zajímavosti

V zajímavostech najdete širokou škálu informací o péči a výcviku, výstavách a show, veterině a zdraví, výživě, vybavení, hipoterapii, vzdělávání, historii, dále reportáže, pozvánky a tiskové zprávy. Pokud máte informace, které zde nejsou uvedeny a mohly by zajímat i ostatní čtenáře našeho serveru, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: redakce@jezdectvi.cz. Rádi vaše příspěvky zpracujeme a zveřejníme.

Když vjede tenhle vraník do obdélníku, zatajuje se dech nejen laické veřejnosti, ale také třeba úspěšným německým trenérům či parkurovým jezdcům. Ti, jako například v Mnichově, na chvíli vyměnili kolbiště s překážkami za pohled na energického Totilase, který v obdélníku předvádí ty nejtěžší prvky s takovou lehkostí a grácií, až člověku běží mráz po zádech. Tahle žijící koňská legenda si rozhodně zaslouží být „zpovídaným“ měsíce, a protože neumí mluvit (nepochybujeme, že se to v brzké době naučí), rozhodli jsme se o něm přinést zajímavé informace, abyste jej poznali o něco blíže. Najdete je v červencovém vydání časopisu Jezdectví.

Kategorie: zajímavosti
/ 6.7.2010 8:06:01

Budete s námi jistě souhlasit, když jezdectví označíme jako stylovou záležitost. Jízda na koni musí okouzlovat svojí elegancí, lehkostí a souhrou, ať už se jedná o jakoukoliv disciplínu, o ježdění na jízdárně, v terénu či na závodech. V tématu měsíce v červencovém čísle se tedy zastavíme u soutěží, které by měly styl jezdce, koně nebo dvojice prověřovat. Připravili jsme z něj malou ochutnávku...

Kategorie: zajímavosti
/ 29.6.2010 12:58:57

Zemský hřebčinec v Písku patří mezi tradiční místa setkání jezdců, chovatelů a milovníků koní a od letošního roku navíc patří na seznam národních kulturních památek (s platností od 1. července). Současný ředitel hřebčince, Ing. Jan Pellar, je s tímto místem spjatý snad odjakživa. Proto právě jemu jsme věnovali rozhovor měsíce v červnovém Jezdectví. Pokud si jej chcete přečíst a ještě Jezdectví s číslem 6/2010 nemáte, tak si pospěšte! – V prodeji je již poslední den! Již od čtvrtka najdete na stáncích červencové číslo a i v něm se podíváme do Písku – na Cenu českých chovatelů... Prozatím však ještě zůstaňme u čísla červnového, z něhož vám nyní přinášíme poslední ochutnávku.

Kategorie: zajímavosti
/ 22.6.2010 5:47:42

Kdo by se netěšil na sluncem prosvícené léto? Zelené pastviny, po blátě ani památka, dlouhé dny a počasí lákající ke koupání; jenže léto není pro koně až taková idylka, jak by se mohlo na první pohled zdát. Horko, sucho, hmyz či pro naše oblíbené lichokopytníky nevhodné rostliny, kterých je v létě plno, totiž mohou těmto spíše chladnomilným zvířatům zkomplikovat život. A jejich majitelům taky. Podívejme se tedy na to, jaké potíže můžeme s příchodem teplých letních dní u našich koní očekávat – anebo, ještě lépe, jak jim předejít. Stačí nalistovat v červnovém Jezdectví téma měsíce! Malou ochutnávku najdete v příloze pod článkem...

Kategorie: zajímavosti
/ 15.6.2010 16:33:37

První klapka seriálu Znamení koně padla 2. října loňského roku a to v napajedelském hřebčíně. Od té doby následovalo nejen v Napajedlech, ale i na dalších místech z okolí Zlína několik natáčecích dnů. My jsme měli možnost zúčastnit se toho osmašedesátého. Do hřebčína Napajedla jsme dorazili právě ve chvíli, kdy se vypouštěly novopečené maminky s jejich ratolestmi. A že jich tu mají požehnaně! Kromě dusotu kopyt a něžného ržání zvědavých hříbat byl v areálu až nezvyklý klid. Vše bylo zahaleno do slunečních paprsků a romantickou atmosféru narušila až auta přijíždějícího filmového štábu. Museli jsme uznat, že lepší prostředí pro natáčení seriálu o koních si opravdu nemohli vybrat. O čem přesněji seriál bude, kdo ze známých osobností v něm bude hrát a zda se je na co těšit, to se dozvíte ze čtyřstránkové reportáže v červnovém Jezdectví. První z nich najdete v dnešní ochutnávce...

Kategorie: zajímavosti
/ 8.6.2010 15:45:47

V červnovém Jezdectví vám přinášíme první díl seriálu, který jsme nazvali Příběhy z koňské kliniky. Prvotní myšlenka o jeho vzniku přišla bezmála před dvěma lety, avšak než jsme jí uvedli v život, musela nejprve důkladně uzrát... Jednotlivé díly zmapují určitou část života koně, resp. jeho majitele, během níž musel využít služeb „koňské“ kliniky. Ačkoliv témata vybíráme především ve spolupráci s našimi odbornými garanty, pokud si myslíte, že by právě příběh vašeho koně stál za publikaci, neváhejte nás kontaktovat. Též uvítáme vaše názory, zda považujete daný způsob zveřejňování veterinárních případů na přínosný pro širokou veřejnost, nebo vám naopak rozebírání některých detailů připadá neetické... Chcete-li, napište nám na redakční e-mail, nebo přímo do diskuze pod tímto článkem!

Kategorie: zajímavosti
/ 1.6.2010 10:05:59

Druhé soustředění s německým trenérem T. Nagelem v rámci projektu „Rozvoj trenérské struktury“ se uskutečnilo 16. – 18. dubna, tentokrát jako příprava na venkovní sezonu v areálu PCT Ptýrov. Tento areál disponuje kvalitním venkovním kolbištěm, kde se například již uskutečnily mezinárodní závody či mistrovství republiky, a také kvalitním skokovým materiálem. Soustředění tentokrát probíhalo jako třídenní, a díky vstřícnosti Tjarka Nagela a jeho překladatelky Ivy Eisermannové budou mít naši čtenáři možnost podrobně sledovat celý výcvik na stránkách květnového, červnového a červencového Jezdectví. Pojďme se tedy dnes věnovat prvnímu dni... Zítra totiž může být pozdě, jelikož ve středu se již expeduje červnové číslo!

Kategorie: zajímavosti
/ 25.5.2010 5:27:45

Co víte o indických plemenech koní? Nic? Není se čemu divit! Zansakari, spiti a bhutia, robustní poníky z Himálájí, nebo půvabná praforma póloponyho ze severovýchodu Indie manipury bývají málokdy zahrnuti do encyklopedických publikací. To tam nanejvýš najdete koně plemene kathiawari z Gujaratu či rajasthanské marwari, ti jsou známější – a to jen díky svým jedinečně tvarovaným ušním boltcům: jsou zahnuté tak, že se jejich špičky dotýkají. Pojďte se s nimi blíže seznámit na stránkách květnového Jezdectví!

Kategorie: zajímavosti
/ 18.5.2010 7:54:43

„Pokud bude hřebčínu hrozit privatizace, já u toho nebudu!“ Tak pod tímto názvem se skrývá rozhovor měsíce s ředitelem NH Kladruby – Ing. Janem Höckem v květnovém čísle časopisu Jezdectví. Přestože jsme mu věnovali v součtu celých pět stran, což není zcela obvyklé, zdaleka se na ně nevešlo vše zajímavé, o čem jsme si společně povídali. I proto jsme se rozhodli vydat zbylou část rozhovoru v elektronické podobě, jakožto součást dnešní Ochutnávky z Jezdectví… Věříme, že vás tato „vydatná porce“ dostatečně naláká otevřít náš měsíčník a přečíst si (zůstaneme-li u gastronomické terminologie) „hlavní chod“…

Kategorie: zajímavosti
/ 11.5.2010 10:45:01

Téma měsíce v květnovém Jezdectví je výjimečné množstvím mýtů, kterými v chovatelské praxi i odborné literatuře oplývá. Jelikož spadá především do oblasti chování koní, oslovili jsme s prosbou o objasnění současných znalostí etologa. Nabízíme přehledné srovnání, co ke „zlozvykům“, které nejčastěji zmiňuje praxe a v češtině dostupná odborná literatura, může říci dnešní věda. Jitka Bartošová nám také vysvětlí, proč při slovním spojení „zlozvyky koní“ propadá nutkavému okusování tužky, a tím i proč jsme ony zlozvyky v názvu tématu nakonec škrtli (v internetové verzi dali do závorky :o)). Z tématu měsíce jsme pro vás připravili malou ochutnávku. Buďte si však jisti, že ochutnat nestačí! Raději si tak rovnou zajděte pro „celou porci“ květnového Jezdectví!

Kategorie: zajímavosti
/ 4.5.2010 7:49:48

Kentucky Mountain Saddle Horse, v přesném překladu kentucký horský sedlový kůň, jednodušeji kentucký horský mimochodník, je relativně mladé plemeno. Jeho historie začala v 18. století n. l. v Apalačském pohoří ve východní části amerického státu Kentucky, na území s drsným terénem, nevlídným klimatem a nedostatkem kvalitní píce. Právě tyto podmínky se zasloužily o vytvoření skvostu mezi koňskými plemeny, inteligentního, skromného, odolného a vytrvalého koně, jenž je sebejistý pod jezdcem, oddaný svému majiteli a v neposlední řadě krásný a ušlechtilý. Velmi zajímavý článek o tomto plemeni najdete v dubnovém Jezdectví. To bude v prodeji již jen týden, jelikož přípravy květnového čísla právě vrcholí. Neváhejte tedy a zastavte se pro svůj výtisk včas!

Kategorie: zajímavosti
/ 20.4.2010 12:01:12

Tjarka Nagela znají mnozí jako „ďábelského jezdce“ nahánějícího na sklonku své kariéry bleskurychlými jízdami v rozeskakování strach kdekomu včetně světových jedniček. Letos mají čeští příznivci skokového sportu příležitost se s ním osobně seznámit při sérii soustředění určených přípravě trenérů, z nichž první proběhlo ve dnech 4. - 7. března ve Svinčicích. Ve stejné době jsme s ním připravili „rozhovor měsíce“ do dubnového Jezdectví, z něhož vám nyní přinášíme krátkou upoutávku. Upozorňujeme všechny zájemce hlavně z řad trenérů a cvičitelů, ale i všechny ostatní, že Tjark Nagel bude opět trénovat v ČR, tentokrát na Ptýrově od 16. do 18. 4. Kromě toho v ptýrovském areálu přednese v sobotu 17. 4. od 18.00 přednášku týkající se tréninku jezdců a koní. Více informací naleznete v pozvánce pod článkem.

Kategorie: zajímavosti
/ 13.4.2010 15:38:19

Jediné, co všichni jednou „musíme“ je zestárnout a umřít. Ať už zní úvodní slova jakkoliv morbidně či nepříjemně, týkají se bez výjimky nás všech. A stejně tak našich koní. Jejich životy, radosti a strasti však máme většinou v rukou my, jejich majitelé. Pokud máte pocit, že se vás toto téma netýká (máte přeci doma mladého, nadějného, pětiletého...), vězte, že dříve či později budete i vy čelit zásadním rozhodnutím... Základní „stavební kámen“ pro téma měsíce tvoří článek MVDr. Žerta, který kromě svých zkušených rad z oblasti koňského seniorského zdravotnictví poskytuje úvahu „kams ním“ podloženou celoživotními zkušenostmi (a věřte, že už nejednoho seniora viděl i ošetřoval). Pokud vás toto téma zaujalo, pojďte nahlédnout do dnešní Ochutnávky z Jezdectví, nebo si raději skočte pro svůj výtisk do prodejny tisku.

Kategorie: zajímavosti
/ 6.4.2010 12:07:13

Vzpomínáte si ještě na loňský seriál v časopisu Jezdectví o výcviku malých mělnických nadějí? V letošním roce nás čeká malá retrospektiva: jak pokročily dvě malé svěřenkyně Vladimíra Mestenhausera ve svém jezdeckém vzdělání? Podívejte se na reportáž z Mělníka, kterou uvádíme v dubnovém čísle našeho časopisu. V příloze pod článkem najdete nejen malou ochutnávku aktuálního článku, ale také plné znění těch loňských...

Kategorie: zajímavosti
/ 30.3.2010 10:29:34

Poslední den je v prodeji březnové číslo Jezdectví a tak vám dnes z něj přinášíme i poslední „ochutnávku“. Ta je ze čtyřstránkového článku Christiane Slawik s názvem „Kabardinci na Kavkazu: Grandiózní příroda vs. problematická kultura“… - Naltschik, čtyři hodiny ráno. Vycházíme z hotelu do temné ulice hlavního města ruské Kabardinsko-balkarské republiky. Zalima, našeho řidiče, vytrháváme z dřímoty... „Dobrij děnj, dobré ráno!“ Bez znalostí ruštiny se tu člověk neobejde. Spolu s mým mužem se vtěsnáme do maličkého džípu. Konečně vyjíždíme směrem k pohoří Kavkaz, za kabardinskými koňmi

Kategorie: zajímavosti
/ 23.3.2010 10:04:56
Aktuální číslo
Obsah čísla 10/2019