On-line rozhovor s Antonínem Klauzem

V rámci „novoročních“ on-line rozhovorů nám zbývají již jen tři disciplíny, u nichž jsme s jejich manažery nezrekapitulovali uplynulou jezdeckou sezonu s číslovkou 2009, resp. neprozradili plány pro sezonu 2010. V úterý 9. února jsme vymezili prostor na všestrannost a tak na naše otázky neodpovídal nikdo jiný, než Ing. Antonín Klauz. S ohledem na jeho omezené možnosti připojení na internet jsme si však nepovídali on-line.

On-line rozhovor

S Ing. Antonínem Klauzem jsme uvedli on-line rozhovor na našich stránkách již v roce 2007.

 


Jak hodnotíte jezdeckou sezonu 2009 z pohledu manažera všestrannosti?
Rok 2009 ve všestrannosti hodnotím positivně, jak z hlediska organizace národních i mezinárodních závodů v naší republice, tak i z výsledků dosažených na mezinárodní úrovni v ME juniorů, mladých jezdců i seniorů. Výsledky již byly publikovány.

Co byl pro vás největší úspěch sezony 2009 a co největším zklamáním?
Největším úspěchem bylo 13. místo Miloslava Příhody na ME-Y a žádná velká zranění jezdců a koní při závodech všestrannosti v ČR. Největším zklamáním jsou zhoršující se mezilidské vztahy v disciplině všestrannosti.

Tradičními místy, kde se v České republice konají mezinárodní závody ve všestrannosti, jsou Humpolec a Pardubice. Jak hodnotíte organizační stránku mezinárodních závodů na našem území a jak jste byl spokojen s výkony našich jezdců?

Mezinárodní závody v Humpolci i v Pardubicích jsou organizačně velmi dobře uspořádané, přetrvávajícím problémem zůstává shánění finančních prostředků na soutěže všestrannosti. Vzhledem k možnostem koňského materiálu ve většině případů našich jezdců výsledky odpovídají momentálnímu stavu naší discipliny. Příslibem do budoucna jsou junioři a mladí jezdci, pokud budou mít možnost startovat s více koňmi na mezinárodní úrovni.

V Humpolci probíhal též republikový šampionát seniorů a mladých jezdců, můžete krátce zhodnotit jeho průběh?
Humpolecké závodiště svým profilem, terénem i překážkami se řadí svou obtížností k těm náročnějším. A protože to byly zároveň i MZ, takže MČR bylo v obou kategoriích těžké. Nepřízeň počasí při terénní zkoušce ještě trať ztížilo. Přesto výsledky i v mezinárodní konkurenci byly slušné. Organizačně byl šampionát zvládnut velmi dobře.

Které nejdůležitější věci řešila komise všestrannosti v roce 2009?
Především návrhy sportovně-technických podmínek MČR a MZ, ve spolupráci s ČT zásady KMK, návrhy kandidátů do SCM, oficielní reprezentační výjezdy na ME či MS chovatelské s finančními příspěvky, školeni RO, ST a pořadatelů závodů, zajištění bezpečnostních čepů, vytvoření bezpečnostní komise všestrannosti při ČJF, Galavečer všestrannosti a řadu dalších organizačních opatření ve všestrannosti.

V letošním roce se v Pardubicích uskuteční opět mistrovství Evropy mladých jezdců ve všestrannosti. Jací domácí jezdci mají šanci se na tento šampionát kvalifikovat a jak bude vypadat jejich příprava?
Na MEY v Pardubicích účast našich kandidátů není uzavřena. Připravují se jezdci Příhoda, Machovec, Pejřilová, Hájková, Makovská, Žáčková, Kubištová, Baďurová a další, kteří splní kvalifikaci. Příprava je individuelní v klubech a v SCM v Kolesách. Tento týden proběhne s jezdci a zástupci společná schůzka.

Chystá se některý z jezdců všestrannosti na Světové jezdecké hry v Kentucky?
Světové jezdecké hry v Kentucky nejsou uzavřenou záležitostí, vše bude rozhodnuto do konce března, pravděpodobnost účasti z hlediska financí je malá.

Můžete nám prozradit něco o připravované Eventing Riders Tour 2010?
Eventing Riders Tour 2010 – je v současné době v pracovní podobě přípravy. Jedná se o společné soutěže všestrannosti ve 4 kategoriích jednotlivců – dětí juniorů, mladých jezdců a jezdců na 5 – 6letých koních a soutěží v družstvu. Pořadatelé ze Slovenska, Maďarska, Rakouska a ČR by při svých závodech zařadili i tyto soutěže.

Od 1. 4. by měly vstoupit v platnost změny pravidel všestrannosti – čeho se budou týkat?
Změny pravidel FEI všestrannosti chceme zapracovat i do našich národních, poněvadž naše MČR pořádáme současně s MZ. Žádné závratné změny nejsou. Změny se týkají odpovědné osoby za bezpečnost, částečná úprava kvalifikací, kontrola koní, péče o koně a jezdce, úprava použití biče a snížení počtu překážet při CIC soutěžích.

V únoru probíhá v Humpolci tradiční ples všestrannosti a spřežení. Můžete již nyní prozradit, kdo se stane jezdcem a koněm roku, nebo to zůstane v tajnosti až do samotného vyhlášení? Jaké další kategorie budou ve všestrannosti vyhlašovány?
V Humpolci při Galavečeru všestrannosti budou vyhlášeni Kůň roku a jezdci: jezdec dítě, J, Y, senior, nejstarší jezdec, cena komise všestrannosti a další ocenění v rámci Zlaté podkovy. Jména budou zveřejněna až při vyhlášení.

Děkuji vám za rozhovor!

Publikováno: 9.2.2010 12:42:43
Kategorie: zajímavosti
Rubrika: on-line rozhovory
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 1/2020