Jarní všestrannost láme rekordy - Nedělní program zrušen kvůli vážnému úrazu

O velikonočních svátcích se závodiště proměnilo v mekku jezdců všestrannosti. Do Pardubic se znovu sjel rekordní počet závodníků. V Jarní všestrannosti  bylo hlášeno 320 startů, zájem měla i třináctka jezdců z Rakouska. Šlo vůbec první letošní závody military a zároveň premiérové kolo 54. ročníku seriálu Zlatá podkova. Závody však měly tragickou tečku.

Aktualizace 25. 4.: TZ Richarda Benýška, předsedy představenstva společnosti Dostihový spolek a.s.: 

Nedělní událost na závodech všestrannosti je nešťastnou nehodou a všechny nás zasáhla. Soucítíme s rodinou jezdkyně a je nám velmi líto mladého života.

O události jsem byl jako předseda představenstva společnosti Dostihový spolek okamžitě informován. Službu konající lékař, mimochodem primář neurochirurgie pardubické nemocnice, byl od nehody vzdálen několik desítek metrů a tak dívce ihned poskytl náležitou péči na místě, následně byla transportována ve vážném stavu do nemocnice. Později jsme se dozvěděli, že svým zraněním bohužel při převozu do nemocnice podlehla.

Druhý, respektive první pád dopoledne skončil sice zraněním jezdkyně, nikoliv však a naštěstí ne s vážnými následky.

Všichni víme, že všestrannost je sport náročný. Je to sport tvrdých lidí. Podobně jako v jiných odvětvích sportu tu jistá rizika zranění jsou a nelze jim stoprocentně předcházet. Rizika můžeme jen eliminovat dodržováním všech předepsaných pravidel a opatření, to je podnět pro diskusi na úrovni ČJF.

 

 

Aktualizace 21. 4. Jarní všestrannost byla v neděli zrušena. Dle telefonického dotazu na ředitele M. Korby šlo o vážný úraz jezdkyně na opracovišti. O pár hodin později byla zveřejněna tato tisková zpráva:

Závody Jarní všestrannosti musely být dnes, po dohodě pořadatele a sboru rozhodčích, předčasně ukončeny.
Při opracování koní před terénní zkouškou došlo k nešťastné nehodě. Jezdkyně překonala překážku bez kontaktu s ní, bohužel následně došlo k pádu koně, který ji zavalil. Žena byla po okamžitém zásahu přítomného lékaře s vážnými zraněními a v bezvědomí převezena do nemocnice. Bližší informace o zdravotním stavu jezdkyně nejsme oprávněni sdělovat.
Ze strany pořadatele ani dalších zúčastněných osob a subjektů k pochybení nedošlo, jedná se o nehodu.
Dostihový spolek a.s. vyjadřuje hlubokou lítost nad touto událostí a také podporu jezdkyni a její rodině.
AKTUALIZACE
Se zármutkem jsme přijali zprávu, že žena svým zraněním podlehla. Upřímnou soustrast celé rodině a všem blízkým. Cítíme s vámi. 

Závody Jarní všestrannosti musely být dnes, po dohodě pořadatele a sboru rozhodčích, předčasně ukončeny.

Při opracování koní před terénní zkouškou došlo k nešťastné nehodě. Jezdkyně překonala překážku bez kontaktu s ní, bohužel následně došlo k pádu koně, který ji zavalil. Žena byla po okamžitém zásahu přítomného lékaře s vážnými zraněními a v bezvědomí převezena do nemocnice. Bližší informace o zdravotním stavu jezdkyně nejsme oprávněni sdělovat.

Ze strany pořadatele ani dalších zúčastněných osob a subjektů k pochybení nedošlo, jedná se o nehodu. Dostihový spolek a.s. vyjadřuje hlubokou lítost nad touto událostí a také podporu jezdkyni a její rodině.

 

Později se na webu DS objevila aktualizace:

Se zármutkem jsme přijali zprávu, že žena svým zraněním podlehla. Upřímnou soustrast celé rodině a všem blízkým. Cítíme s vámi. 

 

Na webu ČJF bylo dne 24. 4. 2019 zveřejněno smuteční oznámení:

 

 

Aktualizace 17. 4. 2019

v sezoně 2019 se v Pardubicích uskuteční první ročník seriálu závodů všestrannosti s názvem Military Tour Pardubice 2019. Jezdci všestrannosti budou sbírat body na třech závodech, které Pardubice letos pořádají. Jedná se o Jarní, Letní a Rozlučkovou všestrannost. Začínáme už o tomto víkendu, šampiony budeme znát v listopadu. O pravidlech a termínech závodů se více dočtete v přiložené tiskové zprávě.

 

Původní tisková zpráva 16. 4. 2019 

Soutěže všestrannosti, někdy nazývané také jako military, patří k nejnáročnějším jezdeckým disciplínám. Svůj počátek mají v armádě, která testovala všestrannou způsobilost koní. Sportem se military stalo až ve 20. století, první závody se konaly ve Francii. V roce 1902 se v Paříží jel první šampionát, na olympiádě se všestrannost poprvé objevila v roce 1912 ve Stockholmu.
O olympijskou disciplínu, byť v méně náročných podmínkách, je v Pardubicích vždy velký zájem. Na Jarní všestrannost je přihlášeno na 280 sportovních dvojic, i se soutěžemi „na styl“ to pak dělá celkem 320 startů. Vypsáno je 15 soutěžních kategorií od nejnáročnější Zlaté podkovy až po soutěže pony a hobby. A právě na poníky se stavitel tratí Václav Žižka letos zaměřil nejvíc. „Úroveň dětí ve všestrannosti jde stále nahoru, proto bych rád tratě pro poníky trošku ztížil. Důvodem je i to, že děti pak vyjíždějí do zahraničí, někteří možná pojedou na Mistrovství Evropy, tak ať jsou na tu vyšší úroveň připravené,“ řekl Václav Žižka.

Pro terénní tratě je po závodišti rozmístěno na 130 různých skoků, novinky čekají třeba na jezdce nejnáročnější soutěže stupně S*. „Jejich trať měří necelé tři kilometry, čeká na ně dokonce sedm kombinací. Trať tentokrát povede i za lesíkem, jednu z kombinací jsme postavili právě tam nedaleko Francouzského skoku,“ dodal Žižka. Jezdci a koně všestrannosti musí během tří dnů zvládnout tři jezdecké disciplíny. Kromě atraktivních krosů (terénních zkoušek) to jsou ještě parkury a drezury.

V rámci Jarní všestrannosti se uskuteční také šampionáty mladých koní a výsledky jezdců budou započítávány do Národního poháru ČJF ve všestrannosti, a to jak dospělých, tak i dětí a juniorů. Komise budou hodnotit také styl jezdce. Stylové soutěže všestrannosti, které se konají už pět let, jsou zaměřené na jezdce do 18 let a jejich cílem je zvýšit bezpečnosti při terénních zkouškách.

Velkému počtu startujících koní a jezdců jsme museli uzpůsobit také harmonogram soutěží. Páteční drezury se pojedou na obou kolbištích už od brzkých ranních hodin, v sobotu opět jak na trávě, tak na písku budou parkury. A ještě ten den musíme začít i s krosy, které vyvrcholí v neděli,“ popsal časový plán Jarní všestrannosti místopředseda představenstva Dostihového spolku a.s. Martin Korba.

 

Jarní všestrannost, kvalifikace na Zlatou podkovu se koná ve dnech 19. – 21. dubna 2019. Vstup pro diváky je po všechny tři dny zdarma.

 

Publikováno: 25.4.2019 17:00:00
Kategorie: sport
Rubrika: všestrannost
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 6/2020