Divoký západ na Mělníku
Kovbojové a indiáni, aneb divoký západ na Mělníku, to bylo pro letošní rok hlavní téma Mělnického Dne koní který se konal 14.5. v areálu JK Mělník Na Podkově a který jako každý rok pořádalo Sdružení Mělnických chovatelů koní. I přes nepříznivé meteorologické předpovědi se počasí ukázalo v nejlepší kvalitě - obloha byla polojasná a teploty se pohybovaly okolo příjemných 20°C a tak není divu, že se přišlo podívat několik desítek diváků, kteří mohli obdivovat krásu nádherných koní, kterým tento den byl věnován a zároveň mohli obdivovat um jejich jezdců a vozatajů, kteří tyto čtyřnohé krasavce předvedli pod sedlem či zapřažené ve voze.

Začátek programu byl naplánován na 13 hodinu odpolední a hned v úvodu se divákům představili všichni účastníci v přehlídce koní. Poté následovala jízda vozatajců, která ukázala divákům, kterak jsou místní vozatajové se svými švarnými koňmi v parádních postrojích šikovní a jak si dokáží poradit s různými záludnostmi vozatajského parkuru. Poté následovala další disciplína, kde svůj um mohli předvést sedloví jezdci se svými koňmi. Disciplína, kde se ukázalo, jak je pravý indiánský kůň nebojácný a důvěřivý ke svému jezdci a dokáže překonat záludnosti slalomu, couvání, projetí mezi vlajícími fáborky či přenesení kyblíku s vodou v připravené jízdě zručnosti. Diváci mohli vidět moc pěkné výkony nejen dospělých jezdců na velkých koních, ale především malých dětí se svými poníky, kteří předváděly krásné výkony a dokázaly ukázat, jaký jsou se svým čtyřnohým partnerem sehraný tým.

Po jízdě zručnosti následovalo překvapení pro diváky v podobě sehrané indiánské pohádky o tom, jak se malé osiřelé indiánské holčičky ujalo stádo bizonů a opatrovalo jí. Zde mohl divák především spozorovat nádherné kostýmy a herecké výkony všech účastníků, především dětí a jejich koní.

Dalším milým překvapením pro oko diváka byl následující zápas v pushballu, kde se utkala 2 velmi silná družstva a předváděla neskutečné výkony a pushballové kousky koní a jezdců, kteří se svým bojovným duchem a hravostí snažili dostat míč do brány soupeře.Podotkněme, že tito koníci nikdy pushball nehráli a v tomto případě si vedli opravdu velice dobře a sportovně.

Poslední disciplínou a ukázkou byly pozdní odpolední parkury, kterých se zúčastnila velká většina jezdců a kde tito mohli předvést, jak dobře jsou se svým koníkem sehraní a zvládnou překonat 8 překážek ve výšce od 60 cm a pro užší skupinu ve výšce 90cm. Mnohé dvojice svými bezchybnými výkony dokázaly, že v okolí Mělníka stále více přibývá dalších sportovních nadějí pro jezdecký sport.

Závěrem lze říci, že letošní Den koní se opět vydařil, byl plný překvapení, krásných kostýmů a masek, velmi dobrých výkonů jezdců a koní a především perfektní atmosféry na které se podíleli nejen koně, jezdci, pořadatelé, ale také nespočet diváků. Tudíš doufejme, že příští rok bude Den koně také tak vydařený a že přiláká opět spoustu příznivců těchto ušlechtilých zvířat, kteří žijí po boku člověka.

Autor: Helena Görnerová, Jana Malíková
Publikováno: 28.5.2006 0:00:00
Kategorie: zajímavosti
Foto: Jana Malíková
Aktuální číslo
Obsah čísla 8/2020