Alltech FEI Světové jezdecké hry 2010: spřežení

Přinášíme vám aktuální zpravodajství z Alltech FEI Světových jezdeckých her (WEG), které jsou mistrovstvím světa pro osm jezdeckých disciplín zastřešených Mezinárodní jezdeckou federací (FEI). Hry se konají pravidelně každé čtyři roky a letos poprvé je tomu na území USA – v Kentucky Horse Parku (Lexington). Zahajují slavnostním ceremoniálem v sobotu 25. září budou trvat celkem 16 dní – tj. do neděle 10. října. V následujícím článku najdete informace k disciplíně SPŘEŽENÍ.

ALLTECH FEI WEG - VÝSLEDKY

Spřežení
Drezurní část soutěže spřežení začne 13. den – ve čtvrtek 7. října a pokračovat bude ještě v pátek. V sobotu 9. října se pojede divácky atraktivní maraton a poslední den WEG bude na spřežení čekat překážková jízda – parkur.

spřežení

Vysvětlivky:
DAY = DEN (číslování od 1. do 16. dne her)
DATE = DATUM (september = září, october = říjen)
ACTIVITY = AKTIVITA (uvedení kategorie, resp. části soutěže apod.)
START TIME = ČAS ZAČÁTKU SOUTĚŽE (AM = dopoledne, PM = odpoledne, +6h/SELČ)*
LOCATION = UMÍSTĚNÍ
* Pro přepočet časových údajů na středoevropský letní čas přičtěte 6 hodin.

AKTUALIZACE:

11. 10. 23.25 hod.: Na WEG dobojováno
V neděli 10.října skončily Světové jezdecké hry v americkém Kentucky, rovněž byly ukončeny soutěže čtyřspřeží, které měly svoji poslední část vozatajský parkur.

Napětí až do samého konce
Kurz parkuru byl velmi zrádný a technicky náročný, o čemž se přesvědčil dvojnásobný mistr světa Thomas Eriksson (SWE), který projel překážku č.18 v opačném směru a byl vyloučen, po dvou dnech byl přitom na průběžném 5. místě.
Domácí reprezentanti měli pilně natrénováno a parkur ovládli. Jak Chester Weber, tak i James Fairclough zajeli čistě a v čase, umístili se na 1. a 2.místě. Ani třetí člen amerického družstva Tucker Johson se nenechal zahanbit, nevyvaroval se pouze jedné chybě, což mu vyneslo 8. místo v parkuru a celkově bronzovou medaili.
Napětí až do samého konce, tak by se dal nazvat souboj mezi Australenam Exellem Boydem a Holanďanem IJsbrandem Chardonem. Druhý jmenovaný zajel s jednou chybou, to bylo pro prvního jmenované výhodou. Mohl si dovolit dvě chyby. Jeho jízda byla velmi soustředěná, tempo bylo pomalejší, což mělo za následek sice čistou jízdu, ale 3,52 tr. b. za čas. Na chvíli nikdo nevěděl, jestli to stačilo na vítězství, ale po sečtení výsledků bylo jasno, že první titul Mistra světa získává Exell Boyd před druhým IJsbrandem Chardonem o pouhých 1,12 tr. b., který tak svoji sbírku medailí rozšířil už na celkových 11 (4 zlaté, 4 stříbrné a 3 bronzové), což je úctyhodný počet, vezmeme-li v potaz, že MS v Kentucky bylo již 20. v historii.
Soutěž družstev už po sedmé v historii ovládli Holanďané před USA a Německem.
Autor příspěvku: Vladimír (Mikeš) Štursa

10. 10. 9.30 hod.: Kdo viděl přenos na stanici Eurosport, potvrdí, že při maratonu bylo doopravdy na co koukat. Autor trati Richard Nicoll (USA) si dal velmi záležet, na jeho dílo dohlížel technický delegát Phillip Bateman (GBR) a jeho asistent  Joaquin Medina (ESP). Na jezdce čekalo 8 překážek, které byly velmi technicky náročné, nechyběly v nich ani shoditelné prvky.

Sabotáž na Chardona
Před startem do maratonu byla na kočár IJbranda Chardona spáchána sabotáž, která způsobila poruchu. Ta nedovolila jezdci včas odstartovat a tím došlo k odložení jeho startu až na samý konec startovního pole.

Smolař Chester
Americký jezdec Chester Weber, který obsadil 2. místo v drezuře a na předchozích třech MS ji vyhrál, se opět nevyvaroval chybě v maratonu, jež ho vždy stojí přední místa v celkovém hodnocení. Tentokrát to bylo na překážce číslo 7, což pro něho znamenalo až 19. místo a propad směrem dolu po sečtení výsledků obou dnů.

Vítězem maratonu Chardon
I přes ten nepříjemný incident se nenechal současný nejlepší jezdec čtyřspřeží a čtyřnásobný mistr světa IJsbrand Chardon rozhodit a potvrdil tak svoje kvality vítězstvím v maratonu se ziskem 96,27 tr. b. O tři body za ním se umístil švédský reprezentant Thomas Eriksson, který vyhrál hned čtyři překážky, ale malé komplikace na překážce č. 3, kde skončil až na 16. místě, ho odsunuly na 2. místo. Třetí místo vybojoval Australan Exell Boyd s 100,44 tr. b. Čtvrté místo si vyjel Koos de Ronde (NED) před pátým Wernerem Urlichem (SUI).

Drezura + maraton
Po dvou dnech vede Exell Boyd (AUS) se dvoubodovým náskokem před IJsbrandem Chardonem (NED) a Tuckerem Johnsonem (USA).
V družstvech je situace následující : 1. Holandsko, 2. USA a 3. Švédsko.

Druhý den drezur na WEG
V pátek se na WEG jela druhá část drezurních úloh čtyřspřeží. Na start nastoupila druhá 13 jezdců. Celkem jich však je 25 z 9 států, protože jedno čtyřspřeží ze soutěže odstoupilo z důvodu vyloučení dvou koní při veterinární kontrole.

Senzace jménem Boyd – 30,08 tr. b.
Celkovým vítězem drezurních úloh se stal Australan Exell Boyd, který obdržel od sboru rozhodčích 30,08 tr. b., což je nejmenší počet trestných bodů v historii MS čtyřspřeží. Na druhém místě se umístili ex-aequo IJsbrand Chardon (NED) – čtyřnásobný mistr světa (1988, 1992, 2002 a 2008) a Chester Weber (USA), kteří shodně obdrželi 35,19 tr. b. I další umístění bylo ex-aequo, opět ho obsadil reprezentant USA a Holandska, Tucker Johsnon a Theo Timmerman, jejich výkon byl ohodnocen 40,19 tr. b. Šesté místo vybojoval německý závodník Christoph Sandmann, sedmé Švýcar Daniel Würgler, osmé Švéd Thomas Eriksson – dvojnásobný mistr světa ve čtyřspřeží (1990, 2000).
V soutěži družstev prozatím vedou shodně Holanďané a Američané před třetí Austrálií.

8. 10. 8.45 hod.: Úvodní den spřežení

Již ve středu začaly v americkém Lexingtonu v Kentucky soutěže čtyřspřeží, které jsou součástí Světových jezdeckých her. Na programu byla veterinární kontrola, kterou ze 130 koní neprošli čtyři. Největší smůlu měl americký jezdec David Saunders, kterému neprošli jeho 2 koně plemene Morgan, a tak nebude na WEG startovat. Dále byla na programu tzv. Gespann – kontrola, neboli posouzení spřežení. Rozhodčími pro tuto soutěž byli pánové: Bowmann, Pemberton a Holmes. Tuto soutěž ovládli Američané, kteří se umístili na prvních třech místech. Vítězem se stal Chester Weber před druhým Jamesem Faircloughem a třetím Tuckerem Johnsonem.

Čtvrteční drezurní zkoušky zahajoval reprezentant Velké Británie a nestor soutěží čtyřspřeží George Bowmann, kterému je letos 75 let. Byla mu dána pocta předjezdce. Mezi jeho největší úspěchy patří tři 2. místa z MS, a to v německém Riesenbecku, holandském Haagu a belgickém Waregenu, několikrát se účastnil MS a byl členem vítězného anglického družstva na MS v roce 1980.

Sbor rozhodčích na WEG je ve složení: Diana Brownlie (GRB), Martha Hanks Nicoll (USA), Klaus Christ (GER), Hans Peter Ruschlin (SUI), Peter Bonhof (NED).

Prvních 13 jezdců má drezurní úlohu za sebou, zbylých 13 jezdců bude startovat v pátek. Prozatímním vítězem jsou hned dva favorité, a to holandský reprezentant IJsbrand Chardon a Chester Weber, kteří mají shodně 35,97 tr. b. Na třetí pozici je Theo Timmerman z Holandska, který má 40,19 tr. b. Čtvrtou příčku obsadil Christoph Sandmann (GER) a pátý skončil švédský zástupce Thomas Eriksson.

Výsledkové listiny jednotlivců i družstev najdete v přílohách pod článkem...

Autor článku: Vladimír (Mikeš) Štursa

Publikováno: 11.10.2010 23:20:00
Kategorie: sport
Rubrika: spřežení