chov

Zajímá vás problematika chovu koní? Pak jste tady správně! Tato kategorie má základní rozdělení na následující rubriky: teplokrevníci, plnokrevníci, chladnokrevníci, netradiční plemena, chovatelské přehlídky a dny, chovatelské soutěže, hřebci – testace, svody klisen, výkonnostní zkoušky hřebců, výkonnostní zkoušky klisen, schůze chovatelských svazů, aukce a trhy koní. Pokud máte informace, které zde nejsou uvedeny a mohly by zajímat i ostatní čtenáře našeho serveru, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: redakce@jezdectvi.cz. Rádi vaše příspěvky zpracujeme a zveřejníme.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem otevírá o pololetním víkendu všechny své areály! Návštěvníci mohou navštívit nejen hlavní stáje v Kladrubech nad Labem, ale také hřebčín ve Slatiňanech a výcvikové středisko v Heřmanově Městci, které bude letos dějištěm Mistrovství ČR v soutěžích spřežení. Krásnou upoutávku najdete i v únorovém Jezdectví!

Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 26.1.2016 13:15:00

Dne 23. ledna zemřel ve věku nedožitých 86 let dlouholetý předseda Svazu chovatelů a přátel moravského teplokrevníka Ing. Vincenc Krybus. Jeho život byl nerozlučně spjat s chovem a záchranou moravského teplokrevníka. Byl oporou svazu, pro který neúnavně pracoval do vysokého věku. Čest jeho památce.
                                                                                 

Autor: redakce Jezdectví, Marie Urbanová
Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 26.1.2016 11:41:42

Tradičně, jako každý rok SCHČT opět odměňuje nejlepší chovatele a majitele koní reprezentující plemeno český teplokrevník. Novinkou pro rok 2015 se staly chovatelské odměny pro chovatele 5-ti plemenných klisen narozených v rámci PK ČT s nejvyšším hodnocením výkonnostních zkoušek obdrží příspěvek ve výši 4.000 Kč. Kteří chovatelé budou odměněni?

Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 17.1.2016 9:00:00

Začátek roku 2016 zavedl zástupce Svazu chovatelů českého trakéna na inspekční cestu do Německa a Rakouska. Komise ve složení MVDr. V. Holý, MVDr. H. Holá a Z. Vitůj navštívila hřebčíny Schralling a Treiber. Po loňských úspěšných zápisech německých klisen do PK TRAK v Čechách tak pokračuje velký příliv zahraničních klisen. Ve Schrallingu předvedl k zápisu Dr Wezel hned 4 klisny vynikajících původů (Königspark, Ignam, Topas, Inster Graditz...) a v Trakehner Gestüt Treiber ( Conny Hörtlackner ) jsme zapsali 4 elitní klisny, 3 z rodiny Schlodien II a jednu s krví olympijského Perona. Více uvnitř.

Autor: Tisková informace, MVDr. Vít Holý
Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 12.1.2016 9:00:00

Bývalý top kůň Marcuse Ehninga, Sandro Boy (Sandro x Grannus) se vrací zpět do Francie. 23 letý hřebec odešel ze sportu v roce 2010 a od té doby působí jako plemenný hřebec u holštýnského svazu a Paula Schockemoehleho. Nyní však bude hřebec působit v „Beligneux le Haras“ ve francouzském Servas u Frédérica Neyrata, který věří, že Sandro Boy může být budoucnost francouzského sportu. „Po mnoho let se ve Francii připouští silnými hřebci. Co nám však chybí jsou hřebci, kteří umějí být rychlí, citliví a jednodušší. Podle mého názoru v tom může Sandro Boy pomoci.“

Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 8.1.2016 14:00:00

Ve věku 81 let zemřel na konci prosince uznávaný francouzský chovatel Germain Levallois. Otec jezdce Erica Levalloise, který měl mnoho úspěchů s fantastickým hřebcem Diamant de Semilly (velký profil připravujeme do únorového Jezdectví!) - týmové zlato na Světových jezdeckých hrách v roce 2002 v Jerez de la Frontera. V roce 1977 objevil nyní legendárního Le Tot de Semilly na jedné farmě, avšak chovatel mu ho nechtěl prodat. Levallois se nevzdal a nakonec se mu podařilo hříbě zakoupit.

Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 1.1.2016 19:00:00

Národní hřebčín oznamuje všem příznivcům nejen starokladrubských koní program akcí na rok 2016. Vybrat si v něm mohou milovníci koní, historie, přírody i vzdělání. Vedle odborných akcí a prohlídkových okruhů nebo zážitkových jízd na koni i kočárem v malebném prostředí Kladrubského Polabí a okolí Slatiňan pro Vás téměř každý měsíc připravil TOP akci a mnoho dalších zajímavých činností a aktivit. Více uvnitř.

Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 1.1.2016 16:00:00

Cestu dlouhou zhruba dvanáct stovek kilometrů mělo za sebou stádo divokých koní z anglického Exmooru, kteří dnes přijeli do rezervace v bývalém vojenském prostoru mezi Milovicemi a Benátkami nad Jizerou. Čtrnáct klisen dorazilo k aklimatizační ohradě v lokalitě Traviny po třinácté hodině.

Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 18.12.2015 12:00:00

V úterý 8. prosince 2015 byly z přilehlých dvorů převedeny chovné klisny do opravených stájí přímo v hlavním kladrubském areálu. Jednalo se o poslední kategorii koní, která ještě po rozsáhlé rekonstrukci přímo v Kladrubech chyběla. Po odstavu hříbat se tak klisny vrátily do svých stájí, které opustily dne 15. ledna 2014 z důvodu obnovy hřebčína.

Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 10.12.2015 12:05:00

K nepoznání proměnili divocí koně pastvinu v Milovicích, na níž se pasou od letošního ledna. Objevily se tam nejenom stovky nových trsů vzácného hořce křížatého, který se údajně dříve používal k léčbě moru a jako léčivo pro zvířata, ale také množství dalších léčivých bylinek.

Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 24.11.2015 9:00:00

Po dvou dnech intenzivní léčby na specializované klinice je stav klisny natolik stabilizovaný, že se může vrátit s hříbětem na pastvinu v Milovicích. „Chtěl bych poděkovat všem lékařům, kteří se o klisnu po celou dobu intenzivně starali a zachránili tím život nejenom jí, ale i hříběti, které je na ní zcela odkázané,“ ocenil pomoc veterinářů Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina. „Neznamená to ale, že bychom měli úplně vyhráno. Podle lékařů existuje riziko, že se potíže u klisny mohou po prodělaných problémech opakovat. Proto musíme její zdravotní stav v terénu sledovat,“ doplnil Dalibor Dostál.

Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 9.11.2015 14:00:00

Velmi smutné bylo včerejší odpoledne na pastvině u divokých koní v Milovicích. Klisna Sgurr, která před šestnácti dny porodila první hříbě divokých koní v české přírodě, je v současné době v kritickém stavu a veterinární lékaři bojují o její život. Co se stalo? Více uvnitř článku.

Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 8.11.2015 8:00:00

Světová chovatelské organizace WBFSH vydala nové žebříčky nejúspěšnějších plemenných hřebců dle potomků v drezuře, skocích a všestrannosti. Zatímco Kannana (četli jste jeho profil v únorovém Jezdectví?) vystřídal Diamant de Semilly a na třetí místo ze druhého klesl Cornet Obolensky, v drezuře vystřídal Gribaldiho hřebec De Niro a ve všestrannosti klesl plnokrevný Master IMP až na čtvrtou příčku a na čele je za rok 2015 Contendro I. Více o vítězi skokového žebříčku a kompletní žebříčky uvnitř článku.

Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 6.11.2015 15:20:00

Ve dnech 22. - 23. října probíhá ve Verdenu Hanoverský körung. Představí se 110 hřebců - 74 drezurních a 36 skokových - narozených v roce 2013. Celou akci můžete sledovat v přímém přenosu. 24. 10. 21:40 HOD: Za rekordní sumu přes milion eur byl vydražen jeden z körovaných hřebců po Rocky Lee! Hannoverským hřebcem roku 2015 byl jmenován hřebec Stakkato Gold hřebčína Sprehe, gratulujeme!

Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 24.10.2015 21:40:00

Mary Louise Smith z Meadow Street v Lancashire byla shlédána vinnou v 28 případech týrání zvířat. Celý případ zahrnuje celkem 40 koní, kteří byli odebráni majitelce. Z toho 32 koní muselo být utraceno, protože trpěli různými nemocemi. Spousta koní byla podvyživená a vyhublá. Podrobnosti uvnitř.

Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 23.10.2015 19:30:00
Aktuální číslo
Obsah čísla 6/2020