Před a po .…. část I

Tímto titulkem lze označit historii mistrovství Evropy ve čtyřspřeží (ME4). Říkáte si proč? Po přečtení tohoto článku Vám bude vše již jasné. 

Co předcházelo vzniku

  V roce 1969 bylo spřežení oficiálně uznáno Mezinárodní jezdeckou federací FEI, ta přijala spřežení jako čtvrtou jezdeckou disciplínu pod svojí záštitu. Do té doby sem patřila drezura, všestrannost a parkur. Velkou zásluhu na tom nese tehdejší prezident FEI HRH Princ Philip (GBR), který oslovil sira Michaella Ansella (GBR), aby vytvořil soubor pravidel pro spřežení. Již v roce 1970 se podle nich jely první oficiální mezinárodní závody spřežení ve švýcarském Lucernu, které byly vypsány pro čtyřspřeží.

 

Na foto HRH Princ Philip (GBR), velký průkopník vozatajství a účastník několika mistrovství světa ve čtyřspřeží (MS4). V roce 1980 byl dokonce členem vítězného britského družstva na MS4 v anglickém Windsoru. V letech 1964 – 1986 působil ve funkci prezidenta Mezinárodní jezdecké federace FEI.

 

Samotná historie

  V roce 1971 se uskutečnilo historicky první mistrovství Evropy čtyřspřeží (ME4) v Budapešti (HUN). Druhé se jelo v roce 1973 v anglickém Windsoru.

Pozn. autora: Tehdejší výbor FEI odsouhlasil, že se ME4 bude konat každé dva roky, vždy mezi mistrovstvím světa čtyřspřeží (MS4).

  V roce 1975 se staly polské Sopoty dějištěm třetího ME4. Čtvrtého pořadatelství se ujal německý Donaueschingen (rok 1977). Pátý ročník ME4 se konal v Haras du Pin (FRA) v roce 1979. Šestým pořadatelem byl švýcarský Zug (1981). Po roce 1981 následovala ,,dlouhá“ třicetiletá přestávka.    K obnovení tradice mistrovství Evropy čtyřspřeží došlo až v roce 2011 v holandské Bredě. Dalším pořadatelem ME4 se stalo v roce 2013 maďarské město Izsák.

  V roce 2015 se uskutečnil v německých Aachen evropský šampionát pro drezuru, všestrannost, parkur, spřežení (čtyřspřeží), voltiž a reinig.

Pozn. autora: Pro čtyřspřeží byl evropský šampionát ME4.

  V roce 2017 se konal další evropský šampionát tentokrát ve švédském Göteborgu, zde se soutěžilo ve čtyřech disciplínách: drezura, parkur, paradrezura a spřežení (čtyřspřeží), pro které byl opět evropský šampionát ME4.

 

Po 42 letech opět Donaueschingen

  Za pár dní, přesněji 15. - 18. srpna proběhne v německém Donaueschingenu již jedenácté mistrovství Evropy čtyřspřeží v dosavadní historii a podruhé v historii se pořadatelství zhostí právě Donaueschingen. Českou republiku zde bude zastupovat rodinný klan Nesvačilů (otec Jiří Nesvačil st. a jeho synové Radek a Jiří ml.).

  Spolu s naším triem nastoupí ke startu dalších 42 čtyřspřeží z 11-ti zemí. V soutěži družstev se utká 10 týmů. 

 

 

Po třiceti letech, aneb zajímavosti z novodobé historie (2011 – 2017)

  Nyní si, milí čtenáři, připomeňme vítěze jednotlivých ročníků, které se uskutečnily po ,,dlouhé“ třicetileté přestávce. Tedy od roku 2011, kdy došlo k obnovení tradice pořádání mistrovství Evropy čtyřspřeží.

2011 Breda (NED) – 36 startujících z 10-ti zemí, 9 družstev

Jednotlivci:

 1. Ijsbrand Chardon (NED)
 2. Jozsef Dobrovitz (HUN)
 3. Koos de Ronde (NED)

Družstva:

 1. Holandsko
 2. Maďarsko
 3. Německo

Česká republika zde neměla zastoupení.

Na foto Ijsbrand Chardon (NED), je snad ,,jediným“ jezdcem spřežení, jenž se účastnil ME4 jak před 30letou přestávkou (rok 1981), tak i po ní (2011, 2013, 2015, 2017). ME4 v Bredě (NED) bylo otevřené pro všechny jezdce, takže se ho mohli účastnit i reprezentanti ,,neevropských“ zemí. Vítězem soutěže se stal sice australský reprezentant Boyd Exell, ale z titulu mistra Evropy se radoval Ijsbrand Chardon z Holandska, který skončil druhý v celkovém pořadí.

 

2013 Izsák (HUN) – 34 startujících z 9-ti zemí, 8 družstev

Jednotlivci:

 1. Theo Timmermann (NED)
 2. Tomas Eriksson (SWE)
 3. Zoltán Lazar (HUN)

    29. Jiří Nesvačil starší  

 Byl jediným českým reprezentantem, který hájil naše barvy na ME4 v Izsáku (HUN). 

Družstva:

 1. Holandsko
 2. Německo
 3. Maďarsko

2015 Aachen (GER) – 36 startujících z 14-ti zemí, 12 družstev

Na evropském šampionátu v Aachen reprezentovali české spřežení (čtyřspřeží) Jiří Nesvačil st. a jeho syn Radek Nesvačil. 

Jednotlivci:

 1. Michael Brauchle (GER)
 2. Ijsbrand Chardon (NED)
 3. Koos de Ronde (NED)

    23. Radek Nesvačil

    26. Jiří Nesvačil starší    

Družstva:

 1. Holandsko
 2. Německo
 3. Maďarsko

   10. ČR

Na foto Radek Nesvačil, který v celkovém hodnocení obsadil 23. místo. V maratonu mu dělal přísedícího jeho bratr Jiří, který se ,,bohužel“ neúčastnil ME4 z důvodu obav nákazy jeho koní infekční anémií, která se v Evropě, včetně Německa, v té době vyskytovala.

 

2017 Göteborg (SWE) – 21 startujících z 9-ti zemí, 7 družstev

Jednotlivci:

 1. Ijsbrand Chardon (NED)
 2. Edouard Simonet (BEL)
 3. Christoph Sandmann

   11.  Jiří Nesvačil ml.

Družstva:

 1. Holandsko
 2. Německo
 3. Belgie

Na foto Jiří Nesvačil mladší. Byl jediným českým reprezentantem, který hájil naše barvy ME4 v Göteborgu (SWE), v celkovém hodnocení obsadil skvělé 11. místo.


Na foto uprostřed vidíte úřadujícího mistra Evropy Ijsbranda Chardona (NED), který se ve švédském Göteborgu radoval již z druhého titulu ve své kariéře, ten první získal v roce 2011 v Bredě (NED).

 

V zářijovém čísle časopisu Jezdectví si budete moci přečíst II. část článku Před a po ….., ve které se dočtete zajímavosti z období před ,,dlouhou“ třicetiletou přestávkou a nejen to!!! 

Autor: redakce Jezdectví, Vladimír (Mikeš) Štursa
Publikováno: 11.8.2019 17:00:00
Kategorie: sport
Rubrika: spřežení
Foto: Krisztina Horváth, www.hoefnet.com, www.fei.org
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 8/2020