Živé legendy za školními škamny aneb "Dávat koním křídla" a "Obloukem k vítězství"

Dobu, kdy zasedali za školní škamna si připomněli protagonisté knih s dostihovou tématikou, které vyšly na podzim letošního roku. Střední školu dostihového sportu a jezdectví ve Velké Chuchli při příležitosti tiskové konference a besedy s autory a protagonisty navštívili legendy dostihového dění České republiky - Miloslava Hermansdoferová SchulzováMíla, Ing. Václava Chaloupka spolu s autory knih o jejich osudech Pavlem Fialou a Petrem Feldsteinem.

Na půdě Střední školy dostihového sportu a jezdectví ve Velké Chuchli zodpověděli pestré dotazy z řad publika a vzpomínali na doby nedávno minulé i současné.

V roce 1972 se paní Míla Hermansdorferová Schulzová zvítězila v Derby ve Velké Chuchli v nejvýznamnějším rovinovém dostihu pro tříleté koně, a to s hřebcem Crapomem. Jak sama říká, byl to pro ni nejvýznamnější dostihový zážitek. Stala se tak první ženou u nás a druhou na světě, která vyhrála derby a obdržela modrou stuhu. Jak náhodná a trnitá byla cesta vítězky derby, se dozvíte z velmi poutavého a zajímavého příběhu, který literárně a faktograficky zpracoval pilný autor Pavel Fiala.

První vítězství s Korokem ve „velké“ to přijde na mysl Ing. Václava Chaloupky, když se ho zeptáte na nejvýznamnější dostihový zážitek. Jméno Ing. Václava Chaloupky je dobře známé nejen mezi koňaři, ale i laické veřejnosti. Tento český dostihový jezdec, trenér, chovatel, majitel koní, pořadatel dostihů, organizátor akcí a především první čtyřnásobný vítěz našeho nejslavnějšího dostihu Velké pardubické steeplechase (třikrát s Korokem a jednou s Václavem), které se osmnáctkrát účastnil, toho za život zvládl a zvládá hodně. Z pera Petra Feldsteina přichází příběh člověka, který žil a žije hlubokým vztahem ke koním a láska k těmto krásným, ušlechtilým a vlastně zázračným tvorům mu přinesla své plody.

O tom, že jejich povídání bylo velmi poutavé, svědčí i velmi rychle rozebrané knihy, které si zúčastnění mohli zakoupit. Na závěr konference a besedy proběhla autogramiáda Václava Chaloupky, Míly Hermansdorferové a autorů Petra Feldsteina a Pavla Fialy.

Tedy v knize či na internetu pátrejte po nádherných knihách plných koňařského života, splněných i nesplněných snů, přání a vlajících hřív.

Petr Feldstein: Dávat koním křídla (Splněné a nesplněné sny Václava Chaloupky)

Pavel Fiala: Obloukem k vítězství (o vítězce Československého derby 1972 Míle Hermansdorferové)

Publikováno: 30.10.2018 14:41:01
Kategorie: zajímavosti
Rubrika: ostatní
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 8/2020