chov

Zajímá vás problematika chovu koní? Pak jste tady správně! Tato kategorie má základní rozdělení na následující rubriky: teplokrevníci, plnokrevníci, chladnokrevníci, netradiční plemena, chovatelské přehlídky a dny, chovatelské soutěže, hřebci – testace, svody klisen, výkonnostní zkoušky hřebců, výkonnostní zkoušky klisen, schůze chovatelských svazů, aukce a trhy koní. Pokud máte informace, které zde nejsou uvedeny a mohly by zajímat i ostatní čtenáře našeho serveru, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: redakce@jezdectvi.cz. Rádi vaše příspěvky zpracujeme a zveřejníme.

Zahájení

ZH Tlumačov s. p., ASCHK ČR a SCHK Moravy a Slezska pořádaly 2. - 3. července již tradiční „Výstavu koní chovatelů Moravy a Slezka“. Letošní 6. ročník byl ve znamení dešťových kapek. Tato výstava historicky navazuje na slavné Jezdecké a chovatelské dny v Tlumačově, pořádané ZH Tlumačov v areálu hřebčince a na závodišti „Bahňák" od roku 1928 do roku 1996...

Autor: Tisková informace, Jana Fatěnová
Kategorie: chov
/ 12.7.2011 10:23:08

Víkend ve znamení Irských cobůV sobotu 11. června se na Ola Ranči uskutečnil svod irských cobů pod záštitou mateřské plemenné knihy Irsko. Koně byli zapsáni do nově schválené plemenné knihy v ČR. Vzhledem k tomu, že ČR respektive o. s. ICSCR je filiálkou mateřské plemenné knihy, tak výsledky ze svodu jsou uznatelné pro všechny plemenné knihy zabývající se irským cobem v Evropě.  

Autor: Lucie Hladová, Marta Moravcová
Kategorie: chov
Rubrika: svody klisen
/ 15.6.2011 19:30:21

Velký jezdecký denZhruba čtyřhodinový odpolední program s ukázkami různých typů zápřeží, barokního ježdění, čtverylek, ukázky výcviku policejních koní (policie Praha, Ostrava a Pardubice), ukázky dobové zemědělské techniky a mnohem více nabídne Velký jezdecký den ve Slatiňanech, který se uskuteční 25. června v Zámeckém parku Slatiňany. Celý program bude komentovaný a účinkující uvidíme v kostýmech za doprovodu dobové hudby. V rámci programu proběhne také dražba 2 starokladrubských hříbat ryzé barvy. O jaká hříbata jde? Více...

Kategorie: chov
/ 15.6.2011 16:30:42

Irský Cob

Česká republika má od 6. června 2011 21. plemennou knihu koní, vedenou na jejím území. Ministerstvo zemědělství uznalo podle zákona Asociaci svazů chovatelů koní ČR uznaným chovatelským sdružením pro plemeno irish cob (irský kob). Schválilo chovný cíl plemene, jeho šlechtitelský program a řád plemenné knihy. Aktualizace 9. května  15.20 HOD: Pozvánka na svod Svod plemene irish cob.

Kategorie: chov
Rubrika: chladnokrevníci
/ 9.6.2011 15:20:21
Zkoušky výkonnosti klisen v Kuníně zrušeny

SCHČTDle informací ze Svazu chovatelů českého teplokrevníka jsou zrušeny zkoušky výkonnosti klisen v Kuníně (severní Morava) původně plánované na středu 8. června. Důvodem zrušení je malý počet přihlášených klisen. Svod klisen probíhá dle kalendáře, tedy 8. června.

Kategorie: chov
/ 6.6.2011 21:05:25
O víkendu na Den koní v NH Kladruby nad Labem

Den koníNárodní hřebčín Kladruby nad Labem zve na tradiční Den koní, který se uskuteční tuto sobotu 28. května. V rámci programu si návštěvníci budou moci samostatně prohlédnout vybrané stáje Národního hřebčína bez výkladu průvodce. Rámcový program  nabízí v 10 a 11 hodin možnost prohlídky zámku a výstavy obrazů. V poledne se uskuteční v kostele sv. Václava a sv. Leopolda slavnostní mše. O hodinu později zahájí zhruba dvouhodinový program na nádvoří hřebčína, který nabídne například ukázku plemenných hřebců, křest hříbat, sedlový i kočárový program, push ball, vlotiž či oblíbené zahánění stáda. Součástí programu bude také vystoupení Národního hřebčína Topolčianky ze Slovenska. Vstupné je dobrovolné.

Kategorie: chov
/ 24.5.2011 21:47:59

Anketa Nejkrásnější kůň České republiky právě startuje do II. ročníku. Jako první se představují reprezentanti malých plemen. Koně jsou nominováni jednotlivými chovatelskými organizacemi. O postupu do finále rozhodnete svými hlasy: vítěz této divize má účast zaručenou, ale počet preferencí může zařadit mezi 10 nejlepších i umístěné na dalších místech. Aktualizace 14. 5. 14:00 HOD: Hlasování na Jezdectvi.cz bude ukončeno již v pondělí 16. května! Aktualizace 16. 5. 12:00 HOD: Hlasování ukončeno. Celkem hlasovalo 488 čtenářů. Nejvíce hlasů (202) získal hafling 1404 Aquavit I. Hlasování další divize (chladnokrevná plemena) zahájíme ještě dnes.


Autor: redakce Jezdectví, Jiří Křepelka
Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 16.5.2011 12:00:00

Připravili jsme si pro vás v tomto jarním období nový seriál, v němž budeme společně s MVDr. Evou Klementovou aktuálně sledovat závěrečnou fázi březosti a porod jedné klisny. Pokud dopadne vše tak, jak by mělo, budeme s čerstvě narozeným hříbátkem prožívat jeho první měsíce života.

Ostře sledované velikonoční hříbátko je na světě. V článku najdete video zachycující zkrácený průběh porodu!

Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 28.4.2011 18:40:18

Jste provozovatelem komerční stáje nebo jste si do vlastních prostor přestěhovali pouze několik svých koní? Pokud ano, určitě si poctivě vedete povinný Registr koní v hospodářství, je to tak? A zdalipak se k vám už dostala informace, že tento dokument je možné vést i v elektronické podobě, a to konkrétně na Portálu farmáře?

Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
/ 19.4.2011 13:01:15
První setkání chovatelů a příznivců hannoverských koní v Čechách

Setkání chovatelů a příznivců hannoverských koní se uskuteční již tuto neděli 17. dubna od 15:00 v Hostinci u Kosteleckých (Pardubice - Černá za Bory). Na programu je přednáška Dr. Ludwiga Christmanna a diskuse o chovu hannoverských koní na našem území. Z organizačních důvodů prosíme zájemce o účast na setkání o potvrzení účasti a to buď emailem na veronika.jiroutova@seznam.cz nebo telefonicky na 777776682.

Autor: redakce Jezdectví, Veronika Jiroutová
Kategorie: chov
/ 13.4.2011 9:27:44
Nabídka plemeníků hřebčína Sprehe pro ČR

Na webových stránkách Svazu chovatelů českého teplokrevníka byl zveřejněn informační leták a nabídka schválených hřebců hřebčína Sprehe pro plemenitbu v ČR. Jedná se o plemeníky Burberry (po Balou du Rouet), Carenzo (po Calido), Fürst Wilhelm (po Fürst Heinreich), Lantino (po Landos), Lord Weingard (po Lordanos) a Lyjareno (po Landos). Podrobnou nabídku najdete zde.

Kategorie: chov
Rubrika: teplokrevníci
/ 9.4.2011 17:50:17
Jarní dražba starokladrubských koní již zítra!

Připomeňme si, že již zítra začíná dvoudenní program Jarní dražby starokladrubských koní z chovu NH Kladruby n. L., s. p. o. i soukromých chovatelů. V úterý od 10:00 proběhne předvedení koní na ruce, pod sedlem a v zápřeži, samotná dražba odstartuje ve středu v 10:00. Katalog prodejních koní si můžete stáhnout v příloze pod tímto článkem.

Kategorie: chov
/ 28.3.2011 11:43:40

Všechna kvalifikační kola soutěže skoku ve volnosti čtyřletých klisen plemene český teplokrevník již proběhla a na stránkách SCHČT byla zveřejněna jména klisen nominovaných do finále. Tato událost proběhne 26. 3. v Herouticích (okres Benešov). Konkrétní jména a podrobnosti o průběhu kvalifikačních kol najdete ZDE. Aktualizace: 24. 3. 16:05 Pod článkem přidán katalog finálových klisen ke stažení.

Kategorie: chov
/ 24.3.2011 16:05:00

Březen pomalu končí svou druhou dekádu a právě v tuto dobu se začíná kalendář chovatelských akcí hemžit svody klisen. Stejně tomu tak je i v rámci SCHČT. Pro lepší přehled jsme si pro vás v článku připravili aktuální seznam březnových a dubnových termínů svodů určených pro klisny českého teplokrevníka. Do konce dubna je jich naplánováno přes čtyřicet!

Kategorie: chov
Rubrika: svody klisen
/ 19.3.2011 16:36:43

Svaz chovatelů Českého sportovního ponyho zve všechny chovatele a příznivce plemene na svod klisen konaný v Olešnici u Bouzova zítra 19. 3. 2011. Přejímka koní od 9 hod., posuzování koní od 10 hod. Přihlášku ke stažení najdete pod článkem, informace u sl. Lucie Odložilové na tel. 728551300.

Kategorie: chov
Rubrika: svody klisen
/ 18.3.2011 15:02:10
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2019