Žebříček pony pro všechny nebo jen pro vybrané?

Paní Jana Lančaričová-Kumičíková nás poprosila o zveřejnění jejího příspěvku. "Moje dcera jezdí pony závody, se kterými nemáme dobré zkušenosti. Jako každý rodič bych chtěla, aby byla nejlepší – vždyť i já jsem závodila a vždy mě trenér pan Jan Pelc vedl k vítězství. Vím, že všichni chtějí vyhrávat." Pokračování v článku. Aktualizace 6. 2. 10:45 HOD: Vložena reakce Michaely Pavlisové. Aktualizace 6. 2. 14 HOD: Přidáno vyjádření člena komise Jana Matušky.

"Moje dcera jezdí pony závody, se kterými nemáme dobré zkušenosti. Jako každý rodič bych chtěla, aby byla nejlepší – vždyť i já jsem závodila a vždy mě trenér pan Jan Pelc vedl k vítězství. Vím, že všichni chtějí vyhrávat, ale co se děje v pony sportu, je nechutné a nevím, jak se s tím vypořádat. Existuje nějaká pony komise, která má myslím 5 členů, ale jak jsem pochopila, tak rozhoduje každý sám za sebe. Jedná se mi o počítání výsledků v žebříčku pony.

Jestliže něco takového pony komise dělá, byla bych ráda, aby to dělali pořádně. Je nehorázné, když jeden člen komise řekne, že žádné výsledky přepočítávat nebude a druhý vám řekne, no ale maminka té dívenky, která je pátá, by mě asi zabila. Ptám se, k čemu tedy je toto divadlo s nějakým pony žebříčkem. Po mých intervencích mi bylo oznámeno, že si mám výsledky hlídat sama (což jsem dávno před tímto udělala a dcera najednou postoupila z 24. místa na osmé). Nezapočítali jí tam závody, kde měla první a druhá místa. Mám to považovat za pouhou náhodu?

Pochopila jsem správně, že děti, za které se rodiče „neperou“, mají prostě smůlu?

Výsledky jsou uveřejňovány vždy k 15. dni v měsíci, ale nyní byly rychle zveřejněné 11. den a dle informací výsledky ze Zduchovic (o které jde), údajně vyšly 13. den. Myslím, že komise své výpočty mohla stáhnout a omluvit se, že se ještě jednou přepočítává. Nestalo se tak. Mám divný pocit z jejich výsměchu a mé beznaděje.

Nepříjemné zkušenosti mám již z MČR pony v roce 2013, kdy se má dcera umístila v jedné rámcové soutěži, ale oni si to vyhodnotili po svém. Mně oznámili, ať si dcera dojde pro stužku do stanu k tomu dítěti, které bylo čtvrté (to mi řekla členka komise a hlavní rozhodčí s tím samozřejmě souhlasila). My se o něco snažíme, ale jsme bohužel od Prahy a veškerého pony sportu vcelku vzdáleni. Naše oblast pro poníky také nic zásadního nedělá. Máme poníky prodat a začít jezdit třeba na kole? Takto vnímám vstřícnost členů pony komise a celého pony týmu ve Středočeském kraji vůči nám, tzv. venkovanům. V jejich očích jsme opravdu pouze hlupáci, kteří se s nimi nemají porovnávat?

Tuto nespravedlivost, se kterou sama v sobě bojuji, jsem si nechtěla nechat jen pro sebe. Z toho důvodu bych se ráda se se svými trpkými zkušenostmi podělila také s vámi, „obyčejnými“ koňáky, kteří dělají sport a mají z něho radost. My v jezdectví zatím prožíváme více smutku než radosti.

Vím, že to již dnes nezměním. Bojovala jsem pro svoji dceru, která v loňské sezoně zažila více smůly než štěstí. Vyhodnocení na plese, kde opravdu měla být, by pro ni bylo alespoň malou útěchou. Útěchou za sportovní kariérou v kategorii 8-12let, kterou vlastně loni ukončila.

Pro děti je odměnou, když jsou vyhodnoceni v tom správném zaslouženém okamžiku a ne se zpětnou platností. Nemá to pro ně žádný zásadní význam. Oni to chápou totiž úplně jinak než my, dospělí."

 

6. 2. 10:45 HOD: Reakce Michaely Pavlisové

Vážená redakce, chtěla bych tímto článkem reagovat na příspěvek p. Kumičíkové na vašem webu. V žádném případě nechci odpovídat na její dotazy ohledně práce pony komise, zda pracuje dobře nebo špatně, případně zda žebříček zpracovávám regulérně a objektivně nebo zda si vybírám své oblíbence …

Pony žebříček zpracovávám již 4. rok z oficiálně zveřejněných výsledků na webu  ČJF v sekci kalendář. Povinností – podotýkám povinností pořadatele – je  dodat výsledky z pořádaných závodů do 7 dnů dle Všeobecných pravidel SV5 - Výsledkové listiny – I.Úvod : …a)Pokyn vychází z národní úpravy VP, podle kterého do jednoho týdne po ukončení závodů musí pořadatel zaslat výsledky závodů na sekretariát ČJF. Za toto odeslání výsledků odpovídá spolu s pořadatelem hlavní rozhodčí……

K věci pořadatele pouze dodám, že patrně každý závodí za účelem vyhrát a umístit se s možností využít případně body v nějakém žebříčku. V případě celkem 300 startů ve Zduchovicích jich 300 započítaných nebylo… Ale kde hledat viníka ??? Kdo kontroluje dodání a zveřejnění správných výsledků?

Pravidla pony žebříčku jsou vždy zveřejněná a platná pro daný rok. Žebříček uzavírám vždy k 30. resp. 31. daného měsíce a k 15.následujícího měsíce jsou výsledky zveřejněny. S tabulkami jsou vyvěšeny i soupisy startů jednotlivých dvojic pro lepší přehlednost a kontrolu. Každý měsíc také zveřejňuji opakovaně prosbu o zpětnou kontrolu žebříčku, který se zpracovává ručně a zároveň je zveřejněna tabulka nezapočítaných závodů. Tedy těch závodů, u kterých v daný termín již výsledky měly být zveřejněny, ale nejsou, a v kolonce je ! / výsledky nedodány nebo chybné/. V případě zduchovického finále  CHANNEL STAR 2014 jsem na nevyvěšené výsledky upozorňovala 15.10.,15.11.,15.12. opakovaně na pony webu / v příloze /. Osobně z vlastní iniciativy jsem 31.12. v 6.00 psala e-mail pořadateli zduchovických závodů s prosbou o zveřejnění – bez odpovědi / přikládám k tomuto článku / . Dodatečně jsem se v lednu dozvěděla, že problém s výsledky z těchto závodů se řešil na VV a byl vyřešen již v říjnu, ale proč nebyly zveřejněny výsledky, to nevím.

Celkový žebříček má stop stav k  31.12. Výsledky zveřejněné po tomto datu se bohužel již nezapočítávají, protože je žebříček uzavřen a tak tomu bylo i v předchozích letech. Nemůže mi tedy nikdo podsouvat zaujatost vůči někomu, případný nezájem někomu vyhovět. Snažím se dodržovat daná pravidla.

Za zmínku ještě stojí dopočítání daných startů jezdkyně Kumičíkové – jednalo se o starty v Děpoltovicích, které v kalendáři nejsou celoročně označovány  jako PONY , v kolonce informace, a já se o takových startech pony dvojic nedozvím. Paní Kumičíkové jsem o upozornění na tyto závody mailem poděkovala a ihned výsledky dodala všem pony jezdcům, kteří se těchto závodů zúčastnili / 25.11.2014…..  „Díky, mrknu na to, zatím jen tolik - pokud v kalendáři nejsou označeny jako PONY, tak já se to nedozvím, takže moc díky za info, Michala“ / .

Sport by měl by být vždy v duchu fair-play, a také proto jsou stanovená pravidla, která se mají !!! dodržovat. Bohužel i posouzení pravidel je vždy subjektivní, jak jsme se v minulosti přesvědčili – kulhá kůň nebo nekulhá, je vysoký nebo vlastně není vysoký. Přiznávám, je to vše smutné. Ale pokud máte koně a tento sport rádi, tak si tuto lásku nikdy a nikým nenecháte vzít. A o to nám jde …

 

Michaela Pavlisová

zpracovatel pony žebříčku, člen pony komise

/ podotýkám, že nejsem Středočech, ale venkovan :-) /

 

Aktualizace 6. 2. 14 HOD: Přidáno vyjádření člena komise Jana Matušky. Najdete ho na webu pony komise zde.

 

Registrovaní uživatelé mohou přidávat své komentáře pod tento článek.

Autor: redakce Jezdectví, Jana Lančaričová-Kumičíková
Publikováno: 6.2.2015 14:00:00
Komentářů: 4
Kategorie: sport
Rubrika: pony
Foto: Lucie Burešová
diskuze k článku
pony žebříček
Autor: Monika Vloženo: 3.11.2016 12:58:18
Jen jednou jsem viděla pony závody v Hradišťku....děti se špornami rvoucí poníky na sněhulácích a ve finále rodiče, kteří se tam navzájem málem poprali...ctižádost je hezká věc, ale jen do určité míry....koukala jsem jako blázen, co se v těchto soutěžích děje....
pony žebříček
Autor: eva matoušková Vloženo: 7.2.2015 17:12:00
Z mého pohledu jsou pocity autorky článku zcela oprávněné. Její dcerka se zúčastnila mimo jiných i závodů, kde byla na bodovaných místech. Tyto závody ale nebyly zahrnuty do výsledného pony žebříčku. Dívka tím přišla o umístění v první pětici. Nechci nikoho urazit, ale pokud není v silách komise, která stojí za projektem pony žebříčku, dohonit všechny výsledky ze závodů, které do bodování patří, měla tuto soutěž zrušit. Hodnocení, které neobsahuje všechny závody, které by v hodnocení být měly není hodnocením objektivním a spravedlivým. Nemohu přeci s klidným svědomím uzavřít takovouto soutěž, aniž mám v bodování zahrnuty všechny výsledky.
O ponících z trochu jiné disciplíny
Autor: berenika kopřivová Vloženo: 7.2.2015 09:20:59
Je to opravdu zvláštní, moje dcera jezdívala dříve pony dostihy na poníkovi 127 KHV, nejednou jsme se na startu sešli s "poníkem", který měl výšku zcela nepochybně kolem 160 cm - a když jsem se nad tím pozastavovala, tak mi pořadateli bylo sděleno, ať z toho nedělám vědu, že o nic nejde Otec (a vodič) jedné mladé jezdkyně na očividně "velkém" koni se mi jednou smál do očí se slovy "máte smůlu, nám ho v půl roce zapsali jako "typ pony" " Jindy v Pardubicích s "poníky" běžela dostih mladá plňaska (určitě, přes 150 cm) a když "kupodivu"! vyhrála, tatínek jezdkyně si otevřeně pochvaloval slovy: "je dobrá, vždyť ona běhá i oficiální dostihy" - nechápu, co v tom případě dělá mezi poníky.... Myslím, že je to absolutně nefér k dětem, které soutěží na skutečných ponících (tj. na koních do 145 KHV) a určitě to v nich nepodnítí chuť v dostihovém sportu pokračovat. V Anglii při ponydostizích rozlišují dvě kategorie pony (do 130 cm a do 145cm) a koníci jsou před připuštěním do závodu VŽDY přeměřeni hůlkou. Mimochodem, rozdíly ve velikostech startujících "poníků" lze doložit fotografiemi, je to naprosto markantní.
Vážená redakce, čtenáři,
Autor: eva chromcová Vloženo: 6.2.2015 22:13:15
jsem na tomto světě již nějaký pátek, ale nespravedlnost mě vždy naštve, obvzlášť, je - li konaná na dětech. Úsměvné mi přijde to, pokud jeden člen komise pustí před několika svědky telefon na hlasitý odposlech, kde to prostě jasně rozhodnuto, že se to nezapočítá, protože maminka děvčete z 5. místa / nejmenuji/ by jí nejspíše zabila. Co má říci matka dceři, která měla být před ní? Může se jí někdo z komise podívat do očí? Asi nezbývá nic jiného, než se bránit. Žádná senzace. 45 min. rozhovor s p. Matuškou končil tím, ať se zeptá, jak to tedy bude s tím žebříčkem. Jinak lkaní nad X nespravedlnostmi. Jenže této dívce se to děje nějak často. Asi některé náhody dají hodně práce. Mj. p. Kumičíková na výsledky upozorňovala od listopadu. Něco se začlo dít, když jsem oslovila Ing. Pecháčka. Bohužel se zdá, že ani jeho vliv nestačí, prostě se rozhodli. Zažila jsem toho hodně opravdu ráda, že jsou letos volby. Možná šance, aby vše probíhalo pod taktovkou lidí, kteří si myslí, že fair play patří ke sportu. Rozhodně mamince Klárky fandím a stejně tak i Vašemu webu, protože se nebojíte zveřejnit názory prostých koňáků a nejste pod cenzurou rádoby odborníků.
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020