zajímavosti
V zajímavostech najdete širokou škálu informací o péči a výcviku, výstavách a show, veterině a zdraví, výživě, vybavení, hipoterapii, vzdělávání, historii, dále reportáže, pozvánky a tiskové zprávy. Pokud máte informace, které zde nejsou uvedeny a mohly by zajímat i ostatní čtenáře našeho serveru, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: redakce@jezdectvi.cz. Rádi vaše příspěvky zpracujeme a zveřejníme.
Kůň je mimořádným a nádherným darem přírody člověku. Napříč celou historií pomáhal lidem k realizaci cílů (migrace, dobývání, budování, práce na polích, v lesích i pod zemí), seberealizaci (budování a deklarace společenského postavení a příslušnosti, uspokojování sportovních ambicí, rozvoji schopností a dovedností), ozdravení těla i duše, sebepoznání a sebereflexi. Péče o jinou živou bytost pomáhá člověku v rozvoji hodnot jako jsou soucit, empatie, partnerství, přátelství, spolupráce a činí z nás lepšího člověka překonáním limitů a omezení.
Používání bičíku patří k dostihům po celá staletí jejich existence prakticky neodmyslitelně. Jenže sport ani společnost v 21. století zdaleka nejsou takové, jako ve století osmnáctém. Bičík je v mnoha očích symbolem neakceptovatelné krutosti, zcela neslučitelným s péčí o welfare koní. Jedná se o reálnou hrozbu, nebo jen o mediální bublinu s nebezpečným přesahem?
Práce s koněm ve volnosti se často podceňuje a bere se jen jako hra. Přitom je to geniální trénink pro jezdeckého koně – mentálně i tělesně!
Vypadalo to, že článek o sněhu letos nebudeme vůbec potřebovat, ovšem opak je nakonec pravdou. První nadílka k údivu i samotného ministra dopravy přišla v prosinci, v lednu následovala další a předpověď meteorologů hovoří o zimním únoru a tentokrát i březnu. Proto si shrneme, co dobrého a špatného nám a našim koním sníh naděluje.
Také nemůžete sehnat seno, a už vůbec ne za cenu jako předloni? Nejste vůbec sami, většina dodavatelů podražila, mnoho z nich dokonce seno nenabízí a někteří si ho drží ve stodolách a čekají, až jeho cena ještě více stoupne. Majitelé koní však řešili nedostatek třeba dovozem z Polska nebo Slovenska a tak těžko říci, co se vlastně na jaře stane.
Tuto otázku si jistě položilo nemálo jezdců a majitelů koní. Otázka je to skličující – co vlastně můj kůň potřebuje, aby byl šťastný, nebo alespoň spokojený? A jak to poznám? Nabízíme vám odpovědi, ovšem mnohdy ne zcela jednoznačné.
Blížící se poslední středa v měsíci znamená jeden úžasný rituál - nové číslo Jezdectví! Takže již jen pár dní je možno zakoupit si to lednové se speciální přílohou o Prague PlayOffs 2018, radami, čemu se úspěšní jezdci vyhýbají, s úspěšným drezurním výcvikem strakatého hucula - nahlédněte do obsahu!
Kdyby se za rok 2018 opět udělovalo ocenění pro nejlepšího skokového trenéra roku, neměl by David Fialka mezi oceněnými chybět. Opět dovedl k titulu mistra republiky svého svěřence – tentokrát Kateřinu Kučerovou mezi mladými jezdci.
Nejrozšířenější metodou hodnocení zevnějšku koní je systém založený na lineárním popisu zevnějšku a v České republice (ČR) je používán již přes 20 let. Jednotlivé znaky jsou popisovány vzhledem k ideálu, tzn. jsou porovnávány se žádoucím utvářením znaků. U každého plemene může být ideál trochu jiný, záleží také na stanovených šlechtitelských cílech konkrétního svazu a využití koně.
Národní hřebčín Kladruby nad Labem v letošní sezoně prezentoval výstavu s názvem „Tož budeme sedlat: Kůň ve službách prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka“. Výstava představila výsledky archivního výzkumu, který mapoval vztah T. G. Masaryka ke koním. Tím není zdaleka myšlen jen Hektor, Masarykův nejoblíbenější kůň, ale i využití prezidentských kočárů a organizaci slavnostní inaugurace prezidenta a v širších souvislostech v rámci budování protokolu první republiky.
Jména jejich koní jako je Lassy, La Cora, Loveen Monet nebo L-Querida znáte ze skokových kolbišť, ovšem odchovali také mistra republiky všestrannosti či účastníka Velké pardubické. Pojďme vyzpovídat manžele Pinkavovy ze Staré Vsi nad Ondřejnicí...
Jezdecká přilba už není jen součást úboru ve smyslu jezdecké etiky, tedy doplněk pokrývající tradičním způsobem hlavu jezdce. Stala se z ní ryze bezpečnostní pomůcka! Zapnutou helmu na hlavě byste měli mít ještě předtím, než se vyhoupnete do sedla. Zvyky se postupně mění a generace dnešních mladších jezdců je na přilbu zvyklá a používá helmu naprosto důsledně a přirozeně.
Jste předplatiteli časopisu Jezdectví? Tak pojďte soutěžit o nástěnný kalendář s fotografiemi českých parkurových jezdců! Stačí odpovědět na jednoduchou otázku a mít štěstí při losování!
Značná část jezdecké obce je zaujata výkonnostním parkurovým sportem, jehož světovou špičku jsme nečekaně dostali tady doma „naservírovanou na stříbře“. S nevelkou nadsázkou je to, jako bychom směli na živo sledovat přistání Apolla na Měsíci. Význam této jezdecké události nám nejspíše dojde až později.
Občas přijde chvíle, kdy se každý jezdec nechá unést a sejde z cesty vedoucí k úspěchu. V takový moment je dobré začít přemýšlet o tom, jakou cestu ke svému cíli volí úspěšní jezdci, k nimž vzhlížíte. Zatímco některé zásady, jimiž se řídí vaši idolové, jsou z různých důvodů nerealizovatelné, je o mnoho lehčí zaměřit se naopak na to, co nikdy nedělají...