Global Champions Tour 2018 - Doha: Prague Lions celkově devátí

Od 8. do 10. listopadu proběhne v katarském Doha finálový závod a poslední možnost kvalifikovat se do pražské LGCT Super Grand Prix, která proběhne v prosinci. Jistým vítězem GCT je již Ben Maher, avšak mezi druhým Albertem Zorzim a osmým Christianem Ahlmanem je pouze rozdíl 28 bodů. Více uvnitř.

Oficiální webové stránky | Seznam jezdců | Startky a výsledky | Přímý přenos

V sobotu odvysílá televizní stanice Eurosport přímý přenos. Kompletní program najdete v samostatném článku.

 

Pražští lvi jsou před posledním mítinkem na desátém místě, díky čemuž mají start v Super Cupu jistý. Ligovou soutěž v Dauhá si však přesto nenechají ujít. V Kataru se v barvách Prague Lions představí belgický reprezentant Niels Bruynseels, nizozemský jezdec Gerco Schröder a švédský olympionik Peder Fredricson. Češi Anna Kellnerová a Aleš Opatrný mají na stejný víkend naplánovanou účast na halových závodech kategorie CSI4* ve slovenském Šamoríně. Více v tiskové zprávě.

 

 

Sobota

Základní část parkurové série Global Champions League vyvrcholila v katarském Dauhá, kde v sobotu 10. listopadu potvrdili pátým letošním vítězstvím své kvality jezdci týmu London Knights a mohou slavit celkové prvenství. Prague Lions jsou devátí… Zisk titulu šampiona Longines Global Champions Tour zpečetil vítězstvím v Dauhá Brit Beh Maher.

Nicola Philippaerts na desetiletém hřebci H&M Chilli Willi ani Ben Maher s fenomenálním devítiletým valachem Explosion W ve dvoukolové soutěži neinkasovali žádný trestný bod, což se žádnému jinému celku v Dauhá nepodařilo. Ben Maher startoval úplně jako poslední a symbolicky tak uzavřel skvělou sezonu v rámci Globlal Champions, jelikož je současně jistým vítězem série jednotlivců – Longines Global Champions Tour. Poslední třešničkou na dortu by pro něj i jeho kolegy z družstva Londýnských rytířů byl triumf v Super Cupu a Super Grand Prix, které se pojedou v polovině prosince v pražské O2 areně v rámci Global Champions PlayOffs.

Druzí v Dauhá skončili Miami Celtics. Ti také neshodili ve dvoukolové soutěži ani jednu překážku, ale Michael Duffy si jak ve čtvrtečním úvodním kole, tak v sobotu dovezl do cíle jeden trestný bod za čas. Jeho kolegyně Jessica Springsteen dojela vždy s nulou a tímto výborným výsledkem upevnili konečné třetí místo za Valkenswaard United. Důvod k oslavě mají i Rome Gladiators, neboť ti v Dauhá bojovali o čtvrtou příčku. Tu se jim nakonec podařilo získat, když o jednu jedinou pozici předstihli Shanghai Swans. Jejich rozdíl byl před posledním mítinkem pouhý jeden bod, a tak bylo jasné, že každá pozice bude hrát roli. Rome Gladiators, jež reprezentovali Laura Kraut a Lorenzo de Luca, vybojovali v Dauhá skvělé třetí místo, zatímco Shanghai Swans zůstali na dvojnásobně nevděčném čtvrtém stupínku. Nejen, že si Shane Sweetnam a Daniel Deusser na krk nepověsili žádné medaile, ale navíc se propadli v tabulce na pátý řádek. A ten znamená hodně! – V Praze totiž budou muset na rozdíl od nejlepších čtyř celků absolvovat i čtvrteční čtvrtfinále. TOP4 týmy budou moci první den PlayOffs šetřit síly a nastoupí až do pátečního semifinále.

Napínavý boj byl k vidění i na konci tabulky Global Champions, neboť do Prahy se podívá jen 16 z celkových 19 družstev. Třem zůstanou brány vysočanské O2 areny uzavřeny. Na jednom ze sestupových míst byli před startem v Dauhá i New York Empire, ale Scott Brash a David Will vybojovali pro tým dílčí 10. místo a tím i 12 bodů. V konečných součtech jich mají 132, což je o jeden bod více, než mají Chantilly Peagasus. Tři družstva, která se do Prahy nepodívají, se shodou okolností úplně stejně seřadila na posledních třech příčkách i v tomto kvalifikačním kole. Cascais Charms jsou osmnáctí a Hamburg Giants devatenáctí.

Tým Prague Lions vybojoval v Dauhá 12. pozici, když jeho reprezentanti Peder Fredricson a Niels Bruynseels nasbírali v součtu 22 trestných bodů. Co je však podstatné, v závěrečných součtech se posunuli o řádek výše na 9. místo. Potvrdili tak, že patří mezi silná družstva, která mohou pomýšlet rozhodně na víc než jen na start ve čtvrtfinále Prague PlayOffs, kde vše začne od nuly. K tomu, aby postupovali dál přes semifinále třeba až do nedělního finále ovšem budou potřebovat podporu domácích fanoušků.

Vítězem individuální Grand Prix v Dauhá se stal po bezchybné jízdě a suverénně v nejlepším čase 35,50 s Ben Maher s devítiletým valachem Explosion W. Nejvíce se k němu přiblížil švédský reprezentant Peder Fredricson, člen týmu Prague Lions, který s desetiletým hřebcem Hanssonem WL absolvoval trasu rozeskako-vání v čase 36,34 vteřiny. Elitní trio uzavřel Harrie Smolders s Don VHP Z N.O.P. V cíli mu časomíra ukazovala o 6 desetin více než v případě Fredricsona.

Všichni tito špičkoví jezdci již letos zvítězili při Velkých cenách LGCT, a tak mají zajištěnou vstupenku do Super Grand Prix, která se pojede za měsíc v rámci Global Champions PlayOffs v pražské O2 areně. Nadšení z posledního postupového místa tak neskrýval Ital Lorenzo de Luca, jenž v Dauhá skončil až jako čtvrtý v pořadí.

Seznam účastníků Super Grand Prix tudíž tvoří Scott Brash (V. Br.), Edwina Topsová-Alexanderová (Aust.), Gregory Wathelet (Belg.), Ben Maher (V. Br.), Harrie Smolders (Hol.), Carlos Lopez (Kol.), Peder Fredricson (Švéd.), Nicola Philippaerts (Belg.), Shane Breen (Ir.), Sameh El Dahan (Egypt), Daniel Deusser (Něm.), Alberto Zorzi (It.), Ludger Beerbaum (Něm.), Frank Schuttert (Hol.) a Henrik von Eckermann (Švéd.) a Lo-renzo de Luca (It.)

 

Čtvrtek

Ve čtvrtek 8. 11. v Dauhá odstartovalo poslední kolo Global Champions 2018, v němž mají jezdci možnost sbírat body do žebříčků týmů i jednotlivců před PlayOffs v Praze. Za tým Prague Lions nastoupili Švéd Peder Fredricson a Belgičan Niels Bruynseels.

S jedničkou vstoupili do 16. kola Global Champions League v Dauhá členové Prague Lions. Peder Fredricson v sedle hřebce Hanssona WL chyboval dvakrát, jeho kolega z týmu Niels Bruynseels s devítiletým belgickým valachem Delux van T&L dovezl pět trestných bodů za chybu a drobné překročení stanoveného času. Výsledek stačil na 14. místo průběžného pořadí mezi 19 celky.

Ve vedení jsou London Knights, kteří potvrzují formu, jež je po celou sezonu provází. Brit Ben Maher s ryzákem Explosion W ani Belgičan Nicola Philippaerts s Chilly Will neinkasovali žádný trestný bod. Právě Londýnští rytíři jsou také v čele bodování celé série. Ve čtvrteční úvodní části soutěže předvedli precizní jízdy také Rome Gladiators zastoupení Italem Lorenzem de Lucou a Laurou Kraut z USA. Dva celky mají na kontě jeden trestný bod za čas. Jsou jimi domácí Doha Fursan Quatar a Miami Celtics. Následují pak za nimi další tři družstva se ztrátou jedné chyby. Druhé kolo ligové soutěže, které je na programu v sobotu od 12.30 hodin, tak slibuje napínavou podívanou.

Publikováno: 10.11.2018 19:20:00
Kategorie: sport
Rubrika: skoky
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 8/2020