Český skokový pohár 2019: Opava - VC pro Doležala

Ve čtvrtek 8. srpna odstartuje v Opavě – Kateřinkách už osmé kolo letošního ročníku seriálu Českého skokového poháru. Nabídne opět kompletní škálu túr, tak jak je znají pravidla. Vrcholem bude Kofola Velká cena Opavy, do níž nastoupí i lídr bodování.

 

Rudolf Doležal vyhrál ČSP v Opavě. S Janem Štětinou má finále na dosah

Český skokový pohár pokračoval v Opavě Kateřinkách již osmým kolem. V Kofola Velké ceně Opavy se podařilo zvítězit Rudolfovi Doležalovi, který se posunul na druhé místo v seriálovém žebříčku a s Janem Štětinou tak má účast ve finále téměř jistou.

Tři dvojice dokázaly překonat základní část Kofola Velké ceny Opavy bez penalizace. Marek Hentšel s Trendem Delsendamem Z ovšem napodruhé dovezl do cíle osm trestných bodů za dvě chyby a skončil nakonec až osmý před Janou Francovou a Táňou Hatalovou. Ty finálovou výsledkovou listinu uzavíraly.

Aktuální lídr žebříčku Českého skokového poháru Jan Štětina s Benitem-S jednou chyboval v obou parkurech. Jelikož byl o necelou vteřinu rychlejší než Hentšel, umístil se jako sedmý. Ještě o něco rychlejší byl Marek Klus v sedle Carebise, ale také on zapisoval po čtyřech trestných bodech jak v základní části, tak ve finále Velké ceny. Páté místo obsadila Kateřina Tomanová, jež na Chacco Goldovi chybovala v úvodu, ale napodruhé dokončila s nulou na bodovém kontě, čas však měla nejpomalejší. Naopak nejrychlejší byl Jiří Hruška s Oridou-M, a i když měl také čtyři trestné body z první části soutěže, probojoval se na stupně vítězů. Navíc na Arven 2 obsadil díky stejnému bodovému skóre, ale pomalejšímu času, i čtvrtý řádek výsledkové listiny.

Nejvyšší dvě příčky patřily jezdcům, kteří dokázali udržet nulu na bodovém kontě až do úplného závěru. Jako první se to podařilo Rudolfovi Doležalovi na Quattro Centovi. Dvě bezchybné jízdy předvedl i Ondřej Pospíšil v sedle Einfacha, jenže byl o více jak sekundu pomalejší než Doležal.

„Parkur byl technicky velmi náročný, ale je zde skvělý plac, bezvadný stavitel, a tak koně neměli výraznější potíže,“ pěl chválu Rudolf Doležal na adresu stavitele kurzů Petra Maška. „Úplně jsem si na vítězství nevěřil. Nechtěl jsem některé obraty extrémně zkracovat. Cílem bylo, abychom se vyhnuli chybě, což vyšlo, a nakonec to klaplo i s tím časem, za což jsem moc rád,“ prozradil vítěz Kofola Velké ceny Opavy, jenž se už těší na další kolo seriálu v Ptýrově u Mnichova Hradiště, kde se pojede tradiční Noční Velká cena eLED. Startovat tam plánuje i Ondřej Pospíšil. Doufá, že tam stejně jako vloni vyhraje a pojistí si tak účast v zářijovém finále celého seriálu. Pohárový žebříček zatím stále vede Jan Štětina, na druhé místo se posunul před Jana Chýleho Rudolf Doležal. Ondřej Pospíšil je zatím na poslední postupové čtvrté pozici. Z té se ho jistě bude snažit příště sesadit aktuálně pátý Marek Klus.

Podrobné výsledky i kompletní žebříček Českého skokového poháru najdete na www.ceskyskokovypohar.cz. Sestřih z Kofola Velké ceny Opavy odvysílá Česká televize ve středu 14. srpna od 15.30 hodin na programu ČT Sport.

 

Výsledky

neděle: 130 cm finále medium Tour - V. Humplíková a Buena Utopia, 120/125 cm finále CJC - N. Kovářová, 135 cm U25 - T. Hatalova a Cateleya, 145 cm VC - R. Doležal a Qattro Cento.

sobota: 120 cm - D. Slodzyk a Rosa, 115/120 cm CJC - N. Kovářová a Corbin, 130 cm - D. SLodczyk a Drako, 140 cm - M. Klus a Carebis, 110 cm AT - P. Fuchs a Ispah Beau Landra

pátek: 115 cm - L. Strnadlová a Paris Dor, 115/120 cm CJC - N. Kovářová a Corbin, 125 cm - D. Slodczyk a Drako, 135 cm - V. Humplíková a Buena Utopia, 110 cm - D. Materová a Lanaken, 

čtvrtek: 90 cm - K. Rejnková a Erisa, 100 cm - Ch. Zelinková a Cortado, 110 cm AT - O. Janásová a Casper 3, 110 cm - M. Klus a Statis Conti, 115 cm - J. Ludvík a Christin-L, 125 cm - L. Vachutka a Vanilla Rose-H, 

 

 

Opava se stane během druhého srpnového víkendu dějištěm osmého kola Českého skokového poháru 2019. Čtyřdenní program startuje ve čtvrtek 8. srpna, ale vrcholy v podobě dílčích finálových soutěží Czech Junior Cupu a U25 a také Kofola Velké ceny Opavy, přijdou až v samotném závěru mítinku.

Do Velké ceny je nahlášena dvacítka dvojic. Nechybí vedoucí jezdec aktuálního pořadí Jan Štětina, který až ze západních Čech veze Guuse S a Fantastica. Z TOP4 se do Slezska chystá také Rudolf Doležal, který bude sedlat klisnu Electric Lady a také Ondřej Pospíšil, jenž bude závodit se svou stájovou jedničkou Einfachem a také s holštýnským valachem Confliktem.

Ve skvělé formě se na nedávném mistrovství České republiky v parkurovém skákání předvedl Marek Klus ve dvojici s hřebcem Carebisem, s ním pojede právě v Opavě o další body do pohárové tabulky. V Opavě se představí také Marek Hentšel, jenž dorazí z Ostravy a přiveze s sebou belgického hřebce jménem Trend D´Elsendam Z. Výhodu domácího prostředí se jistě bude snažit využít Jiří Hruška. Do hlavní soutěže s překážkami do 145 centimetrů nahlásil dvě klisny – Oridu M a Arven.

O pět centimetrů nižší parkur čeká na jezdce ve věku do 25 let, kteří mají pro svou kategorii rovněž vypsanou speciální túru. Diváci se mohou těšit na kompletní špičku žebříčku. V přihláškách nechybí aktuálně nejlepší jezdec, respektive jezdkyně, Natálie Ulčová. Do Opavy dorazí také další tři jezdci z nejvyšších pater bodování. Těmi jsou Miroslava Škanderová, Nina Kaločová a Jiří Tměj. Co nejvyšší bodový zisk bude cílem také Kateřiny Kubrické, Lucie Kumarové či Natálie Kovářové.

V neděli 11. srpna se před Kofola Velkou cenou Opavy uskuteční seriálová soutěž U25 pro jezdce do 25 let, ale také dílčí finále Czech Junior Cupu. V této soutěži pro jezdce do 18 let naopak účastníci, kteří jsou v žebříčku na nejvyšších pozicích, Opavu vynechají, a tak se otvírá prostor pro další. Bodovat mohou třeba Natálie Cielecká, Tina Laryšová, Kateřina Matušková nebo Tereza Vysoudilová.

Do celoročního finále Českého skokového poháru zbývají, včetně Opavy, už jen čtyři závody. V srpnu se bude skákat ještě v Ptýrově u Mnichova Hradiště, kde se pojede Velká cena za umělého osvětlení. V září pak zamíří účastníci do Frenštátu pod Radhoštěm a poslední předfinálové kolo se pojede v Martinicích, kde se v neděli 22. září odehraje i finále. Boj o body se tak bude přiostřovat a jejich zisk z Opavy bude pro pozice v žebříčcích velmi významný.

Kompletní informace o Českém skokovém poháru najdete na adrese www.ceskyskokovypohar.cz, kde bude také možné v neděli 11. srpna sledovat živý on-line přenos.

Publikováno: 12.8.2019 10:00:00
Kategorie: sport
Rubrika: skoky
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 8/2020