chov

Zajímá vás problematika chovu koní? Pak jste tady správně! Tato kategorie má základní rozdělení na následující rubriky: teplokrevníci, plnokrevníci, chladnokrevníci, netradiční plemena, chovatelské přehlídky a dny, chovatelské soutěže, hřebci – testace, svody klisen, výkonnostní zkoušky hřebců, výkonnostní zkoušky klisen, schůze chovatelských svazů, aukce a trhy koní. Pokud máte informace, které zde nejsou uvedeny a mohly by zajímat i ostatní čtenáře našeho serveru, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: redakce@jezdectvi.cz. Rádi vaše příspěvky zpracujeme a zveřejníme.

V úterý a středu 29. - 30. března proběhne v Národním hřebčíně Jarní dražba starokladrubských koní z chovu NH Kladruby n. L., s. p. o. i soukromých chovatelů. Program začne v úterý od 10:00 předvedením koní na ruce, pod sedlem a v zápřeži. Ve středu od 10:00 pak odstartuje samotná dražba. Při nepříznivém počasí se celá akce přesune do haly v hřebčíně Slatiňany. Další potřebné informace a kontakty získáte na webu www.nhkladruby.cz.

Kategorie: chov
/ 7.3.2011 18:37:46

Úvodní akci letošního roku má za sebou úspěšně státní podnik Zemský hřebčinec Písek. V sobotu 5. března se zde konala už XII. Jihočeská přehlídka plemenných koní. Programem provázel ing. Jan Pellar, který představil celkem třicet koní. Diváci mohli vidět plemenné hřebce při předvádění na ruce, ve skoku ve volnosti, pod sedlem a v zápřeži. Více najdete v článku a ještě dnes přineseme bohatou fotogalerii.

Autor: redakce Jezdectví, Martina Kůstková
Kategorie: chov
/ 6.3.2011 14:18:36
Zajímavý dokument o šlechtění na webu SCHČT

Na webových stránkách Svazu chovatelů českého teplokrevníka byla zveřejněna odborně zpracovaná studie zabývající se šlechtěním a šlechtitelským procesem chovu koní plemene ČT. Autorem tohoto dokumentu je doc. Ing. Miroslav Maršálek, CSc. z Jihočeské univerzity a nahlédnout do něj můžete ZDE.

Kategorie: chov
Rubrika: teplokrevníci
/ 2.3.2011 9:42:01
Oblastní kvalifikace soutěže skoku ve volnosti již za týden

V pátek 4. března se ve Frenštátě pod Radhoštěm koná oblastní kvalifikace soutěže skoku ve volnosti čtyřletých klisen českého teplokrevníka a den nato se přesune do Zemského hřebčince v Písku, kde bude probíhat zároveň s přehlídkou plemenných koní. O dalších akcích v rámci Svazu chovatelů českého teplokrevníka se dočtete ZDE.

Kategorie: chov
/ 26.2.2011 9:52:13

Celkových dvacet pět milionů korun dotace pro rok 2011 Ministerstvo zemědělství navrhlo rozdělit rovným dílem mezi Zemský hřebčinec Písek a Zemský hřebčinec Tlumačov. Oproti roku 2010 je to navýšení o pět milionů. Celou tiskovou zprávu najdete v článku.

Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 18.2.2011 13:20:57
Předváděcí den hřebců v ERC Mnětice již tuto sobotu

Rozhodli jste se do letošní připouštěcí sezony své klisně vybrat opravdu kvalitního hřebce? Pokud ano, připomeňme si, že již tuto sobotu 19. 2. od 12 hodin proběhne v Equinním reprodukčním centru v Mněticích u Pardubic první předváděcí den plemenných hřebců. Čekají zde na vás hřebci Gin Fizz, Quirado, Carpalo, C-Indoctro II, Con Me, Sagitta, Mineral, Rubicon, Comero, Ojoetsjni's Grevenrit, 1202 Sacramoso Espada XI, Artist-L, Cyril, Nacho Salazar-ZV a prohlédnout si je můžete ZDE.

Kategorie: chov
/ 16.2.2011 8:39:33
Pojeďte se podívat na plemenné hřebce hřebčína Sprehe!

Německý hřebčín Sprehe nabízí v sezoně 2011 připouštění 41 plemennými hřebci, přičemž 6 z nich bude nabízeno také chovatelům v ČR. Tyto hřebce by hřebčín rád předvedl českým chovatelům, a proto budou na náklady hřebčína vypraveny autobusy z Čech až do Vechty (cesta + vstupné zdarma). Předváděcí den se koná 6. března od 14 hod. v hale Oldenburského koňského centra ve Vechtě. Zájemci se mohou hlásit na tel. +420 728 436 100 nebo e-mailu k.lacina@sprehe.de (česky).

Kategorie: chov
/ 15.2.2011 8:24:38

Připouštěcí sezona se nezadržitelně blíží, a tak již příští víkend odstartují první předváděcí dny plemenných hřebců. Poprvé budete moct navštívit Stáj Mustang v Lučině (Frýdek-Místek), den nato pak Hřebčín HF v Životicích (Nový Jičín) a nebude chybět ani pozvánka do ERC Mnětice u Pardubic.

Kategorie: chov
/ 22.1.2011 12:00:00

Na základě spolupráce s vedoucím a hlavním přeshraničním partnerem projektu "Integrácia chovateľov tradičných plemien koní Moravy a Slovenska", spolufinancovaného z Evropského fondu regionálního rozvoje, vyzývá Rada PK MT a furioso chovatele těchto koní, aby v případě zájmu o zařazení svých klisen do "Programu podpory šlechtění v roce 2011" zaslali nejpozději do 10. 1. 2011 vyplněný formulář mailem nebo poštou příslušné Radě PK k posouzení a zařazení klisen do Programu. Více informací a formulář najdete pod článkem.

Kategorie: chov
Rubrika: teplokrevníci
/ 28.12.2010 20:00:00

Letošní ročník výběrů trakenských hřebců se konal ve dnech 29.- 31. 10. v Neumünsteru. Krátkou reportáž nám zaslal MVDr. Vít Holý. 

Kategorie: chov
Rubrika: teplokrevníci
/ 8.11.2010 19:45:22

Sotva skončily české chovatelské soutěže Kritéria mladých koní, připravují se Češi na mistrovství světa mladých koní do belgického Lanakenu (23. - 26. 9.). Naše dvojice dostaly tolik divokých karet, o kolik požádaly, nakonec však zůstalo na přihláškách 5 koní. Aktualizace 26. 13. 20 HOD: Do Lanakenu nakonec dorazili 4 koně. Starnato skončil na skvělém 9. místě ve finále, rozeskakování absolvoval s chybou.

Kategorie: chov
/ 26.9.2010 13:20:22

V září se uskuteční v ČR vůbec první „Den fjordských koní“, spojený s prvním svodem tohoto plemene posouzený holandskými inspektory. Akce proběhne v sobotu 18. 9. v areálu nově budovaného Hřebčína ve Staré Pace a veřejnosti se představí ojedinělé stádo fjordských koní v kategoriích hříbat, mladých koní, chovných klisen až po hlavního představitele – plemenného hřebce Balonyho I-88.

Autor: redakce Jezdectví, Žaneta Pfefrová
Kategorie: chov
/ 13.9.2010 9:47:51

Ministr zemědělství Ivan Fuksa dnes představil zásadní kroky ke snížení byrokratické zátěže zemědělců. Rychle se změní vyhlášky spadající do kompetence ministra. Následovat budou návrhy rozsáhlých úprav zákonů. Podstatnou změnu pak přinese slučování organizací zabývajících se kontrolou v resortu ministerstva zemědělství. Kromě jiného hovořil také o přepravě zvířat: české úřady na rozdíl od celé EU nerozlišují komerční přepravu a přepravu chovatelem. Více v tiskové zprávě přiložené pod článkem.

Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 9.9.2010 15:44:56

V pátek se sejdou v areálu PCT Ptýrov nejlepší mladí skokoví koně, přesněji řečeno klisny a hřebci, aby se utkali o titul šampiona svého ročníku. Hodnoceni ve finále budou všemi pěti komisaři, představí se hlavně odborné veřejnosti na parkurech autora Ing. J. Šímy a technického delegáta Ing. J. Kutěje za slovního doprovodu Ing. J. Holíka a Z. Babora. Kromě sobotního prvního a nedělního druhého kola je na programu také celostátní přehlídka tříletých klisen plemene český teplokrevník. V článku najdete seznam startujících, pozvánku a rozpis. Aktualizace 5. 9. 19.45 HOD: Šampiony jsou Bára, Grandioso, Forewer, Carletto, Calista-T a Cento Lano. 21.53 HOD: Přidána fotogalerie. Do říjnového Jezdectví připravujeme ve spolupráci s komisaři KMK článek se slovním hodnocení vítězů.

Kategorie: chov
/ 5.9.2010 19:45:16

Jedny z nejslavnějších a nejuznávanějších chovatelských soutěží na světě, německé šampionáty mladých koní, začaly s prvním dnem měsíce září ve Warendorfu. Mezi skokovými koňmi má opět zastoupení česká Stáj Mustang - v pětiletých dnes odstartoval Johannes Ehning s Commodorem a Lamberkem, přičemž první se umístil ve svém oddělení jako druhý (Lamberk 9.). Vloni zde způsobil hřebec Quaid této stáje pozdvižení, když ve svém ročníku zvítězil. Odkaz na výsledky najdete v článku.

Kategorie: chov
/ 1.9.2010 22:22:25
Aktuální číslo
Obsah čísla 3/2019