chov

Zajímá vás problematika chovu koní? Pak jste tady správně! Tato kategorie má základní rozdělení na následující rubriky: teplokrevníci, plnokrevníci, chladnokrevníci, netradiční plemena, chovatelské přehlídky a dny, chovatelské soutěže, hřebci – testace, svody klisen, výkonnostní zkoušky hřebců, výkonnostní zkoušky klisen, schůze chovatelských svazů, aukce a trhy koní. Pokud máte informace, které zde nejsou uvedeny a mohly by zajímat i ostatní čtenáře našeho serveru, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: redakce@jezdectvi.cz. Rádi vaše příspěvky zpracujeme a zveřejníme.

Aby těch velmi smutných událostí a ztrát v chovatelském světě koní nebylo málo, dozvěděli jsme se v pondělí večer o úmrtí pana dr. Karla Trojana z Málkova u Berouna. Zemřel 13. října v hořovické nemocnici po náhlé mozkové příhodě. Je až s podivem, že tři osobnosti, chovatelé koní, zemřeli v den či den po konání Velké pardubické. Tomuto významnému překážkovému dostihu lze připisovat až zvláštní účinek – opravdoví koňaři se na tento vzrušující den plný závodní atmosféry velmi těší. Možná že v duchu žijí od jedné pardubické k druhé a organismus se zařizuje tak, že musí srdce bít až k tomuto dostihovému svátku. Pouze tak si snad lze vysvětlit tu souhru okolností kolem VP a náhlých odchodů z tohoto světa...

Kategorie: chov
/ 14.10.2008 5:13:21

V neděli 12. října, přesně v den, kdy se konal nejslavnější překážkový dostih Velká pardubická, nás náhle opustil MVDr. RNDr. Radslav hrabě Kinský. V červnu letošního roku oslavil 80. narozeniny a množství gratulantů a gratulací bylo určitě povzbudivým zadostiučiněním, že život, který vedl, byl užitečný a důstojný a že ho mnoho lidí milovalo a velmi si ho vážilo...

Kategorie: chov
/ 14.10.2008 1:55:22

V sobotním evropském šampionátu chladnokrevných koní v Dobšiné zvítězil Oskar Sněhota ze Žarošic se svými koňmi Nar a Buntek v klasickém trojboji v konkurenci dalších dvanácti párů. Pro vítězství si došli především svým klidem, formou a vyrovnanými výkony ve všech disciplínách. O pouhý bod tak přebral titul Mistra dosud úřadujícímu Janu Blizňákovi (Baron ze Zubří 1 a Baron ze Zubří 2), který vybojoval stříbro. Bronzová příčka připadla pořádajícímu Slovensku v zastoupení Jan Debnár - Mišo a Luca. Nežli zpracujeme všechen materiál, nabízíme vám výsledkovou listinu a několik snímků..

Kategorie: chov
/ 14.10.2008 1:38:56

Skutečně špičkové středisko chovu koní, Lazy E Ranch, se nachází v malém městečku Guthrie nedaleko Oklahoma City na středozápadě USA. Měla jsem to štěstí se sem podívat v rámci odborného zájezdu po farmách Spojených států. Věděla jsem, že v Americe je všechno větší, ale co jsme měli možnost vidět v Guthrie bylo opravdu nad mé očekávání. Pokusím se alespoň stručně vám přiblížit své dojmy.

Kategorie: chov
/ 10.10.2008 0:11:32
Prodej kalendáře Chladnokrevníci 2009 na Slovensku

Všem slovenským zájemcům o nástěnný kalendář pracovních koní (info zde) oznamujeme, že si jej budou moci zakoupit tento víkend v hřebčíně Dobšiná, kde proběhne ME těchto koní. Ušetříte tak na poštovném a můžete platit ve své měně. A bude-li čas, můžeme i popovídat :o) Těšíme se na vás!

Kategorie: chov
/ 9.10.2008 10:31:51
Frísové kam se podíváš a Dražba anglického plnokrevníka

Pro jistotu v návalu novinek si ještě jednou dovolujeme upozornit na dve blížící se akce, které svým charakterem a posláním vybočují z řady všedních dní a které byste - pokud se v sobotu nechystáte na ME formanů na Slovensko - neměli přehlédnout. V pátek  10.10. od 14 hodin na pardubickém závodišti Středoevropská dražba anglického plnokrevníka  v sobotu, 11.10. od 9 hodin na pražském Císařském ostrově Svod fríských koní a Black Horse Show. Pod odkazy najdete více.

Kategorie: chov
/ 8.10.2008 9:14:52

O víkendu 20. - 21. září 2008 byl na ranči Petra Vlašice v Ladné u Břeclavi připraven pro milovníky chladnokrevných koní opravdu našlapaný program. Konalo se zde Mistrovství České republiky ve formanských jízdách a ovladatelnosti v kládě, zároveň s tím 4. kolo kvalifikace na Mistrovství Evropy v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní a v neděli pak navíc dvoukolová vozatajská soutěž „Ladenské derby“.

Autor: petula
Kategorie: chov
/ 8.10.2008 9:11:59

Příznivcům chladnokrevných koní a jejich sportovních klání  uběhl rok jako voda a opět se můžeme těšit na evropský šampionát. Koná se již tuto sobotu, 11.10.2008 a vrací se do překrásného prostředí hřebčína Dobšiná (SK), v jehož areálu uvidíte tradiční trojboj. A koho můžeme letos očekávat na startu?

Kategorie: chov
/ 7.10.2008 1:40:34

Milujete fríské koně? Tak si nenechte ujít jedinečnou (a jedinou) letošní šanci vidět jich hned několik desítek pohromadě.  Organizace chovatelů fríských koní CSFHO o.s. pořádá ve dnech 11.-12.10.2008 v Praze na Císařském ostrově v hale In-Expo Group Svod fríských koní a drezurní výkonnostní zkoušky. Posuzovat přijedou komisaři z plemenné knihy FPS v Holandsku, p. Bauke deBoer a p. Sybren Minkema...

Autor: Johnny
Kategorie: chov
/ 5.10.2008 1:33:33

O všestrannosti haflingů se mluví hodně, Svaz chovatelů haflingů v ČR  se proto letos poprvé pokusil tuto jejich všestrannost vyzkoušet v praxi. První srpnový víkend uspořádal spolu s obcí Hodějice na jižní Moravě první mistrovství malých koní v kombinovaných soutěžích. Haflingové tak změřili síly hned v několika disciplínách spolu s huculy a pony...

Kategorie: chov
/ 3.10.2008 1:03:30

Druhý víkend v záři spolu opět o pozornost koňařů bojovalo hned několik akcí. Jednou z nich byl známý Chovatelský den Třebíč, na který jsme vás také zvali. Nyní pro vás máme zprávu a snímky z celé akce, proběhlé  14.9.2008 již posedmnácté.

Kategorie: chov
/ 24.9.2008 8:52:03
Již tradičně si Vás dovolujeme pozvat v neděli, 28.9.2008, do Vilémova v okrese Havlíčkův Brod, kde se v areálu Zemědělského družstva uskuteční již 18. Chovatelský den. Jedná se o jednu z nejstarších chovatelských akcí na našem území, věříme tedy, že i pro vás bude příjemně stráveným dnem...
Autor: Pablo
Kategorie: chov
/ 22.9.2008 0:00:00

Konečně je venku! Další ročník speciálního nástěnného kalendáře chladnokrevných koní, který jste loni poprvé "zapříčinili" :o) právě vy a který vám v opět větším formátu snímků přináší nejen pohled na rozmanitost a zároveň jedinečnost chladnokrevníků v ČR, ale také odborným - a letos více poetickým - slovem v jazyce českém, anglickém a německém poodhalí dění na snímcích i v životě beganů. Kalendář na rok 2009 nyní můžete objednávat - všechny podrobnosti jsou  pro vás přichystané v článku.

Kategorie: chov
/ 19.9.2008 10:27:01
V sobotu, 23. srpna 2008, se v Rusínově konal po roční pauze Posvícenský svod koní, který byl zároveň třetím kvalifikačním kolem na ME chladnokrevných koní v kombinovaných soutěžích a třetím kvalifikačním kolem na MČR ve formanských jízdách, ovladatelnosti v kládě a těžkém tahu pro oblast Orlicka. Protože je těsně před celorepublikovým finále, zpětně přinášíme ještě malé vzpomenutí za akcí, doplněné bohatou fotogalerií.
Autor: petula
Kategorie: chov
/ 19.9.2008 1:17:55
Nechtěné stalo se skutkem a tak tento víkend v chladnokrevném dění proběhnou hned dvě významné akce, které by příznivci beganí jedinečnosti neměli vynechat. V sobotu a v neděli na ranči Ladná u Břeclavi vyvrcholí celoroční (a letos tolik diskutovaný) seriál národních soutěží  ve formanské jízdě a v ovladatelnosti, kde se zároveň uzavřou i kvalifikace na mistrovství Evropy (11.10.2008 Dobšinná SK). A v neděli proběhne v Borové u Poličky jubilejní ročník Formanského dne s přehlídkou ČMBK a soutěží v orbě o pohár Českomoravské Vysočiny. Informace o obou akcích najdete v článku.
Kategorie: chov
/ 19.9.2008 0:11:13
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020