Koně se mohou naučit komunikovat s lidmi

Norští vědci zjistili, že koně mohou být vytrénováni ke komunikaci s lidmi, aby vyjádřili své pocity a názory. Minulé výzkumy ukázaly, že některá zvířata, hlavně opice a delfíni, se mohou naučit komunikovat vybíráním symbolů.

Oproti původním předpokladům norští vědci věří, že i koně jsou dostatečně inteligentní na to, aby svému jezdci řekli, jestli chtějí obléct deku či nikoliv.

Vědci z norského veterinárního institutu spolupracovali s trenérem koní a za použití mrkve jako odměny se snažili naučit 23 koní různých plemen signalizovat, jestli je jim příliš horko nebo zima.

Nejprve se koně učili přiblížit k desce zavěšené na plotu a dotknout se ji svými nozdry. Poté se koním vědci snažili vysvětlit rozdíl mezi různými symboly nakreslenými na této desce, které indikovali „nasadit deku“ (horizontální pruh), „sundat deku“ (vertikální pruh) a „žádná změna“ (prázdné místo).

Ačkoliv byla rychlost učení různá, na konci dvoutýdenního tréninku všech 23 koní bylo schopných dojít k tabuli a výběrem symbolu naznačit jestli chtějí obléct deku.

Koně měli sklony chtít deku při vlhkém, větrném a studeném počasí. Naopak za teplých dnů deku nechtěli.

Dr. Cecilie Mejdell pro BBC uvedla: „Myslím, že naše studie přispěla k dalšímu poznání koní – o tom jak jsou schopni se učit a jak přemýšlí.“

„Koně se často považují za méně inteligentní zvířata, ale náš výzkum ukázal, že použitím správných metod s námi mohou komunikovat a vyjadřovat své názory a dokonce, že dokáží vybírat z možností.“

Studie publikovaná v Applied Animal Behaviour Science vyvozuje, že běžní majitelé koní budou moci trénovat své koně podobným způsobem, aby jim pak mohli poskytnout vše podle jejich preferencí.

Publikováno: 26.9.2016 19:30:00
Kategorie: zajímavosti
Rubrika: ostatní
Zdroj: bbc.com
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 10/2019