Na Pardubicku hořela stáj - požár úmyslně založen

AktualizujemeProfesionální i dobrovolné jednotky hasičů likvidovaly v pondělí 26. listopadu v 4.49 hodin požár stodoly ve Spojile. Jednalo se o zemědělský statek se stájemi o rozměrech přibližně 20 x 20 m. Ve stájích bylo ustájeno přibližně 40 koní. Koně hasiči vypustili. Několik koní uteklo. S odchytem hasičům pomáhali strážníci městské policie

Při příjezdu hasičů byla již celá stodola zasažena plameny. Následně došlo i ke zřícení střechy. Uvnitř bylo uskladněno seno. Narušena byla statika celého objektu. Po dohodě s majitelem nechali hasiči objekt kontrolovaně dohořet.

Požár se mimo objekt nedostal. Hasiči ochlazovali nejen stodolu, ale i okolní objekty. Ochlazování bylo prováděno i z výškové techniky. Následně byl vystěhován materiál a zařízení kanceláří i technologických místností. Požár hasiči dostali pod kontrolu v 8.46 hodin.

Škoda byla předběžně vyčíslena na 2,5 milionu korun. Příčina vzniku požáru je nyní předmětem dalšího vyšetřování. Jednotky jsou stále na místě.

Na místo se v úterý ráno vrátí vyšetřovatel hasičů. Ten nejprve místo požáru zkontroluje termokamerou a pokud bude teplota přijatelná, bude povolán pes, který je speciálně vycvičen na vyhledávání hořlavých kapalin.

 

Aktualizace 7. 12.: Hasiči dnes v tiskové zprávě potvrdili, že příčinou bylo úmyslné založení požáru. Škoda se vyšplhala na 2 miliony korun. Uchránit se podařilo zvířata, hlavně ustájených 43 koní a dále majetek ve výši 3 miliony korun. 

 

Aktualizace 4.12.: Web ČHS: Jak můžete pomoci? Dodavatele sena jsme již sehnali. Rádi bychom nasbírali částku 250.000,- na úhradu krmení (1 velký balík sena stojí 2000,-Kč plus doprava). Česká hiporehabilitační společnost založila samostatný transparentní sbírkový účet pro Apolenku (2101536962 / 2010) kam můžete posílat finanční částky v jakékoliv výši. ČHS již převedla na tento účet 50 tisíc korun. Transparentní účet můžete sledovat zde.

 

Aktualizace 14:50 hod: Obracíme se na Vás s prosbou o pomoc při zajištění nákupu sena pro ustájené koně. Sbírkový účet stáje Apolenka : 30015-1205131359/0800. Předem mnohokrát děkujeme. Členové OV VčO. Podrobnosti zde.

Aktualizace 12:25 hod: Podrobnosti včetně dalších fotografií najdete v oficiální tiskové zprávě zde.

Aktualizace 10:00 hod: Příčina vzniku požáru stodoly ve Spojile je vyšetřována. Škoda byla předběžně vyčíslena na 2,5 milionu korun.

 

Původní zpráva 26. 11.:

Jak informuje HZS Pardubického kraje na svém Twitterovém účtu, několik jednotek hasičů od 5 hodin ráno zasahuje ve Spojile požáru stájí farmy Apolenka. Ústájeno je zde asi 40 koní. Hasiči koně vypustili, některé si samy protrhly ohradu. Plameny zasáhly stodolu o rozměrech 20x20m, ve které je uskladněna sláma. Došlo ke zřícení střechy. 

Pravděpodobně utekl jeden kůň. S odchytem hasičům pomáhají strážnici Městské policie Pardubice.

po dohodě s majitelem objektu nechávají kontrolovaně stodolu dohořet. Hasiči vystěhovali materiál i zařízení kanceláří a technologie místností. Na místě výšková technika a je prováděno ochlazování okolních objektů i stěn stodoly.

Po dohodě s majitelem objektu nechávají kontrolovaně stodolu dohořet. Hasiči vystěhovali materiál i zařízení kanceláří a technologie místností. Na místě výšková technika a je prováděno ochlazování okolních objektů i stěn stodoly.

Video ze zásahu najdete zde.

 

 

Publikováno: 7.12.2018 11:45:00
Kategorie: zajímavosti
Rubrika: ostatní
Zdroj: twitter.com
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020