Khalshani vítězství ve Zlatém poháru nezopakoval, dostih byl totiž zrušen

Předčasný konec měl červnový dostihový mítink na pardubickém závodišti, jehož vrcholem měla být prestižní klasická steeplechase. Pomyslným „viníkem“ zrušených dostihů bylo počasí. Dvě bouřkové vlny zasáhly Pardubice tak silně, že se dostihová dráha stala nezpůsobilou. Zrušen byl nejen Zlatý pohár předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, ale také závěrečná steeplechase.  

Dostihový mítink měl na programu osm dostihů. Zatímco v první polovině dne pálilo slunce, tu druhou poznamenal silný déšť. První bouřka přišla na závěr pátého dostihu, kvůli dešti pak musel být několikrát posouván start dostihu šestého. Tím měla být cross country III. kategorie na 4200 metrů. Nakonec se ale Cena města Pardubic proměnila do klasické steeplechase na 4300 metrů a odstartovalo jen pět koní z původního devítičlenného startovního pole. 

Počasí ovlivnilo i průběh dostihu. Nejprve Barakin a Sixtyseven shodili své jezdce ještě před zkušebním skokem, byli ale znovu nasedláni. Tempo dostihu bylo pomalé, vpředu se držel Oriental Lion, pole uzavíral Cherwick. V cílové rovině nastoupil Renard Argenté s Ondřejem Velkem, který si poradil s útokem Cherwicka. Třetí doběhl Sixtyseven, čtvrtý Barakin, pátý Oriental Lion. „Taktika se v těchto podmínkách moc vymýšlet nedala. Rada jezdci byla, aby jel rozumně a zbytečně nehonil koně,“ řekl po dostihu trenér vítězného Renard Argenté Antonín Novák. 

 

Cena podporovaná AGROVENKOV. Foto Miroslav Majer

 

S téměř hodinovým zpoždění pak měl odstartovat vrchol dne - Zlatý pohár předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Krátce předtím byl škrtnut předloňský vítěz tohoto dostihy a velký favorit Khalshani. Ke startu se tak připravilo osm koní (Zeus byl škrtnut ještě před začátkem dostihového mítinku). Jenže nad Pardubice přišla další silná bouřka a dostihy byly zrušeny. Uskuteční se v náhradním termínu, pravděpodobně v rámci červnového mítinku s II. kvalifikací na 125. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. 

V první polovině dne se dařilo jezdci Janu Kratochvílovi a trenéru Františku Holčákovi. Tato dvojice se společně prosadila hned v úvodní Ceně proutěnkářů na 3200 metrů. Čtyřletý hnědák Mustamir byl favoritem dostihu a tuto svou roli potvrdil. Podruhé se Janu Kratochvílovi zadařilo v dostihu klisen Ceně Lady Anne, kde jistě zvítězil s Amforou trenérky Pavlíny Baštové. František Holčák připravil také vítěze v druhém dostihu dne, steeplechase cross country na 3400. Do sedla pětiletého Guillerma v Ceně Orling angažoval mladého žáka Adama Eliáše, pro kterého to bylo první překážkové vítězství v kariéře. Guillermo se na vedoucí pozici usadil už krátce po startu a vydržel tam až do vítězného cíle. 

 

Cena proutenkářů: Kratochvíl a Mustamir. Foto Miroslav Majer

 

Ve čtvrtém dostihu dne, steeplechase cross country na 4500 metrů se dařilo dalšímu žákovi, tentokrát Jakubu Spáčilovi. V Ceně podporované advokátní kanceláři Kaplan&Nohejl zvítězil s sedle šestiletého Celadona. Toho připravuje trenér Čestmír Olehla. Pro Jakuba Spáčila to bylo už šesté letošní vítězství v Pardubicích. 

Posledním dostihem, který se ještě z velké části běžel za slunečného počasí, byla steeplechase cross country na 4000 metrů pro čtyřleté koně, Cena podporovaná společností Agrovenkov, o.p.s. Ve vítězství proměnila svůj krosový debut tmavá hnědka Silk připravovaná trenérem Josefem Váňou, v sedle s Josefem Váňou mladším. Právě pro něj to bylo vůbec první letošní tuzemské vítězství. První vítězství to bylo i pro Silk. A bylo to vítězství poznamenané přicházející silnou bouřkou…

 

 

Zlatý pohár předsedy Poslanecké sněmovny

V loňském roce založená tradice Zlatého poháru předsedy Poslanecké sněmovny bude pokračovat. Dostihový spolek a.s. obdržel oficiální listinu předsedy sněmovny Jana Hamáčka, kterou potvrzuje přijetí záštity nad červnovým dostihovým dnem s vrcholem v podobě Zlatého poháru. Jaký bude doprovodný program?

Dostihový mítink, nad kterým převzal záštitu předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, se uskuteční 13. června 2015. Hlavním dostihem dne bude klasická steeplechase, která se v Pardubicích běhá už od roku 1994. Vloni, díky aktivitě předsedy Dostihového klubu Jiřího Skalického, se z ní stal Zlatý pohár předsedy Poslanecké sněmovny. Stála za tím snaha pozvednout Zlatý pohár o kousek výš a vytvořit tak druhý vrchol dostihové sezony v Pardubicích. „Byl jsem poctěn, když mne pardubičtí příznivci dostihů oslovili s vizí vybudovat ze Zlatého poháru - vedle legendární Velké pardubické - druhý vrchol dostihové sezony v Pardubicích a zároveň vytvořit novou tradici Zlatého poháru předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Není to jen o propůjčení jména, ale také o vyjádření podpory dostihovému sportu,“ nechal se v loňském dostihovém programu slyšet předseda sněmovny Jan Hamáček, který osobně dekoroval vítěze dostihu.

Pohár se poprvé běžel v roce 1994 a celých deset let nesl jméno Zlatý pohár Paramo, později se přejmenoval na Zlatý pohár Chládek a Tintěra Pardubice a.s. Dostih se běžel na trati 4400 metrů a v kurzu byly i živé ploty, suchý příkop či kamenná zeď. Délka dostihu se měnila, stejně jako jeho okruh. Nejzásadnější změny se poháru dotkly v roce 1998, kdy se otočil doběh dostihu. V dnešní podobě se běhá od roku 2001, byť se s distancí také drobně hýbalo. 

Nejúspěšnějším koněm šestnáctileté historie současného dostihu je čtyřnásobný vítěz Royal Mougins a dvojnásobný vítěz Ner. Mezi jezdci jsou nejúspěšnější Jiří Kousek a Dušan Andrés, mezi trenéry vede František Holčák s pěti vítězstvími. Vloni do rodiny Holčáků přibylo vítězství další, a to když zvítězil svěřenec Radka Holčáka Brog Deas. 

 

Bělouš Khalshani největší hvězdou Zlatého poháru 

Pardubice, 10. června 2015 - Čtvrtý dostihový den letošní sezóny v Pardubicích má vrchol v podobě klasické steeplechase, 22. ročníku Zlatého poháru předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR na 4400 metrů. Klasická steeplechase patří do Pardubic neodmyslitelně už dvacátý druhý rok.

V roce 1994 přišli pořadatelé se zcela novou myšlenkou, obohatit zdejší kalendář také o prestižní dostih, jehož součástí nebudou přírodní skoky a oranice dobře známé z Velké pardubické, ale bude se jednat o dostih rychlý a skoky budou téměř jako přes kopírák, stejně jako je tomu v Anglii, Francii či Irsku. 

Na ostrovech je nejvýznamnější klasickou steeplechase Cheltenham Gold cup, proto také pardubická nejvýznamnější klasická steeplechase nese název Zlatý pohár. Letos bude o prestižní vítězství bojovat desítka koní. Za zmínku stojí především jména Khalshani, Hetman Polny a So Fantastic. Jméno prvně jmenovaného osmiletého bělouše najdeme už mezi vítězi Zlatého poháru. Před dvěma lety se prosadil lehce o sedm délek. 

Khalshani patří největším tuzemským osobnostem v klasikách a má s nimi velké zkušenosti. V Pardubicích se na start klasiky postavil už pětkrát, jednou vyhrál a třikrát získal dotované umístění. V letošním roce už ho chtěl realizační tým směřovat do krosů, před třemi týdny vyhrál jeden z menších dostihů, ale na konec se do klasiky vrací a pod Josefem Bartošem bude útočit na druhé vítězství v dostihu. Pouze dvěma koním v historii (Ner a Royal Mougins) se podařilo Zlatý pohár vyhrát více než jednou. 

Nejstarším koněm v desetihlavém poli bude jedenáctiletý Hetman Polny, který se dá nazvat specialistou na mostecké překážkové dostihy. Když vyhrál, tak právě v Mostě, a to už šestkrát, dvakrát vyhrál i mostecký překážkový vrchol sezóny, Velkou mosteckou na 4500 metrů. „O další vítězství ve Velké mostecké bychom se rádi pokusili v polovině července, před tím jsme chtěli alespoň jeden dostih, uvažovali jsme o startu v neděli ve Štrasburku, ale nenašli jsme vhodného jezdce, proto jsme zvolili pardubický Zlatý pohár, kde ho pojede Jan Kratochvíl, který ho dobře zná, ale je pravda, že pardubická dráha mu moc nesedí,“ říká majitel polského rodáka Jan Červenka. Hetman Polny se do Pardubic vrací po čtyřech letech, tehdy skončil ve Zlatém poháru na šestém místě. 

Třetí hvězdou Zlatého poháru je slovenský host So Fantastic, kterého pro stáj MPL Racing připravuje zkušený Jaroslav Brečka. So Fantastic se v Pardubicích představí podruhé, loni uprostřed léta vyhrál proutěné překážky na 3900 metrů. V minulosti se dvakrát představil v proutěnkářském Zlatém poháru ve Velké Chuchli a vždy obsadil druhé místo. Proutěnky v Praze se běhají na distanci pouze o 200 metrů kratší než Zlatý pohár. Navíc Jaroslav Brečka před třemi týdny s Luminatorem vyhrál test na Zlatý pohár, tak ví, co je potřeba, aby se prosadil i v nejlépe dotované klasické steeplechase sezóny. 

Za Luminatorem před třemi týdny finišoval Stretton a třetí honorář bral Zeus. Právě tato dvojice by měla nejvíce zamotat hlavu favoritům, ale pozor také na Váňova No Time To Lose, který vyhrál menší klasiku na 3900 metrů. Neicer, Nikan, Sunshine of Gracie a Mirax mohou v dostihu pouze překvapit. 

Startovní listiny sobotního programu čítají celkem 94 koní, a tak ani v rámcovém programu nebude nouze o zajímavé souboje spíše slabší garnitury překážkových koní. V sedlech bude zdejší jezdecká špička s výjimkou ve Francii působícího Jana Faltejska, na čele s Josefem Bartošem, který už má letos na svém kontě třicet italských vítězství, doma se zatím prosadil třikrát. Tuzemský šampionát vede ambiciózní Jan Kratochvíl, který už vyhrál šest tuzemských dostihů a čtyřikrát se prosadil v Itálii. Na Kratochvíla čeká v sobotu odpoledne sedm startů. Na první tuzemské vítězství letošního roku zatím čeká dvojnásobný šampión z posledních dvou sezón Josef Váňa mladší. Čtyřikrát už se letos v Pardubicích prosadil žák Jakub Spáčil, který využívá spolupráce se zkušeným trenérem Čestmírem Olehlou. Novou tváří bude Jaroslav Brečka mladší, syn vítěze Velké pardubické z roku 1992. 

Tipy na dostihy: 

I.  Mustamir – Desson - Dunáta

II.  Moderator – Glover – Power Zar

III.  Amfora – Arcione – Openly

IV.  Tarant – Ready for Smile - Celadon

V.  Silk – Tzigane du Berlais – Nick

VI.  Cherwick – Ursan - Barakin

VII.  Khalshani – So Fantastic - Stretton

VIII.  Salient of Gracie – Valtz - Lumpik

 

PROGRAM DOSTIHOVÉHO DNE

sobota 13. června 2015

13:00 Cena proutěnkářů  

doprovodný program – dostih poníků

13:40 Cena Orling  

doprovodný program – dostih na ¼ míle a neregistrovaný dostih  

14:15 Cena Lady Anne  

14:50 Cena podporovaná advokátní kanceláří KAPLAN & NOHEJL  

15:25 Cena podporovaná společností Agrovenkov, o.p.s.  

16:05 Cena města Pardubic   

doprovodný program – vyhlášení soutěže AUTO IN 

16:40 Zlatý pohár Předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

17:15 Cena za podpory Elektro Vlášek 

 

Dětské stanoviště dostane nový kabát

Pardubice, 11. června 2015 – Už při červnovém Zlatém poháru se změní dětské stanoviště. Koutek pro nejmenší návštěvníky dostihů dostane nový kabát, bude barevnější. Dětem budou sloužit nové barevné stolky a židličky, přibydou i nafukovací balonky s motivem maskota závodiště. Ten se objeví také na nových reklamních předmětech. 

Dětské stanoviště nedaleko hracího hřiště i nadále nabízí rozmanitou zábavu pro malé návštěvníky závodiště. Nejoblíbenější hrou se staly parkurové závody s koníkem na tyči nebo třeba házení podkovou. Děti mohou také kreslit, skládat puzzle nebo si prostě jen hrát. Společnost jim i nadále dělají maskoti. „Maskot závodiště, kterému návštěvníci sociálních sítí právě hledají nové jméno, se objeví i na dalších propagačních materiálech. Kromě tištěných materiálů je i na tričkách a nově na klíčenkách, které si návštěvníci jako drobnou upomínku na návštěvu závodiště budou moci zakoupit,“ říká místopředseda představenstva Dostihového spolku a.s. Michael Skalický. 

Pro odrostlejší návštěvníky je připravena nedávno otevřená kavárna ve 4. patře tribuny B. Při kávě nebo jiném občerstvení tu mohou diváci sledovat dostihy z místa, odkud je nejkrásnější pohled do dostihové dráhy. 

Závodiště věnuje část programu také starostům a zástupcům obecních samospráv. Cílem je snaha podpořit propagaci dostihů i rozvoj cestovního ruchu v regionu. „Se starosty jsme v kontaktu už od ledna. Nabízíme jim možnost vzájemné spolupráce na propagaci dostihů, snažíme se zapojovat jejich informační centra, uveřejňovat pozvánky na akce konané na závodišti v jejich obecních zpravodajích apod.,“ dodává Skalický s tím, že se Dostihový spolek zatím setkává s pozitivním ohlasem. „Starosty jsme pozvali pro to, abychom jim nabídli možnost „nasát“ tu pravou dostihovou atmosféru a třeba je i inspirovat k dalším formám spolupráce,“ vysvětluje Michael Skalický. 

První z osmi dostihů mítinku s názvem Zlatý pohár předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR startuje ve 13 hodin. Základní vstupné je 90 korun, děti do 140 cm mají vstup zdarma. Pro odrostlejší je připraveno zlevněné vstupné. S odevzdáním vybarvené a vyplněné dokreslovačky na pokladnách závodiště získá na vybrané akce vstup zdarma i jeden z rodičů. Slevu na vstupném ve výši 50% mohou uplatňovat také návštěvníci, kteří na dostihy přijedou vlakem společnosti České dráhy. Zastávka je jen pár kroků od hlavní brány. 

Publikováno: 14.6.2015 13:02:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: překážkové dostihy
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020