Dostihové loučení s pardubickou sezonou ukázalo na šampiony

Vrcholem Závěrečného dostihové dne byla Cena města Pardubic, kterou pro sebe vybojoval svěřenec trenérky Hany Kabelkové Turdus. V sedle sedmiletého hnědáka byl žokej Lukáš Matuský.

Hlavní hvězdou závěrečné Ceny města Pardubice byl ostřílený bělouš Ter Mill, který v tomto dostihu zvítězil před třemi lety. Letošní vítězství ale bral další z favoritů – sedmiletý Turdus, kterého pro stáj Quartis – Zámecký vrch připravuje trenérka Hana Kabelková. S žokejem Lukášem Matuským se po celý dostih drželi prakticky na čele startovního pole, i když byl Turdus podle svého jezdce „čumivý“. „On frčí, ale jak uvidí skok, začne koukat a soustředit se na odskok. Ale vždy se s tím nakonec výborně popasuje, je to výborný skokan. Vyhrál zaslouženě. Ale byl strašně „vyčuměný“ na to, jak to tady výborně pozná. Myslel jsem, že mi velký anglický skok vybočí jak v minulosti Izynka. Ale naštěstí jsme to dali a vyhráli,“ komentoval průběh dostihu Lukáš Matuský. Za Turdusem finišoval druhý Dulcar de Sivoly s Josefem Borčem, kterého náskok vítězné duo odrazilo až v závěrečném finiši. Třetí místo bral Ter Mill v sedle s Janem Odložilem před Caline de Juilley (ž. Marcel Novák), Vernois (Richard Bartoň) a Cote Mer (Patrick Boekhout). Valtz byl žokejem Janem Faltejskem zadržen.

Při závěrečném dostihovém mítinku se v Pardubicích dařilo žokeji Marcelu Novákovi, který zvítězil dvakrát – stejně jako pardubický šampion Sertash Ferhanov. Novák lehce zvítězil v sedle Mansura v Ceně podporované společností PROVET a vzápětí v sedle pětiletého Zataro v Ceně Nadace pro rozvoj města Pardubic. Dvě vítězství Sertashe Ferhanova upevnilo jeho náskok v pardubickém šampionátů jezdců, který vyhrál s celkovými deseti letošními vítězstvími. Poprvé „čerstvý“ žokej zvítězil v úvodních proutkách tříletých na 3200 metrů Cena podporovaná grafickým studiem Tasou v sedle Gold Havanah, podruhé v následujících proutkách na 3400 metrů v sedle Merelly v Memoriálu Jiřího Šindlera, třiatřicetinásobného startéra Velké pardubické. Oba tyto koně připravuje trenérka Helena Vocásková.

„V Pardubicích se mi jezdí dobře, mám to tady rád. Koně mi běhají skvělým způsobem. Nesmím ale usnout na vavřínech. Už se těším na další sezonu,“ komentoval své vítězství v pardubickém šampionátu Sertash Ferhanov.

Jednou se zadařilo také žokeji Marku Stromskému, který uspěl v Ceně Tzigane du Berlais – vítěze 128. Velké pardubické s Českou pojišťovnou. Byl v sedle pětiletého hnědáka Shegertona, který zvítězil poprvé ve své kariéře. Shegertona připravuje trenér Stanislav Popelka, který „bodoval“ ještě v úplně posledním dostihu dne. V Ceně podporované tiskárnou V Ráji zvítězil jeho Lord Jagmin s Janem Odložilem v sedle. Popelka nakonec zvítězil v šampionátu trenérů. S trenérkou Vocáskovou nasbírali oba shodně devět vítězství a pět druhých míst. Rozhodla až místa třetí, kdy jich Popelka měl celkem devět.

 

VÝSLEDKY

 

 


 

Původní tisková zpráva

Třináct dní po Velké pardubické je tu Závěrečný dostihový den letošní sezóny. Stejně jako v minulém roce bude vrchol odběhnut pod názvem Cena města Pardubic na tradiční distanci 4200 metrů. Hlavní dostih sezónního loučení můžeme nazvat také jako dostih zklamaných. Šest ze sedmi startujících v posledním startu svým realizačním týmům radost neudělalo.

Hlavní hvězdou dostihu by měl být dvanáctiletý bělouš Ter Mill, který byl na startu Velké pardubické, ale jeho pouť skončila za Taxisovým příkopem. Stejně to měl reprezentant Dostihové stáje Malá Morávka před třemi lety, kdy Velkou pardubickou pod Ondřejem Velkem nedokončil, ale o necelé dva týdny později pod Marcelem Novákem zvítězil o krk před Love the Win. V roce 2016 Ter Mill Velkou pardubickou dokončil a po loňském zadržení směřoval do Velké slušovické, kde finišoval šestý. Letos bude mít v sedle stálého jezdce Jana Odložila, a tak může po více než dvou letech opět dosáhnout na vítězství. Poslední výhru si připsal začátkem června 2016 v Pardubicích na distanci 4500 metrů.

Nejvážnějším soupeřem pro Ter Milla by měl být Turdus, který v den Velké pardubické nedokončil Cenu Vltavy. Jiřího Kouska v sedle střídá Lukáš Matuský, který s Turdusem vyhrál při letošní premiéře 8. května. Jediným koněm, který měl poslední start relativně pozitivní, je Valtz, který v jednom z rámcových dostihů při Velké pardubické doběhl čtvrtý. Nyní se do jeho sedla vrací Jan Faltejsek, a tak se ambice podstatně zvyšují. Vernois a Dulcar de Sivola také startovali druhou říjnovou neděli, ale neúspěšně. Dvojice Cote Mer a Caline de Juilley absolvovala v českém tréninku zatím jediný start, ale nebyl pozitivní, okolo cílového mezníku neproběhli. Kdo udělá radost v sobotu odpoledne svému majiteli, to je otázka před Cenou města Pardubic.

V rámcovém programu se představí několik zajímavých jmen. Mezi tříletými v dostihu přes proutěné překážky bude chtít navázat na čtyři rovinová vítězství Gold Havanah s čerstvým žokejem Sertašem Ferhanovem, který se může stát nejlepším jezdcem letošní pardubické sezóny. Ve třetím dostihu absolvuje čtvrtý překážkový start kariéry loňský derby-vítěz Joseph, o seznámení s pardubickými krosy se postará ze sedla žokej Jan Faltejsek.

V Ceně Nadace pro rozvoj města Pardubice na 4300 metrů se pokusí navázat na někdejší úspěchy devítiletý Jantar, ale pozornost se bude soustředit především na vítěze Gran Premio Merano 2016 Mazhilise. Před dvěma týdny byl v Pardubicích druhý v klasické steeplechase, nyní pod Jaroslavem Myškou absolvuje premiéru v krosovém dostihu.

 

Startovní listiny


ČASOVÝ HARMONOGRAM

10:00 Otevření areálu

11:30 sázení Stromu svobody v rámci celostátní stejnojmenné kampaně s pětinásobným vítězem Velké pardubické Janem Faltejskem (vpravo u vchodu do areálu závodiště, u tribuny I)

12:00 Cena podporovaná grafickým studiem TASOU

12:35 Memoriál Ing. Jiřího Šindlera – 33ti násobného startéra Velké pardubické

doprovodný program - dostih poníků (cílová rovina)

13:20 Cena podporovaná společností PROVET

doprovodný program - autogramiáda Miloše Fice a Miroslava Macka, autorů knihy Přes překážky ke hvězdám (vestibul tribuny D)

13:55 Cena Nadace pro rozvoj města Pardubic

14:30 Cena TZIGANE DU BERLAIS – vítěze 128. Velké pardubické s Českou pojišťovnou

doprovodný program - autogramiáda Miloše Fice a Miroslava Macka, autorů knihy Přes překážky ke hvězdám (vestibul tribuny D)

15:05 Cena města Pardubic

15:40 Cena podporovaná Tiskárnou v Ráji

vyhlášení výsledků šampionátu jezdců a trenérů pardubické sezony 2018 (dekorovací paddock)

 

 

Závěr pardubické sezony bude opět patřit neziskovému sektoru

Je už tradicí několika posledních let, že závěrečný mítink pardubické sezony patří neziskovému sektoru. Dostihový spolek a.s. zve klienty, zaměstnance, ale i dobrovolníky charitativních organizací a zařízení v oblasti sociálních služeb, aby si užili a zažili atmosféru dostihů. Pro ně a pro všechny návštěvníky Závěrečného dostihového dne je připraven rozmanitý doprovodný program.

První ze sedmi dostihů závěrečného mítinku konaného v sobotu 27. října startuje ve 12:00 hodin, už o půl hodiny dříve se ale uskuteční první z bodů doprovodného programu. Závodiště symbolicky oslaví 100. výročí vzniku Československa a společně s pětinásobným vítězem Velké pardubické Janem Faltejskem zasadí „strom svobody“ v rámci stejnojmenné celostátní kampaně. Strom najde své místo u vstupu do areálu závodiště na hlavní promenádě a nedaleko tribuny I.

Po celé odpoledne bude návštěvníkům otevřena výstava fotografií z pardubických dostihů autorů Jaroslava Šindeláře a Miroslava Majera, kteří patří k dlouholetým fotografům nejen dostihového dění na pardubickém závodišti. Výstava bude instalována před tribunou D.

Další zkušený fotograf Miloš Fic bude rozdávat své podpisy v rámci autogramiády ke knize Přes překážky ke hvězdám, která vychází v těchto dnech u příležitosti 25. výročí Dostihového spolku a kterou závodiště slavnostně pokřtilo při mítinku se 128. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. Fotografie zachycující emoce a příběhy dostihů slovem okomentoval Miroslav Macek. Publikace bude k dispozici ve stánku Dostihového spolku ve vestibulu tribuny D, kde se také o přestávkách po 3. a po 5. dostihu autogramiáda uskuteční.

Diváci uvidí také dva dostihy poníků a mohou se svézt po dostihové dráze konibusem. Zastávka je u tribuny označené písmenem I.

Závěrečný dostihový den se koná pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana.

Po skončení dostihového mítinku se Dostihový klub na hlavní tribuně promění v hudební scénu. Od 18 hodin se tu uskuteční HELP JAM FEST. Tento projekt pomáhá, tentokrát jednomu z nejznámějších pardubických muzikantů – varhaníkovi a klavíristovi Vlastimilu Bičíkovi. Na akci jako první zahraje jeho domovská kapela eNDee, hrát ale hity ze všech možných žánrů budou v "jamu" další muzikanti z celé republiky.

Vstupné na tuto akci je dobrovolné, pro příchozí po skončení dostihového dne je vstupné na závodiště bezplatné.

Publikováno: 28.10.2018 10:45:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: překážkové dostihy
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020