Den koní - ČZU Praha

Tak, jako každý rok, i byly letos pořádány během května a června po celé republice Dny koní s cílem popularizovat jezdecký sport. Je mnoho důvodů, proč si sednout do sedla. Studie potvrdily, že jezdectví může podporovat tělesnou i duševní pohodu-navíc příjemně, je tedy nepřekonatelným sportem. 

Dokáže ale také předcházet nemocem, léčit a udržovat člověka zdravého-není to tedy jen sport a zábava. Téměř 60% dětí má špatné držení těla, přes 30% má nadváhu, přes 20% má špatný oběhový systém a skoro 40% má problémy s koordinací-u jezdců to neplatí, ti používají téměř 100% svého těla. Jezdectví nechává i zapomenout na stáří, šedesátiletí olympionici a anglická královna  nejsou výjimkou.

Akademický jezdecký klub České zemědělské univerzity v Praze pořádá každoročně několik akcí pro veřejnost, pro fanoušky koní a jezdectví. V létě jsou to veřejné tréninky v disciplínách drezúra a skoky pro jezdce z blízkého okolí, zkoušky základního výcviku jezdců a na podzim  zkoušky instruktorů pro studenty vybraných oborů univerzity. Na podzim ukončuje sezonu Hubertova jízda a ve spolupráci s Městskou částí Suchdol končí Světélkový průvod na Brandejsově statku příjezdem Svatého Martina na bílém koni. V zimě má jednu ze zastávek průvod v maskách při Masopustu opět na statku a jaro patří Dni koní.

      Tentokrát se Den koní a Den otevřených dveří konaly v sobotu 15. června 2019 a do areálu přilákal lehce pozměněný program mnoho diváků. Jako obvykle zahajovala přehlídka koní podle zastoupených plemen, a to čeští a slovenští teplokrevníci, angličtí plnokrevníci, starokladrubský kůň, lipický kůň, hafling a huculští koně, včetně strakatého hucula. Nejvíc pozornosti vzbudila skvěle vypadající 19letá  klisna kdysi neobyčejně úspěšná ve Velké Pardubické a dosud velmi populární Bílá královna Sixteen. Následovaly ukázky jezdeckého výcviku, kdy začátek patřil nejmenším členkám klubu ve voltižní ukázce na huculských koních a pokročilejší malé slečny se předvedly v sedle. Mezitím v dětském koutku probíhala soutěž o nejkrásnější obrázek koně a autoři třech nejhezčích obrázků si odnesli vouchery na vyjížďku. Až romanticky působila ukázka ježdění bez sedla doprovázená saxofonistkou. Diváci měli možnost vidět i drezuru s nejtěžšími prvky v podání hostující jezdkyně. Určitě největší úspěch sklidila velmi zdařilá  „čtverylka“ deseti koní na strhující hudbu a anketu o nejkrásnějšího koně s převahou vyhrál loni v Zemském hřebčinci Písek zakoupený 4letý valach Wielton, vraník s výraznými odznaky po úspěšném a perspektivním otci 1942 Warness ZH. Program zakončila ukázka parkurového skákání, ve které se představily nejpokročilejší jezdkyně. Během celého odpoledne, po každém vystoupení, měly možnost děti se svézt na malých i velkých koních, což mnohé z nich využily několikrát. Na příjemnou atmosféru nezanedbatelně pozitivně působilo i krásné letní počasí.

     A tak se snad ukázalo, že není moc omezení, kvůli kterým by člověk nemohl jezdit na koni.

Publikováno: 20.6.2019 15:00:00
Kategorie: volný čas
Rubrika: jezdecké dny
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020