Dostihové závodiště v Pardubicích hostí mistrovství Evropy mladých jezdců ve všestrannosti (+ nové FOTO)

Na Dostihovém závodišti v Pardubicích se uskuteční jezdecký vrchol letošního roku v tuzemsku. Po čtyřech letech se k Taxisovu příkopu vrací mistrovství Evropy mladých jezdců ve všestrannosti. A zároveň s ním budou probíhat i závody CIC3* a CCI2*. Akce se bude konat od čtvrtka 29. července do neděle 1. srpna.

ME

AKTUALIZACE:

1. 8. 23.55 HOD: Přidána fotogalerie T. Holcbechera

(DALŠÍ ZAJÍMAVÉ INFORMACE NAJDETE V PŘÍŠTÍM ČÍSLE ČASOPISU JEZDECTVÍ!)

1. 8. 18.50 HOD: 

Obě zlata získala Velká Británie, zazářil i český tým

Na Dostihovém závodišti v Pardubicích vyvrcholilo mistrovství Evropy mladých jezdců a soutěže CIC3* a CCI2* ve všestrannosti, které bylo jezdeckým vrcholem roku v tuzemsku. V dnešním parkuru potvrdila svůj triumf Velká Británie, která stejně jako před rokem v belgickém Waregemu získala obě zlaté medaile.


Soutěž jednotlivců na evropském šampionátu mladých jezdců potřetí v řadě ovládla britská jezdkyně. Na triumfy Emily Llewellyn a Laury Collett v Pardubicích navázala Emily Parker s koněm Treefers. Velká Británie obhájila i zlato v soutěži družstev.
„Čekala jsem, že naše ekipa získá zlato. Ale počítala jsem spíše s vítězstvím některé své kolegyně. Vůbec jsem nemyslela na to, že bych vyhrála já. Jsem teď moc šťastná,“ pronesla mistryně Evropy Emily Parker. „Vítězství Britky není žádným překvapením. Možná se čekalo, že vyhraje jiná jejich jezdkyně. Ale je vidět, že dobrých jezdců mají na rozdávání. Británie je prostě velmoc v této disciplíně,“ prohlásila vedoucí české ekipy Daniela Diringerová
Nejlepším českým jezdcem na domácí půdě byl Miloslav Příhoda, který si s klisnou Gombou 1 zopakoval loňské 13. místo. A výtečného umístění dosáhl český tým, který skončil pátý.
„Je to obrovský úspěch v tak náročné soutěži. Před námi skončili jen velmoci ve všestrannosti,“ prohlásil Jaroslav Pecháček, prezident České jezdecké federace. „Je to super! Tajně jsem v takové umístění týmu doufala, ale netroufala jsem si to říct nahlas. Všichni naši jezdci podali perfektní výkon,“ dodala vedoucí české ekipy Daniela Diringerová.
Soutěž jednotlivců byla dramatická až do samotného konce díky těsným bodovým rozdílům mezi předními jezdci. Emily Parker, která vedla průběžné pořadí po sobotním krosu, šla na pískové kolbiště jako poslední. Musela zajet bez chyby, aby získala zlato a aby udržela medaili stejné hodnoty i pro svůj tým. Povedlo se jí to a mohla slavit dvojnásobný triumf.
„Cítila jsem obrovskou zodpovědnost. Hlavně vůči našemu družstvu. Byla jsem i trochu nervózní. Ale před startem se mi vše povedlo vypustit z hlavy a parkur zajet dobře. Všechno nám v Pardubicích klapalo, kůň šel výborně. Jsem opravdu moc spokojená,“ pronesla Emily Parker.
V individuální soutěži vybojoval stříbro Švéd Hannes Melin s koněm Gaston KLG a bronz získala Němka Sonja Buck s koněm Ohio.
Britové stejně jako před rokem vyhráli i týmovou soutěž. Vítězné družstvo opět tvořili Emily Parker, Emily Llewellyn, Laura Collett a nově Tom McEwen. Stejné zůstalo i další medailové pořadí. Druhé skončilo znovu Německo a třetí Švédsko. „Tyto státy jsou prostě velmocemi ve všestrannosti,“ uvedla Daniela Diringerová.
Evropský šampionát v Pardubicích se vydařil i zástupcům domácích barev. Miloslav Příhoda s Gombou 1 byl po drezuře sice až na 41. místě, ale v dalším průběhu soutěže si výrazně polepšil. Po krosu byl sedmnáctý a v parkuru navzdory zaváhání na první překážce se posunul na konečné 13. místo. Zopakoval si tak loňské umístění.
„Chyba na parkuru byla zbytečná. Možná mě připravila o první desítku. Ale i tak jsem spokojen. Ukázal jsem, že loňské umístění nebylo náhodné. Musí s námi počítat,“ pronesl Miloslav Příhoda. „Mezi mladými jezdci může startovat ještě za rok. Věřím, že napotřetí se už do desítky dostane,“ dodala Daniela Diringerová.
Další dva čeští jezdci skončili ve čtvrté desítce konečného pořadí. Jiří Machovec s Alnakim obsadil 37. místo a hned za ním skončila Barbora Žáčková s klisnou Frey. Poslední z kvarteta Sabina Erbeková si při krosu zlomila klíční kost a soutěž nedokončila.
„Očekával jsem trochu víc v krosu, mrzí mě dvacet trestných bodů. Ale na druhou stranu jsem se zlepšil v parkuru,“ pronesl Jiří Machovec. „I mě mrzí dvacka v krosu. Ale jinak jsem spokojená. Kobyla předvedla dobré výkony a zůstala zdravá. Všichni jsme šťastní,“ dodala Barbora Žáčková.
Skvělého úspěchu dosáhl český tým. V konkurenci čtrnácti družstev obsadil pátou příčku a oproti loňsku se o tři místa zlepšil.
„Je to obrovský úspěch,“ pronesla Daniela Diringerová. „Páté místo znamená strašně moc. Je to nejlepší umístění v historii. Před šampionátem tomu určitě nikdo nevěřil,“ dodal Miloslav Příhoda.
Dnešní program na pískovém kolbišti zahájila soutěž CIC3*. Do parkuru šel s výrazným náskokem v roli lídra Harald Ambros s koněm O´Felitz. Rakouský reprezentant a dvojnásobný účastník olympijských her svou pozici s přehledem uhájil. Někdejší mistr Evropy mladých jezdců předvedl bezchybný výkon, obhájil své loňské vítězství v této soutěži a potvrdil roli hlavního favorita. Druhá skončila Němka Ina Tapken s koněm London – Return a třetí místa obsadila Polka Marta Dziak s koněm Vacat JP. Jediný český zástupce v této soutěži Petr Veselovský s Monarchou se umístil na páté příčce.
CCI2*
V soutěži CCI2* si udržela první místo Evelina Bartoli s koněm Esido. Italská reprezentantka, která před čtyřmi lety při mistrovství Evropy mladých jezdců v Pardubicích skončila čtvrtá a byla členkou vítězného družstva, v parkuru předvedla bezchybný výkon. Druhý skončil Maďar Laszló Egyed s koněm Clifton Ios a třetí se umístila Němka Miriam Bray s koněm Asih. Parkur nevyšel českému jezdci Lubomíru Vrtkovi s Davosem 1. Zajeli nejhůře ze všech startujících a ze druhého místa klesli na čtvrté. Pátý skončil Petr Pejřil s Pastorem 1.

Konečné pořadí
Mistrovství Evropy mladých jezdců – jednotlivci: 1. Emily Parker – Treffers (Brit.) 43,10, 2. Hannes Melin – Gaston KLG (Švéd.) 43,90, 3. Sonja Buck – Ohio 47,70, 4. Freya Füllgraebe – Oje Oje (obě Něm.) 50,30, 5. Emily Llewellyn – Society Spice 51,30, 6. Willa Newton – Neelix (obě Brit.) 51,50, 7. Franziska Roth – Dictus J (Něm.) 51,90, 8. Laura Collett – Fernhill Cristal (Brit.) 55,40, 9. Peter Hannigan – First Mate (Ir.) 55,90, 10. Elaine Pen – Vira (Niz.) 56,90, … 13. Miloslav Příhoda – Gomba 1 61,20, 37. Jiří Machovec – Alnaki 104,80, 38. Barbora Žáčková – Frey (vš. ČR) 115,70.
Mistrovství Evropy mladých jezdců – družstva: 1. Velká Británie (Parker – Treefers, Llewellyn – Society Spice, Collett – Fernhill Cristal, McEwen – Major Sweep) 149,80, 2. Německo (Buck – Ohio, Füllgraebe – Oje Oje, Roth – Dictus J, S. Deparade – Khira De) 149,90, 3. Švédsko (Melin – Gaston KLG, Andersen – Herta, Forsberg – Grafman, Staam – Highlander KLT) 184,30, … 5. Česko (Příhoda – Gomba 1, Machovec – Alnaki, Žáčková – Frey, Erbeková – Johanka 2) 281,70.
CIC3*: 1. Harald Ambros – O´Felitz (Rak.) 53,40, 2. Ina Tapken – London – Return (Něm.) 80,60, 3. Marta Dziak – Vacat JP (Pol.) 90,2, 4. Mia Hastrup – Odin (Dán.) 94,4, 5. Petr Veselovský – Monarcha (ČR) 98,60.
CCI2*: 1. Evelina Bertoli – Esido (It.) 64,60, 2. Laszló Egyed – Clifton Ios (Maď.) 72,40, 3. Miriam Bray – Asih (Něm.) 77,00, 4. Lubomír Vrtek – Davos 1 94,80, 5. Petr Pejřil – Pastor 1 (oba ČR) 109,50.

 

Příhoda: Ukázali jsme, že s námi musí počítat

Miloslav Příhoda s klisnou Gomba 1 při mistrovství Evropy mladých jezdců ve všestrannosti v Pardubicích potvrdil roli největší české naděje. Zopakoval si loňské třinácté místo a byl hlavním tahounem družstva, které skončilo na skvělé páté příčce.

„Myslel jsem na první desítku, ale naším hlavním cílem bylo to, abychom zopakovali loňské třinácté místo a abychom ukázali, že to nebyla náhoda. Chtěli jsme předvést ostatním, že tam patříme a že s námi musí počítat,“ pronesl Miloslav Příhoda, který byl po úvodní drezuře na 41. místě. V krosu se posunul se na 16. příčku a při parkuru se ještě o tři stupínky zlepšil.

Jste tedy s konečným umístěním spokojen, byť vysněná desítka nevyšla?

„Teď jsem spokojen. Po parkuru jsem byl mírně zklamán, protože jsme udělali zbytečnou chybu hned na první překážce. Zase nás to připravilo o další místa, mohlo to směřovat k první desítce. Kdybych chybu neudělal, byli bychom v desítce. Je to škoda“

Bylo těžké hodit chybu na první překážce za hlavu a koncentrovat se dál?
„Trošku mě překvapilo, že chyba přišla zrovna na nejmenším skoku při parkuru. Koncentrace potom musela být o to větší. Snažili jsme se až do konce. Naštěstí jsme to dál už zvládli bez trestného bodu. Hlavně kvůli týmu. Hodně záleželo na tom, aby už další trestné body nepřibyly. To se povedlo. Páté místo, nejlepší umístění v historii, je tam!“

V této kategorii můžete startovat ještě v příštím roce, tak třeba do třetice vyjde desítka.
„Uvidíme. Je to ještě daleko. Ambice určitě máme, ale za rok je to na severu Skotska. Uvidíme, co se bude dít dál.“

Cítíte větší radost z úspechu týmu než ze svého umístění?

„Je to tak nastejno, i když... Třinácté místo je hezké, ale páté místo pro tým znamená hodně moc. Nikdo tomu ani moc nevěřil. Kdybyste někomu řekl na začátku šampionátu, že budeme pátí, tak se vám vysměje. Dokázali jsme to!“

Ani v duchu jste na takové umístění nemyslel?
„Bylo to moje přání. Moc jsem si přál, aby tým obstál v konkurenci čtrnácti družstev. Ale myslím si, že obecně se s tím moc nepočítalo.“

Vraťme se ještě k úvodní drezuře, kde vám nepřála nizozemská rozhodčí. Asi si ji nepřejete už potkat, že?
„Přesně tak. Nebýt jí, ani nás chyba při parkuru nemusela tolik mrzet. Ale možná na druhou stranu by byla větší nervozita, protože bychom se pohybovali mezi těmi nejlepšími. Jak jsme dneska viděli, i jezdci zepředu dneska hodně chybovali.“

Co s vámi křivda po drezuře udělala. Hodně vás namotivovala?
„To ani nemotivuje. Jeden člověk vás takhle srazí. To spíše demotivuje. Je to drezura. Je to sport, který není tolik objektivní, protože vás ovlivňuje lidský faktor.“


Na zlato jsem nemyslela, říká nová mistryně Evropy

Mistrovství Evropy mladých jezdců ve všestrannosti potřetí v řadě ovládla britská reprezentantka. Na předloňský triumf Emily Llewellyn a loňské vítězství Laury Collett na Dostihovém závodišti v Pardubicích možná trochu překvapivě navázala Emily Parker s koněm Treffers.

„Jsem moc šťastná. Vůbec jsem to nečekala,“ pronesla dvacetiletá britská jezdkyně, která vloni na evropském šampionátu v belgickém Waregemu obsadila šestnácté místo. Před rokem však získala zlato s týmem a nyní v Pardubicích si stejný úspěch zopakovala. Od Taxisova příkopu si tak odvezla obě nejcennější medaile.

Myslela jste před soutěží na to, že byste mohla být tak úspěšná?
„To tedy rozhodně ne. Myslela jsem na to, že bychom mohli vyhrát soutěž družstev. Ovšem o sobě jsem si to určitě nemyslela.“

Takže jste spíše věřila tomu, že vyhraje některá vaše kolegyně?
„To jsem čekala spíš. Nebo lépe řečeno jsem v to doufala. Ale znovu opakuji – určitě jsem nemyslela na to, že si z mistrovství Evropy povezu dvě zlaté medaile.“

Nyní je máte na krku, takže vše vyšlo dokonale?

„Vše probíhalo naprosto skvěle. Tedy až na jednu chybu v úvodní drezuře. Ale jinak šel kůň výborně. Prostě všechno klapalo.“

Na první místo jste se dostala už po sobotním krosu. V něm skončila více než třetina startujících. Byl tak těžký?

„Letos byl kros opravdu složitý. Na trati byla řada skoků, které jsem nikdy neviděla. Třeba Irská lavice. Navíc bylo hodně nepříjemné to, že jsem během jízdy byla zastavena. Stalo se mi to právě před Irskou lavicí. A další nepříjemnost byla v tom, že tři jezdci před mnou spadli. Měla jsem trochu strach, co to se mnou udělá.“

Přerušení krosu vás nějak ovlivnilo při dalším průběhu?
„Zatím ještě nikdy se mi nestalo, že bych byla na trati zastavena a musela jsem čekat. Bylo to něco nového. Naštěstí to můj výkon nijak neovlivnilo.“

Vítězství jste si definitivně zajistila v nedělním parkuru…
„Bylo to moc krásný parkur. Ale před ním jsem měla docela obavu. Pramenila z toho, že jsem cítila velkou zodpovědnost. Ani ne tak vůči sobě, ale hlavně vůči týmu. Pořád se mi honilo hlavou, že musím zajet čistě, abychom získali zlato.“

Takže s vámi lomcovala nervozita před parkurem?
„Trochu ano, to musím přiznat. Ale jakmile jsem šla na kolbiště, snažila jsem se všechno z hlavy vypustit a jet. Povedlo se mi to a teď jsem moc šťastná.“

 

1. 8. 17 HOD: M. Příhoda je na 13. místě, J. Machovec 37. a B. Žáčková 38. (dokončilo 40). České družstvo skončilo 5., přičemž dokončilo 6 družstev ze 14. Petr Veselovský zůstal na 5. místě ve třech hvězdách, které dokončilo 9 dvojic. Dvě hvězdy mají Čechy na 4. a 5. místě (L. Vrtek, P. Pejřil, 6 dokončilo). Výsledky najdete pod článkem.

31. 7. 22.45 HOD: Díky čistému krosu se naše dvojice Příhoda - Gomba vyhoupla na 17. místo. Družstvo je zatím páté, vyloučena po pádu na vodní překážce byla S. Erbeková. Tato překážka byla po několika jezdcích vyřazena z krosu. Ve třech hvězdách je na 5. místě Petr Veselovský s Monarchou. Výsledky tří hvězd najdete zde.

 

Po krosu vedou Britové, polepšilo si i Česko

Na Dostihovém závodišti v Pardubicím třetím dnem pokračovalo mistrovství Evropy mladých jezdců ve všestrannosti. Jezdecký vrchol roku v tuzemsku měl na programu druhou disciplínu – terénní zkoušku. Technická trať krosu na dostihové dráze notně promluvila do průběžného pořadí a zúžila startovní pole před nedělním parkurem. Novými lídry soutěže jsou Britka Emily Parker a tým Velké Británie. Nejlepším českým jezdcem je sedmnáctý Miloslav Příhoda, tým Česka se posunul na skvělé páté místo.


„Už včera jsem říkal, že kros bude těžký. Mně sice tak náročný nepřišel, ale je to především psychický nápor, protože každý chce zajet co nejlépe. Chyby se nevyhnuly ani těm nejlepším,“ pronesl český reprezentant Miloslav Příhoda.
Kros nedokončil mj. obhájce stříbra Nicolas Astier, který s koněm Jhakti Du Janlie po drezuře vedl. Mladý francouzský reprezentant však druhou disciplínu nedokončil, navíc si po pádu zlomil klíční kost. Terénní zkoušku nezvládla ani dosud šestá Rakušanka Charlotte Dobretsberger s koněm Excalibur MT.
Celkově se startovní pole zúžilo o více než třetinu. Vypadlo 22 ze 64 startujících dvojic. Problémy jim dělala zejména voda se želvami. Tato atraktivní překážka byla v průběhu krosu dokonce vyřazena a další startující ji už neabsolvovali.
„Kros byl technický, ale nebyly v něm žádné pasti. Hodně chyb pramenilo z toho, že se jedná o mladé jezdce. Kolikrát je hnala hlava a dělali jezdecké chyby,“ řekla vedoucí české ekipy Daniela Diringerová. „Spousta jezdců honila čas. Chtěla to stihnout v časovém limitu a dostávali se tím do složitých situací. Z toho pak pramenily chyby,“ dodal Miloslav Příhoda.
Po zaváhání dosavadního lídra Nicolase Astiera se do čela posunula dosud druhá Emily Parker s koněm Treefers z Velké Británie, která je loňskou evropskou šampionkou v týmech. Druhá je Němka Buck s koněm Ohio a třetí příčka patří Hannesi Melinovi s koněm Gaston KLG ze Švédska.
Nejpočetnější zastoupení v elitní desítce má Velkiá Británie. Kromě vedoucí Emily Parker v ní jsou ještě předloňská mistryně Evropy Emily Llewellyn na pátém místě, šestá Willa Nweton, osmý Tom McEwen, devátá Rosie Fry a desátá Laura Collett, která obhajuje zlato z loňska. Britové tak mají v desítce kompletní sestavu.
Zákonitě tak Velká Británie vévodí i průběžnému pořadí družstev. Na druhé místo se posunulo Německo a třetí je dosud vedoucí Švédsko.
V krosu si polepšili i domácí reprezentanti. Miloslav Příhoda s Gombou 1 byl po drezuře na 41. místě. Nyní je sedmnáctý. „Povedlo se, co jsem chtěl. Pořád se ještě snažím být do desítky. Doufám, že v parkuru ještě zabojujeme a že se posuneme výš,“ pronesl Miloslav Příhoda. „Míla podal excelentní výkon. Také věřím, že se mu desítka ještě povede. Doufám, že Gomba předvede dobrý výkon při parkuru,“ dodala Daniela Diringerová.
Zatímco Příhoda zajel kros čistě, další české dvojice se nevyhnuly problémům a penalizacím. Jiří Machovec s valachem Alnakim je na 36. příčce, Sabina Žáčková s klisnou Frey je 38. místě a pro Sabinu Erbekovou s klisnou Johankou 2 skončila soutěž. Po pádu na vodní překážce si česká jezdkyně zlomila klíční kost.
„Škoda Báry a Jirky, kteří měli jednu neposlušnost. Nachytali se na jednom chytáku. Byly to takové školácké chyby,“ zalitovala Daniela Diringerová. „Hlavně ale, že náš tým pokračuje dál na rozdíl od jiných. To je hlavní,“ dodal Miloslav Příhoda.
I po vypadnutí Sabiny Erbekové zůstává české družstvo dál ve hře. A v krosu si výrazně polepšilo v průběžném pořadí družstev. Z desátého místa po drezuře se posunulo na skvělou pátou příčku. „Podali jsme dobrý výkon,“ pronesl Miloslav Příhoda. „Doufám, že koně budou v pořádku, ráno projdou kondičkou a soutěž dokončíme úspěšně,“ dodala Daniela Diringerová.
V soutěži CIC3* se do vedení posunul rakouský reprezentant a někdejší mistr Evropy mladých jezdců Harald Ambros s koněm O´Felitz, jenž obhajuje loňské prvenství. Jediný český jezdec v tomto závodu Petr Veselovský s Monarchou si také polepšil, je pátý. Dosud vedoucí Němka Janet Wiesner je ze hry venku, protože kros nedokončila.
V soutěži CCI2* se do čela dostala Italka Evelina Bartoli s koněm Esido. Druhý je Lubomír Vrtek s Davosem 1, na pátém místě je Petr Pejřil s Pastorem 1. Třetí z českých dvojic Martin Sokol a Leader nedokončila kros.
Mistrovství Evropy mladých jezdců a soutěže CIC3* a CCI2* na pardubickém závodišti vyvrcholí v neděli. Na programu bude parkur na pískovém kolbišti. Začíná se v 10,30 hodin. První dvojice z evropského šampionátu bude startovat ve 13.00 hodin. Diváci mají vstup zdarma.

Průběžné pořadí mistrovství Evropy mladých jezdců po krosu
Jednotlivci: 1. Emily Parker – Treefers (Brit.) 43,10, 2. Sonja Buck – Ohio (Něm.) 43,70, 3. Hannes Melin – Gaston KLG (Švéd.) 43,90, 4. Freya Füllgraebe – Oje Oje (Něm.) 46,30, 5. Emily Llewellyn – Society Spice 47,30, 6. Willa Newton – Neelix (obě Brit.) 47,50, 7. Ludwig Svennerstal – King Bob (Švéd.) 48,50, 8. Tom McEwen – Major Sweep 51,10, 9. Rosie Fry – Bankon Louie 51,10, 10. Laura Collet – Fernhill Cristal (vš. Brit.) 51,40, … 17. Miloslav Příhoda – Gomba 1 57,20, 36. Jiří Machovec – Alnaki 92,80, 38. Barbora Žáčková – Frey 100,70,Sabina Erbeková – Johanka 2 (vš. ČR) nedokončily kros.
Družstva: 1. Velká Británie 141,50, 2. Německo 141,90, 3. Švédsko 165,30, 4. Itálie 182,10, 5. Česko 250,70.

Průběžné pořadí CIC3* po krosu

1. Harald Ambros – O´Felitz (Rak.) 53,40, 2. Ina Tapken – London – Return (Něm.) 76,60, 3. Marta Dziak – Vacat JP (Pol.) 78,20, … 5. Petr Veselovský – Monarcha (ČR) 85,60.

Průběžné pořadí CCI2* po krosu
1. Evelina Bertoli – Esido (It.) 64,39, 2. Lubomír Vrtek – Davos 1 (ČR) 67,80, 3. Laszló Egyed – Clifton Ios (Maď.) 72,45, … 5. Petr Pejřil – Pastor 1 (ČR) 105,53.

 

Příhoda: Povedlo se, co jsem chtěl

Miloslav Příhoda s Gombou 1 jako jediný z českého týmu zajel dnešní kros při mistrovství Evropy mladých jezdců ve všestrannosti na Dostihovém závodišti v Pardubicích čistě a v časovém limitu. V průběžném pořadí se i díky zaváhání mnoha soupeřů posunul na 17. místo. Po drezuře byl až jednačtyřicátý.


„S krosem jsem určitě spokojen,“ pronesl český reprezentant, který se stále snaží vylepšit třináctou příčku z loňského evropského šampionátu v belgickém Waregemu.

Na rozdíl od mnoha soupeřů si tedy po krosu můžete říct, že se vám vydařil?
„Povedlo se, co jsem chtěl. Nakonec se ukázalo, že trať byla dost těžká. Už včera jsem říkal, že kros bude technický. Spousta favoritů měla lacinou dvacku. U nás je trošku zklamání v týmu. Sabča Erbeková skončila v nemocnici, Jirka Machovec dostal dvacku a Bára Žáčková také. U nás bude trošku smutno. Ale když se podívám na ostatní týmy, tak jsme podali dobrý výkon. Spousta týmů nedokončila. Pokračujeme dál, to je hlavní.“

Kros řada dvojic nedokončila nebo nasbírala penalizaci. Čím byl kros tak těžký?
„Myslím si, že spousta jezdců honila čas. Chtěla to stihnout v časovém limitu. Dostávali se tím do složitějších situací. Koně pak už nestihli zvednout nohy a byl tam pád. Nebo koně byli chytřejší, uhnuli a byla tam dvacka.“

Byl tedy kros až tak těžký vzhledem k tomu, kolik bylo pádů?
„Mně osobně tak těžký nepřišel, jelikož mám za sebou už dost závodů i mezi seniory. Ale je to psychický nápor. Každý chce zajet co nejlepší výsledek. Každý chce jít čistě a v čase. To pak člověka dožene k chybám.“

Chyby se nevyhnuly ani největším favoritům. Třeba dosud vedoucí Francouz Astier nedokončil kros.
„Přesně tak. Forsberg měl snad dvacku. I nejlepším se to nevyhne. Kdo se chce až moc, tak se mu to vymstí.“

Kros vás určitě posune výš v průběžném pořadí. Věříte, že alespoň navážete na loňské umístění z Waregemu?
„Pořád se snažím být do desítky. Pořád mě to tam nepřestalo táhnout. Doufám, že zítra ještě zabojujeme jako dneska a že se ještě posuneme výš.“

 

30. 7. 16.22 HOD.: Příhoda: Boj o desítku teď bude těžší

Až ve čtvrté desítce průběžného pořadí po úvodní drezuře mistrovství Evropy mladých jezdců ve všestrannosti na Dostihovém závodišti v Pardubicích figuruje největší česká naděje. Miloslav Příhoda s klisnou Gomba 1 jsou na 41. místě.

ME

Miloslav Příhoda


„Klisna podala svoje maximum, co zatím předváděla. Neměla dneska úplně dobrou formu, ale obdélník se vcelku podařil. Procenta od prvních dvou rozhodčích docela odpovídaly předvedenému výkonu. Bohužel nizozemská rozhodčí všechno viděla úplně jinak. Stejně jako u většiny českého týmu. Ona nám trošku snížila hodnocení. Podle toho to dopadlo,“ zhodnotil Miloslav Příhoda své drezurní vystoupení.

Před šampionátem jste myslel na umístění v elitní desítce. Jak moc tyto ambice pošramotila drezura?
„Samozřejmě je to velká ztráta. Na první místo ztrácím sedmnáct bodů. Na první desítku sice méně, ale teď už musíme jít všechno čistě, abychom se aspoň přiblížili k tomu, co jsme chtěli. Trošku nám to ztížilo situaci.“

Zůstává první desítka dál vaším přáním?
„Určitě. Myslím si, že v našich schopnostech je to dál už doskákat čistě. Je to teď trochu těžší, ale budeme bojovat dál.“

Přední místa ovládli jezdci ze zemí, od nichž se to čekalo. Ale asi tam měla být jiná jména. Souhlasíte?
„Je to trochu překvapivé. Druhou Britku Emily Parker jsem viděl, šla super. Ale je to překvapivé. Třetí Němka Sonja Buck také nebyla úplnou favoritkou. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál. Kros je techničtější. Budou rozhodovat zkušenosti jezdců i koní. Uvidíme, jak se s tím poperou.“

Podle očekávání je tedy především to, že soutěži družstev po drezuře vládnou Švédsko, Velká Británie a Německo.
„To jsou drezurní velmoci. Uvidíme, jak si tyto dvojice povedou v krosu a jestli nepohřbí tým.“

Pardubickou dráhu dobře znáte. Může sobotní kros hodně přesypat pořadí?

„Před chvílí jsem se bavil s kluky z Polska. Kros je postaven tak, že i zkušení koně mohou hned nasbírat trestné body. Stačí chvilka nepozornosti. Jsou tam hodně technická místa, je to postaveno spíše na delší distance. I zkušení koně mohou chybovat.“

Takže soupeření jde stranou a zahraniční jezdci se k vám chodí poradit?
„Na mistrovství Evropy je to zvláštní. Tady je na prvním místě přátelství. Není problém, že by někdo někomu naschvál škodil. Když se navzájem znáte, tak se nomrálně bavíte.“

Radíte jim?
„To úplně ne, ale bavíme se všeobecně. Kolik cvalových skoků kde, jak by to kdo najel a podobně. Čím více hlav, tím lépe pro konečný výsledek.“

 

30. 7. 16.20 HOD.: Po drezuře vede Francouz Astier a tým Švédska


Na Dostihovém závodišti v Pardubicích druhým dnem pokračovalo mistrovství Evropy mladých jezdců ve všestrannosti. Jezdecký vrchol roku v tuzemsku měl stejně jako ve čtvrtek na programu drezuru na pískovém obdélníku, v němž se představila druhá polovina startovního pole.


Za deště dnes absolvovala úvodní část soutěže většina favoritů. A pořadí na předních příčkách doznalo mnoha změn. Do čela průběžného pořadí soutěže jednotlivců, v níž startuje 64 dvojic z 15 zemí, se dostal Francouz Nicolas Astier s koněm Jhakti Du Janlie, který obhajuje stříbrnou medaili z loňského šampionátu v belgickém Waregemu. Druhá je Britka Emily Parker s koněm Treefers. Členka zlatého družstva na minulém mistrovství Evropy mladých jezdců po čtvrtku vedla. Třetí příčka patří německé reprezentantce Sonje Buck s koněm Ohio.
Dnes se představily i poslední dvě mistryně Evropy. Obhájkyně titulu Laura Collett s koněm Fernhill Cristal z Velké Británie je dvanáctá po drezuře. Její krajanka a předloňská šampionka Emily Llewellyn s koněm Society Spice je sedmá.
„Čelo průběžného pořadí je podle očekávání,“ řekla vedoucí české ekipy Daniela Diringerová. „Jenom jména jezdců na předních příčkách jsou trochu překvapivá, čekala se jiná. Britka Emily Parker šla super, ale nepatřila mezi největší favoritky. To samé platí o Němce Sonje Buck. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál,“ dodal český reprezentant Miloslav Příhoda.
V soutěži družstev, v níž startuje 14 týmů, opanovali přední příčky medailisté z loňského mistrovství Evropy. Před rokem bronzoví Švédové po drezuře vedou. Obhájci titulu z Velké Británie jsou druzí a vloni stříbrné Německo je třetí. „Jsou to drezurní velmoci, žádné překvapení,“ řekl Miloslav Příhoda.
V českém týmu po úvodní drezuře vládne rozčarování. Přestože nikdo z kvarteta domácích reprezentantů na pískovém kolbišti nepropadl, ve výsledkové listině figurují až ve druhé polovině.
„Všichni naše jezdce chválili, že udělali kus práce a že podali dobré výkony. Jenže na hodnocení to není znát. Nizozemská rozhodčí jim dávala o osm až deset procent méně než ostatním. A netýká se to jen nás, ale také Ruska, Maďarska nebo Polska. Je vidět, že jsme pořád východní blok. Všichni ze sebe vydali maximum a jeden člověk jim zkazil odvedenou práci. Přitom třeba rozhodčí, který jezdí i na čtyřhvězdičkové soutěže, je hodnotil dobře. A ten rozdíl dělal až dvacet míst,“ prohlásila Daniela Diringerová. „Společně s dalšími státy budeme řešit oficiální stížnost na nizozemskou rozhodčí. Je míněna především do budoucna, protože budeme jezdit na další šampionáty. A tohle nejde trpět donekonečna,“ dodala vedoucí české ekipy.
V pátečním programu v drezurním obdélníku se představili dva čeští reprezentanti. Nejprve startoval Jiří Machovec s valachem Alnakim. Vybojovali 46. místo.
Po něm drezuru absolvoval Miloslav Příhoda s klisnou Gombou 1, kteří jsou považování za největší českou naději. Na loňském mistrovství Evropy mladých jezdců v belgickém Waregemu obsadili konečné třinácté místo a do letošního šampionátu šli s myšlenkami na elitní desítku.
Úvodní část závodu jim však nevyšla úplně podle představ. Příhoda s Gombou 1 po drezuře figurují na 41. příčce. „Klisna podala svoje maximum, vcelku se nám drezura podařila. Procenta od dvou rozhodčích odpovídala předvedenému výkonu, ale Nizozemka bohužel vše viděla trochu jinak. Stejně jako u většiny našeho týmu,“ řekl Miloslav Příhoda. „Nabrali jsme ztrátu na desítku. Teď už musíme jít všechno čistě, abychom se aspoň přiblížili k tomu, co jsme chtěli. Trošku nám to ztížilo situaci, ale budeme bojovat dál.“
Nejúspěšnější českou jezdkyní v drezuře tak zůstala Barbora Žáčková s klisnou Frey, která se na pískovém kolbišti představila už ve čtvrtek. Patří jim 34. místo. Sabina Erbeková s klisnou Johankou 2 je sedmapadesátá.
Hodnocení nizozemské rozhodčí poznamenalo i umístění českého týmu v soutěži družstev, v němž obhajuje osmé místo z loňska. Po drezuře figuruje na 10. příčce. „Je to velká ztráta pro družstvo a určitě poznamená naše ambice. Nizozemka vlastně určila pořadí družstev, protože naopak třeba Brity zase oproti jiným rozhodčím nadhodnotila,“ pronesla Diringerová.
Mistrovství Evropy mladých jezdců na Dostihovém závodišti v Pardubicích bude v sobotu pokračovat krosem. Terénní zkouška se poběží na dostihové dráze. První dvojice předběžně odstartuje ve 13.00 hodin. Ještě před nimi se na trať vydají účastníci soutěže CIC3* a po evropském šampionátu od 17.20 hodin budou startovat dvojice ze soutěže CCI2*. Diváci mají vstup zdarma.
„Musíme zapomenout na to, co bylo při drezuře. I když naši jezdci mohou mít oprávněně pocit, že jim někdo ublížil, musíme začít znovu a bojovat dál,“ pronesla Diringerová. „Kros je techničtější, budou rozhodovat zkušenosti jezdců i koní. Stačí chvilka nepozornosti a zkušený kůň může chybovat. Takže jedeme dál,“ dodal Miloslav Příhoda.

Průběžné pořadí ME mladých jezdců po drezuře
Jednotlivci: 1. Nicolas Astier – Jhakti Du Janlie (Fr.) 42,78, 2. Emily Parker – Treefers (Brit.) 43,15, 3. Sonja Buck – Ohio (Něm.) 43,70, 4. Hannes Melin – Gaston KLG 43,89, 5. Christoffer Forsberg – Grafman (oba Švéd.) 45,56, …. 34. Barbora Žáčková – Frey 56,30, 41. Miloslav Příhoda – Gomba 1 57,22, 46. Jiří Machovec – Alnaki 60,00, 57. Sabina Erbeková – Johanka 2 (vš. ČR) 63,15.
Družstva: 1. Švédsko (Melin – Gaston KLG, Forsberg – Grafman, Staam – Highlander KLT, Andersen – Herta) 139,27, 2. Velká Británie (Parker – Treefers, Llewellyn – Society Spice, Collet – Fernhill Cristal, McEwen – Major Sweep) 139,45, 3. Německo (Buck – Ohio, Füllgraebe – Oje Oje, Roth – Dictus J, S. Deparade – Khira De) 141,85, … 10. Česko (Žáčková – Frey, Příhoda – Gomba 1, Machovec – Alnaki, Erbeková – Johanka 2) 173,52.

30. 7. 15.50 HOD.: V přílohách níže najdete výsledky drezur po 2. dni - ME, ME družstva, CCI2*

29. 7. 16.10 HOD.: Prvnímu dnu drezury vévodili Britové


Na Dostihovém závodišti v Pardubicích dnes bylo zahájeno mistrovství Evropy mladých jezdců ve všestrannosti, které potrvá až do neděle 1. srpna. Tuzemský jezdecký vrchol měl na programu úvodní část drezury na pískovém kolbišti. Na drezurním obdélníku se objevilo 33 startujících. Soutěži zatím podle očekávání dominují britští reprezentanti. V průběžném pořadí mají čtyři dvojice v první šestce.


„Britové budou určitě největšími favority. Jezdí vysoké závody pro seniorské jezdce a mají super koně,“ říkal český jezdec Miloslav Příhoda před zahájením šampionátu.
Dnes si vedla nejlépe Britka Emily Parker s koněm Treefers, která je členkou zlatého družstva z loňského evropského šampionátu mladých jezdců v belgickém Waregemu. Na druhém místě průběžného pořadí figuruje německá reprezentantka Freya Füllgraebe s koněm Oje Oje, jež dnešní program zahajovala. Třetí je zatím Willa Newton s Neelixem.
V první polovině drezury se představily i dvě české reprezentantky. Lépe si vedla Barbora Žáčková s klisnou Frey. Momentálně jim patří 17. příčka.
„Frey předchozí den trochu zlobila. Dneska mě překvapila, jak byla v klidu a jak soustředěný výkon podala. Kobyla opravdu spolupracovala. Byly tam sice menší chybičky, ale žádné hrubky se nedopustily,“ uvedla vedoucí české ekipy Daniela Diringerová.
Drezuru má za sebou i Sabina Erbeková s klisnou Johanka 2. V průběžném pořadí figurují na 29. místě. „Sabina je zkušená drezurní jezdkyně. Ani ona se nedopustila žádné velké chyby, zajela také dobře,“ řekla Daniela Diringerová. „Po dnešku jsem určitě spokojená. Jsme rovnocennými soupeři. Samozřejmě jezdecky vyspělé země jsou dál, ale naše koně sem určitě patří. Ovšem závěrečné účtování se bude dělat až v neděli. Nyní je důležité neztratit kontakt s těmi nejlepšími,“ dodala vedoucí české ekipy.
Britové vedou i průběžné pořadí soutěže družstev. Druhé je Německo a třetí příčka patří Švédsku. Český tým, který obhajuje loňské osmé místo, je momentálně desátý.
Druhá část drezurní zkoušky se na pískovém kolbiště pardubického závodiště uskuteční v pátek 30. července. Program začne v 8.00 hodin a představí se v něm dalších 31 dvojic. Úvodní díl evropského šampionátu absolvují všichni favorité v čele s vítězkami minulých dvou mistrovství Laurou Collett a Emily Llewellyn z Velké Británie. Drezura čeká i na vloni stříbrného Francouze Nicolase Astiera, favorizované Němky Franzisku Roth či Sonju Buck nebo na Švéda Christoffera Forsberga.
V pátečním programu se představí i zbylí dva čeští reprezentanti. V 8.49 hodin k drezuře nastoupí Jiří Machovec s Alnakim a v 11.28 hodin se bude startovat Miloslav Příhoda s Gombou 1.
Páteční drezura mistrovství Evropy mladých jezdců se pojede do 12.40 hodin. Poté se na písku představí ještě účastníci soutěží CCI** a CIC***. V tříhvězdičkovém závodu budou startovat i Bulhaři, takže počet zúčastněných zemí stoupl na sedmnáct.
V sobotu bude na programu kros na dostihové dráze a celkové vítěze budeme znát po nedělním parkuru.

Průběžné pořadí po 1. části drezury
Jednotlivci: 1. Emily Parker – Treefers (Brit.) 43,15, 2. Freya Füllgraebe – Oje Oje (Něm.) 46,30, 3. Willa Newton – Neelix (Brit.) 46,67, 4. Amanda Staam – Highlander Klt (Švéd.) 49,82, 5. Rosie Fry – Bankon Louie 51,11, 6. Tom McEwen (oba Brit.) 51,11, …. 17. Barbora Žáčková – Frey 56,30, 29. Sabina Erbeková – Johanka 2 (obě ČR) 63,15.
Družstva: 1. Velká Británie 43,15, 2. Německo 46,30, 3. Švédsko 49,82, … 10. Česko 56,30.

Pardubice

Barbora Žáčková

ME

Emily Parker

ME

Sabina Erbeková

 

29. 7. 14.30 HOD.: Průběžné výsledky - drezury 1. den

http://www.jezdectvi.cz/upload/soubory/100729-0801_me-y_pardubice_vysledky_drezura-1den_me.pdf

http://www.jezdectvi.cz/upload/soubory/100729-0801_me-y_pardubice_vysledky_drezura-1den_me-druzstva.pdf

 

29. 7. 8.00 HOD.: Startovní listina drezurní zkoušky

http://www.jezdectvi.cz/upload/soubory/100729-0801_me-y_pardubice_startka_drezura.pdf

 

29. 7. 8.00 HOD.: Plánky tratí krosu

Pardubice

CCI2*

Pardubice

CIC3*

Pardubice

ME

 

28. 7. 16.00 HOD.:

„Military a vrcholné soutěže v této jezdecké disciplíně na pardubické závodiště patří. Věřím, že jezdci, kteří u nás startují letos v této federaci, se tady jednou budou moci zúčastnit i podobného závodu v seniorské kategorii,“ říká Miroslav Petráň, předseda představenstva Dostihového spolku a.s. Pardubice. „Pardubické závodiště nabízi vynikající prostředí pro tuto jezdeckou disciplínu. Věřím, že jezdci se sem budou rádi vracet,“ dodává Jaroslav Pecháček, prezident České jezdecké federace.
Mistrovství Evropy ve všestrannosti se na pardubickém závodišti bude konat už potřetí v historii. Premiéru mělo v roce 2003, kdy ve zdejším areálu o medaile bojovali junioři. V roce 2006 se zde uskutečnil šampionát mladých jezdců. Letos se sem stejná kategorie vrací. Navíc v roce 2007 se na tomto závodišti konala kvalifikace pro olympijské hry v Pekingu. „Olympijskou kvalifikaci, tentokrát pro hry v Londýně, budeme znovu pořádat v příštím roce. Nadcházející mistrovství Evropy tak pro nás bude zároveň i prověrkou na tento závod,“ uvedl Jaroslav Grodl, sportovní manažer Dostihového spolku a.s. a zároveň asistent francouzského stavitele krosové trati Pierra Micheleta.
V mistrovství Evropy mladých jezdců se představí reprezentanti z patnácti zemí. Šestnáctým zúčastněným státem bude Dánsko, které bude mít své zástupce pouze v soutěži CIC3*.
Při evropském šampionátu mladých jezdců v Pardubicích se bude bojovat o medaile v soutěžích jednotlivců a družstev. Každá země může nasadit až šest startujících. Výsledky čtyř předem určených jezdců se počítají do týmové soutěže.
Evropský šampionát mladých jezdců bude zajímavou „odvetou“ za loňské mistrovství, které hostil belgický Waregem.  V Pardubicích se představí deset ze třinácti nejlepších jezdců konečného pořadí z minulého roku.
Šampionátu starého kontinentu v kategorii mladých jezdců v posledních letech dominuje Velká Británie. Její reprezentanti vyhráli individuální i týmovou soutěž jak vloni ve Waregemu, tak také předloni v německém Kreuthu. Před rokem zvítězila Laura Collett a před dvěma lety Emily Llewellyn. Obě byly vloni i členkami vítězného družstva a patří do první stovky aktuálního světového žebříčku v této jezdecké disciplíně. A obě jsou v předběžné nominaci Britů stejně jako další členka loňského zlatého týmu Emily Parker. Navíc Laura Collett je dvojnásobnou juniorskou mistryní Evropy z let 2006 a 2007.
V seznamu jezdců, které přihlásila Francie, nechybí Astier Nicolas. Vloni ve Waregemu vybojoval stříbro v individuální soutěži.
Zajímavá jména figurují rovněž na přihláškách z Německa. Sonja Buck a Franziska Roth na minulém šampionátu obsadily páté, resp. šesté místo a v soutěži družstev vybojovaly stříbro. Franca Lüdeke před rokem zase byla členkou zlatého německého týmu na juniorském mistrovství Evropy.
Silnou sestavou disponují rovněž Švédové. Christoffer Forsberg a Hannes Melin vybojovali bronz v soutěži družstev na loňském mistrovství Evropy. Forsberg je nejvýše postaveným jezdcem na světovém žebříčku všestrannosti ze všech přihlášených závodníků, aktuálně mu patří 62. místo.
„Emily Llewellyn je opravdu špička. O Lauře Collett se vypráví, že je to nová Pippa Funnell. Vyhrála tři evropské šampionáty, má špičkové koně a umí výborně jezdit. Myslím si, že tyto dvě Britky a Němka Franziska Roth budou hlavní adeptky na vítězství,“ míní český reprezentant Miloslav Příhoda.
Do evropského šampionátu mladých jezdců v Pardubicích jsou přihlášeni rovněž reprezentanti Belgie, Rakouska, Maďarska, Irska, Itálie, Nizozemí, Polska, Ruska, Španělska a Švýcarska. A pochopitelně nechybí domácí Česko.
Domácí barvy budou hájit tito jezdci a koně: Miloslav Příhoda - Gomba 1, Jiří Machovec – Alnaki, Sabina Erbeková - Johanka 2, Barbora Žáčková – Frey. Vedoucí ekipy je Daniela Diringerová a veterinářem MVDr. Petr Přikryl.
Příhoda, Machovec a Erbeková startovali už na loňském mistrovství Evropy mladých jezdců ve Waregemu. Společně v soutěži družstev skončili osmí. V individuálním pořadí byl nejúspěšnější Příhoda na třináctém místě.
„Všichni čtyři určitě mají dobře natrénováno. Miloslav Příhoda s Gombou 1 nedávno vyhrál jednohvězdičkovou soutěž ve slovenských Motěšicích a Jiří Machovec s Alnakim zase zvítězil ve dvouhvězdičkové soutěži v maďarské Nagykanisze. Měli by být ve formě,“ řekla Daniela Diringerová. „Když se Miloslav Příhoda, který je z našich jezdců nejvýše na světovém žebříčku, umístí do dvacátého místa, bude to dobré. A spokojeni budeme i s tím, když naše družstvo skončí v první polovině konečného pořadí,“ dodal Antonín Klauz, manažer komise všestrannosti České jezdecké federace.
Do soutěže CIC3* je přihlášeno patnáct dvojic. Je mezi nimi několik zajímavých jmen. V tříhvězdičkové soutěži by se měla představit Němka Janet Wiesner, která v roce 2005 vyhrála mistrovství světa šestiletých koní ve francouzském Lion d´Angers. V Pardubicích už startovala několikrát stejně jako Rakušan Harald Ambros, jenž se v roce 2001 stal mistrem Evropy mladých jezdců. S koněm O-Felitz bude obhajovat loňské pardubické vítězství v tříhvězdičkové soutěži. Z českých jezdců je přihlášen pouze Petr Veselovský s Monarchou.
Do soutěže CCI2* je přihlášeno šest dvojic. Z českých jezdců budou startovat Lubomír Vrtek, Petr Pejřil a Martin Sokol.
Vlastní program mistrovství Evropy mladých jezdců a závodů CIC3* a CCI2* začíná ve středu 28. července, kdy se uskuteční první inspekce koní, prohlídka tratí a slavnostní zahájení. Závodit se začne ve čtvrtek 29. července. Drezura na pískovém kolbišti bude zahájena v 8.30 a pokračovat bude ještě v pátek 30. července rovněž od 8.30 hodin.
V sobotu 31. července na účastníky čeká atraktivní kros na dostihové dráze a v neděli šampionát vyvrcholí parkurem na pískovém kolbišti.
Na čtvrteční a páteční drezuru mají diváci vstup zdarma. V sobotu a v neděli je jednotné vstupné 50 korun, děti do 15 let mají vstup zdarma.

ME

Věřím, že desítka je reálná, říká Miloslav Příhoda

Miloslav Příhoda – to je největší česká naděje pro nadcházející mistrovství Evropy mladých jezdců ve všestrannosti, které se od čtvrtka 29. července do neděle 1. srpna koná na Dostihovém závodišti v Pardubicích. Na šampionátu starého kontinentu v této kategorii startoval už vloni. V belgickém Waregemu s klisnou Gomba 1 skončil třináctý.
„Když se nestane žádný průšvih, tak věřím tomu, že bychom letos mohli být v první desítce,“ říká Miloslav Příhoda.


Na světovém žebříčku všestrannosti figurujete na 116. místě. Pouze čtyři vaši soupeři jsou výš. Z toho vyplývá, že útok na první desítku by měl být ve vašich silách. Co vy na to?
„Kobyla je dobře připravená. Když se  nám bude dařit, mohlo by to být reálné. Hodně záleží na tom, jak se nám povede v drezuře a jakou formu budou mít ostatní jezdci. Jsou tady totiž velká jména. I spousta z těch, kteří jsou sice hůře postaveni na světovém žebříčku, má naběháno daleko víc závodů a mají daleko schopnější koně než my. To nás trošku limituje.“

Každopádně toužíte vylepšit loňský Waregem, že?
„Waregem bylo spíše takové překvapení. Teď se ode mne očekává podobný výsledek. To mě trochu limituje. Myslím si ale, že to psychicky zvládnu a že nějaký dobrý výsledek uděláme.“

Budete závodit v domácím prostředí. Nesvazuje vás z toho vyplývající tlak?
„Věřím, že jsem dobře psychicky připravený a že to zvládnu. Nejhorší to asi bude na parkuru. Máte v hlavě, že každá chyba vás posune třeba o deset míst dolů. Ten tlak na parkuru je nejhorší. Ale věřím tomu, že kobyla je dobře nachystaná a že bude mít dost síly do závěrečného parkuru a výsledek se dostaví.“

Vedle pískového kolbiště, na němž se bude konat drezura a parkur, vyrostla nová tribuna. Inovací prošly i krosové překážky. Jak se vám zamlouvají tyto změny?
„Myslím si, že je to strašně dobře. Závodiště hodně prokouklo. Je to jedině dobře. Lidi si to tady hodně chválí. Když se tady budou cítit dobře a bude tady kvalitní zázemí, tak sem budou jezdit a úroveň půjde pořád nahoru.“

Na druhou stranu před novou tribunou se v Pardubicích ještě nezávodilo a krosové překážky byly vybudovány až pro mistrovství Evropy. Tudíž v tomto směru nemáte žádnou výhodu před soupeři ze zahraničí.
„To je pravda. Pro nás je dobré jedině to, že pardubické závodiště je svým způsobem specifické. Ani ne ve skocích. Člověk si řekne – je to placka, tedy moře prostoru. Ale kros je trochu techničtější. Člověk to musí víc brát na sebe, cválat pomaleji. Jediné problémy, což by pro nás mohlo být dobré, budou s časem. My tady jezdíme zhruba osm let. Dobře to tady známe. Víme, kde se musí cválat. To by mohlo hrát pro nás. Čas bychom mohli zvládnout a tam se můžeme také posunout ve výsledkové listině.“

Vloni na mistrovství soutěž získala zlato Laura Collett, která s týmem Velké Británie vyhrála i soutěž družstev. Bude v Pardubicích stejně jako její krajanka a další členka zlatého týmu Emily Lllewellyn, která je pro změnu předloňskou evropskou šampionkou v této kategorii. Považujete Británii za hlavní favority?
„Samozřejmě. Když se podíváte na jejich nominaci, jedná se o holky, které jezdí vysoké závody pro seniorské jezdce. Mají super koně. Britové určitě budou favority. Němci zase mají staré zkušené koně, jsou tam osvědčené dvojice. O bronzové medaili zřejmě rozhodne momentální forma ostatních týmů.“

Z týmů Velké Británie a Německa by se zřejmě měli rekrutovat i největší favorité individuální soutěže, že? A přidal bych k nim ještě Švéda Christoffera Forsberga.
„Přesně tak. Ovšem Christoffer má trochu problém, že má staršího koně (pozn. osmnáctiletý Grafman). Trošku mě překvapuje, že si vybral zrovna tohoto. Je sice hodně zkušený, ale má k dispozici i velmi kvalitní klisnu, s níž tady startoval vloni ve třech hvězdách. Překvapilo mě, že si nevybral ji, protože je na tom fyzicky lépe. Myslím si, že Christoffer má trochu problém udržet Grafmana ve formě až do konce. Většinou na parkuru má potíže. Myslím si, že zrovna on v pětce nebude. Nerad bych mu křivdil, ale vidím jiné adepty.“

Když se ještě vrátím k Britkám, tak Emily Llewellyn už startovala na prestižní čtyřhvězdičkové soutěži v Badmintonu…
„Emily Lleewellyn má dva koně do čtyř hvězd. Zrovna jsem koukal na její výsledky. S dalším koněm vyhrála Světový pohár. Je to opravdu špička. O Lauře Collett se vypráví, že je to nová Pippa Funnell. Vyhrála tři evropské šampionáty, má špičkové koně a umí výborně jezdit. Myslím si, že tyto dvě Britky a Němka Franziska Roth budou hlavní adeptky na vítězství.“

Autor: Dušan Korel
Publikováno: 1.8.2010 23:55:12
Kategorie: sport
Rubrika: všestrannost
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 12/2019