Závěrečný dostihový mítink v Pardubicích - výsledky

Celá řada zvučných jmen byla na startovních listinách posledních sedmi dostihů pardubické sezony. Mnozí si přišli spravit chuť po nepříliš vydařeném mítinku Velké pardubické. Byli mezi nimi i svěřenci Stanislava Popelky Vicody a Al Bustan. A právě druhý jmenovaný, vítěz Velké národní ve Švédsku, opanoval i vrchol sobotního programu Cenu města Pardubic. 

Na start dostihu se postavilo sedm koní, z nichž vybrat jednoznačného favorita mohlo být složité. Byl tu talentovaný Talent, „Váňův“ Rabbit Hawk Wing a také Josefem Váňou připravovaný Soros a nechyběl ani Usockem, který v nedávné Ceně Vltavy způsobil hromadný pád a leckomu sebral naději na vítězství. Na karambol tehdy doplatili i dva svěřenci Stanislava Popelky, včetně Al Bustana. Ve stájích ho přezdívají Tonda. „Tonda nám to dneska trochu vynahradil,“ komentoval vítězství trenér Stanislav Popelka. „Al Bustan má určitě více zkušeností s pardubickou dráhou, Vicody šel podruhé tenhle těžší kurz v Pardubicích, ale šel taky velice dobře. Nevím, co se stalo na tom předposledním skoku, protože s těžkými skoky si poradil bez problémů a pak tam přišel pád… Věřím, že by jinak byl s Al Bustanem hodně vpředu,“ dodal Popelka a naznačil tak průběh dostihu.

Od startu byl na čele startovního pole Celadon s Lukášem Matuským, Al Bustan i přes rychlé tempo ale dokázal v závěru ještě zrychlit. Jenže po pádu Vicody na předposlední překážce upadl na posledním skoku i Celadon a Al Bustanovi se otevřela cesta k vítězství. „Když jsem byl na trávě, tak jsem se do něj opřel. Nečekal jsem takové zrychlení. Jsem přesvědčený, že i kdyby Celadon nespadl, tak jsme ho chytli,“ tvrdil vítězný žokej Pavel Složil ml. Za Al Bustanem se v cíli koně seřadili v pořadí Talent (ž. Josef Bartoš), Soros (ž. Jan Kratochvíl), Rabbit Hawk Wing (ž. Josef Váňa ml.) a Usockem (ž. Jan Faltejsek).

V Pardubicích se dařilo žokeji Janu Kratochvílovi. Nejprve zvítězil v sedle Fantaghiro v Ceně společnosti A.C.in s.r.o. a hned nato v Ceně Charme Looka, vítěze 126. Velké pardubické s Českou pojišťovnou. Do sedla vítězné Waikity jej angažoval trenér Čestmír Olehla. „Waikita miluje bláto, miluje hluboký terén, který teď v Pardubicích je. Kdyby tady byla taková půda pořád, mohla by tu běhat častěji. Ona to není špatná kobyla, ale potřebuje takovou půdu a ta je jednou do roka,“ řekl trenér Olehla, který také prozradil, že Jan Kratochvíl dostal poměrně ultimativní ordre. „Honza si to sice udělal trochu jinak, ale jsem rád, že se Waikita dnes prosadila,“ dodal Čestmír Olehla.

„Trenér mi říkal, abych z ní dostal, co půjde, abych byl blízko špice. Ale ta půda je dneska hodně hluboká, takže to úplně do puntíku splnit nešlo, potřeboval jsem ji chvilkama někde nechat trochu odpočinout. Ale domů potom zabrala a vyhrála, takže super,“ komentoval situaci vítězný žokej Jan Kratochvíl.

Dostihový program tradičně otevřely dostihy přes proutěné překážky. Hned v tom prvním, Ceně podporované společnosti Ticketportal, se prosadila tříletá ryzka Marmeláda, pro kterou to byla premiéra nad skoky. A zatímco v rovinách se prosadit nedokázala, nad pardubickými překážkami s žokejem Marcelem Novákem v sedle předvedla skvělý výkon. Podobný scénář napsal i druhý dostih Cena Alfredo Catering, kde zvítězil další debutant nad překážkami Linngar. V sedle byl žokej Josef Bartoš.

V letošní sezoně se daří šestiletému Woodymu, který se prosadil v Ceně mladých jezdců pod Petrem Tůmou. Těsné vítězství nad běloušem Četařem, který v dostihu udával tempo.

Po více než třech letech se úspěchu dočkala osmiletá Fantaghiro, která dokázala s Janem Kratochvílem zvítězit v Ceně společnosti A.C. in s.r.o. S náskokem mnoha délek porazila Maestra Quercuse, Modase i Lord Jagmina, který po téměř celý dostih udával tempo. Pátý došel Segal.

Úplnou tečku za pardubickou sezonou udělala Cena podporovaná tiskárnou V Ráji vypsaná pro čtyřleté koně. Ovládl ji hnědák Stay Strong trenéra Wroblewskeho. V sedle měl žokeje Josefa Bartoše, který tímto vítězstvím získal potřebný bod do neoficiálního šampionátu jezdců pardubického závodiště. 

 

Původní tisková zpráva

Dva týdny po Velké pardubické, to je tradiční termín loučení s dostihovou sezónou v Pardubicích. Závěrečný dostihový den nabízí sedm dostihů, chuť si většinou chtějí spravit neúspěšní z mítinku Velké pardubické. Letos ale dostih nedokončila pouze čtveřice koní, a tak žádného ze startujících v letošní Velké pardubické neuvidíme.

Při mítinku Velké pardubické byl největší karambol k vidění v Ceně Vltavy na 4500 metrů. Šest koní skončilo svou pouť na Francouzském skoku. Jako první se poroučel k zemi Usockem a přes něj spadli čtyři další a jezdce ztratil Marcus Aurelius. Nic vážného se nestalo, a tak čtyři z této šestice uvidíme v Ceně města Pardubic na 4200 metrů. Repete tak čeká na Al Bustana, právě Usockema, Celadona a Talenta. Pouze Talenta povede stejný jezdec jako před třinácti dny, žokej Josef Bartoš. V sedle Al Bustana bude žák Pavel Složil, Usockema povede čtyřnásobný vítěz Velké pardubické Jan Faltejsek a Celadona žokej Lukáš Matuský, který o hlavní událost roku přišel díky zranění v sobotních proutěných překážkách.

Ani druhá polovina startovního pole neodjížděla před dvěma týdny spokojena. Nejstarším koněm na startu bude desetiletý Soros s Janem Kratochvílem. Reprezentant stáje Joly se představil v sobotní Stříbrné trofeji na 4400 metrů, ale obsadil až šesté místo. Dokonce o příčku za ním dokončil poprvé v Česku startující Agrolas d’Airy. V první části klání byl aktivní, ale nakonec nestačil a skončil poslední. Tentokrát by si s ním měl porozumět Jaroslav Myška, vedoucí muž průběžného hodnocení jezdeckého překážkového šampionátu.

Francouzský rodák Vicody nedokončil Poplerův memoriál, a tak si jde spravit chuť na distanci o 900 metrů delší. Pole doplňuje Rabbit Hawk Wing, kůň, který splnil podmínky pro účast ve Velké pardubické, ale trenér Josef Váňa nakonec usoudil, že ještě není dostatečně připraven na Velkou, a tak ho poslal na start Ceny Labe, kde doběhl třetí.

Hodně litoval trenér Pavel Tůma, že se Natalie nemohla postavit na start Ceny Laty Brandisové na 4200 metrů určené elitním klisnám. Nyní Natalie figuruje na startu Ceny vítěze Velké pardubické Charme Look na 4000 metrů. Proti třinácti soupeřům by se měla prosadit, ale nebude to mít jednoduché. Vždyť například Status Quo, Marl Bora nebo Quatiki mají průběžný handicap vyšší než sedmdesát kilogramů a dokáží zamotat pořadím na prvních místech.

Žokej Jaroslav Myška vyhrál v letošním roce na pardubické dráze osm dostihů a je na čele průběžného hodnocení jezdců v Agrofert parku. Vylepšit svou bilanci bude moci ve čtyřech dostizích. Šest startů čeká na Josefa Bartoše, kráčejícího za třetím titulem žokeje-šampiona v Itálii, který se společně s Josefem Váňou mladším a Lukášem Matuským prosadil šestkrát. Bartoš ještě na Myšku může zaútočit, ale to by musel mít den jak „z partesu“.

První dostih startuje ve 12 hodin.

Publikováno: 23.10.2016 12:15:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: překážkové dostihy
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020