na 2800 metrů kralovala Sicili Pop, která převzala vedení před poslední překážkou a svému jezdci Sertashi Ferhanovi zajistil sedmé vítězství v letošní sezoně. Druhý dokončil Palazzo Corsini, který patřil k favoritům Derby. V jeho sedle byl žokej Martin Liška. Třetí doběhla Society Solvent (ž. Lukáš Matuský), za ní Fly Filo Fly, Flames of Horeb a Libuška.
Sertash Ferhanov měl být i v sedle Sosona v posledním, osmém dostihu dne. V Ceně Sportiády ho ale po předchozím pádu nahradil Marcel Novák a svůj záskok proměnil ve vítězství. Po boji porazili Stringa  (Richard Bartoň), Kornelia (Pavel Složil ml.), Charoy En (ž. Dušan Andrés), New Finch (ž. Martin Liška) a klisnu jménem Vesperaa (Michal Kubík).

Cena sprinterů nabídla dramatickou koncovku, kdy o vítězství bojovali Dunáta a Manol. Druhý jmenovaný nakonec kolem cílové podkovy proběhl první, ale i jeho žokej Jiří Kousek přiznal, že ve vítězství už nevěřil. Svěřenec Stanislava Popelky zvítězil poprvé. Dunáta v sedle s Petrem Tůmou dokončila druhá, ovšem nesla nejvyšší zatížení v osmičlenném startovním poli. Třetí doběhl Jonathan (ž. Martin Liška), za ním Lady Bach (Veronika Řezáčová), Alone (Ján Mach) a Tasima (Jan Derych).

Zbývá ještě doplnit Cenu mladých jezdců, kde v napínavém finiši měřili síly Tornadic s Jánem Machem a Stretton s Janem Odložilem. Nakonec vítězství připadlo prvnímu z nich. Za nimi dokončil Tellur (am. Michal Mikšovský), Vivienne of Gracie (Jakub Kocman), Lambrozini (Pavel Složil ml.) a Strike (Patrick Boekhout).

Původní článek:

Například před třiceti lety se běhalo v sobotu 25. července a vrcholem programu byl kros na 5500 metrů. V sobotu 29. července 2017 bude upřena pozornost na klasickou steeplechase, Stříbrnou trofej na 4400 metrů. Tento dostih se konal v minulosti v rámci „velkopardubického víkendu“, ale vzhledem k tomu, že se letos krátce po Velké pardubické běží v Praze další významná klasická steeplechase, byla trofej přesunuta na červenec.

Letošní Stříbrnou trofej můžeme brát také jako revanš za Zlatý pohár, který byl na programu druhou červnovou sobotu a stylem start-cíl se prosadil osmiletý Dangerous Gleam, svěřenec Stanislava Popelky v sedle s Josefem Bartošem. Dangerous Gleam bude na startu opět a bude zajímavé sledovat, zda se mu podaří získat pardubický klasický double. Josefa Bartoše, který má pracovní povinnosti v Itálii, nahradí v sedle žokej Jaroslav Myška. Pravidelní návštěvníci pardubických dostihů moc dobře vědí, že i Myška rád chodí v dostizích stylem start-cíl, a tak by s taktikou předvedenou Bartošem neměl mít problém.

Nejúspěšnější ročník v historii Stříbrné trofeje (pětileté) reprezentují Casper a Playstarabad. Prvně jmenovaný francouzský polokrevník letos startoval čtyřikrát ve Francii, koncem června v Nancy vyhrál, dále se dvakrát umístil, ale v neděli byl zadržen ve Vittelu, tak ho realizační tým přihlásil do Pardubic. Playstarabad měl loni na proutěných překážkách bilanci jak na houpačce, buď vyhrál, nebo dostih nedokončil. Letos se dvakrát představil v Meranu, doběhl druhý a třetí.

Josef Váňa posílá do dostihu Sundaru, vítěze Velikonoční steeplechase z Lysé nad Labem, sedmého z Auteuil a druhého z Merana. Ovšem první červencovou neděli ostře sledovaný dostih pod alpskými velikány nedokončil. Posledním na startovní listině je jedenáctiletý Nikan. Představil se už ve Zlatém poháru, ale jeho pouť skončila už po jednom okruhu na malé vodě. Letos se v Pardubicích představil dvakrát v proutěných překážkách a vždy nenašel přemožitele.

Startovní listiny pátého letošního dostihového dne s osmičkou dostihů čítají celkem 72 koní. Zajímavým jménem v tom prvním je Palazzo Corsini, o kterém se hodně hlasitě mluvilo v souvislosti s letošním Českým derby. Tam před pěti týdny skončil třináctý, a tak ho trenér Grzegorz Wroblewski posílá do překážek.

V proutěných překážkách pro starší na distanci 3500 metrů se poprvé na skocích představí loňský slovenský derby-vítěz Timekeeper. Červnové starty v Bratislavě a francouzském Compiegne se mu nepovedly, tak se realizační tým rozhodl pro změnu disciplíny. Debutem na skocích provede reprezentanta stáje Statek Blata Český ráj zkušený Marcel Novák. Zajímavou rovinovou kariéru má za sebou také šestiletá Mary Yeats. V roce 2014 vyhrála Oaks, klasický dostih pro klisny, na podzim 2015 vyhrála proutěnky v Pardubicích, ale potom měla rok přestávku. Letos absolvovala tři starty na rovině, ale ani v jednom se naplno neprosadila, proto opět vyzkouší překážkový start.

Zajímavou společnost budeme sledovat v Ceně města Pardubice na 4700 metrů. Sedmiletý Tymian už letos podobný dostih v Pardubicích vyhrál, Sixtyseven má splněnou kvalifikaci do letošní Velké pardubické, před čtyřmi roky se ve vrcholu sezóny prezentoval Staus Quo, postupně vzhůru se snaží kráčet šestiletý Bridgeur a Celadon má co napravovat, poslední čtyři starty nedokončil. Letos na mostecké dráze vyhrál Taras a vzhledem k tomu, že se jedná o handicap, můžeme být svědkem nejen dramatického, ale i překvapivého doběhu. 

Publikováno: 30.7.2017 21:21:21
Kategorie: dostihy
Rubrika: překážkové dostihy
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 8/2020