chov

Zajímá vás problematika chovu koní? Pak jste tady správně! Tato kategorie má základní rozdělení na následující rubriky: teplokrevníci, plnokrevníci, chladnokrevníci, netradiční plemena, chovatelské přehlídky a dny, chovatelské soutěže, hřebci – testace, svody klisen, výkonnostní zkoušky hřebců, výkonnostní zkoušky klisen, schůze chovatelských svazů, aukce a trhy koní. Pokud máte informace, které zde nejsou uvedeny a mohly by zajímat i ostatní čtenáře našeho serveru, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: redakce@jezdectvi.cz. Rádi vaše příspěvky zpracujeme a zveřejníme.

V konkurenci dovozů sportovních koní ze zahraničí zaujímají koně tuzemského chovu mnohdy srovnatelnou roli. Není však o nich (resp. jejich původech) tolik psáno, přitom pro český chov jsou základem a pro chovatele přináší nekonečný zdroj poučení a informací.

Ve Frenštátě pod Radhoštěm v rámci Českého skokového poháru jsme vybrali několik zástupců. O Vikomtovi a Puerto Ricovi jste si od ing. Stanislava Hošáka přečetli v zářijovém Jezdectví, zde uveřejňujeme Lusy, Falca a Mercedes.

Kategorie: chov
/ 1.9.2007 0:00:00
Chovatelské soutěže KMK tento víkend vrcholí

Na pardubickém závodišti se 1. a 2. září sejdou čtyř- až šestiletí hřebci a klisny, kteří se kvalifikovali do finále Kritéria mladých koní. Seznam těchto koní naleznete pod odkazem. V sobotu od 10 hod budou probíhat první kola, v neděli druhá. Koně budou tentokrát hodnotit všichni čtyři komisaři: moravští Vladimír Hruška a Jaroslav Jindra a čeští Alois Starosta a ing. Jan Šíma. Neboť o KMK se v kuloárech opět hodně hovoří, časopis Jezdectví připravuje do říjnového čísla (vychází 27. 9.) téma měsíce „Chovatelské zkoušky“ včetně podrobné reportáže z Pardubic, zveřejněny budou také výsledky malé ankety zadané přímo na finále KMK jeho účastníkům. Svaz chovatelů slovenského teplokrevníka v ČR dále vyzývá zájemce o diskusi na téma „Jak dál s KMK“, aby se sešli po skončení prvního dne finále v prostoru pardubického kolbiště.

Kategorie: chov
/ 31.8.2007 10:43:44
Aktualizovány všechny plemenné knihy on-line
V pátek, 10. srpna, jsme opět aktualizovali data všech plemenných knih on-line, které běží na našem webu a o které se staráme. Data, zaslaná přímo z ÚEK Slatiňany, nově pro ČT obsahují i několik tisíc záznamů "n/z" hříbat, vč. loňských, čímž konečně doplňují "kartu plemenitby" klisen. Také databáze plemen ASCHK narostla, doporučujeme tedy obé vaší pozornosti.
Kategorie: chov
/ 13.8.2007 0:55:14
Ve dnech 1. až 5. srpna se v německém Verdenu uskutečnilo světové mistrovství 5ti-letých a 6ti-letých drezurních koní. V uvedených dnech zároveň proběhl též šampionát hannoverských koní v parkurovém skákání, kterého se zúčastnila i česká výprava. Jak se Davidu Fialkovi, Zdeňkovi Žílovi a Aleši Opatrnému dařilo?
Autor: Markéta P.
Kategorie: chov
/ 8.8.2007 0:00:00
Před necelým týdnem jsme vás informovali, že Hannoverský svaz ve Verdenu projevil zájem uspořádat v ČR svod hannoverských klisen. Jistě příjemnou zprávou chovatelům bude posun v celé události. Svod se totiž uskuteční již letos, a to v 9,00 hod dne 23. srpna 2007 v areálu stáje Mustang. Informaci potvrdil přímo svaz, když termín, na rozdíl od českého pořadatele, zveřejnil na svém webu. Další informace a potřebné kontakty naleznete v článku.
Autor: Markéta P.
Kategorie: chov
/ 7.8.2007 0:00:00

Hannoverský svaz ve Verdenu projevil v uplynulých dnech zájem navázat hlubší kontakty s českými chovateli. Předmětem jeho zájmu jsou také hannoverské koně, odchované v České republice, a proto  má svaz  zájem v roce 2008 uspořádat v České republice svod klisen a vypálit zde narozená hannoverská hříbata. Co je třeba na straně českých chovatelů?

Autor: Markéta P.
Kategorie: chov
/ 2.8.2007 0:04:23

Do redakce nám dorazil příspěvek MVDr. Víta Holého ze Svazu chovatelů CS, který se zamýšlí nad základními prioritami soutěží KMK (kritérium mladých koní). Svaz chovatelů CS ve spolupráci se všemi aktivními účastníky sportu a chovu by rád zavčasu vyvolal jednání o podobě KMK v příštích letech. Proto máte i vy možnost vyjádřit své nápady a připomínky v diskuzi pod článkem.

Autor: Vít Holý
Kategorie: chov
/ 31.7.2007 12:16:49
Na ME v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní 28 . - 29. 9. 2007 v Klokočově se Svaz chovatelů haflinga rozhodl uspořádat rámcovou soutěž o nejsilnějšího haflinga ČR. Soutěžit se bude v těžkém tahu, váha se bude pro srovnání s chladnokrevníky přepočítávat na živou hmotnost. Zájemci o účast se mohou hlásit do 31.8.!
Kategorie: chov
/ 31.7.2007 0:00:00
Zasvěcení vědí, nezasvěceným připomínáme, že ve dnech 28. - 30. září 2007 proběhne v Klokočově Mistrovství Evropy chladnokrevných koní. Jako první vám přinášíme časový harmonogram soutěží a samozřejmě vás budeme v nejbližší době informovat i o dalších novinkách a přípravách akce...
Kategorie: chov
Rubrika: chladnokrevníci
/ 29.7.2007 11:59:59
V sobotu 9. června 2007 se ve Vrchovanech opět sešli chovatelé a příznivci pony a malých koní, aby zde v krásném areálu za příjemného slunečného počasí shlédli a nebo se přímo zúčastnili již druhého ročníku jarní výstavy pořádané pod záštitou Central Bohemia Welsh Breeders´ Clubu (CBWBC) Jezdeckou společností Vrchovany – Obrok a Stájí Beny, Zálezlice.
Autor: Míla R
Kategorie: chov
/ 29.7.2007 6:56:05
Test chladnokrevných hřebců 2007
ASCHK ČR vyhlašuje termín 60ti-denního testu chladnokrevných hřebců. Chovatelé mohou absolvovat předvýběry, které proběhnou při zkouškách hřebců v testačních odchovnách: 13.8. ve Velké n. Veličkou, 17.8. v Proseči p. Křemešníkem a 19.8. v Janovicích-Dvorkách. 2. předvýběr a naskladnění do testu proběhne v Zemském hřebčinci v Tlumačově v pondělí, 20.8., od 10.00 hodin. Závěr testu včetně zkoušky výkonnosti: 19.10.2007. Přihlášky zasílejte poštou nebo e-mailem na známé adresy ASCHK ČR, kde získáte i podrobnější informace k průběhu naskladnění a testu. Webové stránky ASCHK také obsahují řadu nových dokumentů.
Kategorie: chov
/ 25.7.2007 7:00:00
Šampionát a licentace hřebců velšských plemen pony a kob...
...pořádá Svaz chovatelů pony ve spolupráci s Asociací chovatelů koní ČR a NH Kladruby nad Labem v sobotu 4. srpna 2007 na nádvoří hřebčína. Šampionát je přístupný všem hřebcům Welsh Pony & Cob (sekce A, B, C, D) a Welsh Part-Bred (sekce WPBR), kteří jsou  zapsaní v některé uznané evropské PK a jejich zápis splňuje požadavky britské mateřské PK. Zároveň je  celostátním výběrem hřebců pro plemenitbu, zájemci z řad diváků jsou vítáni a více podrobností najdete v kalendáři.
Kategorie: chov
/ 24.7.2007 0:00:00

Za téměř ideálních podmínek pro koně proběhlo v Trojanovicích VI. kolo moravského šampionátu mladých koní. Závody sice krátce přerušil déšť, ale povrch byl dokonalý a tak proběhla „generálka na finále MŠMK“, které se bude konat ve zdejším areálu 28. a 29. července...

Autor: Vít Holý
Kategorie: chov
/ 3.7.2007 5:52:44
V sobotu 23. června 2007 se v zámeckém parku u loveckého zámečku a ZOO Ohrada u Hluboké nad Vltavou konalo 3. kvalifikační kolo na Mezinárodní soutěže chladnokrevných koní. Před tříčlennou komisí ve složení pan Nedbálek, pan Zasadil a pan Políček se divákům představilo celkem sedm soutěžních dvojic.
Autor: petula
Kategorie: chov
Rubrika: chladnokrevníci
/ 30.6.2007 0:00:00

Také dnes se vrátíme k akci poněkud starší, zato však svým významem vhodné k archivaci na tomto webu. Poslední dubnovou neděli se konala v Usedlosti Veselka v Řitce u Prahy historicky první výstava pony a malých koní, kterou s pověřením Central Bohemia Welsh Breeders´ Clubu (CBWBC) pořádali hřebčín Stonefield a hřebčín Dollom. Program akce s názvem Slavnost jara byl velmi bohatý a přilákal velký počet chovatelů a majitelů pony a koní...

Autor: Míla R
Kategorie: chov
/ 18.6.2007 2:21:55
Aktuální číslo
Obsah čísla 9/2019