Železník, Registana a ti další – dubnoví oslavenci

Hned pět vítězů Velké pardubické posledních dvaceti let slaví své narozeniny v měsíci dubnu. Šestým a o trochu starším oslavencem je legendární Železník, který přišel na svět 29. dubna 1978 a který se nesmazatelně vepsal do historie Velké pardubické. Jako jediný ji dokázal vyhrát čtyřikrát.

ŽELEZNÍK

Želda nebo taky Tygr, tak Železníkovi přezdívali. Tygr proto, že měl v horní řadě zubů dva navíc a připomínal prý šavlozubého tygra. Narodil se v Šamoríně, jeho matkou byla Želatina. Ta se v dostizích příliš neprosazovala, Železníkův otec Zigeunersohn ale patřil ke špičkám na východoněmeckých drahách. První proutěné překážky si Železník zkusil v roce 1982. Pak přišlo zranění a stěhování do Státního statku Světlá Hora. Po svém návratu na dostihové dráhy startoval nejprve s Antonínem Novákem, s nímž absolvoval i svou první Velkou pardubickou v roce 1985. Nezvítězil, stejně jako v roce 1986. Prvního triumfu dosáhl až o rok později, v roce 1987. To už byl jeho parťákem Josef Váňa. S ním své vítězství zopakoval ještě v roce 1988 a 1989. Rekordního čtvrtého vítězství mohli dosáhnout v roce 1990 při jubilejní 100. Velké pardubické. Jenže Železník se srazil s jiným koněm a dostih nedokončil. Pád tuto legendární dvojici potkal i v roce 1991, ale Josef Váňa se nevzdal, znovu se vyhoupl do sedla a po fantastické stíhací jízdě nakonec všechny své soupeře porazili. Naposledy Železník ve Velké pardubické startoval v roce 1992. Do dostihové dráhy tehdy ale vpadli demonstranti a Železník na to doplatil. Pravidla už tehdy nedovolovala jezdcům znovu nasednout… Železník byl několikrát vyhlášen koněm roku a je označován jako kůň století. Jeho čtyřnásobný triumf zatím žádný jiný kůň zopakovat nedokázal. Koňský důchod trávil ve Světlé Hoře, kam se na něj jezdili dívat turisté i zdaleka. Zemřel 22. prosince 2004 ve věku 26 let. Josef Váňa říká, že nepatřil mezi Železníkovy oblíbence a taky že Železník byl zpočátku líný kůň, ale také úžasná osobnost. Dokonce se nechal slyšet, že takový kůň se narodí jednou za sto let…

 

REGISTANA

Dvojnásobná vítězka Velké pardubické z let 2003 – 2004 Registana se narodila 1. dubna 1996 v Německu, v roce 1999 zamířila do dostihové stáje Wrbna Racing ve Světlé Hoře – tedy na stejné místo, kde u trenéra Čestmíra Olehly sbíral své úspěchy Železník. Debutovala vítězstvím v květnu 2000 v Bratislavě s Jiřím Kameníčkem v sedle. Ten ji pravidelně v dostizích vedl až do září roku 2002, kdy se v italském Meranu do jejího sedla poprvé vyhoupl Peter Gehm – žokej, se kterým už o rok později poprvé zvítězila ve Velké pardubické. V jejím sedle se střídali ještě James Crowly a Dušan Andrés, se kterým také absolvoval svůj poslední dostih kariéry. Byla jím třetí kvalifikace pro Velkou pardubickou České pojišťovny v roce 2006. Jenže se zranila a místo do dostihu zamířila do chovu. Devatenáctiletá klisna dala pět hříbat, z nichž se někteří také úspěšně předvádějí na dostihových drahách.

 

CIPÍSEK

Hnědák s pohádkovým jménem Cipísek stojí za prvním trenérským triumfem – vítězstvím ve Velké pardubické Josefa Váni. V sedle byl Vladislav Snitkovskij. Cipísek s ním zvítězil v roce 1996 a je doposud posledním polokrevníkem, který Velkou pardubickou vyhrál. Narodil se 10. dubna 1988, podle statistik Jockey Clubu ČR poprvé startoval 7. května 1994 v Pardubicích. Debutoval třetím místem. Za svou poměrné krátkou čtyřletou kariéru posbíral osm vítězství. Naposledy startoval v roce 1998 ve Velké pardubické, kterou ale pro pád nedokončil. Tehdy zvítězil Peruán, který se 31. března 2015 dožil úctyhodný 27 let.

 

MASKUL

Maskul se narodil 15. dubna 1994 a patří mezi dvojnásobné vítěze Velké pardubické. Poprvé se mu podařilo vyhrát v roce 2002, kdy měl ve svém sedle budoucího „parťáka“ Registany Petera Gehma. Podruhé Maskul zvítězil v roce 2005 s jezdcem Dirkem Fuhrmannem, o rok později Velkou pardubickou nedokončili. Velké ambice na třetí vítězství měl přípravný tým Maskula v roce 2007, kdy štěstí pokoušel Jaroslav Myška. Jenže i tehdy přišel pád. V tomto ročníku nezvítězil ani Maskulův největší soupeř Decent Fellow, porazila je bílá královna Velké pardubické Sixteen.

 

RIGOLETTO

Vítěz Velké pardubické z roku 1993 se narodil před jedenatřiceti lety – 17. dubna 1984. Ještě rok před svým vítězstvím startoval v ruských barvách, společně s Eruditem ale zůstali v Čechách u trenéra Františka Holčáka a závodili pro českého majitele. Kuriózní ale je, že hnědák s „operním jménem“ v tomto roce dokončil Velkou pardubickou jako jediný startující. První vítězství se tak dočkal i zkušený jezdec Libor Štencl. Problémy přišly na Taxisu, který kromě Rigoletta překonali už jen Miki a Farad. Jenže první jmenovaný upadl na Velkém anglickém skoku, Farad byl těsně před cílem zadržen pro zranění. Rigoletto pak ve Velké pardubické startoval ještě v roce 1995, s Vladislavem Snitkovskim dokončili na desátém místě.

 

VRONSKY

Vronsky je jeden z koní, kteří pomohli Josefu Váňovi k osmi vítězstvím ve Velké pardubické. Narodil se 18. dubna 1988, ve Velké pardubické zvítězil jako devítiletý v roce 1997. Pro Josefa Váňu to bylo v pořadí páté vítězství v tomto náročném dostihu. Vronsky za svou kariéru startoval dvaatřicetkrát, třináctkrát zvítězil. V září 1999 zvítězil v Pardubicích ve Velké ceně Synthesie, o měsíc později při svém posledním startu dokončil Velkou pardubickou na šestém místě. Na věčné pastviny odešel v lednu 2013 ve věku 25 let.

Publikováno: 13.4.2015 8:00:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: ostatní
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 3/2020