On-line rozhovor s MVDr. Dominikou Švehlovou

Do našeho úterního on-line rozhovoru jsme si tentokrát pozvali naší dlouholetou spolupracovnici – MVDr. Dominiku Švehlovou, která krom toho, že píše články (nejen) do časopisu Jezdectví, pořádá pravidelné veterinární semináře. Jeden z nich by se měl nadcházející víkend (12. – 13. prosince) uskutečnit v Herouticích u Neveklova.

On-line rozhovor

Dominika Švehlová při veterinárním semináři v Herouticích. Foto archiv JK Heroutice

 

Povídat si s ní budeme však i o dalších zajímavých tématech, jako např. „progresivní seznam“ zakázaných látek...

 

Do rozhovoru se můžete zapojit i VY! Své dotazy můžete klást již v tuto chvíli formou diskusních příspěvků pod článkem nebo ŽIVĚ – v úterý 8. prosince 2009 od 20.00 hodin.

Publikováno: 8.12.2009 4:37:25
Komentářů: 51
Kategorie: zajímavosti
Rubrika: on-line rozhovory
Foto: archiv JK Heroutice
diskuze k článku
Díky a dobrou noc!
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 8.12.2009 09:25:28
Dominiko, mockrát děkuji za velmi příjemný rozhovor. Přeji ti úspěšný průběh všech veterinárních seminářů, bezproblémové zabydlení v novém domově a těším se na pokračující spolupráci! Hezký zbytek večera tobě i všem čtenářům, kteří nás sledovali on-line!
9)
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 8.12.2009 09:09:28
Troufám si říci, že tvé články zná snad každý čtenář jezdeckých periodik v České republice. Málokdo však ví více tobě a tvém vztahu ke koním. Jak ses tedy vůbec ke koním dostala a jak se následně odvíjel tvůj život po jejich boku?
re:9)
Autor: jaja Vloženo: 8.12.2009 09:14:08
Koně jsem měla jako skoro každá holka ráda od malička. Opisovala jsem si o nich texty z knížek půjčených v knihovně, překreslovala obrázky jednotlivých plemen a pročítala články o anatomii a nemocech, byť jsem tomu moc nerozuměla. Kupovala jsem si Jazdectvo a přes základní školu jsem si předplatila i ruské Koněvodstvo i konnyj sport. Skoro ničemu jsem tam nerozuměla, ale nevadilo mi to :-) Ke koním jsem začala chodit koncem základní školy, do Opavy-Kateřinek (bydlela jsem nedaleko), ale musela jsem dělat voltiž, jak to bylo tenkrát ve všech opavských (a obecně severomoravských) oddílech zvykem. Ta mi nešla, hrozně jsem se bála sedět čelem vzad a podobných cviků, takže jsem to vzdala a hledala oddíl, který voltiž nedělá. Našla jsem začínající oddíl při školním statku SZeŠ v Opavě (a tam chodila zpočátku tajně, naši to prý ani po pachu nepoznali!). Voltiž dělali taky, ale mě bylo 15 a k mé úlevě vedoucí oddílu prohlásil, že už jsem na to stará :-) Bylo tam jen pár koní, ale super parta lidí a na rozdíl od většiny oddílů měl nádech westernu. Představitelé našeho oddílu například stáli u zrodu Pony Expresu a já byla jednou z prvních členů WRC ČR! Po revoluci proběhly změny i ve vedení oddílu, vyměnili se lidi a koně a my se dali na parkury a drezury. Už to bylo jiné, ale taky jsem to tam měla ráda. Na veterině (kam jsem šla kvůli koním samozřejmě) jsem hned od prvního dne chodila do veterinárního oddílu na Nových Dvorech, kde jsem strávila pět let, skoro do jeho rozpuštění. Tenkrát jsem si koupila jednoho oddílového koně, který měl těžce postižené hlezno a víceméně nevědomky jsou ho v jeho půl roce zachránila před utracením (zorganizovala jsem jeho odvoz po operaci z kliniky zpět do stáje dřív, než mi to stihli zakázat). Mám ho dodnes, letos mu bylo 17.
re:re:9)
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 8.12.2009 09:17:52
Tak to je moc zajímavý životní příběh... Před nedávnem ses i společně s koňmi přestěhovala. Prozradíš kam a kolik vlastně máš koní?
re:re:re:9)
Autor: jaja Vloženo: 8.12.2009 09:23:06
K Moravské Třebové. Po letech jsme konečně sehnali statek, který nám vyhovuje, takže teď se budeme snažit trochu ho upravit a vytvořit i zázemí pro koně, jak bych si ho představovala. Zatím improvizujeme, ale je to lepší, než všechny nájemní stáje dohromady. Koně mám tři - toho valacha, pak 16letou klisnu po Quoniam IV, na které jsem zpočátku i trochu sportovala, a letos tříletou lipicánku. Potřebuju omladit vozový park :-)
8)
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 8.12.2009 09:05:18
Je o tobě známo, že se podrobně věnuješ výcvikovým metodám Philippe Karla. Můžeme se v budoucnu těšit v Jezdectví i na články z tohoto tématického okruhu?
re:8)
Autor: jaja Vloženo: 8.12.2009 09:06:25
Pokud bude o ně zájem, tak určitě. Budu ráda, když se o Philippu Karlovi a jeho práci s koňmi dozví co nejvíce lidí, protože to za to stojí. Píšou a říkají se o něm různé věci, a rozhodně je třeba uvádět je na pravou míru: že to není „ocukávání“ koní, ani něco zastaralého nebo překonaného, že to není „baucherismus“ nebo naopak že se nejedná o zázračný lék, díky kterému každý podprůměrný jezdec bude se svým koněm kvalitně piafovat. Je to prostě „jen“ oprášení starých jezdeckých pravd, využívající nejnovější poznatky z anatomie a biomechaniky koní, ale i z etologie či fyzioterapie, a především plně respektující podstatu koní, možnosti lidí coby jezdců a samozřejmě základní a neotřesitelné principy učení. Je to výcviková metoda a vyžaduje – jako jakékoli jiné výcvikové metody – aby její trenér byl zkušený, znalý, kompetentní. Prostě trenér v tom nejlepším slova smyslu. I když Karl tento výraz nemá rád  On říká učitel, protože to není o tom koně natrénovat na nějaký pohyb či cvik, ale naučit ho to. A to je velký rozdíl.
re:re:8)
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 8.12.2009 09:11:51
K tomu snad jen dodat, že zájem určitě bude...
7)
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 8.12.2009 08:46:28
Každý měsíc produkuješ celou řadu článků. Dá se říci, že se psaní věnuješ již na hlavní pracovní poměr?
re:7)
Autor: jaja Vloženo: 8.12.2009 08:47:31
Momentálně asi jo – vedle redaktorské činnosti pro webový portál Equichannel.cz a překládání knížek pro nakladatelství Brázda. Ještě pořád jsem doma s malou dcerkou a svým způsobem je to dobrá možnost, jak pracovat i být s ní. A taky mě to baví :-) a naplňuje, do velké míry tak můžu ovlivnit myšlení lidí od koní i jejich přístup ke koním, o což mi jde především. Ale rozhodně počítám s tím, že u počítače do budoucna nezůstanu, beru to jako přechodné období, které i mě velmi posunulo vpřed ve věcech, které mě okolo koní nejvíce zajímají.
re:re:7)
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 8.12.2009 08:53:52
Prozraď tedy více své plány do budoucna. Jak dlouho by ses chtěla psaní věnovat? Dá se vůbec psaním "na volné noze" v dnešní době uživit?
re:re:re:7)
Autor: jaja Vloženo: 8.12.2009 09:00:32
Psaním sa aspoň já neuživím. Je to přivýdělek, v mém případě k mateřské. Ani do budoucna toho nechci nechat, určitě budu pracovat pro Equichannel a psát články do periodik, kam píšu i dnes (Jezdectví a Fauna), možná i ty překlady knížek, uvidím, spíš ale omezeně. Ráda bych ale pokračovala v seminářích, aspoň sezónně a asi ne v takové míře - zase uvidíme :-) Ráda bych se pak věnovala rehabilitaci koní. Je to téma, které mě vždy velmi zajímalo - sportovní medicína, výcvik, fyzioterapie, rehabilitace, alternativní metody léčby - prostě vše, co spojuje ježdění na koni s veterinou. Pokud vyhraju ve Sportce, třeba vybuduju i nějaké takové středisko :-) Představy už mám...
re:re:re:re:7)
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 8.12.2009 09:04:28
Tak to nezbývá než držet palce, ať se ti představy splní... :o) To by sice byla hezká tečka, ale přece jen mám pro tebe připraveno pár dotazů... :o)
re:re:re:re:re:7)
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 8.12.2009 09:04:50
Kde nejčastěji sbíráš inspiraci pro své psaní?
re:re:re:re:re:re:7)
Autor: jaja Vloženo: 8.12.2009 09:06:56
Všude možně. Obvykle jsou to dotazy různých lidí a problémy, které vidím kolem sebe ve stájích. Taky internet a knihy, které si pořizuji. Nepřebernou studnicí námětů je TheHorse.com, webová podoba amerického časopisu The Horse. Veterina se stále vyvíjí a téma, o kterém se psalo před léty, může mít teď úplně jiný obsah.
re:re:re:re:re:re:re:7)
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 8.12.2009 09:13:29
Vzpomeneš si ještě, kdy jsi napsala svůj první článek a o čem byl?
re:re:re:re:re:re:re:re:7)
Autor: jaja Vloženo: 8.12.2009 09:16:34
To asi ne, i když… Myslím, že první článek, který mi vyšel v Jezdectví, byl o headshakingu. To jsem ještě studovala a do ruky se mi dostal nějaký německý časopis, v němž se tato problematika rozebírala. My se o tom ve škole neučili a ono to přesto docela „hýbalo“ světem. To mě štvalo – že vlastně čeští veterináři takové věci neznají už ze školy, a lidi od koní už vůbec ne. Tak jsem napsala do Jezdectví článek a oni mi to otiskli :-) Byla jsem překvapená, nečekala jsem to.
re:re:re:re:re:7)
Autor: jaja Vloženo: 8.12.2009 09:05:40
Ještě hezčí tečka by byla ta čísla do Sportky, která stopro vyhrajou :-D
re:re:re:re:re:re:7)
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 8.12.2009 09:23:36
Tak to bohužel nemohu sloužit, ale možná si půjdu také vsadit. Osobně preferuji náhodná čísla - jak se říká: "Když se štěstí unaví..." :o)
6)
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 8.12.2009 08:38:57
Od listopadu vychází v časopisu Jezdectví tvůj nový seriál – „Jak trénovat koně“. Nevěnuje se však (jak by se dalo čekat) sportovnímu tréninku, ale zvyšování fyzické kondice koní všech kategorií. Přibliž nám, na co se můžeme těšit v následujících dílech?
re:6)
Autor: jaja Vloženo: 8.12.2009 08:41:57
Chtěla jsem, aby si lidé uvědomili, že každý kůň, který na svých zádech nosí jezdce, je sportovec. A jako sportovec musí být trénován. O tom, že se mají trénovat závodní koně, nikdo nepochybuje, o tom, že se mají stejně tak trénovat koně rekreační, ale lidé netuší (nebo si to nechtějí připustit). V seriálu chci psát o tom, jak to v těle koně funguje při práci, jak se tělo mění (posiluje, připravuje na větší práci). Ale hlavně chci psát, co má s koněm člověk dělat, aby ho trénoval. Čili podle jakých principů bude „nadýchávat“ koně, podle jakých ho posilovat, jak pracovat s koněm mladým či starším, co je dobré pro trénink budoucího koně drezurního, skokového, vytrvalostního apod., co se stane, když to s tréninkem člověk přežene…
re:re:6)
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 8.12.2009 08:54:47
Kolik předpokládáš, že bude mít seriál dílů?
re:re:re:6)
Autor: jaja Vloženo: 8.12.2009 09:02:54
Postupně jednotlivé díly loupu z jednolitého textu a přeskupuji je a upravuji délku, ale myslím, že to bude zhruba na rok, čili ca 12 (10?) dílů.
5) Progresivní seznam
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 8.12.2009 08:28:05
Pojďme na další téma... V posledních dnech se aktivně věnuješ tématu kontroversního progresivního seznamu zakázaných látek, který byl schválen těsnou většinou na generálním zasedání FEI. Jak jsme již uvedli v našem zpravodajství, jeho platnost byla odsunuta z 1. 1. 2010 na 5. 4. 2010, což dává prostor zemím, které nesouhlasí s jeho uplatňováním, k nalezení právních prostředků, jak jeho uvedení do praxe zcela vyloučit. Podle nejnovějších zpráv by neměl vejít v platnost ani během roku 2010. Jaká situace podle tebe může nastat, pokud nakonec uvedený seznam skutečně začne platit?
re:5) Progresivní seznam
Autor: jaja Vloženo: 8.12.2009 08:30:47
Já bych to v první řadě chtěla uvést na pravou míru  Tomuto tématu jsem se nikdy předtím nevěnovala. Absolutně nesouhlasím s jakoukoli medikací koní před soutěžemi, takže odmítám koně takto „připravovat“ na výkon a nikdy mě tedy nezajímalo, kolik čeho se koni smí podat, jak dlouho před soutěží, aby se to v jeho krvi při případném dopingovém testu nenašlo. Informaci o celé „kauze“ jsme dostali na Equichannel.cz od MVDr. Kalové, manažerky vytrvalostní komise ČJF. Zvedlo mě to ze židle, tak jsem se v tom začala hrabat. No, pokud bude progresivní seznam platit, pak se podle mě změní především to, že se budou dělat dopingové testy mnohem častěji a s lehčím „svědomím“, protože nález protizánětlivých látek už bude legalizovaný a tudíž se nebude nikdo bát, že by vyšlo najevo, že přední představitelé světového sportovního jezdectví soutěží na nepřipravených nebo nezdravých koních. Že je využívají jako tělocvičné náčiní. Všechny ty řeči kolem považuji za omáčku mající za cíl uchlácholit veřejnost. V tomto směru jsem pesimista a sport je dle mě jen další pole pro politické machinace (podobně jako farmaceutický průmysl či chov – a jdou ruku v ruce).
re:re:5) Progresivní seznam
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 8.12.2009 08:35:23
Ze židle tato informace zvedla mnoho lidí, a to nejen v České republice... Proti progresivnímu seznamu vznikla již v několika jazykových mutacích petice. Máš nějaké informace, kolik osob jí do této chvíle podepsalo? Organizuje jí někdo v rámci České republiky?
re:re:re:5) Progresivní seznam
Autor: jaja Vloženo: 8.12.2009 08:38:39
Myslím, že v rámci ČR se petice nepodepisuje, podle mě by to bylo zbytečné. Jedna petice, celosvětová, běží na www.no-fei.com, kam se může podepsat každý. Kdnešnímu večeru je na ní necelých 10 tis podpisů.
re:re:re:re:5) Progresivní seznam
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 8.12.2009 08:42:20
Věnuje se některý z tvých seminářů podrobněji medikaci u koní?
re:re:re:re:re:5) Progresivní seznam
Autor: jaja Vloženo: 8.12.2009 08:43:56
Ne, nemyslím, že by toto téma bylo důležité pro posluchače mých seminářů. Laik není oprávněn něco koni injekčně aplikovat a sám by neměl nic řešit ani jinými formami léků. Pokud kůň potřebuje léčbu (ať už tlumit zánět, bojovat proti bakteriím, podpořit imunitu, nebo ovlivnit činnost různých orgánů apod.), je to příliš individuální záležitost, kterou stejně bude muset řešit přivolaný veterinář, popřípadě laika přesně poučí. Spíš se na seminářích zabývám první pomocí, prevencí, rehabilitací a samozřejmě základními informacemi o tom, jak které léky mohou určitou situaci ovlivnit – ať už pozitivně nebo negativně.
4)
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 8.12.2009 08:17:31
Jak bys ohodnotila vzdělanost účastníků? Mají spíše základní nedostatky, nebo naopak již bývají většinou mírně „poučeni“?
re:4)
Autor: jaja Vloženo: 8.12.2009 08:20:08
Většinou jsou to lidi, kteří už o koních něco vědí a zjistili, že jim to nestačí. Řekla bych, že jsou to většinou lidé „nové gardy“, čili ti, kteří se ke koním dostali po revoluci, neprošli jezdeckými oddíly a vlastně se neměli od koho učit.
re:re:4)
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 8.12.2009 08:23:07
Ve kterých tématických oblastech mají účastníci největší mezery ve vzdělání?
re:re:re:4)
Autor: jaja Vloženo: 8.12.2009 08:23:51
To se nedá tak říct. Často se setkám s tím, že posluchači mají u svého koně nějaký zdravotní problém a v něm se velmi dobře orientují, zato ostatní problémy, které jejich koně minuly, znají jen okrajově, pokud vůbec. Na seminářích se hodně diskutuje a lidé si navzájem sdělují své osobní zkušenosti i poznatky nabyté odjinud.
re:re:re:re:4)
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 8.12.2009 08:27:28
Je podle tebe vzdělávání v jezdeckých klubech zanedbávané? Potažmo, myslíš si, že počet veterinárních otázek např. při zkouškách základního výcviku jezdce je dostatečný, aby začínající jezdci měli odpovídající povědomí o zdravotní péči o koně?
re:re:re:re:re:4)
Autor: jaja Vloženo: 8.12.2009 08:30:16
Podle mě už snad ani jezdecké kluby nejsou - tedy ve smyslu opravdového vzdělání... Bohužel :-( Co se týče ZZVJ a jiných zkoušek, přiznám se, že už mnoho let jsem neviděla testy na ZZVJ, takže nevím. Neznám ani konkrétní podobu otázek na cvičitelských a trenérských zkouškách, takže nemohu posoudit. Ale přednáším veterinární problematiku na jejich kurzech a osobně si myslím, že aby měly veterinární přednášky opravdu smysl, muselo by jich být v rámci těchto kurzů více. Takhle je to opravdu jen velmi rychlý nástřel. A bohužel k tomu nejsou ani žádné učebnice, z nichž by se posluchači mohli učit.
3)
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 8.12.2009 08:10:05
Od kdy vlastně veterinární semináře pořádáš a kolik jimi prošlo již účastníků?
re:3)
Autor: jaja Vloženo: 8.12.2009 08:15:00
No, tak to bych se musela hodně zamyslet… Určitě to už bylo pár set lidí. V Herouticích běželo Veterinární minimum poprvé myslím v zimě 2003/2004. Dokonce o pár let dříve jsem měla úplně první seminář ve Žďáru nad Sázavou, kde tenkrát byla paní Burdová (možná pamatujete na časopis Hobby Horse) – ta na myšlenku seminářů tenkrát vlastně přišla. Semináře se konají v Herouticích každou zimu, několikrát byly i v létě. Od loňska je pořádám i ve východnější části republiky (Brno, Heřmanův Městec, uvidíme, kde to bude v zimě 2010/2011). Občas dělám i „soukromé“ semináře, když se třeba ve stáji domluví více lidí, to jsem byla už i v Liberci, Kadani, u Klatov apod.
re:re:3)
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 8.12.2009 08:17:10
Jaké kategorii posluchačů jsou semináře primárně určeny?
re:re:re:3)
Autor: jaja Vloženo: 8.12.2009 08:19:47
Pro laiky jakkoli angažované u koní: majitele, ustajovatele, ošetřovatele… měla jsem však už i studenty vysokých škol (zemědělské i veterinární), učitele „koňských“ škol, veterinární lékaře, ale na druhé straně i zvídavé náctileté studentky, které u koní „jen“ pomáhaly. A na kopytech byli například i někteří aktivně pracující podkováři.
re:re:re:re:3)
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 8.12.2009 08:21:38
Máš zmapovaný věkový průměr účastníků?
re:re:re:re:re:3)
Autor: jaja Vloženo: 8.12.2009 08:24:43
Občas dávám ankety a nejvíce jsou lidi v kategoriích 20-30 a 30-40 let.
re:re:3B)
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 8.12.2009 08:20:35
Ještě jedna podotázka: Zmínilas "soukromé" semináře... Pokud by někdo chtěl u sebe uspořádat podobný veterinární seminář, co musí splňovat a jaký je minimální počet účastníků?
re:re:re:3B)
Autor: jaja Vloženo: 8.12.2009 08:23:25
Vše je na domluvě. Pokud chtějí jen teorii, pak to chce nějakou pohodlnou místnost s prostorem, kam se dá promítat. Techniku mám (notebook a dataprojektor). Pokud chtějí i praktické zkoušení, pak musí mít k dispozici koně, kteří postojí :-) Minimální počet není, pokud chce někdo soukromou školu, může mít (už jsem přednášela pro tři lidi v obýváku). Spíš omezuji počet na 20 lidí, protože pak je problém se při praktické části všem dostatečně věnovat.
2)
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 8.12.2009 08:06:33
Jaké jsou další termíny tvých seminářů, kde se uskuteční a na co budou zaměřeny?
re:2)
Autor: jaja Vloženo: 8.12.2009 08:07:52
Aktuální nabídku seminářů pro veřejnost mám vždy vyvěšenou na mých stránkách http://www.dominika-svehlova.cz/aktsem.asp 9.-10.1.2010 bude v Herouticích seminář na téma zdravotní problematiky hřbetu, především ve vztahu k ježdění a výcviku koní. Plánujeme ještě jeden seminář, a to na téma prevence a první pomoci ve stáji, termín se ještě upřesní. Původně se měl konat v polovině října, ale bohužel nečekaná sněhová nadílka mi zabránila tenkrát do Heroutic dorazit, takže se zrušil. Já osobně pak organizuji semináře na veterinární klinice v Heřmanově Městci, kde mi MVDr. Přikryl a jeho kolegové nabídli prostory (za což jim velmi děkuji, protože je tam opravdu příjemně). 23.-24.1.2010 to bude seminář o hřbetu koní a 20.-21.2.2010 o problematice kopyt. Poslední víkendy v lednu, únoru a březnu se budou konat semináře i v Brně, zvolila jsem ale témata „pokračovací“, jakési rozšíření stávajících seminářů, protože ty už v Brně proběhly minulou zimu. Bude se probírat výživa koní (přizvána je i výživářka koní), principy tréninku koní a velmi pravděpodobně ještě zopakuji téma zdravotní problematika kopyt.
re:re:2)
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 8.12.2009 08:11:18
Jsou semináře v Heřmanově Městci něčím jiné od ostatních míst? Mají např. účastníci možnost prohlídky kliniky a seznámení s jejím chodem?
re:re:re:2)
Autor: jaja Vloženo: 8.12.2009 08:14:24
Prohlídka kliniky je možná, páni veterináři jsou velmi vstřícní a rádi vše zájemcům ukážou. Takže to považuji za velmi přínosné. Je možné si tam také nakoupit různé přípravky pro koně i psy či kočky. Jinak se semináře nijak zvlášť neliší od těch, které probíhají v Herouticích či Brně.
Dobrý večer!
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 8.12.2009 08:01:22
Dobrý večer Dominiko, začneme na aktuální téma – veterinárních seminářů. Jak již bylo uvedeno, jeden z nich se uskuteční ve dnech 12. – 13. prosince ve středočeských Herouticích. Prozraď nám, na jaké téma bude, resp. zda čtenáři mají možnost se na něj ještě přihlásit. Je vůbec vhodné se na seminář přihlásit, jestliže jde již o třetí ze čtyř dílů?
re:Dobrý večer!
Autor: jaja Vloženo: 8.12.2009 08:04:45
Dobrý večer všem, Tento seminář se bude zabývat zdravotní problematikou končetin koní, konkrétně jejich stavbou, nemocemi kostí, kloubů a šlach, a to především takovými, kterými trpí jezdečtí koně a s nimiž se český koňař setká nejpravděpodobněji. Hlavní zde bude, jak vůbec nemocnou nohu poznat a co v tu chvíli dělat, popřípadě jak potom s léčeným či vyléčeným koněm pracovat. A samozřejmě co dělat, aby nohy koně neonemocněly. Protože tento konkrétní seminář má „pod palcem“ paní Perníčková, nevím, kolik mají momentálně nahlášených lidí. Nicméně případní zájemci si mohou zavolat do Heroutic (www.heroutice.cz) a tam se informovat. Mojí snahou je, aby se lidé účastnili všech seminářů, které se během zimy konají, protože částečně na sebe navazují a doplňují se, ale podmínka to není. Jde jen o to, že zdravotní problematika koně se nedá probrat za jeden víkend, takže bylo třeba ji rozdělit na několik dílů.
re:re:1)
Autor: Josef Malinovský Vloženo: 8.12.2009 08:08:29
Případné zájemce bude zajímat jistě cena. Na kolik tedy takový kurz vyjde?
re:re:re:1)
Autor: jaja Vloženo: 8.12.2009 08:12:03
V Heřmanově městci stojí seminář 1200,-, v ceně je celá sobota a půlka neděle, dva obědy v restauraci, občerstvení po celu dobu semináře, pracovní texty. Pokud se někdo zúčastní všech tří seminářů, dostane na památku "osvědčení", absolvent 4 seminářů pak dostane i knihu o koních. V Herouticích bude cena velmi podobná, aspoň loni tak tomu bylo. V Brně jsou podmínky stejné jako v Heřmanově Městci.
Aktuální číslo
Obsah čísla 8/2020