novinky
V této sekci serveru Jezdectví.cz se vám snažíme přinášet maximální množství aktuálních informací ze světa koní, přesto nemůžeme být všude. Pokud tedy máte takové informace, které by mohly zajímat i ostatní čtenáři našeho serveru, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: redakce@jezdectvi.cz. Rádi vaše příspěvky zpracujeme a zveřejníme v nejkratším možném termínu.
Dnešní krátké informace o vědě a výzkumu se budou týkat intenzivně pracujících sportovců. První nás seznámí s (ne)možnostmi léčby šokovými vlnami a druhá, sice starší, přesto však stále zajímavá, poodkryje trochu problematiku zdravotní prevence vytrvalostních koní.
TheHorse.com představuje dvě žhavé studie. Jedna se věnuje krmení koní a sledováním hladin glukózy a inzulínu v krvi, druhá seznamuje s léčbou zraněných šlach kmenovými buňkami.
V obchodech je nepřeberné množství různých kamaší a bandáží, jejichž úkolem je chránit končetiny koní. Jak je to však s nimi ve skutečnosti? Lze věřit prodejním sloganům výrobců? Lze spoléhat na jejich moderní vzhled nebo nejnovější materiály?
Dnes se budeme zabývat krmením koní. První novinka nám potvrdí, že koni prospívá to, co je mu nejpřirozenější. A druhý příspěvek nám připomene, že koně je třeba na jarní pastvu navykat postupně.
Dvě stádia laminitidy: spouštěcí faktory a změněné kopyto. O tom jsou dnešní novinky (nenovinky) ze světa koňského výzkumu a vědy.
Kdo se aspoň trochu zajímá o preventivní opatření u koní, bude vědět, že obecným doporučením při odčervování je střídání přípravků s různými účinnými látkami. Má to zabránit vzniku rezistence parazitů. Zveme vás k pročtení tohoto velmi zajímavého a poučného článku původně z amerického internetového portálu TheHorse.com, v němž se kromě různých názorů na rotaci odčervovacích přípravků dozvíte celou řadu rad a postřehů, jak co nejlépe bojovat proti vnitřním parazitům u svých koní.
Dnešní dávka novinek z koňského světa veteriny, vědy a výzkumu nám prozradí, jak může souviset skolióza páteře s parazity a jak pro změnu "skoroparaziti" pomáhají veterinářům léčit odolávající rány.
Našli vědci další faktor, který by mohl uspíšit vznik podotrochlózy? Může druh povrchu na dostihové dráze snížit počty zranění a úmrtí dostihových koní? Víte, co jsou to nanoléky a jaké by mohly být jejich výhody při léčbě koní?
Co je to „webinář“? Je to online video seminář, který vede odborník na určitou problematiku. Během webináře můžete pokládat otázky a přednášející na ně bude odpovídat. Účast na webináři je zdarma a vyžaduje pouze bezplatnou registraci. Pojďte se podívat, o co vlastně jde.
Věda triumfuje: Počítače pomáhají diagnostikovat kulhání a nervové problémy, genetické inženýrství odhaluje příčinu svalových problémů, laboratorní metody zase vliv zbrušování zubů na trávení koní...
Lze mastičkami zvládat artrózu? Dřevěnou podkovou vyléčit schvácené kopyto? Nebo operací vrátit zrak koni postiženému šedým zákalem? Pojďte si o tom přečíst něco více...
Kolik čeho obsahuje mléko klisen? Jak bojovat s osteochondrózou hříbat? Jak koně chránit před nepříznivými vlivy dlouhotrvající přepravy? Podívejme se, co nám k těmto otázkám řeknou vědci z různých koutů světa.
Dvě zajímavosti z ortopedie koní: v první se dozvíme, že nejen léčba, ale i rehabilitace je pro návrat koně do původního stavu důležitá a že se stále objevují nové možnosti, jak tento proces podpořit. Druhá, skutečně nová informace, nás seznámí s výzkumem, který sledoval účinnost léků na stav kloubní chrupavky při artróze.
Dnes se podíváme hned na tři "vědecké" zajímavosti: V první vám přispěvovatelé časopisu The Horse představí nové a velmi zajímavé genetické projekty, ve druhém upozorní na vzácnější, ale nebezpečnou nemoc mladých koní a ve třetím nahlédneme trochu i do psychiky majitelů koní v době velké epidemie koňské chřipky.
Dnešní novinky ze světa veterinární vědy a výzkumu nás zavedou mezi vědce, kteří prověřují nové možnosti urychlení a zkvalitnění léčby zlomenin u koní. Podíváme se také, jaké problémy s sebou nese požírání písku.