XIV. den metropolitní sezóny: Dostihový festival - výsledky

Sice o dva týdny dříve, než bylo v posledních sezónách obvyklé, ale zato s hvězdně obsazenými vrcholy proběhl v neděli 6. září v Conseq Parku Velká Chuchle tradiční Dostihový festival, jemuž udělila záštitu primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová. Aktualizace 7. 9. 7:00 HOD: Skvělý Meandre nezklamal. Ohlédnutí za festivalem s výsledky v článku.

Výsledky

Nejzářivější hvězdou celého dne byl nejúspěšnější kůň, který kdy na chuchelském závodišti startoval, sedmiletý bělouš Meandre (tr. Šavujev, stáj Said Šaptukajev). Vítěz čtyř dostihů nejvyšší světové třídy Gr.1 a trojnásobný účastník pařížské Ceny Vítězného oblouku, jenž v bohaté kariéře vydělal přes 1,5 miliónu eur, byl 1,9:1 favoritem Conseq Velké ceny českého turfu (listed, 2400 m, 550 tis. Kč) a pod žokejem Bauržanem Murzabajevem Murzabajevem svou roli beze zbytku splnil, když pomalu rozběhnutý dostih ve svižné koncovce lehce vyhrál před zdejšími špičkovými vytrvalci Autorem (ž. Convertino, tr. F. Holčák, Meridian, 6:1) a Aztekem (ž. Foret, tr. T. Váňa, Dr. Charvát, 3,5:1). Překcvapivé čtvrté místo získal Fernando (ž. Zatloukal, tr. Haris, Dostihová stáj Sedrik, 10:1), dotovanou pětici uzavřel vítěz loňského Českého derby Cheeky Chappie (ž. Chaloupka, tr. R. Holčák, Monte Negro, 5,5:1).

Žokej Murzabajev vyhrál Velkou cenu českého turfu poprvé, trenér Šavujev již počtvrté. Meandre si ve čtyřiatřicátém kariérním vystoupení připsal sedmé prvenství, i když nastupoval po půlroční především rekonvalescenční pauze od zimních startů v Dubaji.

Druhým z vrcholů byla 37. Velká cena Prahy CK Martin Tour (listed, 1600 m, 550 tis. Kč), před níž měl opět největší šance tandem Murzabajev-Šavujev, avšak osmiletý favorit Zazou (Ramzan Kadyrov, 2:1) těsně nestačil na dvojici tříletých soupeřů. Po vítězství přitom už už sahal jeho stájový kolega Dashing Home (ž. Koplík, 5:1), ale vnějškem dráhy útočící Tamarind Cove (ž. Šafář, tr. Josef Váňa, Statek Blata Český Ráj, 7,8:1) jej dokázal v cíli o půl délky předstihnout. Čtvrtý skončil dlouhodobě výtečný sedmiletý hnědák Chardonney Tcheque (ž. Rája, tr. Šatra, Dr. Charvát, 2,9:1), páté místo obsadil vloni stříbrný Nyani Tomba (ž. Zatloukal, tr. Blažková, Joly, 21:1).

Trenér Josef Váňa triumfoval ve Velké ceně Prahy již potřetí, žokej Šafář premiérově, a dokonce vůbec první životní vítězství pak získal tříletý hnědák Tamarind Cove, v dosavadním průběhu letošní sezóny např. třetí v Českém derby či druhý ve Velké jarní ceně.

V otevíracím dostihu Ceně Fondů Parvest (III. k., 1400 m) pro nejmladší ročník se z deseti aktérů představilo hned sedm debutantů a jeden z nich, hnědák Lagaro (ž. Verner, tr. Petrlík, DAR) svůj premiérový start proměnil v prvenství se startovním kurzem 20:1.

Také v Ceně NN Fondů (hdcp IV. k., 1400 m) tříletá Charmida (tr. Luka, Zámecký vrch) nebyla mezi nejlepšími očekávána, když startovala v kurzu 10:1, přesto v pátém životním vystoupení vybojovala svou premiérovou výhru a žokej Bauyržan Murzabajev si připsal první ze dvou nedělních plných zásahů.

Naopak v Ceně ZFP (hdcp III. k., 1400 m) dokázal její vrstevník Sheik Yerbouti (Andrésová, tr. Drlík, EHORSE – TRM – Frances, 10:1) získat sice rovněž nečekané, zato však již třetí letošní i životní vítězství.

I druhý nedělní dostih dvouletých Cenu Fondů Conseq Invest (II. k., 1200 m) vyhrál trojnásobný trenér-šampión Allan Petrlík pro stáj DAR, když druhý životní triumf vybojovala sázková druhá favoritka, tmavá hnědka Anshoa (2,7:1) s žokejem Jiřím Chaloupkou.

Vítězem s nejvyšším kurzem se stal v Ceně Conseq penzijní společnosti (hdcp III. k., 2400 m) poprvé v životě vítězný čtyřletý hnědák Mystic Golfer (tr. Hronová, DS Hronovi), přičemž s outsiderem v kurzu 25:1 dosáhl druhé výhry dne žokej Jan Verner.

Prvního kariérního triumfu dosáhla i v závěrečné Ceně Městské policie Praha (hdcp IV. k., 1800 m, žáci a mladí jezdci) druhá spolufavoritka dostihu, tříletá Candle In The Wind (tr. Šatra, Filipův kůň, 5:1), když k těsné výhře využila nízkou hmotnost i přítomnost talentované žákyně Simony Molkové, jež se tak osamostatnila na čele průběžného pořadí seriálu žákovských dostihů Hippospol Cup 2015.

 

Tisková zpráva

Nejsledovanějšími položkami programu budou 37. ročníky Conseq Velké ceny českého turfu a Velké ceny Prahy CK Martin Tour, v nichž se představí sice méně početná startovní pole, avšak, a to rozhodně ani v jednom případě není klišé, kvantita startujících je mnohonásobně převýšena jejich kvalitou. Celkem se uskuteční osm dostihů, v nichž se představí 74 koní a 33 jezdců. Start úvodního dostihu je ve 14 hodin.

Chronologicky prvním z obou komparačních vrcholů, již od roku 1979 srovnávajících nejlepší tříleté a starší koně, bude Conseq Velká cena českého turfu (2400 m, 550 tis. Kč, start v 16.35 hodin) se sedmi aktéry. Megastar sestavy je sedmiletý bělouš Meandre (ž. Murzabajev, tr. Šavujev, stáj Said Shaptukayev), úspěšnější kůň, než všichni nejlepší, kteří se kdy na českých drahách objevili! V kariéře od roku 2010 absolvoval 33 startů, z nichž šest vyhrál a na dotacích vydělal přes 1,5 miliónu eur. Čtyřikrát triumfoval v dostizích nejvyšší světové kategorie Gr.1 (Grand Prix de Paris 2011, Grand Prix de Saint-Cloud 2012, Grosser Preis von Berlin 2012 a Preis von Europa 2013 – to už jako v ČR registrovaný svěřenec trenéra Šavujeva a tudíž se po Darsalamovi 2005 stal druhým úředně českým vítězem dostihu se statusem Gr.1), třikrát (2011 – 2013) se zúčastnil slavné Ceny Vítězného oblouku v pařížském Longchamp (Prix de l’Arc de Triomphe, postupně 6., 12. a 10.), v roce 2013 startoval i v nejbohatším dostihu světa Dubai World Cupu (6.).

Odchovanec dostihového impéria rodiny Rothschildů nastoupí po půlroční aklimatizační pauze, kterou dostal naordinovánu po zimních startech v Dubaji, a tak plány na cenný skalp mohou nikoliv nereálně spřádat jeho soupeři, především čtyři členové středoevropské vytrvalecké elity. Vítěz červencového Zlatého poháru z Bratislavy, pětiletý Autor (ž. Convertino, tr. F. Holčák, Meridian), jenž má na kontě i triumf v rakouském St Leger 2013, či druhá místa ze supervytrvaleckých listed dostihů v Německu, o rok mladší výborný český odchovanec Aztek (ž. Foret, tr. T. Váňa, Dr. Charvát), jenž Autorovi na Slovensku podlehl, ale předtím vyhrál loňské VC českého turfu, Cenu prezidenta republiky a letošní Memoriál Vlastimila Smolíka a pražský Zlatý pohár, sedmiletý Donn Halling (ž. Rája, tr. Luka, DS MAENTIVA), premiant italského St Leger 2012 či Velké ceny Slovenska 2013 a účastník grupových a listed dostihů v Německu a Francii, a loňský klasický hrdina, vítěz Českého derby a St Leger Cheeky Chappie (ž. Chaloupka, tr. R. Holčák, Monte Negro).

V takto silné sestavě by zbylí dva účastníci, bronzový z letošního Rakouského derby Glavalino (Hlubučková, tr. Blažková, Stáj Success) a vítěz slušovické Ceny Jockey Clubu Fernando (ž. Zatloukal, tr. Haris, Dostihová stáj Sedrik) jakýmkoliv dotovaným výsledkem překonali všechna předstartovní očekávání.

Ve Velké ceně Prahy CK Martin Tour (1600 m, 550 tis. Kč, 17.10 hodin) se představí šestice koní. Esem tu je osmiletý hnědák Zazou (Ramzan Kadyrov), pro kterého to však nebude česká premiéra, jelikož před třemi týdny absolvoval vítěznou rozcvičku po roční přestávce v karlovarské Lázeňské míli. Jeho žokej Bauyržan Murzabajev a trenér Arslangirej Šavujev budou přitom útočit na třetí po sobě jdoucí vítězství, což se dosud v historii tohoto dostihu nikomu nepodařilo. Zazou má na kontě již 34 starty, z nichž vyhrál devět a vydělal přes 1,4 mil. eur. Celkem pětkrát zvítězil v dostihu grupové úrovně (vč. Gr.1 Premio Roma 2011), i on se zúčastnil Dubai World Cupu a v roce 2012 v něm obsadil dokonce páté místo. Velice zdatným mílařem však je i obdivuhodný, po celou kariéru znamenitou výkonnost držící sedmiletý hnědák Chardonney Tcheque (ž. Rája, tr. Šatra, Dr. Charvát), momentálně nejvýkonnější kůň v chuchelském tréninku, který jde na svůj jubilejní třicátý start s bilancí patnácti vítězství, z nichž deseti dosáhl v nejvyšší kategorii (mj. listed Premio Marchese 2011 v Miláně). Naposledy startoval v červencové Bratislavské míli, kde zdolal dvojici špičkových tříletých mílařů. Druhý finišoval suverén mostecké Ceny Jezdectví Dashing Home (ž. Koplík, tr. Šavujev, Ramzan Kadyrov), třetí byl, stejně jako v letošním Českém derby, Tamarind Cove (ž. Šafář, tr. J. Váňa, Statek Blata Český Ráj). V květnu obsadil druhou příčku ve Velké jarní ceně a tehdy za ním čtvrtý skončil vítěz loňské Ceny zimního favorita ve Španělsku Ideal Approach (ž. Foret, tr. Koplík, Lokotrans).

V tomto složení sestavy se pětiletý valach Nyani Tomba (ž. Zatloukal, tr. Blažková, Joly) jeví jako outsider, ale pozor – startoval v posledních dvou ročnících tohoto testu a získal předloni čtvrté a vloni dokonce druhé místo.

 

Startovní listiny, sázkové kurzy

 

Další program

14.00 – Cena Fondů Parvest (III. k., 1200 m): v úvodním dostihu se o premiérový životní triumf utká deset dvouletých koní, z nichž sedm debutuje.

14.30 – Cena NN Fondů (hdcp IV. k., 1400 m): dalších deset kandidátů v prvním ze čtyř nedělních handicapů, první kariérní výhru může atakovat např. syn klasické vítězky Mary Lou Monte Christo.

15.00 – Cena ZFP (hdcp III. k., 1400 m): se čtrnácti aktéry je další handicap nejpočetněji obsazenou položkou programu a reálné šance na čelní příčky má minimálně polovina startujících.

15.30 – Cena Fondů Conseq Invest (II. k., 1200 m): v juniorském půltuctu se představí i vítězky obou oddělení květnové kapitoly seriálu pro české odchovance Fitmin Cup Anshoa a Čamilla.

16.00 – Cena Conseq penzijní společnosti (hdcp III. k., 2400 m): do vytrvaleckého handicapu míří jedenáct koní, mezi nimi i umístění z červnové Karlovarské dvojnásobné míle Nirgera, Temeraf a Lord Beccari.

17.45 – Cena Městské policie Praha (hdcp IV. k., 1800 m): v pokračování série Hippospol Cup pro žákovské a mladé jezdce může čekání na první životní vítězství ukončit letos zatím vždy umístěný šestiletý valach Marker Sun.

Publikováno: 7.9.2015 7:00:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: rovinové dostihy
Aktuální číslo
Obsah čísla 10/2019