chov

Zajímá vás problematika chovu koní? Pak jste tady správně! Tato kategorie má základní rozdělení na následující rubriky: teplokrevníci, plnokrevníci, chladnokrevníci, netradiční plemena, chovatelské přehlídky a dny, chovatelské soutěže, hřebci – testace, svody klisen, výkonnostní zkoušky hřebců, výkonnostní zkoušky klisen, schůze chovatelských svazů, aukce a trhy koní. Pokud máte informace, které zde nejsou uvedeny a mohly by zajímat i ostatní čtenáře našeho serveru, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: redakce@jezdectvi.cz. Rádi vaše příspěvky zpracujeme a zveřejníme.

Dne 1. listopadu byl po výběrovém řízení ze sedmi kandidátů vybrán jako ředitel Národního hřebčína Kladruby nad Labem Ing. Jiří Jehlička. Ten právě dnes, tedy 15. listopadu nastupuje do své funkce. 

Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 15.11.2012 17:30:00
Nový ředitel v Písku

Od prvního července působí jako nový ředitel Zemského hřebčince Písek Ing. Karel Kratochvíle. Jeho jmenoval na tuto pozici ministr zemědělství Ing. Petr Bendl, s nímž připravujeme do dalšího čísla časopisu rozhovor jak ohledně situace v NH Kladruby, tak ohledně podpory koní z Ministerstva zemědělství ČR.

Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 11.7.2012 10:57:52
300 milionů pro Národní hřebčín!

Národní hřebčín v Kladrubech může slavit - jak jste se již možná dozvěděli z deníku MF Dnes, v úterý Ministerstvo kultury schválilo hřebčínu rekordní dotaci ve výši 300 milionů korun, která nyní může být použita na obnovu chátrajících budov a vybudování muzea.

Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 8.6.2012 9:03:19
Drosselklang II opět v plemenitbě

Stáj Mustang upozorňuje chovatele, aby počítali s tím, že plemenný hřebec Drosselklang II je pro zranění dočasně vyřazen z plemenitby. Chovatelé, kteří mají rozpouštěné klisny tímto plemeníkem, mohou přejít na libovolného hřebce z nabídky Stáje Mustang. Aktualizace 25. 4. 19:10 HOD: Hřebec 1360 Drosselklang II je již zdráv a je opět k dispozici chovatelům v plemenitbě.

Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 25.4.2012 19:10:00

Dne 1. 4. byla v ČR otevřena první „školka“ pro osiřelá hříbata – Stáj Struhařov u Benešova. Zatím neexistovala podobná instituce nebo místo, kam by bylo možné sirotka umístit, proto se také občas stalo, že kvůli nedostatečné péči osiřelé hříbě uhynulo.

Autor: redakce Jezdectví, ZuK
Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 18.4.2012 12:00:00
Nové stránky ASCHK ČR jsou na spadnutí...

ASCHK připravuje zcela nové webové stránky, které budou plné nových funkcí pro váš operativní přístup k informacím. V těchto dnech prochází testováním zástupců našich chovatelských svazů, kteří si nově budou moci zadávat své aktuality přímo a samostatně. Zlepší se tak informační servis pro vás, chovatele.

Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 13.4.2012 17:00:00
Mikročipy s kódem 203

ÚEK oznamuje chovatelům koní, kteří registrují hříbata v zahraničních plemenných knihách, že nově mají možnost získat pro označení hříbat čipy s národním kódem 203 přímo od pověřené osoby, tj. Českomoravské společnosti chovatelů a. s., Hradištko. Chovatel musí zajistit aplikaci čipu osobou s odbornou způsobilostí v souladu se zákonem. Ostatním chovatelům zajišťují čipy pro označení koní uznaná chovatelská sdružení nebo ÚEK prostřednictvím smluvních pracovníků. Podrobnější informace zde.

Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 31.3.2012 14:00:00

Podle zápisu z únorového zasedání Rady plemenné knihy haflinga je velmi vážná situace kolem mistrovství Evropy haflingů (více info na http://www.haflinger-ec.com/), které má proběhnout na dostihovém závodišti v Pardubicích 22.–24. června. J. Dražan a M. Řehák informovali o negativním vývoji na DS Pardubice a samotném závodišti. Z vedení byl odvolán téměř kompletní management a technický personál, včetně lidí, kteří měli garantovat zajištění ME. V návaznosti na nemožnost jakýchkoliv garancí se nepodařilo sehnat dostatečné množství sponzorských darů potřebných pro zajištění organizaci ME. Kompletní zápis najdete v článku. Aktualizace 4. 3. 14 HOD: Předsednictvo Svazu chovatelů haflingů musí s politováním oznámit, že na základě vyhodnocení situace a podmínek pro organizaci ME odstupuje od pořádání ME haflingů ve sportovních disciplínách na závodišti v Pardubicích. Aktualizace 22. 3. 15:30 HOD: Dostihový spolek Pardubice odmítá prohlášení Svazu chovatelů haflingů!

Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 22.3.2012 15:30:00

V termínu 2.-4. 4. pořádá Svaz chovatelů českého teplokrevníka kurz pro předvaděče koní na výstavách, přehlídkách, předvýběrech hřebců a zdokonalení nácviku skoku ve volnosti. Konat se bude v Herouticích a lektoři jsou členové Oldenburského chovatelského svazu. Ze všech přihlášených proběhne výběr do celkového počtu 20. Uzávěrka přihlášek je do 22. 3. a bližší informace získáte na tel. M. Perníčka: 605 858 162.

Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 15.3.2012 9:00:00

Teprve pětiletý trakénský hřebec Herbstbach (Occacio x Schönbrunn) podlehl velmi těžké kolice a musel být uspán. Loni jako čtyřletý získal prvenství ve své věkové kategorii při spolkovém trakénském šampionátu. V článku najdete video plemeníka z přehlídky hřebců v Münsteru z roku 2010.

Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 27.2.2012 13:00:00

V jedenadvaceti letech zemřela elitní oldenburská klisna Grannuschka (Grannus x Ramino x Volturno). Během své chovné kariéry se stala matkou řady velmi úspěšných plemeníků a sportovních koní, příkladem může jít třeba Conterno-Grande po Contender, úspěšný v sedle s jezdci Marcem Kutscherem a Philippem Weishauptem, nebo vynikající hřebec Ludgera Beerbauma Couleur Rubin po Cordalmé. Aktualizace 24. 2. 23 HOD: Potomky klisny Grannuschky si můžete prohlédnout na fotografiích Tomáše Holcbechera.

Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 24.2.2012 23:00:00
Svaz chovatelů koní Kinských má nový web

V tomto týdnu dochází k oficiálnímu zprovoznění nové webové stránky Svazu chovatelů koní Kinských a to pod adresou www.schkk.estranky.cz. Web bude procházet ještě dalšímy úpravami. Připomínky k obsahu či formě lze směrovat na emaily veroa@seznam.cz či info@przechwozd.cz.

Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 24.2.2012 7:00:00
Dnes se narodilo první knabstrupské hříbě na území ČR

Na facebookovskou stránku našeho časopisu vložila paní Johana Spáčilová velmi zajímavou novinku. Dnes se totiž narodilo historicky první original knabstrupské hříbě na území ČR a je jím překrásný zdravý hřebeček! Fotografie si můžete prohlédnout v tomto albu.

Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 23.2.2012 23:37:02

Také SCHPMT jako uznané chovatelské sdružení připravilo nejen pro chovatele moravských teplokrevníků přehled plemenných hřebců, kteří mohou v roce 2012 působit v rámci plemenné knihy MT, viz příloha pod článkem. A nejen to!

 

Autor: Pavlína Záhorová, Jana Fatěnová
Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 18.2.2012 14:00:00
Nový klon je na světě!

Médii prolétla zpráva, že na světě je další klon známého koně, tentokrát 23letého Zandora Z (Zeus x Polydor). Tento hřebec dříve sportoval v sedle s Josem Lansinkem, na našich kolbištích můžeme vidět jeho dceru Zoe de Liebri Z s jezdcem S. Motyginem. Chcete o klonování koní vědět více? Kdy se objevil první klon? Je klon skutečnou kopií své předlohy? Má klonování nějaké etické aspekty? Jak se k této metodě staví třeba Holštýnský svaz? Odpovědi na tyto i další otázky najdete ve speciálu příštího čísla Jezdectví, které vychází jako vždy poslední čtvrtek v měsíci, to březnové tedy 23. února.

Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 15.2.2012 10:00:12
Aktuální číslo
Obsah čísla 6/2020