Jezdecká vytrvalost ocenila nejlepší sportovce roku 2012

V sobotu 9. února se konalo slavnostní vyhlášení sezony 2012 ve vytrvalostním ježdění. Tak jak roste úroveň tohoto sportu u nás i ve světě, rozhodli se organizátoři zvednout také úroveň samotného vyhlášení – a laťku postavili skutečně vysoko.

Vytrvalci se před čtvrtou hodinou odpolední sešli v kongresovém hotelu Clarion v Praze – Vysočanech. Na programu bylo vyhlašování šesti kategorií: Jezdce roku - hobby, Stáje roku, Juniora roku, Seniora roku, Koně roku a Jezdecké dvojice roku 2012. Program byl rozdělen do několika částí, aby to nebyl pouhý maraton ve vyhlašování.

Na úvod se přítomným promítl video sestřih z uplynulé sezony. Následovalo pár slov na uvítanou od pana Ing. Jaroslava Pecháčka, presidenta České jezdecké federace. Dále dostal prostor pan Antonín Terber, manažer disciplíny vytrvalost, který přednesl svou zprávu o průběhu sezony 2012 ve vytrvalosti. Po záplavě čísel a grafů se žezla ujal moderátor, Jindra Kriegel a přišla na řadu první kategorie - Jezdci hobby. Tato byla vyhlašována historicky poprvé. Zvítězila v ní Veronika Deutscharová. Stájí roku se již podruhé stala Jezdecká stáj Karolína ze Zbraslavi u Brna. Titul Jezdec roku – junior získal Miroslav Jadlovský, pro kterého byla sezona 2012 poslední juniorskou. V roce 2013 již patří mezi seniory.

Aby si přítomní odpočinuli, byl pro ně připraven coffee break a přestávka. Po občerstvení čekala na všechny porce zábavy. Postaral se o ni Richard Nedvěd, známý kouzelník nejen z pořadu Česko-Slovensko má talent či z pořadu Na stojáka. Během jeho dvacetiminutového vystoupení se sál smíchy otřásal v základech.

Po uklidnění rozechvělých bránic přišla řada na Jezdce roku – seniory. Jak je už zvykem posledních pár let, zvítězil v ní Petr Jadlovský. Rodina Jadlovských si tedy domů odvezla tituly Jezdců roku juniorů i seniorů. Koněm roku se stal osmiletý shagya arabský valach Dean, v majetku Petra Hladiše. Dean v roce 2012 úspěšně dokončil všechny soutěže, ve kterých startoval, a ty daly dohromady 843 km. Ve světovém žebříčku FEI v kategorii koní se umístil na 2. místě ze 4538 hodnocených koní celého světa. Ještě lepšího výsledku dosáhl ve světovém žebříčku FEI v kategorii kombinací, kterou se svou jezdkyní, Danou Hladišovou, vyhrál. Z celkových 5190 jezdeckých dvojic světa je naše česká dvojice Dana a Dean první. Je to historický úspěch nejen pro vytrvalost, ale pro celé české jezdectví. Tato dvojice samozřejmě zvítězila také v českém žebříčku jezdeckých dvojic roku 2012.

V druhé polovině vyhlašování bylo připraveno ještě jedno kulturní vystoupení. V něm se představila zpěvačka Naďa Válová, která nazpívala dvě písně na albu Citová investice od Michala Horáčka. Připravila si pro slavnostní večer čtyři písně, z toho jednu ze jmenovaného alba – Jak ten chlap se na mě dívá. Ačkoliv byla většina cen předána a vyhlášeny všechny plánované kategorie, čekaly na své nové majitele nádherné vázy ze sklárny Ajeto. Byly předány nominovaným osobnostem na Výroční ceny ČJF za disciplínu vytrvalost. Za sportovce roku – Heleně Terberové, za vycházející hvězdu – Luise Kopecké, za cenu pro rozvoj jezdectví – manželům Litovovým a za nominaci na cenu pro jezdce navzdory všemu, Veronice Janegové, která se účastní vytrvalostních závodů s fyzickým handicapem.

Pro vítěze ve světovém žebříčku, Danu Hladišovou a Deana, jehož majitelem je Petr Hladiš, byly připraveny ještě obří kokardy, soška a od Pink Teamu J. Jirsy také veselý dort. Za nezištnou pomoc s vydáváním vytrvalostních kalendářů obdrželi ceny manželé Tůmovi. Pár závěrečných slov k nadcházející sezoně, představení nového motivačního žebříčku La Sard Finish a všichni se mohli vrhnout na připravený raut. Oficiální program se pomalu přenesl do volné zábavy a téměř až do půlnoci se na parketu vlnili tanečníci.

Autor: redakce Jezdectví, Michaela Litovová
Publikováno: 12.2.2013 15:00:00
Kategorie: volný čas
Rubrika: plesy a galavečery
Foto: Libor Makrlík
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 12/2019