Profil ošetřovatele: Johana Černá

S příchodem nového roku vás začínáme seznamovat s ošetřovateli našich předních jezdců. Úvodní profil patří Johaně Černé, pracující pro Aleše Opatrného. S koňmi je v kontaktu od dvanácti let a jezdit začínala v Tarpanu na Odolena Vodě. "Na koních mám nejradši, že každý má svou osobnost. V oblibě mám ty s komplikovanou, jejichž důvěru si člověk musí zasloužit," říká Johana. Jejím velkým pracovním snem je dostat se s Alešem na olympiádu do Ria.

Jméno a příjmení: Johana Černá

Datum narození: 28. 12. 1985

Místo bydliště (město): Velké Popovice

Jezdecký klub: Czech Equestrian Team

 

Můj první kontakt s koňmi:

Ve 12 letech v Tarpanu na Odolena Vodě.

 

Proč jsem si vybral/a tuto práci:

Protože jsem už od začátku měla štěstí na skvělé lidi okolo sebe. Trávit čas s nimi, koňmi a mít možnost poznávat nová místa bylo to, co mě nejvíc bavilo a naplňovalo a je tomu tak dodnes. :-)

 

Náplň mé práce:

Každodenní běžná ošetřovatelská péče o koně.

 

Kolik času týdně strávím ve stáji:

V sezóně i 7 dní v týdnu, ale na hodiny se to spočítat nedá vzhledem k závodům. Volno si potom vybírám po dohodě s celým týmem.

 

Koho a proč uznávám z jezdeckého sportu:

Samozřejmě Aleše Opatrného a to nejen kvůli jeho sportovním úspěchům, ale i proto, jakým je člověkem, a stejně tak Zuzku Zelinkovou a mnoho dalších, kteří mají větší charakter než ego :-)

 

Můj „životní“ kůň, o kterého jsem se staral/a:

Těch bych asi vyjmenovala víc než jednoho. Rozhodně prvním byl Ahorn a potom Timpex Cent, protože oba jsou velké osobnosti. A stejně tak mě ‚,dostali‘‘ Nobel, Casal, Falco Union a momentálně Zandiro, Fakir a Acovaro.

 

Nezapomenutelný zážitek s koňmi (veselý/smutný/oba dva):

Nezapomenutelný je rozhodně zážitek se Zandirem vloni v Celje. Po dvou týdnech deště a chladu po mně doslova hodil kýbl s vodou, což mi v tu chvíli vtipné nepřišlo. Zpětně se ale musím smát pokaždé, když si vzpomenu. A velkým zážitkem je každý skvělý výsledek, jako Natálky vyhraná mistrovství s Euphorie Boyem, Ahornem a Cohibou, tak mnoho Alešových jako Zidande na ME v Dánsku, Caramouchovo vítězství v Celje, Zandirovo ve Warsawě a úspěch Fakira a celého týmu v Celje a Budapešti. Věřím, že jich ještě mnoho bude..

A smutným je bezmoc při jakékoliv nemoci nebo zranění, kterým člověk nemůže zabránit.

 

 

Na koních mám nejradši:

Rozhodně to, že každý má svou osobnost. Nejraději mám ty s komplikovanou, jejichž důvěru si člověk musí zasloužit.

 

Můj nejhorší pád z koně:

Nejhorší byl před pár lety, když se se mnou venku převrátil mladý kůň. Naštěstí jsem zatím neměla žádný s trvalejšími následky.

 

Mé jezdecké úspěchy:

Vzhledem k tomu že jsem nikdy neměla sportovní ambice je mým největším úspěchem, když jsme já i kůň při ježdění co nejspokojenější.

 

Kromě koní mě baví:

Trávit čas s pejskem a přítelem kdekoliv v přírodě. Vídat se s přáteli a rodinou. Četba. Divadlo Járy Cimrmana.

 

Můj sen, kterého bych chtěl(a) dosáhnout:

Pracovním snem je rozhodně dostat se s Alešem na olympiádu do Ria, ale věřím, že velkým zážitkem budou už kvalifikace, které budeme objíždět. Soukromým snem je, aby má rodina a přátelé byli zdraví a spokojení se svými životy.

 

Tři slova, která mě charakterizují:

Trpělivost, citlivost, smích.

 

Moje zlozvyky a nešvary:

Někdy roztěkanost a nepořádnost. A občas až přecitlivělost, že opláču každého koně, který od nás odchází.

 

Moje oblíbené – jídlo, pití, hudba, film, televizní pořad, značka oblečení, auto:

Co se týče jídla, sním naprosto cokoliv a s chutí, pivo a káva, rock i pop, Atlas mraků, na televizi nekoukám, E.Daniely :-)

 

Životní motto:

S úsměvem jde všechno líp.

Publikováno: 1.1.2015 8:00:00
Kategorie: sport
Rubrika: profily jezdců a koní
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020