Svazům chybí peníze na mezinárodní akce i soutěže pro mládež

Sportovní svazy v Česku čelí nebývale rozsáhlé finanční krizi, která ohrožuje nejen plánované mezinárodní akce včetně největších šampionátů, ale také domácí soutěže a základní činnost sportovních organizací. Fungování svazů jako neziskových organizací totiž stojí hlavně na financování ze státních dotací, které však do sportovního prostředí neproudí. V průměru jsou postaveny rozpočty svazů zhruba z 80 procent na státních financích.

„Dotace tvoří zhruba sedmdesát až osmdesát procent našeho rozpočtu, bez nich spadneme na dno,“ uvedl Zbyněk Špaček, předseda České asociace stolního tenisu, která letos v Olomouci pořádá turnaj série World Tour s více než třemi stovkami účastníků. „Akci nemůžeme zrušit, jsme jedna nejrespektovanějších asociací na světě, byla by to ostuda a přišla by značná penalizace,“ upozornil Špaček.

Svazy navíc již počítaly s částkami na svůj chod, jejichž výši Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy před časem zveřejnilo. Peníze však na účty nedošly, jejich vyplacení je pozastaveno a není jasné, jak rychle se situace vyřeší.

„Teď nám chybí, a to zcela zásadně, peníze na provoz svazu, národní soutěže, na příspěvky pořadatelům závodů pro mládež, na nasmlouvané služby, nájmy, na podporu péče o mládež v našich oddílech,“ uvedl Jan Boháč, předseda Českého svazu kanoistů. „Bude se muset začít šetřit, rozvazovat smlouvy, rušit závazky, objednávky, pokud to půjde bez sankcí. Bezodkladné řešení situace je nezbytné.“

ČSK navíc pořádá v červnu Světový pohár ve vodním slalomu v Praze a v srpnu mistrovství světa v rychlostní kanoistice v Račicích. „Konání akce je ohroženo, v dotaci je třetina celkových nákladů,“ dodal Boháč. Na MS v rychlostní kanoistice by měla plynout dotace 15 milionů korun.

Již o posledním květnovém víkendu proběhne v Labe aréně Račice evropský šampionát veslařů. „Jedinou cestou, jak zachránit organizaci mistrovství Evropy, je získání překlenovacího úvěru. Kdybychom šampionát neuspořádali, svaz by platil mezinárodní federaci likvidační penále,“ upozornil generální sekretář Českého veslařského svazu Josef Johánek.

Výpadek financování mezinárodních akcí a hrozba jejich zrušení nepřináší svazům jen obavu z penále, ale také ohrožuje budoucí pořádání význačných sportovních podniků v Česku. Cyklističtí fanoušci se na konci tohoto týdne mohou těšit na Světový pohár horských kol v Novém Městě na Moravě. Český svaz cyklistiky také bude letos pořádat mistrovství Evropy v sálové cyklistice v Praze a mistrovství Evropy v cyklokrosu v Táboře.

„Příprava organizace jednotlivých akcí probíhá i dva roky, organizační výbory závodů nemají šanci chybějící zdroj financí v tuto pozdní dobu nahradit a vážně hrozí, že se některé závody z důvodu zastavení podpory neuskuteční. Bude to mít negativní dopad na vnímání našeho svazu a České republiky ze strany Mezinárodní a Evropské cyklistické federace, a bude hrozit, že nám nebude umožněno v následujících letech zorganizovat soutěže mezinárodního významu,” uvedl Stanislav Kozubek, ředitel sekretariátu ČSC.

Česká gymnastická federace musela pozastavit přípravu podání kandidatury na pořádání mistrovství světa ve sportovní gymnastice 2022, kterou od samého zrodu na začátku loňského roku podporovala zesnulá Věra Čáslavská. České basketbalové federaci zase vážně hrozí, že si bude muset vzít úvěr na pořádání červnového mistrovství Evropy žen v Praze a Hradci Králové.

V těžké situaci je také Svaz lyžařů České republiky. „Pokud bychom si nepůjčili od bankovního subjektu, tak by nám finanční prostředky došly již během května,“ uvedl generální sekretář svazu Jakub Čeřovský. Vedle chybějících financí na činnost svazu mají totiž lyžaři a snowboardisté za sebou uplynulou sezonu s mistrovstvími světa v olympijských disciplínách a také pořádání vrcholných akcí v Česku – mistrovství světa juniorů ve snowboardingu na Klínovci i Světového poháru ve snowboardingovém slopestylu.

„Jsme zimní sport, máme za sebou nejnáročnější část roku. Pořádané akce pro nás byly velice finančně náročné, a jelikož nám nedorazily dotace, předfinancovali jsme je z vlastních zdrojů, které nám nyní chybí,“ dodal Čeřovský.

Publikováno: 17.5.2017 7:00:00
Kategorie: sport
Rubrika: ostatní
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 6/2018