Na Žofíně se vyhlašovali nejlepší koně

Pražský Žofín v pátek 11. března hostil již poosmé galavečer jezdeckého sportu Český kůň spojený s vyhlašováním nejúspěšnějších jezdců a koní v olympijských disciplínách drezura a skoky. Koně přišli na řadu netradičně jako první – krátce po půl sedmé, a to v rámci předprogramu na prostranství před vstupem do paláce.

Trofej pro nejúspěšnějšího drezurního koně si odnesla majitelka letos dvanáctiletého hannoverského valacha Chamberlaina Petra Minářová (Miss ČR 1996) společně s jezdcem Fabriziem Sigismondim. Samotného Chamberlaina však na pražském Slovanském ostrově musel zastoupit druhý kůň Petry Minářové – bělouš Coconut, s nímž sama aktivně závodí na drezurních závodech. „Chamberlain je v těchto dnech v Německu u vážných zájemců o koupi,“ prozradila současná majitelka. Mezi nejdůležitější prvenství Chamberlaina v sedle s Fabriziem Sigismondim patří to z mezinárodních závodů CDI v Brně na Panské Líše, dále z mistrovství České republiky v Hradištku u Sadské nebo z finále seriálové soutěže Český drezurní pohár, které se uskutečnilo koncem září v Praze. Úspěšný byl i na zahraničních drezurních obdélnících.

Skokovým koněm roku byl zvolen jedenáctiletý holštýnský valach Congo King Gain, který je v majetku teprve devatenáctileté jezdkyně Nathalie Crnkové. Přesto již spolu dokázali vybojovat celou řadu prvenství a dalších umístění, o kterých sní i mnohem zkušenější jezdci. Např. na prestižních mezinárodních závodech CSIO v Bratislavě dokázala tato dvojice jako jediná z českého reprezentačního týmu překonat parkur Poháru národů bez penalizace a výrazně tak přispěla k celkovému osmému místu. Zvítězila např. v Grand Prix pro juniory a mladé jezdce při mezinárodních závodech CSI Zduchovice, v ptýrovské Ceně hejtmana Středočeského kraje, či ve Velké ceně Všemil zařazené do extraligy parkurového skákání – Českého skokového poháru. Nathalie Crnková s Congo Kingem startovala v roce 2010 mj. i na mistrovství Evropy mladých jezdců v Haras de Jardy.

Slavnostní ceremoniál pokračoval později uvnitř paláce Žofín vyhodnocením nejlepších jezdců roku v kategoriích dětí, mladších a starších juniorů, mladých jezdců či seniorů. Oceněni byli také nejúspěšnější jezdci seriálových soutěží: Český skokový pohár, Český drezurní pohár, Dance and Jump Czech Junior Cup a poprvé byl vyhlášen i Český paradrezurní pohár.

Sestřih toho nejzajímavějšího z průběhu večera odvysílá Česká televize na programu ČT4 Sport v pondělí 14. března od 15.55 hodin.

Publikováno: 11.3.2011 19:29:50
Kategorie: sport
Rubrika: ostatní