Spřežení: srovnání sezony 2009 a 2010

Spřežení je na konci své sezony, a tak našeho externího spolupracovníka Vladimíra Štursu napadlo, že by mohl zpracovat takové malé srovnání roku 2010 s tím minulým – ať již z pohledu počtu vozatajských závodů, jejich účastníků, či medializace této disciplíny...

spřežení

Ing. Kateřina Neumanová měla letošní rok velmi vydařený. Na MČR se umístila na skvělém 2. místě a v celkovém hodnocení Poháru spřežení v kategorii jednospřeží obsadila bronzovou příčku.

Halovky se rozrostly
Letošní halová sezona byla oproti těm minulým více naplněna. Zatímco v roce 2009 se uskutečnily troje závody, tak letos byl počet dvojnásobný. Na seznamu pořadatelů přibyly Svojetice a Trojanovice (2x), kde se konal dokonce 1. ročník Moravského halového vozatajského poháru a měl tam i své finále. Celková úroveň této kategorie vozatajských závodů stoupá (ať už se jedná o kurzy tratí, tak i počty závodníků), stejně tomu je i u oblíbenosti diváků i jezdců, kteří mohou své síly porovnávat i během zimy.

Závody rovněž zaznamenaly nárůst

Na domácí půdě se letos uskutečnilo celkem 11 kompletních závodů spřežení, z toho bylo 9 CAN a 2 CAI-A), k tomu byly dvoje pro nepřízeň počasí zrušeny a to: Heřmanův Městec a Radslavice. V kalendáři vozatajců se objevily i Hobby závody (Nová Telib, Sobotka, Čakovičky, Krakovany, Přední Lhota), takže pokud to srovnáme s předchozím rokem vidíme nárůst. K novým pořadatelům patří např. Mikulov, Police nad Metují a dostihové závodiště v Pardubicích, které by mohlo být do budoucna příslibem dalšího dějiště mezinárodních závodů a třeba i Mistrovství světa jednospřeží, jak nám sdělil ředitel pardubického závodiště a manažer komise spřežení Ing. Jiří Kunát.

Počet jezdců klesl
Zatímco vše doposud ve spřežení narůstalo, tak počet jezdců mírně klesl, i když rozdíl oproti minulé sezóně není tak velký. V letošním roce se závodů zúčastňovalo na 66 spřežení, z toho 35 jednospřeží, 21 dvojspřeží, 5 čtyřspřeží a 5 dvojspřeží pony, tak v sezóně 2009 tomu na 75 spřežení, z toho 29 jednospřeží, 28 dvojspřeží, 10 čtyřspřeží a 8 párů pony.

Televize, časopis i webové stránky
Už loni se začalo spřežení více medializovat, jak v časopise Jezdectví, tak i na internetu. Nejen, že byly v televizi reportáže z mezinárodních závodů v Kladrubech a v Nebanicích, stoupl zájem i deníků, které o spřežení psaly. Velmi dobrou reklamu měly závody v Pardubicích a MČR v Semicích. Rovněž vznikla rubrika o spřežení na webových stránkách Jezdectví, takže v tomto ohledu beru velký pokrok kupředu.

Text Vladimír (Mikeš) Štursa
Foto Romana Němcová

Autor: redakce Jezdectví, Vladimír Štursa
Publikováno: 22.10.2010 8:24:47
Komentářů: 1
Kategorie: sport
Rubrika: spřežení
Foto: Romana Němcová
diskuze k článku
Sezona 2010
Autor: Míra Vloženo: 24.10.2010 17:49:24
Nemyslím si,že počet jezdců resp. spřežení mírně klesl...Pokles v dvojspřeží o čtvrtinu a v čtyřspřeží o polovinu je docela dost.Ale doba je zlá a všichni víme,jaké jsou náklady s účastí na závodech a jaké jsou odměny pro nejlepší. Podobné zhodnocení sezony 2010 chystám během listopadu i na svých stránkách www.slatinany.estranky.cz ,snad si to mohu po víc jak třech letech jejich existence dovolit.
Aktuální číslo
Obsah čísla 6/2020