První český Extreme Horse Park

Extreme Trail, v překladu „extrémní stezka“, to je nejnovější výzva pro všechny jezdce a jejich koně. Disciplína má dokázat, že vzájemná absolutní důvěra těchto partnerů překoná veškeré nástrahy.  O této disciplíně naleznete článek v červencovém Jezdectví. Absolvování komplexu umělých překážek, soustředěných na malé ploše areálu („parku“) převzal svět ze Spojených států. Na území naší republiky zahájí svou činnost první český Extreme Horse Park tento pátek, 5. července.

Místem premiéry je Ranč Ježkův mlýn v Hoštce u Roudnice nad Labem, s oficiálním začátkem v 9.00 hodin.
Už o den dříve, ve čtvrtek 4. července je od 19.00 hodin připravena Open Party. Po pátečním slavnostním uvedení Extreme Horse Parku do provozu následuje country - festival Hoštecký podkovák (12.00 - 23.00 hodin)  a po jeho skončení čeká návštěvníky ještě After Party.

Mark Bolender a Vladimír Bihary

Uznávaným propagátorem a šampiónem Extreme Trail (ET) je Mark Bolender. Jeho areál v Silver Creek ve státě Washington se stal vzorem pro zakládání podobných „parků“ mimo Severní Ameriku.
První evropský Extreme Horse Park se jmenuje Herbstein a byl uveden do provozu v německém Hessensku. Zatím posledním otevřeným areálem pro ET se ve stejném státě stal Hammerberg (Dolní Bavorsko).
Jak ale již bylo napsáno, od 5. července 2013 už nebudou muset domácí zájemci o ET muset jezdit k sousedům, za hranice.
Český Mark Bolender se jmenuje Vladimír Bihary.
Tento muž především založil občanské sdružení CETA (Czech Extreme Trail Association), zaměřené na rozvoj sportovních disciplín ET, American Competitive Horse Trail a Cowboy Extreme Trail.
„Naším cílem je chovat a vychovávat koně všech plemen pro turistiku i sport. Chceme umožnit jezdcům bez ohledu na jejich věk, aby dovedli své partnery pod sedlem a sebe k co nejdokonalejší spolupráci,“ říká Bihary.
Absolvování extrémní stezky vyžaduje obratnost a preciznost, dvojici „na trati“ vyzývá k technicky přesnému a současně citlivému zdolávání překážek - a pozor: bez ohledu na čas.
Při ET se zkrátka nezávodí.
„Extreme Horse Park Hoštka byl navržen pro potřeby jezdce a koně, jejich sebepoznání a možnosti správně se učit. Jinými slovy řečeno - umožní vzdělání zájemců o tento způsob ježdění a poskytne příležitost k zdokonalení komunikace mezi jezdcem a koněm. A zdůrazňuji ještě jednou to nejpodstatnější - bude vyhovovat potřebám koní a jezdců všech úrovní, a to ve sportu i pro volný čas“, pokračuje Bihary.
 A dodává ještě pár zásadních shrnutí:
* Extreme Trail je výzva pro každé plemeno koní a každého jezdce, který hodlá přesvědčit svého čtyřnohého partnera: I velké překážky na naší společné cestě je možné také společně zdolat.
*Extrémní podmínky jsou podstatou vzniku důvěry obou partnerů. Kůň potom půjde všude tam, kam ho jezdec povede - a bude mu věřit, že ho vede bezpečně.
* Dovednost a obratnost, to jsou dva základní předpoklady úspěšného absolvování extrémní stezky.

Areál s kompletní nabídkou

V Hoštce je k dispozici na ploše jednoho a půl hektaru jedinečná sestava 55 překážek - a ta představuje téměř nekonečný tréninkový potenciál.
„Vás a vašeho koně otestují voda a brody přes ní, lávky, skály, pohybující se mosty, Texas- two-step („vysoké schody“) a další nástrahy, které byste soustředěné na tak malém prostoru nikde v přírodě nenašli,“ končí představení svého projektu Bihary.
Je logické, že ve svém areálu nenabízí jen extrémní stezku, ale vše co s ježděním na koni souvisí, počínaje výcvikovými kurzy. Jednotlivé programy jsou samozřejmě vždy přizpůsobeny  individuálním potřebám návštěvníků.
O možnosti stravování, ubytování, sauně, soláriu nebo fitness centru už není třeba detailně mluvit, to už dnes k takovým zařízením, jakým Ranč Ježkův mlýn je, prostě patří.
Sympatické motto „Poznejte schopnosti své a schopnosti svého koně - a posouvejte hranice společné spolupráce“ nad vstupem do areálu sice vyvěšeno není, ale právě o něj tady v první řadě jde.
Další informace lze získat na www.czech-extremetrail.cz.

Autor: Tisková informace, J. Křepelka, Profi Press
Publikováno: 30.6.2013 10:47:01
Kategorie: western
Rubrika: ostatní
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 8/2020