Global Champions Tour 2019 - Stockholm: Prague Lions na 9. místě, GP pro Fredricsona

Poprvé v historii parkurové Global Champions okusili jezdci kolbiště na historickém olympijském stadionu ve Stockholmu. Švédská metropole se do projektu zapojila právě od roku 2019. Pražští lvi se v tomto mimořádném kole spoléhali na dva jezdce. Belgičan Wilm Vermeir a Němec Marco Kutscher jsou jedinými zástupci týmu Prague Lions pro osmé kolo Global Champions League. V obou kolech soutěže s překážkami do 160 centimetrů tak museli závodit oba bez možnosti výměny. 

Oficiální webové stránky | Seznam jezdců | Startky a výsledky | Přímý přenos

 

GCT

Vyvrcholení letošní sezony v parkurovém skákání Global Champions Prague Playoffs 2019 zná osmého účastníka. V pražské O2 areně nebude od 21. do 24. listopadu chybět Švéd Peder Fredricson, který vybojoval účast na prestižní Longines Global Champions Super Grand Prix po vítězství v osmém kole GCL ve Stockholmu.    

Premiéra Longines Global Champions Tour ve švédském Stockholmu nemohla pro domácí fanoušky parkurového skákání dopadnout lépe. V Grand Prix na tamním olympijském stadionu vystoupali na stupně vítězů hned dva domácí jezdci.

Do rozeskakování Grand Prix postoupilo deset dvojic. Dlouho to vypadalo, že vítězství získá na svoji stranu Belgičan Jos Verlooy se čtrnáctiletým hřebcem Caracasem. Jenže na konci startovní listiny ještě zbývaly dvě dvojice, obě reprezentující Švédsko. Malin Baryard-Johnssonová na jedenáctileté klisně H&M Indiana dostala ze sebe a své koňské svěřenkyně maximum a v čase 35,36 sekundy dokázala o téměř sekundu a půl pokořit dosavadního lídra. Bylo tak jisté, že vítězem bude domácí jezdec. Zkušený Peder Fredricson v sedle třináctiletého valacha H&M All In, jenž byl v druhé polovině loňské sezony členem týmu Prague Lions a letos startuje v Global Champions League za vedoucí Shanghai Swans, dokázal svoji krajanku předstihnout ještě o další půl druhé sekundy.

Je to má největší výhra. Zvítězit před domácími fanoušky, kteří jsou nejlepší na světě, je něco úžasného. Mám radost, že se mi podařilo kvalifikovat do Prahy, protože je to skvělá show,“ řekl Fredricson.

Sedmačtyřicetiletý Fredricson patří mezi parkurovými jezdci k mimořádně zkušeným -  ve sbírce má dvě stříbrné olympijské medaile. První získal v týmové soutěži na olympijských hrách v Aténách 2004, druhou v individuální soutěži na hrách v Riu de Janeiro 2016.
V loňském roce byl stříbrný v týmové soutěži na světovém šampionátu v Tryonu, je mistr Evropy v individuální soutěži z roku 2017. V roce 1992 startoval na hrách v Barceloně v jezdecké všestrannosti.

Peder Fredricson se přidal k sestavě jezdců ve složení Niels Bruynseels, Harrie Smolders, Martin Fuchs, Danielle Goldsteinová, Pieter Devos, Jérôme Guery a Julien Epaillard, kteří si zajistili účast v Prague Playoffs 2019 díky vítězství v předchozích kolech seriálu Global Champions.

Série Global Champions pokračuje v Cascais od 20. do 22. června.

 

GCL

Global Champions League má za sebou další kolo, které proběhlo na olympijském stadionu ve Stockholmu. Pražští lvi Wilm Vermeir a Marco Kutscher předvedli v sobotu nejlepší výsledek. Kvůli pátečním chybám však skončili devátí. Vyhráli London Knights.

Do druhého kola týmové soutěže Global Champions League ve švédském Stockholmu nastupovali jezdci Prague Lions až z předposlední pozice. V páteční úvodní části totiž Belgičan Wilm Vermeir na desetiletém valachovi DM Jacqmotte dokončil s jednou chybou a Němec Marco Kutscher poté inkasoval s jedenáctiletou klisnou Chades of Blue 12 trestných bodů. V sobotu ovšem bylo všechno jinak a obě dvě dvojice zajely čistě. I když s nulou na bodovém kontě dokončily ještě dva celky, společný čas 156,36 sekundy nikdo nepřekonal.

Vítězné družstvo London Knights dovezlo v pátek jeden trestný bod a v sobotu nulu, a to v čase 160,69. Dvakrát bezchybní byli v sobotu i členové Madrid in Motion. V jejich případě byl součet časů 159,44 sekundy. Na svém kontě měli osm trestných bodů, jež zapisoval již v pátek Mark McAuley. Právě čas rozhodl o umístění na třetím stupínku, neboť na osmibodové skóre dosáhli také Berlin Eagles, jenže v čase 153,07 vteřiny.

S 16 trestnými body Prague Lions nakonec obsadili 9. místo a do žebříčku jim přibylo 13 bodů. Aktuálně jich mají po osmi kolech 104. To je o bod méně, než mají Hamburg Giants. Minimální rozdíly jsou i na dalších dvou místech týmové tabulky. Devátí jsou Paris Panthers se 106 body a 107 bodů drží Scandinavian Vikings na osmém řádku. Průběžné pořadí stále s bezpečným náskokem vedou Shanghai Swans. Po sedmém nejlepším výkonu ve Stockholmu mají 160 bodů, zatímco druzí Miami Celtics nastřádali jen 148 bodů. O tři méně mají Madrid in Motion a stejná ztráta dělí od třetí pozice London Knights a St Tropez Pirates. Totožné skóre mají i další dvě sestavy – u Monaco Aces a Berlin Eagles je uvedeno souhrnně 131 bodů.

Série Global Champions pokračuje od 20. do 22. června v portugalském letovisku Cascais nedaleko Estoril. V letošní sezoně se uskuteční dohromady dvacet mítinků a poslední z nich opět proběhne v Praze. Galashow světového parkuru Global Champions Prague PlayOffs se uskuteční v libeňské O2 areně od 21. do 24. listopadu. Informace o předprodeji vstupenek najdete na adrese www.pragueplayoffs.com. Další podrobnosti o sérii Global Champions jsou na webu www.gcglobalchampions.com.

 

Výsledky

Global Champions League – Stockholm: 1. London Knights, 2. Berlin Eagles, 3. Madrid in Motion, 4. Monaco Aces, 5. Valkenswaard United, 6. New York Empire, 7. Shanghai Swans, 8. Cannes Stars, 9. Prague Lions, 10. Scandinavian Vikings, 11. Miami Celtics, 12. Paris Panthers, 13. Chantilly Pegasus, 14. Doha Falcons, 15. Hamburg Giants, 16. St Tropez Pirates 

 

Průběžné pořadí po 7. závodě GCL: 1. Shanghai Swans 160, 2. Miami Celtics 148, 3. Madrid in Motion 145, 4. London Knights 142, 5. St Tropez Pirates 142, 6. Monaco Aces 131, 7. Berlin Eagles 131, 8. Scandinavian Vikings 107, 9. Paris Panthers 106, 10. Hamburg Giants 105, 11. Prague Lions 104, 12. New York Empire 95, 13. Valkenswaard United 94, 14. Cannes Stars 88, 15. Chantilly Pegasus 78, 16. Doha Falcons 69.

 

 

Pozvánka

První část ligy je na programu v pátek 14. června od 17.30 hodin. Předcházet jí bude zahajovací dvoufázová stopětačtyřicítka, jež startuje od 14.15 hodin.

Vrcholy stockholmského mítinku jsou na programu v sobotu 15. června. Druhé kolo týmového klání začne v 15.45 hodin. Ve večerních hodinách pak čeká jezdce Grand Prix postavená opět na maximální obtížnosti. Její start je stanoven až na 21.30.

Dvě rámcové soutěže nabídne nedělní rozpis. Skákat se bude do 150 respektive do 155 centimetrů.

Do ligy nastoupí tradičně všech šestnáct celků. V čele žebříčku jsou aktuálně Shanghai Swans se 145 body. Druzí jsou Miami Celtics, kteří ztrácí osm bodů a třetí místo drží St. Tropez Pirates se 136 body. Pražští lvi mají pozici číslo jedenáct. Na špičku ztrácí 54 bodů.

Všechna družstva sbírají body do žebříčku ligy, aby si zajistila co nejlepší pozici před finálovou soutěží, která se odehraje v listopadu při galashow světového parkuru Global Champions Prague PlayOffs v pražské O2 areně. Tamtéž se pojede i speciální Velká cena pod názvem Super Grand Prix, jež je otevřená pouze vítězům jednotlivých Velkých cen na okruhu.

K velké radosti fanoušků Pražských lvů se do Super Grand Prix probojoval i belgický člen týmu Niels Bruynseels, který v sobotu 8. června vyhrál Velkou cenu ve francouzském Cannes. Účast mají jistou také Francouz Julien Epaillard, který vyhrál v sedle Usual Suspect d´Auge úvodní letošní Grand Prix v katarském Dauhá. V Mexico City nenašel přemožitele belgický reprezentant Jérome Guery s hřebcem Quel Homme de Hus a v Miami si postup do Prahy zajistil další Belgičan Pieter Devos, jenž si dojel pro první místo v sedle hnědáka Claire Z. V asijském kole v Šanghaji se radovala izraelská dvojice Danielle Goldstein a Lizziemary. Madridskou Grand Prix ovládl Švýcar Martin Fuchs s Chaplinem a dalším účastníkem je Němec Daniel Deusser, jenž se s koněm Jasmien vd Bisschop stal vítězem Grand Prix Hamburku. 

Publikováno: 17.6.2019 12:30:00
Kategorie: sport
Rubrika: skoky
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 8/2020