Český skokový pohár 2019: Ptýrov - VC pro Štětinu

V sobotu 24. srpna se na kolbišti ve středočeském Ptýrově odehrálo deváté kolo Českého skokového poháru. V Noční e-LED Velké ceně Ptýrova nenašel přemožitele vedoucí jezdec seriálu Jan Štětina. Dvě kola před koncem je suverénním lídrem.

Tradiční a velmi atraktivní Noční eLED Velká cena, která se jezdí v září reflektorů, přilákala v sobotu 24. srpna do ochozů ptýrovského kolbiště fanoušky jezdeckého sportu a přilákala také velmi silné startovní pole.

Hned tři dvojice dokázaly překonat kurz německého stavitele Klause Holleho s překážkami do 145 centimetrů bez trestných bodů, a to jak v základní části, tak ve finále pro desítku nejlepších dvojic. O pořadí na stupních vítězů tak rozhodoval dosažený čas. Nejrychlejší byl Jan Štětina v sedle bělouše Gylorda-S, jenž projel cílem za 48,97 sekundy. Nejbližšímu soupeři nadělil více než tři sekundy.

Druhé místo obsadil Sergei Motygin s valachem Dylanem a na třetí příčku dosáhl obhájce loňského prvenství z Ptýrova Ondřej Pospíšil, který sedlal desetiletého holandského hřebce Einfacha.

V pohárovém pořadí si upevnil pozici lídra Jan Štětina. Jeho účast ve velkém finále pro čtyři nejlepší jezdce celoročního bodování je tak dvě kola před koncem seriálu více než pravděpodobná. Ptýrovské body také výrazně pomohly Ondřejovi Pospíšilovi, jenž byl po osmém kole Velké ceně Opavy na čtvrté, tedy poslední postupové příčce. V Ptýrově bodoval i třetí muž pořadí Jan Chýle, a zdá se tak, že TOP4 pro martinické finále už má jasnou podobu.

Další kolo bude hostit ve dnech 6. – 8. září Frenštát pod Radhoštěm a poslední šanci na bodový příděl budou mít účastníci v sobotu 21. září v Martinicích, tedy těsně před finálovou soutěží, jež se odehraje o den později tamtéž.

Podrobné výsledky i kompletní žebříček Českého skokového poháru najdete na www.ceskyskokovypohar.cz. Sestřih z e-LED Velké ceny Ptýrova odvysílá Česká televize ve středu 28. srpna od 14.55 hodin na programu ČT Sport.

 


Původní tisková zpráva

Český skokový pohár se pomalu chýlí ke svému finále. Deváté z celkových jedenácti kol hostí ve dnech 21. až 24. srpnastředočeský Ptýrov. Vrcholem bude sobotní eLED Velká cena, která tradičně proběhne ve večerních hodinách za umělého osvětlení.

Ptýrov u Mnichova Hrdiště jako dějiště Českého skokového poháru zná každý fanoušek parkurového sportu. Mítink je v řadě jedenáctí kol ojedinělý, a to tím, že se jeho vrchol eLED Velká cena Ptýrova jezdí každoročně v pozdních nočních hodinách za umělého osvětlení. Soutěž přitahuje diváky, kteří pravidelně plní ochozy do posledního místa. Letos navíc pořadatel nechal vybudovat novou krytou tribunu a rozšířil také zázemí cateringu. Chybět nebude velkoplošná obrazovka, a to největší, jaká kdy byla u ptýrovského kolbiště nainstalována.

Všechny čtyři vrcholy programu přinese sobota 24. srpna. Dopoledne budou bojovat o seriálové body účastníci Amateur Tour, v odpoledních hodinách pak proběhne dílčí finále túry určené pro juniory, takzvaného Czech Junior Cupu. Do soutěže jsou přihlášení jezdci, kteří zazářili na nedávném národním juniorském šampionátu. Dorazí čerstvý vicemistr Daniel Pospěch a představí se Petra Pařenicová, Valentýna Kuková nebo třetí jezdkyně aktuálního pořadí túry Tina Laryšová. S kurzem německého stavitele Klause Holleho, jehož překážky budou dosahovat výšky do 135 centimetrů, se budou muset popasovat skokani závodící v kategorii U25. Nejlepší trojice průběžného pořadí bude v Ptýrově chybět, a tak se otvírají šance pro další známá jména, jež se objevují v soutěžích pro jezdce do 25 let. Pro co nejvyšší bodový příděl si jede Kateřina Málková, Natálie Soukupová, Lucie Kumarová, Dušan Simovski nebo Václav Mládek.

Vrcholem ovšem bude už zmiňovaná noční eLED Velká cena Ptýrova s překážkami do 145 centimetrů. Pod umělým osvětlením se představí téměř kompletní „TOP čtyřka“, tedy ti účastníci, kteří mají s blížícím se koncem seriálu největší šance na startovní pozici ve Velkém finále. Lídr tabulky Jan Štětina přiveze Gylorda-S a Benita-S. Dva koně bude sedlat také Ondřej Pospíšil. Ten je v aktuální žebříčku čtvrtý a svou pozici se bude snažit upevnit nebo vylepšit s Einfachem a Confliktem. Navíc do ptýrovské hlavní soutěže bude nastupovat jako obhájce triumfu z roku 2018. Stájovou jedničku devítiletého valacha Quattra Centa bude sedlat Rudolf Doležal, který jako druhý muž průběžného pořadí také nechce nechat nic náhodě. Zaútočit na postupové pozice může ze šestého místa Tereza Mücková s podporou svého nejzkušenějšího koně bělouše Control Me Karsit. Na seznamech startujících najdeme i vítěznou dvojici s letošního úvodního kola Sergeje Motygina a Dylana nebo vítězku Velké ceny Ostravy Lucii Strnadlovou. Ta bude závodit s devítiletým holandských valachem Fall River Blue. Čtyřdenní program závodů nabídne celkem třiadvacet parkurů, přičemž ve večerních hodinách pod reflektory se pojede kromě eLED Velké ceny i páteční soutěž stupně ST*, tedy parkur do 135 centimetrů. Pořadatel připravil navíc pro divácky bohatý doprovodný program a pro jezdce především v hlavní soutěži navýšil výhry. Po čtyřnohé sportovce pak bude nachystané co nejkomfortnější ustájení.

 

Publikováno: 26.8.2019 16:20:00
Kategorie: sport
Rubrika: skoky
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 8/2020