zajímavosti

V zajímavostech najdete širokou škálu informací o péči a výcviku, výstavách a show, veterině a zdraví, výživě, vybavení, hipoterapii, vzdělávání, historii, dále reportáže, pozvánky a tiskové zprávy. Pokud máte informace, které zde nejsou uvedeny a mohly by zajímat i ostatní čtenáře našeho serveru, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: redakce@jezdectvi.cz. Rádi vaše příspěvky zpracujeme a zveřejníme.

<<<5556>>>

„Sokolnictví na koni je náročnou organizovanou kratochvílí, ve které se spojuje jezdecké umění v takřka tanečně-choreografickém pohybu jezdce a koně a dělá z lovce a lovčího aktéry jakéhosi ‚baletu smrti‘ jehož korunou je obdivuhodný let dravců.“ (instrukce nejvyššímu lovčímu království Českého z anonymovy příručky) Tak těmito větami začíná vskutku zajímavý článek o sokolnictví v sedle. Dozvíte se v něm o jeho historii, povíme si něco o výběru vhodného koně a v neposlední řadě si budeme povídat s Jaroslavem Pelíškem, jehož čtenáři Jezdectví znají z mnohých ukázek sokolnictví v rámci městských slavností či výstav. Podíváme se také na druhý mezinárodní sokolnický festival. To vše v říjnovém čísle časopisu Jezdectví, z něhož vám přinášíme tradiční úterní ochutnávku... Nechte se namlsat!

Kategorie: zajímavosti
/ 6.10.2009 8:00:00

Články drobné, nenápadné hnědovlásky patří v našem časopise mezi ty nejoblíbenější a určitě nejdiskutovanější, protože přinášejí poznatky pro nás, „staré koňáky“, minimálně neobvyklé... Odstavit hříbě od matky co nejpozději nebo vyhánět všechny koně společně na pastvu tak, jak je to pro ně přirozené, se lehce řekne, ale jak se to provede ve stáji s padesáti koňmi různého věku, pohlaví a různých majitelů? I proto Jitka Bartošová zdůrazňuje, že není žádný radikál a nepochybuje, že jezdecká veřejnost se chce vzdělávat, ale vázne přenos teoretických poznatků do praxe: chybí tu spojovací článek respektovaný oběma stranami. Nejen o hledání tohoto mezičlánku jsme si povídali v našem „říjnovém“ rozhovoru měsíce. Pojďte si přečíst malou ochutnávku...

Kategorie: zajímavosti
/ 29.9.2009 8:25:12

Dnešní ochutnávka bude poněkud v jiném duchu. V zářijovém Jezdectví jste si mohli přečíst o návštěvě reprezentantky všestrannosti - Radky Dvořákové. Zaujala nás svým velmi láskyplným přístupem ke koním, bohužel však byla k článku nešťastně zvolena fotka, na které by se mohlo zdát, že jezdkyně své koně baruje. Díky tomu si také v posledních dnech Radka užila své, a proto bychom rádi vše uvedli do pořádku.

Kategorie: zajímavosti
/ 22.9.2009 9:30:00

K dobré péči o koně patří samozřejmě i kvalitní ustájení s dobrou podestýlkou, která koním poskytuje určitou míru pohodlí – a v případě použití slámy kromě funkce kvalitní podestýlky i jako doplněk krmné dávky (možnost dosycení vlákninou a sušinou). Podestýlka má koním poskytnou čisté, měkké, teplé a suché lože, má dobře nasávat moč a vlhkost z výkalů, pohlcovat pachy a neměla by být prašná. Chcete se dozvědět něco o tradičních i moderních trendech v podestýlání koní? Pak právě pro vás je určen článek z zářijového čísla časopisu Jezdectví, které je právě v prodeji a z něhož vám nyní přinášíme malou „ochutnávku“.

Kategorie: zajímavosti
/ 15.9.2009 5:16:01

Babí léto je v plném proudu a mnozí z nás mají v čerstvé paměti své zážitky z dovolené. O takové zážitky se s námi podělila fotoreportérka Magdaléna Straková, která letos vyrazila do Haflingerhofu. Svůj výlet označila jako „nejlepší jezdeckou dovolenou. Jen si to představte... Mnohahodinové vyjížďky po alpských svazích, při kterých brodíte potůčky, projíždíte stády krav na pastvinách, cváláte s větrem o závod, rozhlížíte se ze sedla ve výšce 2400 metrů nad mořem a třeba ještě pozorujete sviště. Po všem tom jezdeckém vzruchu na vás pak čeká zasloužený odpočinek v malém a tichém penzionu s nádherným výhledem na panensky čistou přírodu (leží ve výšce, jako je vrchol naší Sněžky!) a v kuchyni už se pro vás z místních bioproduktů chystá gurmánská krmě o několika chodech... Vše přitom za velmi přijatelné ceny. No uznejte, takhle přece vypadá ideální dovolená! Podrobnější ochutnávku z článku najdete v příloze, celý text s řadou exkluzivních fotografií pak v zářijovém Jezdectví, které je právě v prodeji.

Kategorie: zajímavosti
/ 8.9.2009 12:00:00

Drezurní jezdec na titulní stránce zářijového Jezdectví není náhodou. Je to Christian Pläge, kterého jste mohli osobně potkat ve funkci trenéra Kateřiny Říhové letos při drezurním mistrovství České republiky v Praze na Císařském ostrově. Dnes třiapadesátiletý Christian se narodil v německém Düsseldorfu a jeho jezdecká kariéra byla tak trochu předem daná – otec byl sám profesionálním jezdcem, takže Christian se s koňmi seznámil již v útlém věku. Vyzkoušel si všechny disciplíny, k srdci mu ale nejvíce přirostla drezura. V současnosti je jeho sportovní jedničkou sedmnáctiletý dánský teplokrevník Regent, se kterým se v roce 2004 zúčastnil i olympiády v Aténách. Uznejte sami, že na téma „drezura“ jsme si pro rozhovor měsíce nemohli vybrat nikoho povolanějšího. Přinášíme vám z něj malou ochutnávku, celé znění najdete v aktuálním Jezdectví v nejbližší prodejně tiskovin.

Kategorie: zajímavosti
/ 1.9.2009 9:22:44

Hans Heinrich Meyer zu Strohen je nejen národním trenérem drezurních juniorů a mladých jezdců v Německu, ale také trenérem aukčních koní Hannoverského svazu a předseda v hannoverské körkomisi. Témat, o kterých by se s ním dalo hovořit, je skutečně mnoho. Nás však především zajímalo, co si myslí o tréninku mladých jezdců v Německu i v České republice, o výcviku mladých koní či o kvalitě koní z aukcí... Pokud vás zajímají stejná témata, tak právě pro vás je připraven velmi poutavý rozhovor, který najdete v srpnovém Jezdectví. Jeho prodej již pomalu končí, neboť od čtvrtka najdete na stáncích nové číslo. Jestliže vás tedy dnešní „Ochutnávka“ zaujme (najdete v příloze pod článkem), pospěšte si do nejbližší prodejny tiskovin. 

Kategorie: zajímavosti
/ 25.8.2009 8:54:25

Barování je téma, které dnes již bohužel neodmyslitelně patří ke skokovému sportu. Zařadili jste se k těm, co ho odsuzují? Zřejmě se budete divit – ale je dost možné, že barujete také. Tato metoda výcviku koně zahrnuje nejrůznější způsoby, od velmi nenápadných až po ty nejbrutálnější. Často se stává, že jezdec ani netuší, že se něčeho podobného dopustil. Chcete se dozvědět o barování víc? Pak si určitě přečtěte článek Pavlíny Paroulkové v srpnovém Jezdectví, který připravila v rámci „skokového“ tématu měsíce. Připravili jsme pro vás z něj malou ochutnávku...

Kategorie: zajímavosti
/ 18.8.2009 8:00:00

Odstav je přirozeným dějem v životě savce, potřeba člověka odebírat u druhů převzatých do své péče mláďata kojícím matkám však povětšinou přirozenost tohoto procesu příliš nerespektuje. Proto patří i u koní období odstavu k nejvíce stresujícím událostem v životě hříbat. Po shrnutí odstavování v podmínkách volného rozhodování matek a hříbat v minulém čísle se pojďme zastavit u problémů odstavu řízeného člověkem. Základními otázkami nad umělým odstavem, které by si chovatelé měli klást, jsou „kdy“ a „jak“ odstavovat. Odpovědi jsou tím složitější, čím větší pozornost chovatel věnuje pohodě svých hříbat... Začetli jste se do těchto řádků? Pak můžete pokračovat v dnešní ochutnávce „etookénka“ Jitky Bartošové, a nebo si raději rovnou dojít pro srpnové Jezdectví, kde najdete celé jeho znění.

Autor: redakce Jezdectví, Jitka Bartošová
Kategorie: zajímavosti
/ 11.8.2009 9:00:00

Kulhání je odchylka od normálního pohybu, která se projevuje tím,že kůň na jednu končetinu „jinak“ došlapuje, opatrně ji zatěžuje nebo s ní opisuje jiný oblouk, než s končetinou druhou, zdravou. Celkový pohyb koně je pak nerovnoměrný, a to prostorově (dělá každou nohou jinak dlouhé kroky) i časově (jeho kopyta nedopadají na zem nebo se nezvedají ve stejných intervalech). Co vyvolává kulhání, jaké jsou jeho nejčastější příčiny u koní a mnoho dalšího se dozvíte z článku MVDr. Dominiky Švehlové. Přinášíme vám z něj malou ochutnávku. Celou „porci“ pak najdete v srpnovém časopisu Jezdectví, které je právě v prodeji.

Kategorie: zajímavosti
/ 4.8.2009 8:00:00

V jarních a letních měsících je pro všechny postrachem všudypřítomný obtěžující hmyz. Pokud si sedne moucha na plece či hřbet koně, pohne jeho chlupy, podráždí nervová zakončení okolo chlupových cibulek a vyvolá známý obranný reflex: kůň „zacuká“ kůží a mouchu tím odežene. Tento pohyb vyvolají speciální kožní svaly, které však nejsou na končetinách ani hlavě. Je proto běžné, že když si moucha sedne na jeho hlavu, ten s ní zatřese nebo máchne nahoru a dolů. Ale co když kůň mává hlavou, aniž by mu na ni skutečně sedal nějaký dotěrný hmyz? Pak říkáme, že  má „headshaking“. O tomto pojmu vám prozradí více MVDr. Dominika Švehlová, ve své pravidelné rubrice uveřejněné v červencovém Jezdectví. Ochutnávku z ní najdete v příloze pod článkem, celý text pak v časopisu, který je v prodeji již poslední den!

Kategorie: zajímavosti
/ 28.7.2009 8:30:00

Čas letí, ten „chovatelský“ nevyjímaje. Ledva se nám hříbátka narodila, už abychom je odstavovali. Je však nutné podléhat útoku času tak snadno? Co se mu postavit čelem, dát si kafe a s nohama na stole pozorovat spokojené koňské dorostence pod matkami o něco déle, než je ve většině chovů běžné...? Odsunete své starosti se zajištěním samostatného ustájení pro klisny a odstávčata, a zvednete životní pohodu i jim... Tak takto začíná „etookénko“ Jitky Bartošové z červencového Jezdectví. Ne náhodou jsme jej vybrali do naší dnešní ochutnávky. Ani ne za 10 dní totiž bude mít tento článek své volné pokračování v srpnovém čísle s názvem „Předčasně mezi dospělými: umělý odstav hříbat“. A jelikož články Jitka Bartošové patří dlouhodobě mezi ty nejoblíbenější, jistě by vás mohlo mrzet, kdybyste si nechali uniknout předešlou část. Pokud nemáte nikde blízko prodejnu tiskovin, můžete zatím nahlédnout do úvodní části materiálu...

Kategorie: zajímavosti
/ 21.7.2009 8:00:00

Jsou to tři roky, co jsme vás poprvé informovali o tzv. aktivní stáji, tedy volném ustájení, kde si koně žijí takřka jako v ráji. Celý areál je totiž maximálně přizpůsoben komfortu koní s důrazem na přiblížení se k jejich přirozenému prostředí. Koně tak namísto stání po většinu dne v boxu tráví svůj čas venku s ostatními koňmi, sami si rozhodují, kdy si dojdou na žrádlo, přičemž krmné dávky jim stanovuje počítač. Něco podobného donedávna v našich podmínkách znělo jako sci-fi. Nyní se již jedná o realitu i v České republice. První aktivní stáj u nás totiž zprovoznili manželé Safariovi počátkem června v Žižkovci u Hradce Králové. My jsme se tam zajeli podívat a v červencovém Jezdectví tak najdete na 4 stranách podrobnosti nejen o samotném provozu aktivní stáje, ale také o životním příběhu Petry a Nadera Safariových. Dnes vám přinášíme ochutnávku z této reportáže.

Kategorie: zajímavosti
/ 14.7.2009 3:12:58

Snad potěšíme také dříve narozené čtenáře, jimž jsme věnovali celé téma měsíce červencového Jezdectví. Jezdíte na koni a je vám víc než -sát? Nebo je vám více než -sát a
chcete začít jezdit na koni?
Co vás čeká a nemine? Vlastní zkušenosti velmi čtivým způsobem popsala naše externí spolupracovnice Irena Šatavová a doplnila je odborným vyjádřením trenéra a lékaře. Pojďte ochutnat alespoň kousíček červencového tématu měsíce, věříme, že pak u samotné ochutnávky nezůstane. 

Kategorie: zajímavosti
/ 7.7.2009 10:00:00

Tentokrát jsme připravili dvě verze jedné stránky s článkem zaměřeným na vytrvalost nazvaný „Kdo se chystá na mistrovství světa?“ a dáváme našim čtenářům k posouzení, kterou by raději viděli v časopisu. Výsledná verze totiž často bývá kompromisem mezi přáním autora, šéfredaktorky a grafičky. A jak to vidíte vy? Poraďte nám – třeba v diskuzi pod článkem!

Kategorie: zajímavosti
/ 30.6.2009 10:00:00
<<<5556>>>
Aktuální číslo
Obsah čísla 1/2019