VII. den metropolitní sezóny: 66. Velká květnová cena VW WACHAL, a. s

Vrcholem sedmého pokračování aktuální sezóny v Conseq Parku Velká Chuchle byla 66. Velká květnová cena VW WACHAL (1600 m, 135 tis. Kč), tradiční a důležitá mílařská zkouška starších ročníků, kterou letos vybojovala šestice aktérů.

Chardonney Tcheque završil čistý hattrick

Favoritem dostihu 1,8:1 byl vítěz předchozích dvou ročníků, v nichž také vstupoval do sezóny, sedmiletý hnědák stáje Dr. Charvát Chardonney Tcheque. Hvězdný svěřenec Tomáše Šatry pod žokejem Jiřím Chaloupkou svou roli splnil po boji o půl délky v čase 1:39,37 a po Sharpourovi se stal druhým trojnásobným vítězem Velké květnové ceny, avšak prvním, kdo v ní hattrick získal v nepřerušené řadě. O pořadí na dalších dvou místech nerozhodla ani cílová fotografie, a tak současně druzí skončili čtyřletí Honzik (DS Pegas, ž. Foret, tr. Lisek, 7,7:1) a Zakhar Star (Valentin Bukhtoyarov, ž. Havelková, tr. Šavujev, 10:1). Tři a půl délky za nimi zahájila sezónu čtvrtým místem šampiónka loňských tříletých klisen Najinska (DAR, ž. Zatloukal, tr. Petrlík, 2,35:1), o délku a čtvrt zpět uzavřel nejlepší pětici pětiletý Equestr (Stáj Englicovi, ž. Korečková, tr. T. Váňa, 17:1).

Další dění:

Při prvním vystoupení v handicapu a proti starším soupeřům se premiérové výhry dočkal tříletý Ladar (DAR, tr. Petrlík, ž. Zatloukal), který v pozici sázkové druhé šance 3:1 jistě triumfoval v otevírací Ceně Deníku E15 (hdcp V. k., 1400 m).

Dvojice Milan Zatloukal – Allan Petrlík si přebírání čestných cen zopakovala i o půlhodinu později, když Cenu SATY, spol. s r. o. (III. k., 1200 m) lehce opanoval rovněž tříletý Daryan (favorit 1,7:1), jenž při třetím kariérním vystoupení, a také poprvé proti starším soupeřům, přinesl první vítězství nejen sobě, ale i svému majiteli, DS Maruška.

V Ceně Café Imperial (hdcp IV. k., 1600 m) vstoupil vítězně do sezóny šestiletý Amssio (Stáj Hanzlíková-Bartoš, tr. Hanzlíková, 5:1), který pod vedením úřadujícího amatérského vicemistra světa FEGENTRI Jindřicha Fabrise vybojoval druhé životní prvenství.

V Ceně Biospace (hdcp III. k., 1600 m) přetavil tradičně kvalitní koncovku ve zisk první letošní a čtvrté kariérní výhry rovněž šestiletý valach Byskovic (Stáj Aluš, tr. Michal, 7,7:1), v sedle se svou stálou jezdkyní, amatérkou Alenou Šíchovou.

Cena Střední školy dostihového sportu a jezdectví (hdcp V. k., 1800 m) byla první kapitolou seriálu Hippospol Cup 2015 a první plný zásah v ní vybojoval čtyřletý valach Kleonne (Vrba Rokytnice Slavičín, tr. Vrba), se sázkovým druhým favoritem 3:1 naplno uspěla vítězka celého loňského seriálu, žákyně Simona Molková.

Mezi nezvítězivšími tříletými pak v Ceně www.dostihy.net (IV. k., 2220 m) pozici favoritky jistě dodržela hnědka Kalanisia (Stanislav Chudáček, ž. Rája), a Heleně Vocáskové pojistila vedoucí pozici v aktuálním trenérském šampionátu.

Závěrečnou Cenu Sharpoura (hdcp IV. k., 2220 m) pak po boji získal sázkový druhý favorit Abret (tr. Luka, ž. Havelková, 3:1), čtyřletý valach stáje Šťastná hvězda zaznamenal druhé kariérní vítězství.

výsledky

 

 

Původní článek

Po jarních klasických vrcholech z předchozích týdnů pokračuje tuto neděli metropolitní dostihová sezóna v Conseq Parku Velká Chuchle odpolednem, jehož hlavním bodem bude jeden z nejdůležitějších mílařských testů pro starší ročníky, 66. Velká květnová cena VW WACHAL, a. s. (1600 m, 135 tis. Kč). Celkem se uskuteční osm dostihů, v nichž startuje 69 koní a 30 jezdců, začátek programu je ve 14 hodin.

Útok na první čistý hattrick

Jediným trojnásobným vítězem v historii Velké květnové ceny je její premiant z let 2009, 2011 a 2012 Sharpour, tudíž se sedmiletý hnědák Chardonney Tcheque může po loňské a předloňské výhře stát prvním držitelem čistého hattricku. Zároveň si hvězdný svěřenec nejúspěšnějšího chuchelského trenéra současné éry Tomáše Šatry může v sedmadvacátém životním vystoupení zapsat už třinácté vítězství, k čemuž by mu měl dopomoci žokej Jiří Chaloupka, jenž jej už před pěti lety dovedl k oběma pražským juniorským triumfům. Nositel titulu Mílař roku 2014, reprezentující stáj Dr. Charvát, zvítězivší z posledních dvanácti ročníků tohoto dostihu hned osmkrát, stejně jako v předchozích dvou letech, startem ve Velké květnové ceně otevírá sezónní účet.

Premiérově se po zimě představí i další dvojice špičkových účinkujících. Čtyřletá hnědka Najinska (DAR) je šampiónkou od počátku své kariéry, byla vyhlášena Nejlepší dvouletou klisnou 2013 v ČR i SR a Nejlepší tříletou klisnou 2014 v ČR. Z dvanácti dosavadních vystoupení vyhrála pětkrát, především loňskou Jarní cenu klisen v Praze a Cenu Pat’s Music v Bratislavě. Prvně nastoupí jako svěřenka dvojnásobného a úřadujícího trenéra-šampióna Allana Petrlíka a pod vedením letošek velmi dobře zahájivšího žokeje Milana Zatloukala. Pětiletý tmavý hnědý valach Nyani Tomba (Joly) je naopak stabilně svěřencem Heleny Blažkové a v sedle bude mít svého nejčastějšího žokeje Jaromíra Šafáře. V jubilejním dvacátém startu může sice získat teprve druhé vítězství, na kontě však má celou řadu cenných místění, např. druhá místa z loňských Velké ceny Prahy a Bratislavské míle, či čtvrtou příčku z předloňské rakouské Velké jarní ceny.

Z letos již prezentovaného kvarteta by nejvýše měl zamířit držitel loňských Memoriálu profesora Michala a Ceny Jezdectví, bronzový z letošního Memoriálu Jaroslava Maška Honzik (DS Pegas, tr. Lisek, ž. Foret). Na vysokou úroveň se ve druhé části minulé sezóny propracoval další zatím trojnásobný vítěz Equestr (Stáj Englicovi, tr. T. Váňa, ž. Korečková), v říjnu těsně druhý v pardubické Ceně mílařů. Až vloni na podzim zahájil výjezdy do Francie kariéru Royal Kingdom (R.C.L., tr. Luka, ž. Rája), nicméně dvakrát dokázal vyhrát a i když se mu po potížích ve startovním boxu nepovedla letošní a zdejší premiéra ve Velké dubnové ceně, rozhodně může do výsledku promluvit i on. Loňská vítězná žokejka Martina Havelková bude tentokrát v sedle šestého právě z Velké dubnové ceny Zakhar Stara (Valentin Bukhtoyarov, tr. Šavujev), v jedničkové francouzské společnosti neumístěného, na zdejší scéně trojkového premianta v Karlových Varech a pátého z Velké červnové ceny a Ceny Jockey Clubu.

 

Startovní listiny, sázkové kurzy

Další dostihový program:

14.00 – Cena DENÍKU E15 (hdcp V. k., 1400 m): před měsícem Drtina „rozdrtila“ své soupeře nečekaně, coby dosud největší vítězný outsider letošní pražské sezóny, teď už ale bude nastupovat jako jedna z favoritek.

14.30 – Cena SATY, spol. s r. o. (III. k., 1200 m): tříletý Daryan sice poprvé změří síly se zkušenějšími konkurenty, avšak v solidně obsazených testech svého ročníku byl dvakrát druhý, což mu dává dobré šance i tentokrát.

15.00 – Cena CAFÉ IMPERIAL (hdcp IV. k., 1600 m): rekonvalescent Johannes Kepler od říjnového comebacku pravidelně sbírá umístění, s nadějným žákovským jezdcem může nyní atakovat i nejvyšší příčku.

15.30 – Cena BIOSPACE (hdcp III. k., 1600 m): ve vyrovnané šestici mílařského handicapu se, letos premiérově, objevuje i přední loňský junior, suverén pardubické Ceny nadějí a bronzový z rakouské Ceny zimního favorita Artaban.

16.30 – Cena Střední školy dostihového sportu a jezdectví (hdcp V. k., 1800 m): v letošním prvním dostihu žákovských a mladých jezdců může čtrnáctiletá klisna Barletta v ojedinělém dostihovém věku přidat již třinácté kariérní prvenství.

17.00 – Cena www.dostihy.net (IV. k., 2200 m): mezi devítkou tříletých jsou hlavními kandidátkami na premiérový triumf Kalanisia a Nineteen, prosadit se po těsné druhé příčce z dubnového brněnského debutu může i Lady Catherine.

17.30 – Cena Sharpoura (hdcp IV. k., 2200 m): zkušený Honey Bunny sestupuje o kategorii níže a vyzve jej mj. i úspěšná dvojice z dubnových Karlových Varů True Dream a Abret.

Publikováno: 18.5.2015 17:30:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: rovinové dostihy
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 11/2019 ročník: 67