chov

Zajímá vás problematika chovu koní? Pak jste tady správně! Tato kategorie má základní rozdělení na následující rubriky: teplokrevníci, plnokrevníci, chladnokrevníci, netradiční plemena, chovatelské přehlídky a dny, chovatelské soutěže, hřebci – testace, svody klisen, výkonnostní zkoušky hřebců, výkonnostní zkoušky klisen, schůze chovatelských svazů, aukce a trhy koní. Pokud máte informace, které zde nejsou uvedeny a mohly by zajímat i ostatní čtenáře našeho serveru, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: redakce@jezdectvi.cz. Rádi vaše příspěvky zpracujeme a zveřejníme.

Příchod jara je v Přírodní rezervaci Milovice spojený s rozením hříbat divokých koní. Dnes na pastvině porodila potomka klisna Curlew, přezdívaná Curly. Její mládě je třetí, které se během posledních deseti dní narodilo na pastvině v bývalém vojenském prostoru. Spolu s přírůstkem z října loňského roku jsou tak v rezervaci již čtyři hříbata.

Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 22.3.2016 16:15:00

Ve středu 16. března se v Písku konala jihočeská oblastní schůze členů SCHČT. Na programu byla volba garanta oblasti, návrh na složení Rady plemenné knihy, návrh pro zemské schůze na složení členů, oprava Stanov, členské příspěvky. V diskusi odpovídal na otázky členů předseda SCHČT Miloslav Perníček. Kandidáty oblasti na předsedu svazu jsou MVDr. Z. Vítů a L. Kozák st. Celý zápis si můžete přečíst zde.

Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 22.3.2016 9:10:00

Připravili jsme pro vás souhrnný článek s přehlídkami plemenných hřebců v roce 2016. Nezapomeňte, že v únorovém čísle časopisu Jezdectví najdete již tradiční přílohu Plemenní hřebci 2016. Aktualizace 11. 3. 22:30 HOD: V sobotu 12. března se koná předvádění v ERC Mnětice (Mnětice + Arcus) a Štěnovickém Borku. 18. 3. 9:00 HOD: V sobotu 26. března proběhne předvádění hřebců stáje Sosath.

Kategorie: chov
/ 18.3.2016 9:00:00

Dne 19. 3. 2016 proběhne v Národním hřebčíně přehlídka koní určených k prodeji. V nabídce najdete jak starokladrubské bělouše, tak vraníky. Začínáme dopoledním programem v Kladrubech nad Labem na hlavním nádvoří hřebčína od 9:30 a pokračujeme odpoledne od 13:00 ve výcvikovém středisku ve Slatiňanech. Občerstvení zajištěno. Podrobný seznam koní naleznete uvnitř.

Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 15.3.2016 9:00:00

První letošní hříbě divokých koní se včera dopoledne narodilo na pastvině v Milovicích. „Je to také první narozený hřebec a první potomek milovického hřebce Northcroft Firestartera. První hříbě, které se v Milovicích narodilo loni v říjnu, bylo počato ještě před příjezdem koní do Čech,“ vysvětluje etoložka Martina Komárková z Výzkumného ústavu živočišné výroby a Univerzity Karlovy

Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 14.3.2016 19:15:00

Celkem sedm oblastních kol skoku ve volnosti 4letých klisen plemene český teplokrevník proběhne v březnu 2016. Celostátní finále se uskuteční v Herouticích 19. března. Aktualizace 14. 3. 15:00 HOD: Vloženy výsledky ze Štěnovického Borku, Měníku a Frenštátu pod Radhoštěm.

Kategorie: chov
/ 14.3.2016 15:00:00

Ačkoliv jsem zastánce toho, že za člověka by měla mluvit jeho práce, nedá mi to a musím reagovat na článek uvedený na vašem portálu. V článku je obsaženo mnoho otázek, k mému údivu mnoho negativních myšlenek, nepravdivých nepodložených údajů, osočování členů předsednictva ze střetu zájmů, z výdělků a dělání si byznysu na samotných chovatelích.

Autor: Tisková informace, Boušková Václava
Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 8.3.2016 17:35:00

Klokočov, chladnokrevný hřebčín a Jan Petrtýl. To jsou tři pojmy, které více než padesát let patřily neodmyslitelně k sobě. Ač původem Východočech (narodil se ve Lhotě Zelenecké u Libáně na okrese Jičín), dětství prožil v Rudné u Prahy. Střední zemědělskou školu studoval v Táboře, kde mu osud přivedl do cesty dalšího budoucího výborného hipologa a celoživotního přítele Quido Neuberga z Nemyšle. Spolu také studovali v Olomouci a oba už napořád zůstali na Moravě.

Autor: Tisková informace, Ivan Petrtýl
Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 8.3.2016 11:30:00

Rok se s rokem sešel, tak bychom řekli, že je ten správný čas se ohlédnout a bilancovat, co nám pod dosavadním vedením  Svazu chovatelů českého teplokrevníka z. s., dále pak než SCHČT, přinesl. I s ohledem na to, že tento rok je volební a je tedy možno vyjádřit svůj souhlas, či nesouhlas s tím, jak je náš největší teplokrevný svaz veden a spravován, zda stávající předsednictvo skutečně dobře spravuje svěřené finanční prostředky a hájí společné zájmy většiny chovatelů koní plemene český teplokrevník.

Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 5.3.2016 12:00:00

Včera jsme informovali o vítězství stáje Mustang v Polsku, pondělní zpráva však důvodem k radosti není. Jeden z nejlepších odchovanců této stáje, plemenný hřebec Dragill, uhynul. "Dragill se u nás narodil na den přesně před šesti lety klisně Gill po Graf Grannus. Po prožití "bezstarostného dětství" na našich pastvinách započal svoji sportovní kariéru se svým jezdcem Markem Klusem," píše se na stránkách této stáje. Časopis Jezdectví informoval nejen o velkém úspěchu hřebce v Lanakenu, když se dostal do finále pětiletých koní, ale také jsme přinesli videa z MS a byl také jedním z hlavních hrdinů článku o stáji Mustang v lednovém čísle.

Kategorie: chov
Rubrika: teplokrevníci
/ 27.2.2016 6:06:06

Jak na svých stránkách informuje trakénský chovatelský svaz, již nežije hřebec Silvermoon. Uhynul ve věku 25 let během jeho pravidelného pobytu ve výběhu u posledních majitelů, Ilonky Danowski a Franka Martens-Brunse v Dierstorfu. Bělouše Silvermoona (Kostolany x Mahagoni) odchoval Christoph Hördemann z Neussu a sám měl výkonnost T. Zanechal po sobě 15 potomků úspěšných ve sportu. Nejslavnější je v Dánsku odchovaná Matiné, která s A. Helgstrandem obsadila druhé místo na mistrovství světa v Cáchách v roce 2006.

Kategorie: chov
Rubrika: teplokrevníci
/ 25.2.2016 21:14:00

Vraný hřebeček ze Slatiňan se narodil přesně týden po prvním hříběti v Kladrubech nad Labem, tedy v pátek 19. 2. 2016 ve večerních hodinách. Matka se jmenuje 473 Marinera, otec Solo Elea XXII, kterého můžete znát z drezurních vystoupení s Ing. Karlem Dvořákem. Hříbě je padesátým potomkem po svém otci, dle pravidel pojmenování starokladrubských hřebců dostane jméno složené ze jména otce a matky: Solo Marinera XXII-50.

Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 22.2.2016 15:30:00

Ústřední evidence koní ČR informuje o novele vyhlášky č. 136/2004 Sb. o označování zvířat a jejich evidenci a evidenci hospodářství a osob stanovených plemenářským zákonem. Novela vyšla pod č. 5. ve Sbírce zákonů dne 15. 1. 2016 s účinností od 18. 1. 2016 a reaguje na prováděcí nařízení Komise (EU) č. 2015/262 platné od 1. 1. 2016. Novela vyhlášky mění některá dosud platná ustanovení v oblastech registrace a dovozu koní a hlášení změn. Více uvnitř.

Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 16.2.2016 17:00:00

Stalo se již tradicí, že před začátkem připouštěcí sezony mají čeští chovatelé jedinečnou možnost zúčastnit se zájezdu na předváděčku hřebčína Sprehe. Ten úzce spolupracuje se svazem českého teplokrevníka a jejich hřebci jsou tak českých chovatelům k dispozici nejen v rámci zahraničních plemenných knih, ale hlavně v rámci chovu českého teplokrevníka.

Kategorie: chov
/ 8.2.2016 12:05:00

V národním hřebčínu v anglickém Newmarketu byl diagnostikován vysoce infekční virus herpes. Virus může způsobovat nemoci dýchacích cest a případný úhyn hříbat. Nalezen byl u klisny, která je podle hřebčína vakcinována a nachází se v karanténě po svém příjezdu ze zámoří 20. ledna. Podle pravidel musí zůstat klisna v karanténě 28 dní. Hřebčín byl ihned uzavřen i pro návštěvníky.

Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 4.2.2016 19:00:00
Aktuální číslo
Obsah čísla 8/2020