Český skokový pohár 2019: Martinice - VC pro Motygina. Ve finále zvítězil Doležal

Český skokový pohár 2019 vrcholí. Poslední mítink domácí parkurové extraligy odstartoval ve středu 18. září, kdy bylo na programu pět rámcových soutěží. Z hlediska seriálových soutěží se ovšem všechno podstatné odehraje až během víkendu.

Výsledky

neděle: finále AT - D. Kryspínová a Drossel, finále CJC děti - L. J. Šebestová a Marcant 1, finále CJC junioři - L. Portychová a Nogalina Z, finále U25 - A. Helebrantová a Epo van de Achterhoek Z, finále ČSP 2019 - R. Doležal 

sobota: 125 cm - L. Strnadlová a Carpala-Peli, 120/125 cm CJC - L. Portychová a Nogalina Z, 135 cm U25 - S. Najmanová a Princess 4, 145 cm VC - S. Motygin a Dylan

pátek: 115/120 cm CJC - P. Pařenicová a Blair DK, S. Finsterle a Paddys Stakkato Girl, T. Svobodová a Cartagena W, 120 cm - O. Písařík a Dona 9, 130 cm - J. Tměj a Atila 2, 110 cm AT - K. Jandová a James, 140 cm - E. Hasnedlová a Vepora

čtvrtek: 105 cm - J. Štětina a Kentucky-S, 110 cm - D. Kryspínová a Drossel, 115 cm - K. Mestenhauserová a Dia 425, 115/120 cm CJC - V. Skutecký a Jolly Joker 1, 125 cm - L. Strnadlová a Carpala-Peli, 135 cm - J. Štětina a Gylord-S, 

středa: 100 cm - M. Ježková a Meidlingers, 110 cm - K.  Návojová a Tessera Betta, 115 cm - M. Kotalík a Lord Rafael, 125 cm - M. Kotalík a Lord Rafael, 100 cm AT - L. Smrčková a Incredible P

 


Rudolf Doležal se stal potřetí vítězem Českého skokového poháru

Finále 18. ročníku Českého skokového poháru v Martinicích na Příbramsku vyhrál potřetí ve své kariéře Rudolf Doležal, který ani s jedním ze čtyř koní nechyboval. Jediná žena na startu – Lucie Strnadlová skončila druhá s osmi trestnými body.

Rudolf Doležal potvrdil, že mu model finále Českého skokového poháru se střídáním koní mezi nejlepšími čtyřmi jezdci vyhovuje a ani v jednom ze čtyř kol soutěže nechyboval. „Každý kůň je zkrátka specifický a je potřeba, aby se mu jezdec přizpůsobil a nesnažil se ho vždy předělat k obrazu svému,“ prozradil Doležal část receptu na úspěch v tomto jedinečném formátu soutěže.

Lucie Strnadlová nasbírala osm trestných bodů v sedle Guuse S Jana Štětiny a skončila druhá. Jan Chýle si první čtyři body připsal již se svým Abdulahem B, na Quattro Centovi dojel s nulou, ale druhou chybu zaznamenal s Carinou 6. O třetí příčce rozhodl při poslední jízdě, kdy pobořil jednu z překážek na Guusovi S.

Čtvrté místo patří Janu Štětinovi, jemuž se nevydařil především parkur s Quatro Centem Rudolfa Doležala. S tím zapisoval dvanáct trestných bodů a celkem jich nasbíral dvacet. Bezchybný byl pouze s Carinou 6. Tato klisna třináctiletá klisna se stala nejlepším finálovým kolem, jelikož s ostatními jezdci překonala všechny nástrahy parkuru z dílny maďarské stavitelky kurzů Magnolny Erdélyi bez zaváhání.

Záznam finále Českého skokového poháru odvysílá Česká televize ve středu 25. září odpoledne na programu ČT Sport. Videa ze všech seriálových soutěží pod hlavičkou Asociace ČSP budou umístěna na YouTube kanálu Českého skokového poháru. Kompletní výsledky a další informace najdete na www.ceskyskokovypohar.cz.


Motygin je prvním i posledním vítězem ČSP 2019. Známe jména finalistů

V sobotu 21. září se na martinickém kolbišti uskutečnila poslední Velká cena v rámci Českého skokového poháru 2019, a tak trochu symbolicky ji vyhrála vítězná dvojice z letošního prvního kola v Hořovicích, Sergej Motygin s jedenáctiletým Dylanem.

Poslední kvalifikační kolo 18. ročníku Českého skokového poháru proběhlo v Martinicích. Základní kolo Velké ceny Martinice Group kolo dokázali bez jediného trestného bodu dokončit pouze dva jezdci, Aleš Opatrný s koněm Sangris Boy a Sergej Motygin s Dylanem, přičemž do finále postupovala elitní desítka. Favorit celého mítinku Jan Štětina nastoupil do zkráceného parkuru s Benitem S, a to i s obvázanou rukou po pádu v základním kole z Cabareta S. Po chybě na překážce však další pokračování vzdal a patřilo mu tak celkové desáté místo. Svou pozici ve finálové čtyřce potvrdila šestým místem v poslední Velké ceně Lucie Strnadlová v sedle Fall River Blue VDL

Velkou šanci na vítězství měl v poslední Velké ceně Aleš Opatrný, který vstupoval do finále se Sangris Boyem bez bodového zatížení, bohužel následně dvakrát chyboval a musel se tak spokojit s devátou příčkou. Nejrychlejší dvojicí finále byl Marek Klus a Carebis, nesli si však čtyři trestné body z úvodu soutěže, což je zařadilo na výsledné čtvrté místo.

Obě kola bez chyb na překážkách, pouze s jedním trestným bodem za překročení času ze základního parkuru, zajeli bronzový Jan Chýle v sedle Lary a stříbrný Aleš Opatrný se svým druhým koněm ve finále Samsonitem. Celkovou nulu na bodovém kontě ovšem dokázala udržet jediná dvojice a byl to tak trochu symbolicky vítěz úplně první letošní Velké ceny Hořovic, Sergej Motygin v sedle jedenáctiletého valacha Dylana.

Složení finálové čtyřky se po posledním kole Českého skokového poháru 2019 nezměnilo a v neděli se velkého finále se střídáním koní zúčastní Jan Štětina, Rudolf Doležal, Jan Chýle a Lucie Strnadlová. Kompletní výsledky, účastníky finálových soutěží rámcových seriálů pod hlavičkou Asociace ČSP a další podrobnosti najdete na adrese www.ceskyskokovypohar.cz, kde je možné tradičně sledovat také on-line přenos.

 

 

 

 


 

Ve středu, ve čtvrtek a v pátek je program finálového mítinku Českého skokového poháru složen především z rámcových soutěží. Diváci uvidí každý ze všedních dnů více jak 250 startů. To nejzajímavější však přijde na řadu v sobotu a v neděli. Zatímco první den je nejvyšší soutěží parkur do 125 centimetrů, ve čtvrtek se bude skákat nejvýše na úrovni jednohvězdového ST (tj. do 135 centimetrů) a v pátek se odehraje generálka před Velkou cenou Martinic s výškou překážek 140 centimetrů. V sobotu je mj. na programu dílčí finále Czech Junior Cupu a o poslední seriálové body v rámci kvalifikační části se utkají i jezdci kategorie U25. Vrcholem dne se stane Velká cena Martinic pod patronací společnosti Martinice Group. Na seznamu účastníků Velké ceny Martinic figurují všichni jezdci na předních příčkách Českého skokového poháru, kteří mají ještě šanci ucházet se o finálový start. Prvním z žebříčku, kdo se v této soutěži bude chybět, je sedmá umístěná Tereza Mücková, jejíž stájová jednička – hřebec Control Me Karsit – je momentálně zdravotně indisponován. Diváci každopádně budou svědky napínavého souboje o postup do finálové čtyřky, do níž se může ještě kromě Jana Štětiny, Rudolfa Doležala, Jana Chýleho a Lucie Strnadlové kvalifikovat také průběžně pátý Ondřej Pospíšil a šestý Marek Klus. Poslední zmíněný by však musel nejen zvítězit, ale ještě by nesměla bodovat Lucie Strnadlová, aby se s ní o postupovou pozici mohl rozeskakovat. Navíc by se nesmělo dařit ani Ondřejovi Pospíšilovi, jenž má reálnou šanci aktuálně čtvrtou umístěnou Lucii Strnadlovou předstihnout, jelikož na ni ztrácí jen dva body.

Nedělní program otevře v 8.00 hodin ráno finále Amateur Tour pro jezdce nad osmnáct let, kteří v posledních dvou letech nestartovali v soutěžích S** (130 cm) a vyšších. Hned poté proběhne finálová soutěž Czech Junior Cupu. Ta je rozdělena na dvě části – skupina A pro děti a skupina B pro juniory od 16 do 18 let. Velkého vrcholu se dočká také třetí rámcový seriál zastřešovaný Asociací ČSP určený pro jezdce do 25 let, označovaný jako U25. Zlatým hřebem pak bude velké finále pro TOP4 jezdce Českého skokového poháru, kteří si mezi sebou vystřídají své koňské svěřence.

V Amateur Tour ceny pro medailisty věnovala společnost Equestrians. Vítěz získá dámské jezdecké boty v hodnotě 17.000 korun, druhý umístěný bezpečnostní třmeny v hodnotě bezmála osm tisíc a třetí pak odpocovací deku v hodnotě téměř pěti tisíc korun. Na první tři umístěné čeká také zvláštní cena od společnosti PRIMAZAJEZD.cz. Pro vítěze obou dvou kategorií Czech Junior Cupu je připraveno sedlo Equipe od sedlářství Libich. Vedle finanční dotace soutěže od pořadatele věnuje Česká jezdecká federace do každé juniorské kategorie 20.000 Kč, jež se rozdělí mezi prvních deset umístěných. Nejlepší trojice ve finále seriálu U25 obdrží poukázky do obchodu Jeanswear.cz a lepší polovina účastníků získá poměrnou část dotace soutěže ve výši 30.000 Kč. Mezi finalisty Českého skokového pohár bude rozděleno 120.000 Kč, přičemž na vítěze čeká 48.000 a ostatní získají vždy o 12.000 méně než lépe umístěný jezdec. Ten nejúspěšnější si navíc odveze z Martinic sedlo od společnosti Equestrians. Společnost Bioveta darovala věcné ceny pro všechny umístěné.

Další podrobnosti najdete na internetových stránkách www.ceskyskokovypohar.cz.

 

 

Publikováno: 22.9.2019 21:40:00
Kategorie: sport
Rubrika: skoky
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 8/2020