VI. den metropolitní sezóny: 64. Velká květnová cena VW WACHAL, a. s. je za námi

Šestá kapitola letošní metropolitní dostihové sezóny v CONSEQ PARKU Velká Chuchle nabídla program devíti dostihů, jehož vrcholem byla excelentně obsazená 64. Velká květnová cena VW WACHAL, a. s. (I. k., 1600 m, 120 tis. Kč) pro čtyřleté a starší koně.

Osmý triumf pro Chardonney Tcheque

Roli favorita v desetičlenném poli obdržel dvojnásobný předloňský vítěz dostihů Gr.3 z Anglie Green Destiny, avšak po dobrém průběhu se v koncovce do podstatného dění nezapojil. Naopak v boji o vítězství až do posledních metrů překvapivě vytrvala čtyřletá Iceni Girl (DS Pegas, ž. Chaloupka). Ta sice v nabité sestavě mezi tipované nepatřila, ale celý dostih absolvovala ze špice a v cíli ji od životního triumfu dělil pouhý rozdíl krku. O ten totiž podlehla pětiletému svěřenci Tomáše Šatry Chardonney Tcheque, kterého žokej Martin Srnec původně držel ve druhém sledu a z něj pak ve finiši zaútočil. S ním atakovala vítězství i nositelka stejných stájových barev, vítězka loňské Jarní ceny klisen French Quebec (Dr. Charvát, ž. Zatloukal), nicméně v cíli skončila o nos třetí, přičemž, stejně jako vítěz, startovala letos poprvé. Délku a půl zpět se čtvrtým místem při své české premiéře uvedl šestý z loňského Francouzského derby Hidden Flame (DAR, ž. Lukášek), o hlavu za ním uzavřel nejlepší pětici premiant Argentinského derby 2009 Storm Chispazo (Ramzan Kadyrov, ž. Koplík).

Chardonney Tcheque je od svých úvodních startů ostře sledovaným koněm, v prvních dvou sezónách kariéry patřil k nejužší ročníkové špičce, v juniorském věku neprohrál a byl vyhlášen Nejlepším dvouletým hřebcem roku 2010, po zimní pauze pak vyhrál Velkou jarní cenu. A právě tento triumf byl na dva roky jeho posledním tuzemským, další tři výhry totiž zaznamenal při svých cestách do Itálie a nynější úspěch tak pro něj znamenal návrat k domácím vítězstvím, která má na kontě, stejně jako ta italská, čtyři. A vítězný comeback, v rámci Velké květnové ceny, to byl i pro modro-žluté barvy stáje Dr. Charvát, jež v letech 2003 až 2008 do listiny vítězů této důležité jarní mílařské zkoušky jiného majitele nepustila, nicméně na sedmý zápis si počkala dalších pět ročníků.

Další dění:

V otevírací Ceně Derby Klubu (III. k., 1200 m) lehce o šest délek splnil roli favorita vítěz Českomoravské ceny z roku 2010 Rabbit King (Rabbit Trhový Štěpánov, ž. Chaloupka) a po více než dvouletém čekání si připsal třetí životní vítězství.

Rovněž třetího plného zásahu pohodlně docílil v Ceně Goresbridge Breeze-Up Sales (hdcp IV. k., 1400 m) pětiletý Eragon (Juwital-Sangrim-Team), jemuž dobrým taktickým výkonem cestu usnadnil žák Martin Laube v jeho sedle.

Druhým nedělním favoritem, jenž dostál své úloze, byl v cíli Ceny Pražského kulinářského institutu (IV. k., 1600 m) hnědý valach Equestr (Englicovi), který pod vedením žokeje Tomáš Lukáška snadno opustil skupinu nezvítězvších tříletých koní.

Také Cena Crystal Glamour (III. k., 1600 m) se obešla bez boje o nejvyšší místo, protože nečekaně lehce o tři délky dominoval do sezóny vstoupivší čtyřletý Well Heart s žokejem Petrem Foretem, poprvé startující jako reprezentant stáje Akvagast Thurn.

Žokej Petr Foret přidal druhou výhru s dalším sezónním debutantem hned vzápětí, když Cenu Café Imperial (hdcp II. k., 1600 m) po boji o jednu délku proměnil v šestou výhru ze šestnácti startů pětiletý valach Freddie Merc (Vysmátí a spokojení).

Dvojic vyhraných dostihů během jednoho odpoledne má Petr Foret na kontě už rovných dvacet, zatímco hattrick se mu dosud povedl jen jednou, v říjnu 2010 na slušovické dráze, čili o to víc jej potěšilo, když s klisnou La Flor (DS MAENTIVA) splnili roli favoritů Ceny www.dostihy.cz (IV. k., 1800 m), přičemž čtyřletá hnědka vybojovala premiérové životní vítězství.

Velkým duelem vyvrcholil druhý nedělní testík pro nezvítězivší tříleté, Cena Radotín Fitness (IV. k., 2200 m), jíž nakonec o krátkou hlavu ve svůj prospěch rozhodla ryzka Passion (SV Vondra GAIN) s jezdcem Bauyrzhanem Murzabayevem, který před posledním květnovým víkendem právě spolu s Petrem Foretem vévodí průběžnému pořadí profesionálních jezdců v CK Martin Tour Cupu.

Závěrečná Cena Sharpoura (III. k., 2400 m) přinesla lehký triumf hnědce Whitney Risk (EŽ Praha), které u druhého životního triumfu asistoval žokej Milan Zatloukal, jenž si zapsal druhý plný zásah v této sezóně.

Publikováno: 19.5.2013 20:44:31
Kategorie: dostihy
Rubrika: rovinové dostihy
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 9/2019