CSI3*W Olomouc 2019: Emanuel Camilli vítězem GP

Šestý ročník mezinárodních závodů v parkurovém skákání J&T BANKA CSI3*-W Olomouc se konal v Equine Sport Centru ve dnech 19. až 23. června

 

Reportáž najdete v červencovém Jezdectví, které vychází ve středu 26. června

Výsledky

neděle: 150 cm - J. Sprehe a Bankimoon, GP 160 cm - E. Camilli a Jakko, junior GP 140 cm - A. Helebrantová a Epo van de Achterhoek Z, 125 cm - T. Šalková a Diger

sobota: 110/115 cm - N. Hunová a Merra, 135/140 cm - J. Štěrba a Go-On T.S., European Youngster Cup GP 145 cm - M. Ruth a Nathanael, 150 cm - A. Herck a Kalvarie Van de Zelm, 6/7letí - A. Grzegorzewski a Issem. Tisková zpráva

pátek: 110 cm - 1. G. Kopřivová a Pepsi SG, 135 cm - 1. R. Turchetto a Grappenmaker, 140 cm - Z. Januszewska a Ironia, 135 cm - V. Kuková a Philadelphia, 145 cm  - F. Brotto a Vaniglia Delle Roane. Tisková zpráva

čtvrtek: 125 cm - 1. V. Kuková a Chicago-RA, 6/7letí - S. Vingrálková a Damocles From Second Life, 140 cm - R. Turchetto a Adare, 150 cm - S. Widmann a Domburg Van De Rechri, 130 cm - S. Vingrálková a Oscar des Fontaines. Tisková zpráva

středa: 110 cm - G. Kopřivová a Pepsi SG, 120 cm - Ž. Pokorná a Chaccia Simona, 6/7letí - M. Hentšel a Zeta, 130 cm - J. Štěrba a Go-On T.S., 135/140 cm EY Cup - Z. Januszewska a Ironia. Tisková zpráva.

 

Neděle

Poslední den J&T Banka CSI3*W Olomouc od rána uvítal téměř plné tribuny. V první soutěži dne se čtrnáctka účastníků Gold Tour Final dostala přes základní kurz Uliana Vezzaniho bez penalizace. Jako první vstoupil do arény v rozeskakování Adam Grzegorzewski s devítiletým Azurem. Sledujícím se tajil dech při tempu, které tento jednadvacetiletý Polák nastavil; napětí v aréně by se dalo krájet, jezdci však v distanci vedoucí k poslednímu skoku vypadl třmen, a možná i proto po lehkém doteku svrchní bariéra kolmého skoku v barvách ESC Olomouc spadla. Elitní čas se v průběhu neustále vylepšoval, a když jej Sander Geerink s Easterem nastavili na 42,82, vypadalo to, že byl na vrchní hranici možností. Přesto o několik okamžiků později dokončil Askaban s Dieterem Köflerem s téměř třísekundovým náskokem na nyní druhého Geerinka. Divákům se zatajil dech při jízdě jediné české dvojice v rozeskakování, Jana Štětiny s Benitem, výsledný čas však na Köflera nestačil a duo stáje Scheider se tak muselo spokojit s průběžným druhým místem. Níže je později odsunula předposlední startující dvojice, loňská vítězka Grand Prix, Jörne Sprehe s Bankimoonem, když vedoucí čas stanovila na 38,19. Poslední Matteo Zamana již německou jezdkyni neohrozil a tak se při dekorování první nedělní soutěže Olomoucí rozezněla německá hymna.

Nejvyšší soutěž víkendu, CSI3* J&T Banka Grand Prix odstartovala v pravé poledne a jejím sítem do rozeskakování prošlo šest dvojic. Milým překvapením byl postup Jakuba Štěrby s Warnessem, kteří Grand Prix takovýchto rozměrů absolvovali vůbec poprvé. Do rozeskakování nastoupil jako první a do cíle dojel s jednou chybou po lehkém doteku kolmého skoku s číslem šest. Po něm nastoupil italský  Emanuele Camilli v sedle Jakka, kteří parkurem proletěli bez penalizace v čase 38,21. Třetího Radovala Šilla s Durantem W potkal stejný osud jako Štěrbu, čtvrtí pak vstoupili do arény Luka Zaloznik a Chablou, kteří procválali parkurem v čase lepší než Camilli. Zadní bariéra posledního oxeru však po doteku dramaticky poskočila v hácích, následně spadla na zem, a Makedonec se tak musel spokojit s průběžným druhým místem. Předposledním jezdcem rozeskakování byl Maksymilian Wechta v sedle Number One 28, kterému se stejně jako Zaloznikovi stal osudným závěrečný oxer kurzu. S poslední startující, jedinou dámou zkráceného parkuru Clementinou Grossi, byla italská hymna již jasná. I tato dáma dokončila čistě, časem se však svému krajanovi nevyrovnala a musela se tak spokojit s druhým místem výsledkové listiny.

Pomyslným zlatým hřebem však mítink neskončil, při dekorováních odpolední Juniorské Grand Prix i následného finále Bronze Tour se mohli zaradovat zbývající diváci, neboť se oba ceremoniály nesly v duchu českých barev. V případě juniorů to bylo zásluhou dvojice Anna Helebrantová a Epo van de Achterhoek Z, bronzovou túru ovládla severomoravská Tina Šalková s Digerem.

 

Sobota

Sobota se probudila do slunečného rána, aby zahájila první z finálních soutěží jednotlivých túr při CSI 3*W Olomouc. Nejdříve se o poslední stupně vítězů poprali účastníci Elite tour, jejíž závěrečný parkur opět ovládly české barvy. Konkurenci nenašla Nikola Huňová v sedle Merry, druhá Aneta Bártková s Horákyní na vedoucí dvojici ztrácela necelé tři sekundy. Elitní trio uzavřela Adéla Pokorná a Alabama 2.

Druhá sobotní soutěž patřila finále Silver Tour, jež byla vypsána jako dvoufázové skákání 135/140 cm. O kvalitě bojů o elitní šestici mluvily i rozdíly mezi výslednými časy; všech šest dokončilo v rozdílu dvou sekund. Zhruba v polovině startovalo duo úspěšné z předchozích dvou kvalifikací: písečtí Jakub Štěrba a Go-On TS. Dokončili v čase 26,36, a byť byly v druhé fázi k vidění jízdy opravdu na hranici možností, nikomu už se tento elitní čas nepodařilo překonat. „Rozhodující náskok jsem získal v nájezdu na poslední překážku,“ okomentoval Štěrba obrat z oxeru do kolmého skoku s číslem 13, kdy hřebec ukázal výjimečnou obratnost a zajistil tím českou hymnu. Holandského Sandera Geerinka dělily od vítězství pouze dvě setiny sekundy, a s trošku větším rozestupem pokračovala v těsném závěsu dvojice polských jezdců, Jaroslaw Koziarowski a Grzegorz Nowak. Kvintet úspěšných uzavřel Zdeněk Žíla a osmiletý Consulent de Prelet Z.

European Youngster Cup Grand Prix na výšce 145 cm uzavřela olomoucké túry pro mladé jezdce. Z šestnácti startujících se čtyři jezdkyně čistým základním kolem dostaly do rozeskakování. Ve hře o vítězství tak byly barvy Polska, Česka a dvakrát Rakouska. Jako první se na zkrácený kurz Uliana Vezzaniho vydala Polka Dalia Lehmann s Annchen 11, které se postavil do cesty poslední skok parkuru, oxer na dlouhé stěně, před kterým následovalo dlouhé rovné cválání. I Kateřině Kubrické s Lentilkou spadl tento poslední skok, časem se však dostala do vedení a nezbylo než čekat na výsledky dalších dvou jezdkyň. Valach Little Joe R sice ukázal neobyčejnou schopnost, nakonec ale s Denise Ruth protli cílovou linii s dvanácti trestnými body na kontě. To nejlepší na závěr tentokrát ukázala druhá Rakušanka rozeskakování, Michele Ruth, která s Nathanaelem udržela čisté konto a slavila v Grand Prix pro mladé jezdce vítězství.

Nejvíce diváků přitáhla Cena města Olomouce, jež byla součástí Diamond tour a výsledky započítány do Longines ranking. Čtrnáctka z dvaačtyřiceti jezdců na startu se probojovala základním kolem bez penalizace. Jako první v rozeskakování startovala loňská vítězka nedělní Grand Prix Jörne Sprehe, které však po lehkém doteku Bankimoonova kopyta spadla vrchní bariéra prvního skoku, a tak byly myšlenky na elitní umístění tytam. Situace se nejvíce vyostřila ke konci startovního pole, když čtvrtý od konce Andrea Herck v sedle Kalvarie van de Zelm prosvištěl kolbištěm v čase 34,85 a vyřadil tak z průběžného vedení Michala Kazmierczaka s Wilanderem. Třetí skončil Andreas Brenner v sedle Clintany W Z, čtvrtá mladá polská jezdkyně Dalia Lehmann, která s Quitoki navázala na úspěch z Youngster Grand Prix. Nejlepším českým jezdcem sobotní Diamond tour byl pátý Rudolf Doležal s Quattro Centem.

Při finále pro mladé koně se mraky hrozící většinu odpoledne nad lazeckou arénou strhly v déšť, a přihlížejících tak bylo poskrovnu. Chyby přicházely neobyčejně lehce a pouze pětice koní – tři šestiletí a dva sedmiletí – prošla základní kolo čistě. Jakub Štěrba měl s Heartvitem ZH našlápnuto k druhému triumfu dne, příliš ostrý obrat na překážku s číslem 2 však vyústil v chybu, a tak se musel spokojit s pátým místem. Večerní Olomoucí se nakonec rozlehla polská hymna zásluhou Adama Grzegorzewskiho s Issemem. Druhou příčku obsadil jeho polský kolega Maksymilian Wechta s Callihallem, na třetí a čtvrté pozici se pak usadilo duo Slováků, Patrik Majher a Radovan Cibere.

Pátek

Od úterý se do areálu Equine Sport Center v Olomouci sjeli reprezentanti šestnácti zemí světa od Nového Zélandu po Řecko. Po středě a čtvrtku dominovaných českou většinou (Tylův Kde domov můj se rozezněl olomouckým kolbištěm v průběhu prvních dvou dní hned sedmkrát) zazněla v pátek česká hymna ještě dvakrát…

V ranní Elite tour pony Pepsi SG opět ukázal, že velikost rozhodně není zárukou úspěchu a mezi velkými čtyřnohými kolegy v sedle se čtrnáctiletou Gabrielou Kopřivovou vybojoval druhé vítězství túry na výšce překážek 110 cm.  I další dvě dvojice pořadatelské země figurovaly v elitní pětici, a to druhá Adéla Pokorná s klisnou Alabama 2, která dokončila v těsném závěsu za vítězkou, a čtvrtý Viktor Skutecký v sedle Calinuse 4. Bronzovou příčku uzmula slovenská dvojice Nina Smilnaková a Lanou VD Meunishof Z, pátá skončila Nina Zidar Klemencic s Clear.

V Silver tour dlouhou dobu vedlo písecké duo Jakub Štěrba a hřebec Go-On TS, aby nakonec našli dva přemožitele. Nad hanáckou metropolí podruhé zavlála italská vlajka pro Roberta Turchetta, který soutěž stupně ST* absolvoval s Grappenmakerem. Bronzového Štěrbu obklopili čeští kolegové, před něj se o tři sekundy rychlejším časem dostal Ladislav Vachutka s hnědkou Vanilla Rose-H, dva gentlemany následovala Valentýna Poláchová a Vendome du Paradis.

Túru pro mladé jezdce vypsanou na výšce překážek 140 cm ovládlo polské trio. Neporazitelná se i v druhém kole European Youngster Cup Tour stala Zuzanna Januszewska v sedle Ironie, která si na druhou Dalii Lehmann (Annchen 11) i třetího Adama Grzegorzewskiho vytvořila náskok několika vteřin. Pouze Rakušance Denise Ruth se ještě podařilo projet kurzem Uliana Vezzaniho bez penalizace na překážkách a uzavřela tak kvartet bezchybných, který do pětice doplnila nejrychlejší z jezdců s chybou na kontě, Valentýna Poláchová.

A stejně tak i v Junior Tour viděly lazecké ochozy pouze čtyři nuly, všechny zásluhou českých jezdkyň. Velmi blízko dalšímu triumfu se dostala Sára Vingrálková v sedle Oscara des Fontaines, o tři pozice ve startovní listině později startující Valentýna Kuková však čas Vingrálkové o několik málo setin sekundy vylepšila, a tak se severomoravská jezdkyně musela spokojit s výslednou stříbrnou příčkou. Za nimi se seřadily Mariana Michlíčková s Idee van de Achterhoek a Sofie Najmanová s Pass Away.

Pátek za doprovodu teplých slunečních paprsků uzavřela soutěž zařazená do Gold Tour vypsaná na dvě fáze při výšce překážek 145 cm. Elitní pětice výsledkové listiny co do národností byla tentokrát značně rozmanitější. Sedm ze čtyřiceti sedmi jezdců na startu překonalo obě fáze bez zatížení trestnými body, z nichž absolutně nejrychlejší byl Ital Fabio Brotto s klisnou Vaniglia Delle Roanne. S rozestupem půl sekundy mu na záda dýchali polští Maksymilian Wechta a Number One 28 a nedaleko za nimi se usadil Vladimír Tretera s Gangster v/h Noddevelt. Následovali zástupci Slovenska Patrik Majher a Clintas 3 a celou pětici uzavřela jediná dáma dekorování, Andrea Herck v sedle hnědáka Quintinuse II, jež reprezentují Rumunsko.

 

 

Aktualizace 18. 6.: Parkurový mítink J&T BANKA CSI3*-W Olomouc zařazený do Světového poháru Mezinárodní jezdecké federace již pošesté zavítal do olomouckého Equine Sport Centra. Dorazilo na tři stovky koní z třinácti zemí. Závodit se bude letos poprvé celých pět dní. Tisková informace

Aktualizace 17. 6.: Ve středu 19. června odstartuje v olomouckém Equine Sport Centru šestý ročník parkurových závodů J&T BANKA CSI3*-W Olomouc, jež jsou započítávané do Světového poháru. Mítink je velkou příležitostí i pro domácí jezdce, kterým se tam každoročně daří. Tisková informace

Aktualizace 12. 6.: Na tři sta koní z šestnácti zemí dorazí do Olomouce na mezinárodní parkurové závody Světového poháru J&T BANKA CSI3*-W. Organizátor letos rozšířil program o jeden závodní den a novou Elite Tour. Ta otevřela dveře novým jezdcům v seniorské kategorii. Tisková informace

Aktualizace 6. 6.: Parkurové závody J&T BANKA CSI3*-W Olomouc se blíží. Jejich šestý ročník proběhne ve dnech 19. až 23. června v Equine Sport Centru. Jaké byly předešlé ročníky a jaké jsou plány do dalších let, prozradila majitelka areálu Barbora Hubáčková. Tisková informace

Aktualizace 30. 5.: Stavitel parkurů Ulliano Vezzani patří k absolutní světové špičce. Jeho kurzy překonávají jezdci např. při Global Champions. Češi jeho práci mohli poprvé sledovat v prosinci 2018 při Prague Playoffs. Letos jej uvidí i při J&T BANKA CSI3*-W Olomouc. Tisková informace

Aktualizace 23. 5.: Již za necelý měsíc odstartuje 6. ročník Světového poháru v parkurovém skákání J&T BANKA CSI3*-W Olomouc 2019. Do té doby se na kolbišti Equine Sport Centra odehrají ještě dva parkurové mítinky – Cena města Olomouce a Spring Junior Cup. Tisková informace

Aktualizace 23. 4.: Mezinárodní parkurové závody J&T BANKA CSI3*-W Olomouc zařazené do Světového poháru zažijí letos už šestý ročník. Na hladkém průběhu mítinku má vedle organizátora svůj velký podíl také sbor rozhodčích, i když zůstává divákům tak trochu skrytý. Tisková informace

Aktualizace 30. 3.: Již od středy 19. června ožije areál v Lazcích v Olomouci dalšími závody CSI3* zařazenými do série Světového poháru. Je to poprvé v šestileté historii akce, co bude probíhat po dobu pěti dní. Toto rozšíření dovoluje do programu zařadit více soutěží. Tisková zpráva.

Aktualizace 19. 2.: Vedoucí funkci v olomouckém Equine Sport Centru zastává od září roku 2018 Michaela Smrčková, jejíž cesta ke koním začala už v dětství a postupem času se dopracovala nejen k jezdecké licenci a později také k vlastnímu koni. Více v tiskové zprávě.

Aktualizace 16. 2.: Ze čtyřdenního mítinku se tak stává pětidenní. Příležitost dostanou nově jezdci a koně na nižší úrovni. Více v tiskové zprávě

Publikováno: 24.6.2019 19:15:00
Kategorie: sport
Rubrika: skoky
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 8/2020