XIII. den metropolitní sezóny: 70. PEGAS ST LEGER - výsledky

Po dvouměsíční pauze se opět otevřely brány Conseq Parku Velká Chuchle a centrální české závodiště odstartovalo nabitou druhou polovinu své letošní sezóny. Tradičním vrcholem poslední prázdninové neděle je závěrečný a také nejdelší klasický dostih, letos jubilejní 70. ročník PEGAS St Leger (listed, 2800 m, 550 tis. Kč, start 18.05 hodin). Aktualizace 31. 8. 9:00 HOD: Vložena tisková zpráva s výsledky

Tisková zpráva:

Kompletní výsledky

Jasným favoritem mezi devítkou aktérů byl vítěz Derby z Prahy a Bratislavy Touch of Genius (ž. Šafář, tr. Josef Váňa, Statek Blata Český Ráj, 1,6:1), avšak ve finiši stačil až na třetí místo. Velice kvalitní výkon podala vítězka červencového Oaks Amga River (ž. Murzabajev, tr. Šavujev, Valentin Bukhtoyarov, 3,5:1), která se snažila vzdorovat pozdějšímu vítězi nejdéle ze soupeřů a obsadila druhou příčku. Nikdo však nestačil na hnědáka Sanoka (5,5:1) s žokejem Václavem Janáčkem v sedle. Někdejší pětinásobný český a současný trojnásobný španělský šampión jej hned po startu poslal diktovat tempo, na protilehlé rovině při nástupu Prince Bajaji kontroloval situaci, před finišem nechal svého koně oddychnout a v koncovce měl reprezentant stáje Nýznerov, svěřenec Grega Wroblewskiho dostatek sil, aby v čase 3:04,00 vyhrál jistě o délku a čtvrt.

Čtvrtý finišoval nejlepší z kvarteta českých odchovanců Lorpen (ž. Mach, tr. Myšková, Stáj Jeso, 25:1), za nímž těsně pětici uzavřel Amadeon (ž. Rája, tr. Vocásková, Stanislav Chudáček, 14:1), zbylá dvě dotovaná místa pak s odstupem obsadili Gibb’s Beach a Princ Bajaja.

Úvodní Cenou Elektrizace železnic Praha (IV. k., 3300 m) odstartoval jedenáctý ročník pražského podzimního seriálu překážkových dostihů o Pohár EŽ Praha a v dramatické koncovce se k šestému životnímu triumfu nečekaně prosadila sedmiletá klisna trenérky Ilíkové Corvina (Jezdecký oddíl Beňov, 7:1) s amatérem Pavlem Složilem v sedle.

Prvním ze dvou dostihů pro nezvítězivší dvouleté byla Cena EBF (III. k., 1400 m), jíž pro sebe jistě rozhodl potřetí v kariéře startující Secretive Lord (Rabbit Trhový Štěpánov, tr. Juránek, 15:1), vedený žokejem Martinem Laubem.

V následné kapitole seriálu Fitmin Cup pro mladé tuzemské odchovance prvního ze dvou nedělních triumfů dosáhl úřadující žokej-šampión Bauyržan Murzabajev, když v Ceně výživových programů Fitmin (III. k., 1200 m) k těsnému prvenství dovedl podruhé nastoupivší klisnu Katryen (DS Mlékojedy, tr. Pohanka, 7,7:1).

V prvním ze čtyř handicapů programu Ceně Darsalama (hdcp IV. k., 2400 m) nečekaně lehce triumfoval šestiletý valach Roony (12:1) s jezdcem Michalem Demem, získal svou třetí kariérní výhru a přinesl premiérový trenérský úspěch pro Ivanu Porkátovou, pod jejímž vedením, a v barvách stáje Relay JK Levín, startoval poprvé. V tomto dostihu byl překonán letošní rekord v nejúspěšnější sázce na tzv. velké pořadí (tří koní v cíli), za kombinaci Roony - Lucie - Kleonne bylo vypláceno 11.543 Kč za deset korun vsazených.

Následnou Cenu fotosoutěže Nikon 2015 (hdcp V. k., 1600 m) navzdory nejvyšší nesené hmotnosti v poli vybojovala počtvrté v životě vítězná pětiletá Lemesína (Lokotrans, tr. Kantek, 12:1) a jezdce Ondřeje Velka přiblížila na posledních sedm zásahů k žokejskému titulu.

Jubilejní třicátý životní triumf pak po Ceně Fontana Watercoolers (hdcp IV. k., 1200 m) oslavila jezdkyně Jiřina Andrésová, když k jisté finální převaze dovedla podruhé v kariéře vítěznou čtyřletou klisnu Kitty Lot (HIT LOT Pejšková, tr. Pejšková, 10:1).

V posledním dostihu před vrcholem programu se jedinkrát za celý den prosadil favorit, jímž v Ceně časopisu Jezdectví (hdcp II. k., 1200 m) byl tříletý ryzák Russian Hockey (tr. Šavujev, Valentin Bukhtoyarov), jemuž ke třetí letošní i životní výhře dopomohl žokej Bauyržan Murzabajev.

 

Původní článek:

V dalším programu mj. odstartuje již XI. ročník podzimního překážkového seriálu o Pohár EŽ Praha, či pokračuje populární metropolitní série pro dvouleté koně českého chovu Fitmin Cup. hned šestkrát bude v akci letos podruhé na pražské dráze hostující pětinásobný český, trojnásobný španělský a jednou slovenský žokej-šampión Václav Janáček. Celkem se uskuteční osm dostihů, v nichž se představí 90 koní a 32 jezdců. Start úvodního dostihu je ve 14 hodin.

Vysokým favoritem vrcholu programu je vítěz Českého i Slovenského derby Touch of Genius, který navíc v dostihu nepotká žádného z prvních šesti v cíli červnové pražské klasiky. Mercedes-Benz Českého derby se kromě něj z nedělních uchazečů zúčastnili ještě dva, a to jeho tréninkový kolega, ve výsledku o devět délek sedmý Gibb’s Beach (ž. Zatloukal, stáj Jasna) a o dalších osm délek jedenáctý, jeden ze čtyř tuzemských odchovanců v poli St Leger Mondego Bay (ž. Laube, tr. Juránek, stáj Rabbit Trhový Štěpánov), jenž se zároveň stane jediným koněm, účastnícím se letos všech tří dostihů Klasické trojkoruny.

Hlavními soupeři držitele dvou vavřínových věnců s modrou stuhou (historicky čtvrtého majitele česko-slovenského derby-double) by však měli být jiní oponenti. Konkrétně červencový vítěz mosteckého handicapu Sanok (ž. Janáček, tr. Wroblewski, stáj Nýznerov), jenž mířil už do Polského derby, kam jej ale nepustilo zranění, a již čtyřnásobná vítězka, včetně klasického Oaks, Amga River (ž. Murzabajev, tr. Šavujev, stáj Valentin Bukhtoyarov).

Stříbrem z Maďarského Oaks si o nedělní start „řekla“ také druhá z klisen, česká rodačka Alegoria, kterou stejně jako v Budapešti povede jezdec Radek Man, přičemž vedoucí trenérka průběžného pořadí šampionátu Helena Vocásková a stáj Stanislav Chudáček budou mít v ohni ještě jedno želízko, a tím je druhý z loňské Ceny zimního favorita a letos po zdravotní pauze až v červnu nastoupivší Amadeon (ž. Rája).

Největším otazníkem sestavy pak je pátý z Velké jarní ceny a po vynucené přestávce bronzový z Lázeňské míle Lorpen (ž. Mach, tr. Myšková, Stáj Jeso), třetí z českých odchovanců ve zmíněných vystoupeních předvedl velmi solidní výkony, ale jako jediný dosud nestartoval nad dva kilometry. Neobvyklou dosavadní kariéru (na kandidáta závěrečného klasického testu) má i poslední ve výčtu a čtvrtý tuzemský rodák Princ Bajaja (ž. Chaloupka, tr. Bodlák, stáj U krále Matyáše, UH), který se po květnovém trojkovém bronzu (za Touch of Geniusem) dvakrát vypravil do polské Vratislavi, kde obsadil druhé a první místo v dostizích přes proutěné překážky.

Startovní listiny, Sázkové kurzy

 

Další dostihový program:

14.00 – Cena Elektrizace železnic Praha, a. s. (IV. k., 3300 m): v úvodní kapitole tradičního překážkového seriálu se po roční odmlce představí i dvojnásobný jedničkový vítěz Čáriray.

14.35 – Cena EBF (III. k., 1400 m): v prvním ze dvou nedělních juniorských testů se o premiérový triumf utká devět aktérů, mezi nimi i bronzový ze Simsonovy ceny Johnny Whistle.

15.10 – Cena Výživových programů Fitmin (III. k., 1200 m): do dalšího dílu Fitmin Cupu míří čtrnáct nezvítězivších mladých českých odchovanců, jedním z pěti debutantů je i sourozenec vítězů první kategorie Hyacinta a Honzika Harwey.

15.45 – Cena Darsalama (hdcp IV. k., 2400 m): s nízkými zátěžemi mohou na dlouhé trati uspět aktéři podobného dostihu z Karlových Varů Portugal a True Dream.

16.20 – Cena Fotosoutěže NIKON 2015 (hdcp V. k., 1600 m): v mílovém testu nejnižší kategorie je zcela otevřená situace, na start se postaví maximální počet šestnácti účastníků.

16.55 – Cena Fontana Watercoolers (hdcp IV. k., 1200 m): navzdory nejvyšší nesené hmotnosti by hostující šampión Václav Janáček mohl k triumfu dopomoci Our Lass, dobrou aktuální formu však má také Camelai.

17.25 – Cena časopisu Jezdectví (hdcp II. k., 1200 m): v kvalitní sestavě jsou šance spíš na straně tříletých kandidátů, konkrétně dvojnásobných jarních vítězů Russian Hockey a Seasonal Missile.

Publikováno: 31.8.2015 9:00:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: rovinové dostihy
Aktuální číslo
Obsah čísla 11/2019 ročník: 67