Velká národní: Vítezný nakonec Many Clouds

Jak informuje dostihovy-svet.czVelká národní steeplechase zná definitivní výčet účastníků, kteří se dnes postaví na start jediné světové steeplechase, dotované milion liber. Mezi startujícími nedošlo k žádným velkým překvapením a tak se vyvrcholení britské překážkové zimy může odehrát se všemi hvězdami, které původně na start směřovaly. 19 HOD: Many Clouds doběhl do cíle jako první, v jeho sedle byl Leighton Aspell, který vyhrál již vloni. Favorit doběhl až pátý (2. Saint Are, 3. Monbeg Dude, 4. Alvarado).


Původní článek:

Posledním koněm, který na start nakonec pro zdravotní potíže nemůže nastoupit, je Carlito Brigante, jenž na dnes vydaných startovních listinách měl předepsané číslo 14 a sázkové společnosti jej řadily mezi outsidery dostihu.

Nejsledovanějším koněm je v souvislosti s Liverpoolem samozřejmě Shutthefrontdoor, jehož si pro letošní Velkou vybral nejúspěšnější překážkový jezdec světové historie, Tony McCoy. Loňský vítěz irské obdoby Velké národní je svěřencem zkušeného Jonjo O´Neilla a jeho majitelem je největší překážkový majitel z ostrovů, J.P. McManus. Realizační tým koně tedy vypadá neprůstřelně, jenže 4 míle, 3furlongy a 110yardů trati v Aintree jsou z historického hlediska zdrojem velké série překvapení, a jen relativně nevelkého počtu vítězných favoritů. 

Právě na tuto skutečnost jistě spoléhají všichni soupeři, jejichž devětatřicítku vede do boje loni v Liverpoolu druhý  Balthazar King. Ten v minulosti vládl krosovým testům na dráze v Cheltenhamu, v aktuální sezóně se však do lázeňského města podíval jen jednou a poslední týdny a měsíce v jeho podání směrovaly právě k Velké národní. Balůthazar King z posledních šesti startů pětkrát vyhrál, a tato statistika jej nepochybně posílá mezi nejžhavější kandidáty vítězství stejně jako kurz 9:1, v kterém se dal dnes vsadit.

Stejné důvěře se u bookmakerů ovšem těší i loni pátý Rocky Creek, jehož přípravu vede další velikán britské scény Paul Nicholls a jehož povede Sam Twiston-Davies. Rocky Creek sice nebyl v posledních startech tak úspěšný jako Balthazar King, ale v posledním přípravném startu v Kemptonu potvrdil velký vzestup formy a pro zítřejší vrchol se dá předpokládat ještě další progres… 

Loňský vítěz Velké, Pineau de Re, je aktuálně nabízen v sázkovém kurzu 22:1 a skutečnost, že ve čtyřech startech aktuální sezóny byl nejlépe osmý a  navíc jeho loňský žokej Leighton Aspell raději zvolil pro jízdu jiného outsidera Many Clouds signalizují, že obhájci dnesna ostrovech věří v souvislosti s Velkou málokdo. Ještě menší důvěře se  těší před startem další loňský obhájce, Lord Windermere, který po loňském zisku Cheltenham Gold Cupu rovněž nepodával přesvědčivé výkony, a v Liverpoolu jej kromě toho zřejmě bude brzdit i skutečnost, že nese nejvyšší váhu ze zúčastněných. Jak se s ní dokáže poprat? To uvidíme zítra v 17.15 středoevropského letního času…

Publikováno: 11.4.2015 19:00:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: rovinové dostihy
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 11/2019 ročník: 67