zajímavosti

V zajímavostech najdete širokou škálu informací o péči a výcviku, výstavách a show, veterině a zdraví, výživě, vybavení, hipoterapii, vzdělávání, historii, dále reportáže, pozvánky a tiskové zprávy. Pokud máte informace, které zde nejsou uvedeny a mohly by zajímat i ostatní čtenáře našeho serveru, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: redakce@jezdectvi.cz. Rádi vaše příspěvky zpracujeme a zveřejníme.

Ochutnávka z Jezdectví: Úspěchy ve sportovní i osobní rovině

Rok 2012 je za námi. Jak ho prožili čeští jezdci? Na co budou rádi vzpomínat a co by naopak hned raději z paměti vymazali? Nepříliš překvapivě se všechno točí kolem koní, ale i v osobním životě nastaly pro některé zásadní změny. Co by si naši reprezentanti přáli, aby se jim povedlo letos? Vyzpovídali jsme pro vás téměř padesátku českých jezdců napříč disciplínami - jejich odpovědi najdete v únorovém Jezdectví, které již za dva dny vystřídá březnové číslo.

Kategorie: zajímavosti
/ 26.2.2013 9:00:00
Ochutnávka z Jezdectví: Pojďte s námi trénovat cval

Když kůň cválá správně, nese každá noha, přední i zadní, resp. diagonální pár nohou, při došlapu stejnou váhu, nezávisle na právě probíhající fázi cvalového skoku. Nohosled zůstává stejný v jakémkoli ruchu. Při nekorektním, takzvaném rozloženém cvalu, slyšíme čtyři údery, což způsobuje například dřívější došlápnutí vnitřní zadní nohy před diagonální (vnější) přední nohou. V takovém případě kůň ztrácí kmih (někdy také kvůli nedostatečnému shromáždění) a necválá dostatečně dopředu. Rady Arthura Kottase ke zlepšenmí cvalu jsme pro vás připravili v únorovém Jezdectví!

Kategorie: zajímavosti
/ 19.2.2013 9:00:00
Ochutnávka z Jezdectví: Grand Prix není romantika, ale každodenní dřina!

Návštěva zahraničního drezurního trenéra na naší půdě už dnes není ničím ojedinělým. Jenomže tentokrát do Čech zavítal „čistokrevný“ Holanďan – a takového jsme tu ještě neměli. Přivezl si s sebou tolik diskutované „holandské“ metody (předesíláme, že kdo čeká návod, jak to „rolování“ vlastně funguje, bude hořce zklamán), přidal k nim spoustu citu a zkušeností, navrch přihodil charisma a své vystoupení dovršil ukázkou toho, jak vypadá spokojený, uvolněný kůň pod opravdovým profesionálem. Remyho Bastingse jsme při této příležitosti vyzpovídali a rozhovor s ním najdete v únorovém Jezdectví.

Kategorie: zajímavosti
/ 12.2.2013 11:00:00
Ochutnávka z Jezdectví: Empyém vzdušného vaku

Onemocnění vzdušných vaků u koní jsou relativně vzácná. Nejčastější a nejvážnější nozologickou jednotku představuje mykóza (plíseň) projevující se krvácením z nozder, které může končit smrtelně, výtokem z nosu či poruchou polykání. Ne úplně typický příklad tohoto patologického stavu byl v Jezdectví už prezentován. Klinický případ v únorovém Jezdectví prezentuje také postižení vzdušného vaku, tentokrát se však jedná o jeho vážnou chronickou infekci. Tzv. empyém vzdušného vaku je definován jako nahromadění hnisavého materiálu v jednom nebo obou vzdušných vacích.

Kategorie: zajímavosti
/ 5.2.2013 9:00:00

Tradičně poslední čtvrtek v měsíci, tentokrát navíc netradičně i poslední den v měsíci, tedy 31. ledna, najdete na stáncích únorové číslo Jezdectví. Nahlédněte do jeho obsahu - je nabitý opravdu zajímavými zajímavostmi, jež zaujmou každého koňáka, který se o koně zajímá!

Kategorie: zajímavosti
/ 30.1.2013 8:01:24
Ochutnávka z Jezdectví: Jezděte s Equitation Science

Equitation science je vědní obor, který propojuje rozmanitá odvětví od chování po fyziologii nebo mechaniku pohybu s cílem postavit práci a komunikaci s koněm na jeho druhově specifických vlastnostech a možnostech. Nejde o ucelený systém (kuchařku) ovládání koně, po kterém tak často v zoufalství voláme, ale o stavební základy pod všemi patry nejrůznějších stylů a jezdeckých disciplín. Na těchto základech můžete skutečně stavět – ať už svůj vlastní systém nebo lépe uchopit ten, podle nějž jezdíte. Celkem osm stavebních kamenů pro jakoukoli práci s koněm najdete v lednovém Jezdectví.

Kategorie: zajímavosti
/ 29.1.2013 9:00:00

Již podruhé se věnujeme problematice týraných koní ve Chvojenu. Kam vedly jejich cesty? Zajímá vás, kde koně skončili a v jakém stavu? Kdo se o ně stará a kdo všechno nabídl pomocnou ruku? Je za ně hrazeno ustájení, hlásí se k nim bývalá chovatelka? To vše se dozvíte v lednovém Jezdectví. Kauze Chvojen se budeme věnovat i v únorovém čísle - navštívili jsme nejen jejich "náhradního" chovatele v Nesvačilech, ale sledovali jsme i stopy jednoho z odprodaných koní do útulku Rolinka.

Kategorie: zajímavosti
/ 22.1.2013 9:30:00
Ochutnávka z Jezdectví: Pro další olympiádu učiníme (opět) maximum

Jaroslav Hatla se v Čechách v roce 2012 ocitl pouze jednou – po sezoně zde strávil necelý listopad, jinak žije s koňmi i týmem v Anglii. A zatímco v posledním rozhovoru v našem časopisu, na jaře 2012, panoval pesimismus, zlomová sezona nakonec končila optimisticky. Kvalifikace na ME 2013 ve švédském Malmö je splněna. Ano, tušíte správně, šestistránkový Rozhovor měsíce patří v lednovém Jezdectví právě Jaroslavu Hatlovi.

Kategorie: zajímavosti
/ 15.1.2013 9:00:00
Ochutnávka z Jezdectví: Pojďte s námi trénovat klus

Stejně jako u kroku, má i v klusu absolutní přednost čistota chodu. Teprve když se kůň pohybuje harmonickým, uvolněným klusem v čistém taktu, korektním držení, kulatě, lehce a aktivně, můžeme začít pracovat na obtížnějších lekcích, které klus rozvíjejí a vedou k piafě a pasáži. Klusový nohosled je diagonální a dvoudobý. Zatímco krok je chodem výukovým, klus je ideálním chodem k rozvíjení taktu. Text z pera Arthura Kottase přeložila Kateřina Hanušová a vznikl tak šestistránkový Speciál věnovaný tentokrát klusu - přečíst si ho můžete v lednovém Jezdectví.

Kategorie: zajímavosti
/ 8.1.2013 9:00:00
Ochutnávka z Jezdectví: Silvestrovské úsměvy

Dovolili jsme si pravidelnou úterní Ochutnávku z Jezdectví přesunout už na pondělí - kdy jindy totiž upozornit na oblíbenou silvestrovskou fotoparty než právě na Silvestra? Každý rok jsme si zvykli lednové číslo zpříjemnit úlovky našich fotografů, které doposud čekaly na svou silvestrovskou příležitost. Snad vás tedy náš výběr v lednovém Jezdectví pobaví a s úsměvem budete vzpomínat na právě končící rok 2012 – a se stejným, ne-li větším úsměvem také vstoupíte do toho nadcházejícího. Protože, slovy klasika, je v životě ztracen každý den, kdy jsme se nezasmáli...

Kategorie: zajímavosti
/ 31.12.2012 14:00:00
Ochutnávka z Jezdectví: Neslaná nemastná Apassionata

Kdo si myslel, že se na velké jubilejní show k 10. výroční Apassionaty dočká něčeho opravdu velkolepého, ten byl pravděpodobně 15.-16. prosince v pražské O2 Aréně poněkud zklamán. Menu se připravovalo podle zavedených receptů, ovšem leckdy bohužel s úpravou à la televizní kuchtík Babica – aneb když je nějaká ingredience drahá a nemáš na to, vrzni tam něco jiného, případně tam místo toho nemusíš dát vůbec nic... Čtyřstránková fotoreportáž z této akce od Magdalény Strakové na vás čeká v aktuálním lednovém Jezdectví.

Kategorie: zajímavosti
/ 25.12.2012 9:00:00

V posledních dnech máte jistě hlavu plnou shánění dárků pro své blízké, ale nezapomeňte na sebe! Na chvíli si odpočinout od předvánočního shonu vám pomůže lednové Jezdectví, které vychází již tento čtvrtek (20. prosince) a přináší dárek v podobě slevových kuponů! Podívejte se na obsah prvního čísla jedenašedesátého ročníku.

Kategorie: zajímavosti
/ 19.12.2012 14:00:14
Ochutnávka z Jezdectví: Cornet Obolensky odchází do chovu

Oslnivě bílý hřebec s nádherným exteriérem, úžasným stylem skoku a nevšedními schopnostmi. Ale zároveň s velmi specifickou povahou. To vše platí o Cornetovi Obolenskym, který (dle stránek Ludgera Beerbauma „prozatím“) ukončil svoji skokovou kariéru a bude nadále plně k dispozici chovatelům. O vzestupech a pádech této bílé hvězdy se dočtete v prosincovém Jezdectví - dnes máte poslední příležitost zakoupit si ho na novinových stáncích.

Kategorie: zajímavosti
/ 18.12.2012 9:00:00
Nenechte si ujít velký nástěnný kalendář v prosincovém Jezdectví!

Prosincovému Jezdectví se čas krátí a na stáncích ho najdete už jen začátkem příštího týdne. Určitě byste si ho neměli nechat ujít, protože jeho součástí je veliký nástěnný kalendář formátu A2 a ne ledajaký! Jsou v něm totiž zaznamenány ty nejdůležitější české akce spojené s koňmi a to ať už se jedná o závody, dostihy nebo výstavy. Díky našemu kalendáři vám už žádná z těchto událostí neunikne!

Kategorie: zajímavosti
/ 15.12.2012 10:00:00
Ochutnávka z Jezdectví: D&J Stars 21 Jezdectví před koncem roku

Již pošesté letos přinášíme v časopisu Jezdectví stav žebříčku pro skokové jezdce od 12 do 21 let. Ke dni 23. 11. se přihlásilo 116 jezdců, a sice 29 do kategorie děti, 60 junioři a 27 mladí jezdci. Uzávěrka přihlášek je však až 31. 12. 2012. Přihlásit se může každý, kdo splňuje požadovaný věk emailem na adresu redakce@jezdectvi.cz. Aktuální stav všech třech žebříčků najdete v aktuálním prosincovém čísle Jezdectví. Prosíme také jezdce, aby si zkontrolovali své výsledky na webu ČJF. V případě, že nějaké nechybí, je třeba oslovit pořadatele, zda by je na ČJF nezaslal.

Kategorie: zajímavosti
/ 11.12.2012 9:00:00
Aktuální číslo
Obsah čísla 6/2020