Sportovcem roku 2012 České jezdecké federace je Lukáš Klouda

V sobotu 2. února se v pražském Radiopaláci uskutečnil galavečer, v jehož rámci proběhlo udílení Výročních cen České jezdecké federace. Sportovcem roku v rámci všech sedmi oficiálních jezdeckých disciplín byl výkonným výborem České jezdecké federace zvolen voltižní reprezentant Lukáš Klouda, který momentálně vede žebříček Světového poháru ve voltiži. Dalšími oceněnými byli Barbora Kamírová jakožto Vycházející jezdecká hvězda roku 2012, dále jezdec „navzdory všemu“ Lukáš Hnát a také dlouholetý pořadatel mezinárodních závodů spřežení v Nebanicích – Ing. Miloslav Šimáček.

Lukáš Klouda dosáhl v roce 2012 na celou řadu výborných výsledků. Ve finále Světového poháru v Bordeaux obsadil skvělé 4. místo. Toho dosáhl i na březnových závodech Master Class v Braunschweigu. Na Master Class ve Wiesbadenu byl dokonce třetí. Tam obhajoval prvenství z předešlého ročníku, avšak po chybném hodnocení rozhodčích z prvního kola mu na obhajobu bohužel nestačil ani téměř půlbodový náskok ve finálové jízdě. Nakonec tedy obsadil 3. místo s odstupem 0,13 bodu od prvenství. Třetí byl např. i na CVI 3* v Krumke, nebo na světově vyhlášeném CHIO Aachen. Na mistrovství světa ve francouzském Le Mans se musel spokojit se sedmou příčkou, ovšem na bronzovou medaili mu scházelo jen 13 setin bodu. Největších úspěchů v roce 2012 dosáhl až na jeho sklonku. Zvítězit se mu podařilo v úvodních dvou kolech Světového poháru konaných v Mnichově a Salzburgu.

Vycházející jezdeckou hvězdou roku 2012 byla zvolena Barbora Kamírová. Svoji jezdeckou kariéru zahájila na ponících, v jejichž sedlech se stala mistryní republiky ve všestrannosti, vicemistryní v drezuře, 2. vicemistryní ve skocích a v roce 2012 se stala mistryní ČR v drezuře. Kvalitních výsledků dosahovala i na národních závodech v Rakousku. Vloni oslavila 15. narozeniny a v tomtéž roce začala závodit ve všestrannosti i na velkých koních. Čtyřnohými partnery jí pro sezonu 2012 byli valach Christo 1, se kterým startovala na závodech obtížnosti L a vždy se mezi dospělými umístila do 5. místa. Ve finále seriálu Stříbrná podkova skončila čtvrtá. Druhou spolehlivou partnerkou jí byla appaloosa klisna Kings Black Beauty, se kterou dvakrát zvítězila a jednou byla druhá v soutěžích stupně ZL. Vyhrála s ní také finále Bronzové podkovy.

Dalším oceněným byl teprve 14letý parajezdec Lukáš Hnát. Zatím je sice na samém začátku své sportovní kariéry a významných úspěchů nedosáhl, ale vzhledem ke svým minimálním zkušenostem si vede ve srovnání s ostřílenými jezdci výborně. Po prodělané dětské mozkové obrně má velmi těžký handicap, který ho zařadil do klasifikační skupiny IA. Je kvadruplegik, což znamená, že má postižené všechny čtyři končetiny a má vážné poruchy rovnováhy. To jsou základní potíže, se kterými se potýká a bez denní tvrdé rehabilitace by se ani neposadil. Vybalancovat se na koni, dokázat ho pobízet a zajet krokovou úlohu je pro jezdce s tak těžkým handicapem velký výkon. Lukáš má všechny předpoklady vyzrát ve velmi dobrého jezdce, který by mohl být časem úspěšný i na mezinárodních soutěžích. Tento předpoklad potvrdil i Clive Milkins při soustředění v Herouticích. Řekl o Lukášovi, že pokud bude pokračovat v započaté cestě, může to dotáhnout i na nejvyšší úroveň - na paralympijské hry. Od trenéra, který vychoval paralympijské vítěze, už mají tyto slova značnou váhu. Nejen proto si Lukáš jistě zaslouží „Cenu pro jezdce navzdory všemu“.

V neposlední řadě si pro křišťálovou trofej České jezdecké federace došel Ing. Miloslav Šimáček – a to za rozvoj jezdectví v České republice. Miloslav Šimáček je dlouholetý pořadatel vozatajských soutěží v Nebanicích u Chebu. První vozatajské závody zorganizoval v roce 1987 a od té doby uspořádal celou řadu národních závodů a několik mistrovství ČR. Do hlubokého povědomí domácí i zahraniční vozatajské veřejnosti se zapsal především jako dlouholetý pořadatel mezinárodních závodů kategorie CAI-A, které jsou zařazeny do Světového poháru. V roce 2012 zorganizoval již 20. ročník těchto významných závodů, které si vydobyly své stálé místo v mezinárodním kalendáři FEI. V 90. letech minulého století byl Ing. Šimáček dlouho jediný český pořadatel mezinárodních závodů a díky jemu se podařilo zvýšit prestiž českého vozatajského sportu ve světě.

Záznam slavnostního ceremoniálu, který moderovali herečka a zpěvačka Yvetta Blanarovičová společně s jezdeckým komentátorem Alešem Suchánkem, odvysílá Česká televize na programu ČT sport premiérově v úterý 5. února 2013 od 15.45 hodin. Naplánovány jsou ještě další tři reprízy a pořad bude také umístěn ke zhlédnutí na internetovém vysílání ČT.

Publikováno: 3.2.2013 8:00:00
Kategorie: volný čas
Rubrika: plesy a galavečery
Foto: Kateřina Návojová
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020